4 miasta, które warto odwiedzić zimą

4 miasta, które warto odwiedzić zimą

Zima także jest dobrą porą roku dla poznawania uroków naszego kraju. Przedstawiamy miejsca, które przykryte białą, śnieżną pierzynką wyglądają równie urokliwie co wiosną lub latem.

Zimowych weekendów wcale nie trzeba spędzać wyłącznie na stoku narciarskim. W Polsce jest wiele pięknych miast, które również zimą mają dużo do zaoferowania.

 

Poznańfot. Nocowanie.pl


Stolica Wielkopolski to jedno z piękniejszych polskich miast. Jego historia liczy ponad tysiąc lat, więc na pewno nikt nie będzie się tu nudził, odkrywając ślady przeszłości i poznając teraźniejszość.

Absolutną koniecznością jest spacer po rynku, podczas którego trzeba zatrzymać się pod ratuszem. Równo w południe na zegarowej wieżyczce pojawiają się koziołki, będące najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta. W grudniu na rynku i innych punktach starego miasta organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy oraz festiwal rzeźby lodowej, na który przyjeżdżają artyści z całego świata. Po spacerze warto rozgrzać się w przytulnym miejscu, wynajętym na pobyt. Polecamy zwłaszcza noclegi w apartamentach w Poznaniu.

Osobom, które lubią poznawać historię zwiedzanego miasta, polecamy wizytę w katedrze na Ostrowie Tumskim. W jej podziemiach znajdują się groby pierwszych historycznych władców naszego kraju, czyli Mieszka I i Bolesława Chrobrego, oraz baptysterium, w którym książę Mieszko przyjął chrzest w 966 roku. Warto też wybrać się do Muzeum Narodowego, aby zobaczyć oryginalny obraz Moneta. Został on odzyskany w 2010 roku po dziesięciu latach od zrabowania go z placówki!

Dla rozgrzewki warto wybrać się nad Jezioro Maltańskie, by skorzystać z uroków tamtejszego aquaparku ze strefą saun i bogatą ofertą Spa. W kompleksie sportowym znajduje się też lodowisko oraz miejski kompleks narciarski. Nie zabraknie więc atrakcji dla nikogo!

 

Apartlux

Apartlux

Poznań, ul. Kwiatowa

Apartamenty Poznań 10.0
Apartamenty Velvet

Apartamenty Velvet

Poznań, ul. Śniadeckich

Apartamenty Poznań 9.5

 

Supraślfot. 13072005, zdjecia.nocowanie.pl


Szukając cichego miejsca, w którym zima prezentuje się naprawdę magicznie, polecamy wybrać się do Supraśla. Warto spędzić tu kilka zimowych dni, szczególnie jeżeli chce się spędzić czas blisko natury.

Sama miejscowość powinna zachwycić wielbicieli architektury. Oprócz małomiasteczkowych zabudowań, na uwagę zasługuje zabytkowy monaster, w którym obecnie mieści się między innymi unikatowe Muzeum Ikon. Zgromadzono bogatą kolekcję ikon i fresków, a wśród nich są dzieła sztuki, które próbowano przemycić przez naszą wschodnią granicę. Pochodzą przede wszystkim z Rosji, a do muzeum trafiły po zakończeniu postępowań sądowych. Jednak główny trzon kolekcji obejmuje zabytki cerkiewnej sztuki sakralnej z rejonu Podlasia, najcenniejsze ikony datowane są na XVII wiek.

 

Supraśl otaczają lasy Puszczy Knyszyńskiej, które można przemierzać na przykład na nartach biegowych. Po intensywnym dniu warto odwiedzić miejscowe restauracje, które specjalizują się w daniach kuchni wschodniej i tatarskiej. Babka, kiszka ziemniaczana, kartacze, ołatki to idealne propozycje na zimę. W Supraślu spróbujemy na przykład halwy, czak-cana, pieczonego pieroga z mięsem i znakomitej baraniny pod wieloma postaciami.

 

Dom Przy Puszczy

Dom Przy Puszczy

Supraśl, ul. Kodeksu Supraskiego

Domki Supraśl 10.0

 

Krynica-Zdrójfot. kitty, zdjecia.nocowanie.pl


Krynica-Zdrój położona jest w Beskidzie Sądeckim. Miasto cieszy się popularnością o każdej porze roku. Zimą zjeżdżają tu też narciarze, na których czekają stoki Jaworzyny Krynickiej. Znajduje się na niej najdłuższa oświetlona trasa. W Krynicy można też pobiegać na nartach i pojeździć na skuterach śnieżnych.

W mieście można także zregenerować siły – wystarczy skorzystać z oferty uzdrowiskowej tamtejszych hoteli lub sanatoriów oraz odwiedzić pijalnie wód mineralnych. Na pewno będzie ku temu okazja podczas spaceru po Parku Zdrojowym. Warto wybrać się też na przejażdżkę koleją gondolową, która dociera na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej, skąd roztacza się widok na Beskidy, a przy ładnej pogodzie także na słowacką stronę Tatr.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Krynicy jest zwiedzanie Muzeum Nikifora, gdzie oprócz prac artysty znajdują się jego prywatne rzeczy, poświęcone mu publikacje i fotografie. Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Zabawek, w którym można zobaczyć zabawki regionalne, historyczne oraz inne eksponaty, wzbudzające zachwyt zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

 

Art Apartament

Art Apartament

Krynica Zdrój, ul. Jarosława Dąbrowskiego

Apartamenty Krynica Zdrój 10.0
Apartamenty Trzy Kolory - Życie jest piękne

Apartamenty Trzy Kolory - Życie jest piękne

Krynica-Zdrój, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Apartamenty Krynica-Zdrój 9.6
Twoja Chata

Twoja Chata

Krynica-Zdrój, Krynica Górska, ul. Słotwińska

Kwatery i pokoje Krynica-Zdrój, Krynica Górska 9.6

 

Sanokfot. Nocowanie.pl


Wybierając się zimą w Bieszczady warto odwiedzić Sanok. Miasto może poszczycić się piękną starówką z wieloma interesującymi budowlami. Jedną z nich jest niepozorny zamek, w którym bywał król Jagiełło i mieszkała jego czwarta żona Sonka. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum. Turyści zobaczą tu między innymi bogatą kolekcję dzieł wywodzącego się z Sanoka Zdzisława Beksińskiego oraz wystawę sztuki pokuckiej. Tuż obok zamku znajduje wznosi się cerkiew z kompletnym ikonostasem.

Idąc przez rynek warto odnaleźć ławeczkę Szwejka oraz budynek przy ulicy Sobieskiego 5. To właśnie tu, według powieści, znajdowała się wiosenna kwatera wojaka. Na sanockim starym mieście jest wiele świątyń – w jednej z nich odbył się nawet jeden ze ślubów króla Jagiełły. Warto znaleźć chwilę, by odwiedzić te kościoły, gdyż koleje ich losów są naprawdę interesujące – były wiele razy niszczone, jednak wierni zawsze zdołali je odbudować.

Sanok może być także świetnym punktem wypadowym dla osób, które chcą zwiedzić bieszczadzkie miejscowości: Lesko, Solinę czy Ustrzyki Dolne.

 

Apartament Skorpion

Apartament Skorpion

Sanok, ul. Jagiellońska

Apartamenty Sanok
Bieszczadówka

Bieszczadówka

Sanok, ul. Jodłowa

Kwatery i pokoje Sanok 10.0
Noclegi Na Górze

Noclegi Na Górze

Sanok, ul. ul. Biała Góra

Kwatery i pokoje Sanok 9.9

Następny artykuł Dni wolne w 2022 roku. Jak...

Komentarze (3)

Aniela

Ja lubię jeździć zima nad morze, dla wielu ludzi jest to dziwne, bo morze wybierają latem, a ja właśnie lubię jechać zima, kiedy morze pokazuje zupełnie inny charakter, kiedy jest tam cicho, spokojnie, tak wręcz dziko :) Można się nawdychac jodu i pokorzystac z lokalnych atrakcji, ja uwielbiam np spa w hotelu Lubicz w Ustce , relaks i odpoczynek :)
Jak dla mnie, to te miasta są piękne niezależnie od pory roku :)
Macie tu Bieszczady i Sanok, ale jak dla mnie najładniej jest tu jesienią, kiedy liście robią się czerwone, żółte i pomarańczowe. Wtedy widoki z połonin naprawdę zapierają dech w piersiach!

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej