Wiosenne tradycje i wydarzenia w Polsce. Co robić i gdzie się wybrać?

Wiosenne tradycje i wydarzenia w Polsce. Co robić i gdzie się wybrać?

Już za kilka dni początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny. To pora roku, którą bez wątpienia lubi każdy z nas. Dni są zdecydowanie dłuższe, a aura zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Również wiosną chętnie podróżujemy po Polsce, odkrywając magiczne miejsca - zabytki i przede wszystkim atrakcje przyrodnicze, które to właśnie wiosną wyglądają najpiękniej. Nie od dziś wiadomo, że wiosna obfituje w wiele tradycji i wydarzeń. Poznaj najważniejsze z nich!

21 marca to dzień, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Duża ilość słońca i temperatury bardzo często przekraczające 10 stopni Celsjusza, to doskonały moment, by zaplanować swój wyjątkowy urlop. Do wyboru mamy naprawdę wiele możliwości - od popularnych miejscowości do wyjątkowych atrakcji przyrodniczych, które dodają wspaniałego uroku wielu miejscom w Polsce. To właśnie wiosną na polach kwitnie rzepak, łąki są pełne wielu wspaniałych kwiatów, na polanach górskich możemy podziwiać przepiękne krokusy, a wypoczywając w miastach, chętnie wybieramy się na spacer po parkach i ogrodach.


W Polsce znajdziemy 23 parki narodowe i 125 parków krajobrazowych, a także liczne ogrody botaniczne i ogrody pokazowe, a wielkie miasta oferują miejskie parki wypoczynkowo-rekreacyjne.


Co robić wiosną w Polsce?


Skoro wiosna to wiele możliwości, to warto jest w tym miejscu je przybliżyć - tak, by każdy turysta mógł wykorzystać ten wspaniały czas możliwie jak najlepiej. Z wiosną związanych jest wiele tradycji i wydarzeń, z których będziemy mogli korzystać przez najbliższe 3 miesiące. Co to takiego i gdzie się wybrać?


  • Odpowiednio powitaj wiosnę!


Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, początek wiosny to dzień 21 marca. W roku 2022 wypada on w poniedziałek. Chyba każdy z nas, jako dziecko - w przedszkolu lub szkole - wspólnie z dziećmi i nauczycielami wybierał się na tradycyjne topienie marzanny w pobliskich miejskich rzekach lub innych zbiornikach wodnych.fot. blue_caterpillar / AdobeStock, CC0

Ta tradycja jest z nami obecna praktycznie od zawsze. Marzanna to nic innego jak kukła utworzona z różnych materiałów, często zdobiona wstążkami, koralikami czy innymi ozdobami, symbolizująca słowiańską bogini zimy i śmierci. Jej podpalenie i wrzucenie do wody ma symbolizować pożegnanie zimy i powitanie właśnie rozpoczynającej się wiosny.


Sprawdź: Wyjątkowa podróż po Polsce. W których miejscach wiosna wygląda najpiękniej?


  • Wyjątkowy urlop w Polsce podczas Wielkanocy


Pierwszą okazją do nieco dłuższego urlopu w Polsce podczas wiosny jest Wielkanoc, która w roku 2023 wypada w dniu 9 i 10 kwietnia. Ten czas, podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia, wybieramy na liczne podróże po Polsce. Turyści bardzo często decydują się na nocleg w górach lub nocleg nad morzem.fot. JESHOOTS-com / 142 images / pixabay.com, CC0

Z samą Wielkanocą i tym, co ją poprzedza, związane są również liczne tradycje, które są z nami obecne w wielu regionach Polski. Tego typu obrzędy mogą być świetnym motywem po podróży po Polsce.


Odkryj: TOP 3 miejsca na Wielkanoc 2023. Już dziś zarezerwuj nocleg!


Wiedz, że w miejscowości Łyse na Mazowszu możesz podziwiać największe na świecie palmy wielkanocne i wybrać się na świąteczny jarmark z licznymi wystawami i występami zespołów folklorystycznych. Niezwykłe i ogromne palmy wielkanocne możesz podziwiać również w miejscowości Lipnica Murowana w województwie małopolskim.


Podczas Wielkiego Postu, wiele osób uczestniczy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej. Za najbardziej szczególne miejsce, w którym organizowana jest “najpopularniejsza” Droga Krzyżowa uznawana jest Kalwaria Zebrzydowska - zespół architektoniczny i park, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tutaj odbywają się imponujące inscenizacje Golgoty w okresie Wielkiego Tygodnia.


Już dziś sprawdź oferty specjalne na Wielkanoc 2023:

  • Długi weekend majowy - wiele możliwości aktywnego spędzania czasu


Niedługo po Wielkanocy, czeka na nas kolejna dobra okazja, kiedy to będziemy chętnie podróżować po Polsce, korzystając z licznych możliwości aktywnego spędzania czasu. Długi weekend majowy to ten czas, kiedy większość z nas oddaje się przede wszystkim wielkiemu grillowaniu na działkach lub w miejscu swojego wypoczynku.fot. frolicsomepl / pixabay.com, CC0

Dużą popularnością podczas Majówki, cieszą się przede wszystkim znane polskie miasta, parki narodowe oraz noclegi w Zakopanem i noclegi w Kołobrzegu, które od lat znajdują się w ścisłej czołówce miejsc chętnie wybieranych na majówkowy wypoczynek.


Warto dobrze wykorzystać ten czas, w szczególności, że zapowiada się całkiem przyjemna i słoneczna pogoda, która powinna nas zachęcić do odkrywania pięknych zakątków naszego kraju.


Zobacz koniecznie: Gdzie warto się wybrać na wiosenny spacer w Polsce?


Oto popularne oferty specjalne na długi weekend majowy 2023:Rumiankowa Polana

Rumiankowa Polana

Sarbinowo, ul. Rumiankowa

Domki Sarbinowo 9.9
Noclegi na szlaku

Noclegi na szlaku

Kudowa-Zdrój, ul. Jakubowice

Kwatery i pokoje Kudowa-Zdrój 9.1  • Odkryj piękno przyrody w Polsce


Rozpoczynająca się wiosna to również dobry moment, by podziwiać piękno przyrody - w takich miejscach, w których prezentuje się ona najlepiej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że najlepiej jest to robić w parkach miejskich, parkach narodowych, czy ogrodach botanicznych. Znajdziemy je w każdym zakątku naszego kraju. Przy sprzyjającej pogodzie, możemy się w pełni wyciszyć i spędzić swój wolny czas tak, jak najbardziej lubimy.fot. SPOTSOFLIGHT / pixabay.com, CC0

Nie da się ukryć, że bogactwo polskiej przyrody potrafi zachwycić na każdym kroku. W porównaniu z innymi państwami, możemy się pochwalić tym, że Polska wyróżnia się różnorodnym krajobrazem i szeroką paletą ekosystemów. 


Poznaj: 5 atrakcji przyrodniczych, które warto odwiedzić wiosną


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Roztoczu i Borach Tucholskich:

Niech nadchodząca wiosna będzie wypełniona wieloma wspaniałymi podróżami po Polsce. Zaplanuj swój urlop już dziś!
Następny artykuł Zamek Krzyżtopór - jedna z...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej