10 najciekawszych miejsc w Wielkopolsce

10 najciekawszych miejsc w Wielkopolsce

Wielkopolska jest niezwykłym i bardzo cennym historycznie regionem Polski. Leży w centralnej części kraju, w dolinie Warty. Jej stolicą jest przepiękny Poznań, jednak turystyczne walory tej krainy można wymieniać naprawdę długo. Zachwyca ona swoich historycznym klimatem, kusi piękną przyrodą z Doliną Baryczy na czele oraz gwarantuje rozrywkę dzięki licznym atrakcjom.

Wielkopolska może pochwalić się prawdziwym bogactwem pałaców i dworków. Część z nich została starannie odrestaurowana, by pozwolić turystom przenosić się w czasie. Inne natomiast stały się luksusowymi restauracjami czy hotelami. Są też takie, które zapomniane ukrywają się w sercach zarośniętych parków, licząc na lepsze dni. Przebywając na urlopie w Wielkopolsce, nie sposób pominąć tego bogactwa w planie wycieczki. Co więc warto zobaczyć? Oto lista 10 najciekawszych, naszym zdaniem, miejsc w Wielkopolsce.


1. Pałac w Rogalinie


Jest to urokliwa budowla wzniesiona w drugiej połowie XVIII przez generalnego starostę Wielkopolski Kazimierza Raczyńskiego. Do roku 1939 budynek pełnił funkcje rezydencji rodu, natomiast po rozpoczęciu wojny wpadł w ręce Niemców, którzy zniszczyli jego wyposażenie oraz część ogrodu francuskiego. Dziś w odrestaurowany Pałacu w Rogalinie znajduje się muzeum. W jego wnętrzu zobaczymy przede wszystkim meble, obrazy i rzemiosło artystyczne reprezentujące różne style. Będąc na miejscu, możemy także przespacerować się pięknym zabytkowym ogrodem francuskim. W skład zespołu pałacowego wchodzą także budynek stajni, ujeżdżalni oraz powozowni, a także pawilon galerii obrazów z XX wieku.


2. Zamek w Kórniku


Wybudowana na przełomie XV i XVI rezydencja uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów romantycznej siedziby ziemiańskiej. Za lata świetności pałacu uznaje się okres, gdy jego właścicielką była Teofila z Działyńskich – obecnie uważana za legendarną Białą Damę straszącą w korytarzach pałacu. Obecnie w rezydencji mieści się muzeum. Podczas jego zwiedzania będziemy mogli zobaczyć unikatowe eksponaty, w tym między innymi meble reprezentujące różne style i epoki oraz obrazy polskich i europejskich mistrzów. Czekają tu na nas również kolekcje numizmatyczne, militaria zarówno polskie jak i wschodnie czy wyroby rzemiosła artystycznego. Najciekawszym elementem muzeum są zbiory etnograficzne i przyrodnicze zgromadzone przez Władysława Zamoyskiego podczas jego wyprawa do Australii i Oceanii.


3. Zamek w Gołuchowie


Obiekt został wybudowany w połowie XVI wieku na miejscu dawnego dworu obronnego. Swoim zewnętrznym stylem nawiązuje on do architektury charakterystycznej dla francuskich zamków z Doliny Loary. Okolica zamku w Gołuchowie stanowi świetne miejsce do spacerów, budynek znajduje się bowiem w klimatycznym parku angielskim, niedaleko Jeziora Gołuchowskiego oraz nad rzeczką Trzemną. Wizytę w okolicy urozmaici także możliwość zwiedzania oddziału Muzeum Narodowego znajdującego się na zamku.


4. Poznań i Rynek Główny


Początki poznańskiej Starówki sięgają około 1253 roku. Stanowi on centralne punkt miasta i należy do jednego z największych rynków w Polsce (ustępując jedynie krakowskiemu oraz wrocławskiemu), a także do jednych z większych w Europie. Podczas pobytu w Poznaniu nie można przegapić wizyty na Ostrowie Tumskim. Najstarsza część miasta stanowi urokliwe miejsce - ciche i spokojne. Największą atrakcją tego miejsca jest Archikatedra św. Apostołów Piotra i Pawła. Budowla o gotyckich kształtach należy do jednych najstarszych polskich kościołów i jest także najstarszą polską katedrą.

W Poznaniu powinniśmy znaleźć czas na wizytę w licznych zabytkowych kościołach, poszukiwania pozostałości średniowiecznych murów obronnych oraz podziwianie wielu zabytkowych budynków rozsianych po całym mieście.

Stary Rynek

Stary Rynek

Poznań, ul. Stary Rynek

Rynki, Starówki, Place Poznań 9.6


6. Gniezno pełne atrakcji


W Gnieźnie czekają na nas między innymi miejsca związane z Piastami oraz początkami naszego kraju. Do najważniejszych z nich należy Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdująca się na Wzgórzu Lecha. To do niej prowadzą słynne Drzwi Gnieźnieńskie, będące bezcennym zabytkiem sztuki romańskiej. Wnętrze katedry zdobi oryginalna gotycka polichromia, natomiast w podziemiach znajdują się relikty z czasów Mieszka pierwszego oraz najstarszy napis nagrobny pochodzący z 1006 roku. W okolicy warto odwiedzić również Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tam zobaczymy między innymi kielich św. Wojciecha, unikalne starodruki, relikwiarze oraz inne bezcenne zabytki.


7. Szlak Piastowski


Przebiega on między innymi przez Poznań, Ostrów Lednicki, Gniezno i Strzelono, by zabrać nas do miejsc związanych z okresem piastowskim oraz narodzinami polskiej państwowości. Na szlaku odwiedzimy między innymi Ostrów Tumski z Archikatedrą oraz Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. W Pobiedziskach czeka Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, natomiast w Gnieźnie zespół obiektów archidiecezjalnych i Muzeum Początków Państwa Polskiego. Trasa prowadzi także przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie czeka jeszcze więcej zabytkowych obiektów.


8. Dolina Baryczy i zbiorniki Pojezierza Wielkopolskiego


Chociaż Wielkopolska słynie ze swojego historycznego charakteru, może pochwalić się również piękną przyrodą. W regionie tym rozlewają się liczne malownicze zbiorniki Pojezierza Wielkopolskiego. Pośród nich znajdziemy liczne rezerwaty przyrody, które oczarują każdego miłośnika natury. Pod tym względem niewątpliwie najpiękniejszym zakątkiem wartym odwiedzenie będzie Dolina Barycz będąca największym parkiem krajobrazowym w Polsce. Na obszarze tym chroniona jest niezwykle cenna dolina rzeki Barycz stanowiąca dopływ Odry. Wędrując po okolicy, będziemy mogli cieszyć oczy malowniczą mozaiką stawów, mokradeł, łąk i lasów.



9. Wielkopolskie skanseny


Spędzając urlop w Wielkopolsce warto odwiedzić także okoliczne skanseny. W Swarzędzu (jedynie 11 kilometrów od centrum Poznania) znajduje się Skansen i Muzeum Pszczelarstwa. Stworzony przez profesora Kosteckiego skansen stanowi unikatowy w skali europejskiej zbiór uli ilustrujący historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. Dodatkowo atrakcję stanowi budynek gospodarczy, w którym otwarta została ekspozycja muzealna dotycząca owadów użytkowych. Znajdujące się 25 kilometrów od Gniezna Pobiedziska oferują turystą najstarszy w Polsce skansen miniatur. Spacerując po parku, będziemy mogli zobaczyć wszystkie mniej i bardziej znane obiekty znajdujące się na Szlaku Piastowskim oraz całej Wielkopolsce. Podczas zwiedzania zobaczymy między innymi Pałac w Rogalinie, Katedrę w Gnieźnie, Zamek w Kórniku, Pałac w Antoninie czy Biskupin. Budowle wykonane są w skali 1:20 przy pomocy trwałych materiałów. Ciekawostką jest, że część elementów została wykonana z tego samego tworzywa co oryginalne odpowiedniki.


10. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach


Nieopodal Gniezna, w miejscowości Dziekanowice, nad Jeziorem Lednica znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny, którego głównym celem jest przedstawienie lokalnej historii chłopskiej. Podczas spaceru po skansenie będziemy mogli podziwiać bogaty zbiór drewnianej architektury wiejskiej, w tym domy mieszkalne, budynki gospodarcze i kultowe. Znajdziemy tu między innymi kopię barokowego dworu ze Studzieńca, a także kopię oficyny z Łomnicy. Skansenowa wieś składa się przede wszystkim z budynków pochodzących z XIX i drugiej połowy XVIII wieku oraz kilku młodszych zabudowań z pierwszej połowy XX wieku. Zaglądając do budynków, będziemy mogli zobaczyć wyposażenie domowe oraz gospodarcze.

Następny artykuł Największe atrakcje...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!