9 największych atrakcji dla dzieci na Śląsku

9 największych atrakcji dla dzieci na Śląsku

Chcesz wiedzieć, jakie miejsca w województwie śląskim warto pokazać dzieciom? W tej części kraju na najmłodszych czeka sporo atrakcji – niżej zobaczysz nasze typy.

Strefa Kultury w Katowicach


Strefa Kultury powstała całkiem niedawno. Znajduje się tuż obok słynnego Spodka, są to obiekty kulturalno-rozrywkowe: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i nowe Muzeum Śląskie. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko przez wzgląd na architekturę, ale także dlatego, że teren wokół został świetnie zagospodarowany. Dzieciom spodoba się także w Muzeum Śląskim, gdzie powstała specjalnie dla nich wydzielona strefa zabawy i interaktywnych gier. Można się też wspiąć na wieżę dawnego szybu Warszawa II, gdzie powstał punkt widokowy pozwalający podziwiać panoramę Katowic i okolic.

Zobacz więcej informacji o tym miejscu, sprawdź też miejsca noclegowe w okolicy.


Zamek w Ogrodzieńcu

 

Zamek w Ogrodzieńcu to najbardziej atrakcyjny obiekt Szlaku Orlich Gniazd, położony jest we wsi Podzamcze. Leży on na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej-515 m.n.p.m.

Pierwsze umocnienia stanęły w tym miejscu w roku 1241, za panowania Bolesława Krzywoustego. Na ich miejscu zbudowano zamek w wieku XIV. Historia zamku jest dość szeroka-przechodził on z rąk do rąk, a w XVIII wieku bardzo ucierpiał w wyniku pożaru.
Ostatnim właścicielem zamku była rodzina Wołczyńskich, później obiekt znacjonalizowano. Zamek posłużył jako część plenerowa w takich filmach jak : Janosik, Rycerz oraz Zemsta.

 

Obecnie co niedziela można oglądać tam pokazy walk rycerskich a na co dzień salę tortur i ekspozycję wykopalisk archeologicznych. W Ogrodzieńcu znajduje się także Park Miniatur, w którym odwzorowane zostały repliki zamków i innych obiektów znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd.


Zobacz więcej informacji o tym miejscu, sprawdź też miejsca noclegowe w okolicy.

 

Dream Park Ochaby

 

Jest to nowoczesny park rozrywki i edukacji położony w Ochabach Wielkich. To miejsce gdzie bawić mogą się zarówno dzieci, jak i dorośli. Park oferuje wiele możliwości i ciekawych miejsc gdzie zabawę można połączyć z edukacją.

W ofercie Parku można znaleźć: park miniatur, park dinozaurów, park linowy, oceanarium prehistoryczne, kino 6d, kule sferyczne, place zabaw, namiot malego artysty, labirynt w kukurydzy amfiteatr oraz wieżę mocy.

Dla najmłodszych gości przygotowano także liczne atrakcje, takie jak: puzzle, bajeczne kolorowanki i mnóstwo gier online.

Place zabaw są w pełni bezpieczne i gwarantują doskonała rozrywkę zwiedzającym, a animatorzy dbają by zabawa pełna była niesamowitych wrażeń. Na leśnych alejkach spotkać można maskotkę Dream Parku - Nino. Zdjęcie z olbrzymim pluszowym dinozaurem z pewnością będzie wspaniałą pamiątką z wyprawy.

 

Zobacz więcej informacji o tym miejscu, sprawdź też miejsca noclegowe w okolicy.


Park Śląski w Chorzowie

 

Park Śląski w Chorzowie to nazwa dawnego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku mieszczącego się w tym mieście. Jest on miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Śląska oraz przyjezdnych turystów.

Miejsce to oferuje wiele atrakcji zarówno dla starszych, jak i młodszych, dlatego nikt nie może się tu nudzić.

Park powstawał od lat 50. XX wieku w czynie społecznym, z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka. Żyjący wtedy ludzie tworzyli ten park dla pokoleń własnymi rękami.

Obecnie Park Śląski staje się coraz bardziej nowoczesny gdyż na jego terenie wprowadzane są liczne innowacje. Park fascynuje bogatą roślinnością, wielością zbiorników wodnych i oczek oraz zachwycającym krajobrazem. Znaleźć możemy tu wiele atrakcji takich jak: Planetarium Śląskie, Stadion Śląski, Wesołe Miasteczko, Muzeum "Górnoślą…ski Park Etnograficzny w Chorzowie" czy Halę Wystaw "Kapelusz" .


Zobacz więcej informacji o tym miejscu. Sprawdź też obiekty noclegowe w okolicy.


Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach


Miasteczko Twinpigs to powstały w 2012 roku park tematyczny, który kusi możliwością rozrywki dla całej rodziny. Do najczęściej odwiedzanych atrakcji parku należy m.in. Koło Młyńskie o wysokości 25 metrów, które pozwala na podziwianie panoramy Miasteczka. Zainteresowaniem turystów cieszy się również: Karuzela Whisky, wulkan do wspinania i trampolina wodna dla dzieci, studio fotograficzne Old Foto czy Muzeum Dzikiego Zachodu.

Całe miasteczko skupione jest wokół tematyki westernu, zobaczyć możemy tu kowbojów, więźnia a nawet samego szeryfa. Można tutaj również posilić się w restauracjach rodem z westernu "Panna Maria, Teksas" oraz "Spindletop", które są możliwością na degustacje smaków USA.

Wizyta w miasteczku będzie ciekawa dla wszystkch, którzy pragną odkrywać kulturę Dzikiego Zachodu.

 

Zobacz więcej informacji o tym miejscu. Sprawdź też obiekty noclegowe w okolicy.

 

Zabytkowa Kolejka Wąskotorowa w Rudach

 

Kolej wąskotorowa w Rudach powstała w 1899 roku i prowadziła z Gliwic po Nieborowice. W następnych latach została doprowadzona aż do Raciborza. Kolejka stała się w tamtym czasie najwygodniejszym środkiem komunikacji pasażerskiej na trasie Gliwice-Racibórz.

Stacja w Rudach zlokalizowana jest niemal w środku 51 kilimetrowej trasy. Istniały tu warsztaty naprawcze taboru, tory postojowe dla wagonów i lokomotyw, punkt obrządzania parowozów i trójkąt torowy do ich obracania. Znajdowało się tu również biuro zawiadowcy stacji, nastawnia, poczekalnia dla podróżnych oraz kasa dla ruchu osobowego i towarowego.

Obecnie po dawnej kolei pozostał tylko sześciokilometrowy fragment ze Stanicy przez Rudy do Paproci oraz obiekt w Rudach. Budynek dworcowy stacji w Rudach uległ zniszczeniu, dzisiaj oryginalne są jedynie piwnice. Zniszczenia przetrwała jedynie lokomotywownia, z wymienionym po wojnie dachem.

Oprócz lokomotyw zobaczyć tu możemy wcześniej wspomnianą lokomotywownię, wagonownię, warsztaty, kuźnię i magazyny. Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach stanowi ważny zabytek przemysłowy leżący na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest często odwiedzana przez turystów.

Zobacz więcej informacji o tym miejscu. Sprawdź też obiekty noclegowe w okolicy.


Zagroda Żubrów w Pszczynie

 

Pokazowa zagroda Żubrów powstała w Parku Pszczyńskim, jedynie kilkaset metrów od centrum miejscowości. Zobaczyć tu można życie grupy żubrów, jak i innych zwierząt m.in. saren, danieli, pawiów czy muflonów. Oprócz podziwiania tego "żywego" muzeum można tu zobaczyć również ekspozycje na temat polskiej fauny czy obejrzeć film 3D o żubrach.

Zwierzęta oglądane są tu z mostu widokowego, który jest dostępny także dla osób niepełnosprawnych (wjazd windą). Na terenie zagrody znajduje się też obiekt muzealno-edukacyjny, gdzie możliwe jest przeprowadzanie zajęć przyrodniczych. Edukacyjną funkcję sprawuje również specjalna ścieżka na której zobaczyć można tablice przedstawiające las jako ekosystem oraz ekspozycje dotyczącą flory i fauny.

Zobacz więcej informacji o tym miejsce. Sprawdź też obiekty noclegowe w pobliżu.


Mini zoo w Żywcu

 

Mini zoo to miejsce, które powstało z myślą o najmłodszych turystach. Położone jest w parku Zamkowym, można w nim obejrzeć takie zwierzęta jak kozy, osiołki, pawie czy papugi. Przy zoo działa również Stajnia Miejska, gdzie można zobaczyć piekne konie i kucyki a to wszystko za darmo!

 

Zobacz więcej informacji o tym miejscu. Sprawdź także obiekty noclegowe w okolicy.


Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

 

Leśny Park Niespodzianek to wyjątkowe miejsce położone w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim, które powinno się odwiedzić będąc w okolicy. To jedyny  w swoim rodzaju park, który daje możliwość spędzenia czasu dla całych rodzin, grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych w różnym przedziale wiekowym. Jest to również ciekawe miejsce dla fotografików, którzy dostaną możliwość fotografowania zwierząt praktycznie w naturalnych warunkach. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zdumiewa swoją formą jednocześnie pozwalając na obcowanie z naturą, dziką przyrodą. Daje on sporą rozrywkę i edukację w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Jedną z głównych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się pośrod zwiedzających (można je także karmić z ręki). W zagrodach zobaczymy również żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy eksponują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.

Park to także edukacja i rekreacja. Jedna ze ścieżek wyposażona jest w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem. Do części rekreacyjnej możemy włączyć także aleję bajkową z ruchomymi ekspozycjami znanych nam bajek oraz rozbudowany plac zabaw. Miejsca widokowe dają możliwość wyciszenia oraz podziwiania malowniczego Beskidu Śląskiego.

 

Zobacz więcej informacji o tym miejscu. Sprawdź również obiekty noclegowe w okolicy.

Następny artykuł Pogoda na początek stycznia...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!