Wakacje last minute tylko w górach. Nad morzem brak miejsc!

Wakacje last minute tylko w górach. Nad morzem brak miejsc!

Osoby, które zarezerwowały już noclegi na lato, mogą spać spokojnie. Inaczej niż wszyscy, którzy zostawili to na ostatnią chwilę. Wybór jest coraz bardziej ograniczony, szczególnie w nadmorskich miejscowościach. Może warto więc uciec od tłumu?

Popyt na noclegi wcale nie spada, wręcz przeciwnie. Niedawno informowaliśmy o tym, że Polacy dosłownie rzucili się na rezerwacje! Jak mówił prezes Nocowanie.pl Tomasz Machała, w ostatnim czasie zainteresowanie turystów było kolosalne – pod względem wysyłanej przez nich dziennej liczby zapytań, portal notował historyczne rekordy.

Czytaj więcej: Rekordowe zainteresowanie wakacyjnymi wyjazdami! Maleje liczba wolnych miejsc

Wakacje nad morzem? Może być trudno o nocleg


Z naszych obserwacji wynika, że Polacy planują swój wypoczynek na półmetek wakacji. Większość zapytań wysyłanych przez turystów, a także dokonywanych przez nich rezerwacji, dotyczy przełomu lipca oraz sierpnia. Sporym zainteresowaniem cieszą się też wcześniejsze tygodnie w lipcu, natomiast sama końcówka wakacji wydaje się dość luźna.  

W czerwcu, tuż przed wakacjami, turyści interesują się głównie kurortami położonymi na wybrzeżu. Do obiektów zlokalizowanych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim trafiło odpowiednio aż 33% oraz 30% wszystkich zapytań wysłanych o noclegi! Również w topowej dziesiątce wakacyjnych kurortów dominuje morze. Wyjątkiem jest Zakopane, które zawsze plasuje się na czołowych miejscach każdej listy zainteresowania turystów.


Gdzie więc będzie najtłoczniej? Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się Władysławowo, Łeba, Sarbinowo oraz Krynica Morska. Dobrze w zestawieniu wypada także Kołobrzeg, Mielno, Ustka, Pobierowo i Karwia. Jeśli ktoś dopiero zaczyna poszukiwania wakacyjnych noclegów, będzie musiał poświęcić na to więcej czasu.

Apartamenty Grand Baltic

Apartamenty Grand Baltic

Ustka, ul. Marynarki Polskiej

Apartamenty Ustka 6.2
Domki letniskowe Stonka

Domki letniskowe Stonka

Chłopy, ul. Kapitańska

Domki Chłopy 9.8
Blu Port

Blu Port

Gąski, ul. Bałtycka

Kwatery i pokoje Gąski

Wakacyjne trendy 2021. Dlaczego Polacy wybierają morze?


Z naszych obserwacji wynika, że absolutnym hitem tegorocznych wakacji są kierunki nadmorskie. Jak już wspominaliśmy wcześniej, turyści, którzy rezerwowali noclegi na pierwszą połowę wakacji wybierali przede wszystkim lokalizacje nad Bałtykiem. Wyjątek stanowi tylko Zakopane, które zajmuje trzecie miejsce na liście ich zainteresowań.

Rok temu tendencje były bardziej urozmaicone, ponieważ turyści, którzy rezerwowali noclegi na Nocowanie.pl, wybierali też bieszczadzkie miejscowości. W lipcu 2020 roku największym zainteresowaniem cieszył się Polańczyk. Kolejne było Zakopane, Władysławowo oraz Solina. Jednak dalsze miejsca także należały do popularnych letnisk: Sarbinowa, Łeby, Mielna, Krynicy Morskiej, Jastarni oraz Karwi.

Zobacz noclegi w Polańczyku i okolicy:

Dlaczego w tym roku lista popularnych kierunków ogranicza się właściwie do miejscowości zlokalizowanych na wybrzeżu? Jako jeden z powodów można wskazać nadal niepewną sytuację za granicą. Jeśli wakacje na egzotycznej plaży stoją pod znakiem zapytania, wiele osób wybierze wypoczynek nad polskim morzem. Pogoda sama przeniesie nas w tropiki!

Kolejnym powodem jest bon turystyczny. Czas trwania programu jest ograniczony, beneficjenci mogą go wykorzystać do końca marca 2022 roku. Te wakacje to ostatni moment na wykorzystanie dodatkowych 500 zł na letni wypoczynek. Rodziny z dziećmi najchętniej wyjeżdżają nad morze, stąd tak duże obłożenie kurortów.  

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, od czerwca liczba płatności bonem 500+ wzrasta lawinowo. Według danych resortu każdego tygodnia beneficjenci aktywują około 7 tysięcy bonów turystycznych! Do 1 lipca liczba ta przekroczyła 2 miliony, a do przedsiębiorców trafiło już ponad 600 milionów zł.   

Czytaj więcej:
Polacy aktywują bony turystyczne! Rośnie zainteresowanie płatnościami

Wakacje last minute! Warto pojechać w góry


Szukając odpowiednich miejsc na wakacje, warto zastanowić się nad lokalizacjami na południu Polski. Tym bardziej, że teraz wchodzimy już w tryb “last minute”. Jeśli nie chcemy nerwowo rozglądać się za ofertami na lato, wybierzmy miejscowości, gdzie jeszcze trochę ich zostało.

Polskie góry są odpowiednie także wtedy, gdy chcemy odpocząć z daleka od tłumu i codziennych stresów. Łatwiej jest odnaleźć spokój na górskim szlaku niż zatłoczonej plaży. Również znalezienie noclegu last minute nie będzie generować dodatkowych trosk.

Z naszych obserwacji wynika, że w tej chwili góry są jeszcze dostępne dla turystów. Widać to po liczbie zapytań, które wysłali do obiektów w województwach małopolskim, dolnośląskim i podkarpackim. Właśnie tam znajdują się między innymi Tatry, Pieniny, Karkonosze i Bieszczady, gdzie można spędzić fantastyczny urlop. I tak do małopolskiego trafiło 11% wszystkich wysłanych w czerwcu wiadomości, do dolnośląskiego - 6,5%, a do podkarpackiego 5,4%.

Warto również wspomnieć, którymi lokalizacjami interesują się wczasowicze. Na topie jest oczywiście Zakopane, ale sporym zainteresowaniem cieszy się także Karpacz i Szklarska Poręba w Karkonoszach, a także Szczawnica oraz Krościenko nad Dunajcem w Pieninach. Wczasowicze jadący w Bieszczady, najchętniej rezerwują noclegi przy Jeziorze Solińskim - przede wszystkim w Solinie i Polańczyku.

Willa Magnus

Willa Magnus

Gubałówka,Kościelisko,, ul. Polana Pająkówka

Apartamenty Gubałówka,Kościelisko, 10.0
Skrawek Raju

Skrawek Raju

Solina, ul. Solina

Domki Solina 9.9
Willa Helena

Willa Helena

Szczawnica, ul. Jana Wiktora

Wille Szczawnica 9.6


Nocleg last minute. Jak go znaleźć?


W jaki sposób znaleźć nocleg last minute? Portal Nocowanie.pl daje turystom szereg narzędzi, które ułatwiają to zadanie. Szczególnie użyteczne są usługi Wolne Pokoje oraz Szukam Noclegu.

Turyści, którzy regularnie korzystają z Szukam Noclegu wiedzą, że to jeden ze sposobów na to, by znaleźć wolne miejsce na przysłowiową ostatnią chwilę. Wystarczy określić preferowany kierunek, termin oraz widełki cenowe, a właściciele obiektów noclegowych, którzy nie mają rezerwacji, sami zgłaszają się to ogłoszeniodawcy.

Podobna zasada dotyczy Wolnych Pokoi - z tą różnicą, że tutaj właściciele informują o dostępnych terminach.

Następny artykuł Magiczne miejsce w Puszczy...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej