Weekend w Katowicach. Gdzie warto wybrać się na jesienny spacer?

Weekend w Katowicach. Gdzie warto wybrać się na jesienny spacer?

Doskwiera Ci jesienna chandra i marzysz o tym, by choć na chwilę ruszyć się z domowego zacisza? Doskonałym pomysłem może okazać się zwiedzanie znanych polskich miast, które szczególnie teraz jest niezwykle popularne. Jeśli do tego wszystkiego dodamy wspaniałe miejsca na jesienny spacer, to chyba nic nam więcej nie potrzeba, by w pełni odkrywać wszystkie uroki polskiej złotej jesieni. Planując jesienną podróż, warto jest wziąć pod uwagę Katowice - miasto wyjątkowe z wielu powodów. Znajdziemy tu wiele wspaniałych miejsc, idealnych na jesienny spacer. Gdzie w związku z tym warto jest się wybrać? O tym poniższy artykuł.

Katowice od wielu lat stanowią popularne miejsce spotkań, licznych imprez i niejako atrakcję turystyczną, przez co jest tak chętnie odwiedzane również przez turystów z zagranicy. O Katowicach można mówić same dobre rzeczy. To miast położone w centralnej części województwa śląskiego. Pierwsza myśl związana z tym miastem, to na pewno kopalnie węgla, przemysł, czy smog - takie skojarzenia ma większość turystów. Jednak warto podkreślić, że Katowice mają wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o turystykę. Przez wiele lat Katowice bardzo się zmieniły. Znajdziemy tu wiele miejsc, które koniecznie warto zobaczyć. 


Nawiązując do historii tego miasta, warto podkreślić, że Katowice wywodzą się ze średniowiecznego miasta lokacyjnego. Układ urbanistyczny tego miasta powstał na skutek rozbudowy i połączenia poszczególnych wsi i osiedli robotniczych w czasach gwałtownego rozwoju w XIX i XX wieku. 


Warto również podkreślić, że Katowice są chętnie wybierane jako miejsce rozwoju i kontynuowania edukacji wśród polskiej młodzieży. Znajdziemy tu liczne uniwersytety i uczelnie wyższe, które cieszą się dużym uznaniem w całej Polsce.


Jeśli mamy zamiar spędzić nieco więcej czasu w Katowicach, to warto wyruszyć w region Beskidu Śląskiego lub Żywieckiego, w ramach urozmaicenia naszego wypoczynku. Nie da się ukryć, że o tej porze roku ten region wygląda zjawiskowo, dlatego najlepiej jest przekonać się o tym osobiście. W samych Katowicach znajdziemy wiele wspaniałych miejsc, idealnych na jesienny spacer. Do tego wszystkiego, warto podkreślić doskonale rozwiniętą komunikację, przyjaźnie nastawionych ludzi, niezwykłe zabytki, ciekawe miejsca na wypoczynek i doskonale rozwiniętą bazę noclegową - tu na pewno nikt nie powinien się nudzić.


Popularne jesienne trasy spacerowe w Katowicach


Jeśli wybraliśmy się na weekend lub dłuższy urlop do Katowic, to powinniśmy zaplanować nasz czas tak, by w pełni odkryć uroki jesieni - zarówno w tych miejscach bardziej znanych, jak i tych nieodkrytych. Pewne jest to, że mamy z czego wybierać, przez co nasz pobyt w Katowicach nie może się nie udać. Każdy jesienny spacer to gwarancja mile spędzonego czasu oraz doskonała forma relaksu i możliwość zapomnienia o codziennych problemach. Oto popularne trasy spacerowe, idealne na jesienną porę roku.


  • Spacer po Parku Tadeusza Kościuszki


Warto podkreślić, że uroki jesieni najlepiej jest podziwiać w miejscach pełnych wspaniałej przyrody. Spacer po Katowicach rozpoczynamy od miejsca wyjątkowego, będącego największym parkiem w mieście. Mowa tu oczywiście o Parku Tadeusza Kościuszki, którego historia sięga 1888 roku. Do przejścia mamy naprawdę spory teren, bo jego powierzchnia liczy aż 72 ha. 


Niewątpliwym atutem tego miejsca jest fakt, że styl parku nawiązuje do stylu angielskich ogrodów. Wśród drzew znajdziemy tu m.in. brzozę, sosnę, graby, buki, lipy i inne drzewa, które w jesiennej szacie nadają temu miejscu magicznego charakteru. 


Miejsce to wyróżnia się tu nie tylko przyrodą. Znajdziemy tu również wiele miejsc związanych z historią, takich jak chociażby: cmentarz żołnierzy radzieckich, poległych przy wyzwoleniu Katowic w 1945 roku, drewniany kościółek św. Michała Archanioła, czy Galeria Rzeźby Plenerowej. Dla dzieci przygotowano tu tor saneczkowy i narciarski. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko jesienią.


Lubisz spacery po parkach miejskich? Na pewno zainteresuje Cię ten artykuł: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce


  • Spacer po Parku Leśnym


Pozostajemy w miejscu, gdzie dominuje wspaniała przyroda, jednak zmieniamy nieco otoczenie. Przenosimy się do lasu, które szczególnie teraz stanowi doskonałe miejsce na jesienne spacery. W przypadku Katowic najlepszym tego typu miejscem będzie bez wątpienia Park Leśny. To największy obszar leśny na terenie miasta. Obejmuje dzielnice i osiedla, takie jak chociażby: Murowaniec, Brynów, Giszowiec, Ochojec. Park Leśny przenika się z Parkiem Kościuszki, Lasem Murckowskim, czy rezerwatem przyrody Ochojec. Przez obszar parku przebiega duża liczba ścieżek i szlaków PTTK, jak i ścieżek rowerowych, dzięki czemu możemy się tu wybrać również na wspaniałą wycieczkę rowerową, dzięki której jeszcze lepiej możemy odkrywać uroki jesieni.


Sprawdź również: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce


  • Spacer po Rynku w Katowicach


Nie da się ukryć, że jesienne spacery nie ograniczają się tylko i wyłącznie do obcowania z przyrodą. Dobrze jest również nieco lepiej poznać miasto i odkrywać znajdujące się w nim zabytki. Obowiązkowym punktem jesiennego spaceru po Katowicach będzie bez wątpienia wizyta na Rynku. To właśnie tu w dużej mierze koncentruje się życie mieszkańców i turystów w Katowicach. Rynek jest jednym z głównych placów Śródmieścia. Wokół niego znajduje się wiele historycznych punktów, takich jak chociażby Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, czy kamienice mieszkalne. Na Rynku znajdziemy również liczne punkty usługowo-gastronomiczne, w których możemy odpocząć, dobrze zjeść, czy posilić się przepyszną kawą.


Poznaj również pozostałe atrakcje w Katowicach


  • Spacer po Rezerwacie przyrody Las Murckowski

Jeśli już poznaliśmy zabytki i atrakcje Katowic, to warto znów powrócić do miejsca, w którym jesień w opinii wielu osób wygląda najpiękniej. Na pewno jej uroki odkryjemy w rezerwacie przyrody Las Murckowski. To rezerwat przyrody, który ma na celu przede wszystkim ochronę pozostałości Puszczy Śląskiej. Obszar liczy aż 102,56 ha.


To, co bez wątpienia wyróżnia to miejsce to wspaniała przyroda. Na terenie rezerwatu znajdziemy 150-letni starodrzew bukowy, a także liczne okazy buków i dębów. Znajdują się tutaj także źródła potoku Przyrwa. Warto odwiedzić to miejsce, niezależnie od pory roku. 


Sprawdź również: Katowice na weekend - co warto zobaczyć?


  • Jesienny spacer po Strefie Kultury


Jesień można odkrywać na naprawdę rozmaite sposoby. Doskonałą alternatywą dla zwykłych spacerów może okazać się wizyta w Strefie Kultury, czyli wydzielonej części Katowic, w której możemy znaleźć wiele interesujących miejsc, związanych z szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Wybierając się na jesienny spacer po Strefie Kultury, możemy m.in. odwiedzić Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, taras widokowy, czy też wybrać się na koncert do znanego w całej Polsce - Katowickiego Spodka. W tym miejscu na pewno każdy doświadczy kultury na możliwie najwyższym poziomie.


Sprawdź kalendarz imprez w Katowicach

 

 

Apartament Hiacynt

Apartament Hiacynt

Katowice, ul. Armii Krajowej

Apartamenty 10.0
Hostel mPark Gościniec

Hostel mPark Gościniec

Katowice, ul. Krakowska

Hostele 9.4
Silesia Noclegi Pracownicze

Silesia Noclegi Pracownicze

Katowice, ul. ul. Chorzowska

Noclegi pracownicze 9.6

 

 


Poszukujesz sprawdzonych ofert noclegów w stolicy Śląska? Tutaj znajdziesz najlepsze noclegi w Katowicach


Mamy nadzieję, że jesienna wizyta w Katowicach będzie obfitować w wiele pozytywnych wrażeń, związanych z jesienną porą roku. To właśnie tu możemy podziwiać niezwykłą przyrodę i doświadczyć kultury na najwyższym poziomie. Wybierz się na spacer po Katowicach i sprawdź, jak wiele do zaoferowania ma to miasto.


Komentarze

Zobacz również