Atrakcyjny Śląsk: Pilchowice

Atrakcyjny Śląsk: Pilchowice


Pilchowice, podobnie jak inne miejscowości położone na Dolnym Śląsku są niezwykle atrakcyjne i tajemnicze. Dlaczego odwiedzając ten region Polski warto odwiedzić także Pilchowice? Choćby dla niepowtarzalnego klimatu, Jeziora Pilchowieckiego i spaceru po słynnym moście.

Pilchowice to wieś położona w województwie dolnośląskim, na pograniczu Pogórza Izerskiego i Gór Kaczawskich w Sudetach. Na czym polega wyjątkowość tego miejsca? Zarówno malownicze położenie, jak i liczne atrakcje, które tylko czekają na odkrycie.

Jest tu fabryka tektury i płyt filtracyjnych oraz zapora, zbiornik wodny i hydroelektrownia. Sama miejscowość podzielona jest przez rzekę Bóbr na dwie części. Lewy brzeg to centrum wsi i to właśnie tutaj znajduje się większość ważniejszych urzędów i instytucji Pilchowic. Przez prawy brzeg przechodzi droga z Jeleniej Góry do Bolesławca z rozwidleniem na zaporę przez Pilchowice.

Ciekawymi obiektami są poszczególne domy prywatne, kościół filialny pw. Matki Bożej Bolesnej z pierwszej połowy XIX w. oraz most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim.

Pilchowice są obecne także w polskiej kulturze. Otóż zapora wodna w Pilchowicach oraz jej okolice zostały odwzorowane w grze polskiej produkcji pt. Zaginięcie Ethana Cartera. Teren ten, wraz z innymi elementami zaczerpniętymi z innych regionów Polski, stał się areną działań gry.

Natomiast na pobliskiej stacji kolejowej Pilchowice Nielestno zostały nakręcone początkowe sceny do filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego z 1970 roku. W Pilchowicach toczy się też akcja powieści kryminalnej „Zapora” autorstwa Huberta Hendera.


Największe atrakcje Pilchowic


Bez wątpienia jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc jest Jezioro Pilchowickie - Pilchowicki Zbiornik Wodny o długości 7 km, powierzchni 240 ha i pojemności 50 mln m³. Powstało ono przez przegrodzenie, w latach 1902–1912, rzeki Bóbr zaporą o wysokości 62 m i długości 290 m w koronie. Podstawowym celem stworzenia Jeziora Pilchowickiego jest działanie przeciwpowodziowe i produkcja energii elektrycznej. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna a wokół zbiornika teren spacerowy.

Jezioro Pilchowickie to dość mało znane, ale bardzo urokliwe miejsce. Położone nieopodal Jeleniej Góry, w jednym z najpiękniejszych regionów Polski, potrafi zachwycić. Turyści mogą tam podziwiać zaporę Pilchowicką na Bobrze i elektrownię wodną. Równie interesujący jest most kolejowy, który w 1909 roku wybudowała firma B. Liebold&Co AG Holzminden. Most ma długość 131,7 m. W 1945 roku został wysadzony w powietrze, jednak dość szybko, bo w listopadzie 1946 roku został odbudowany i oddany ponownie do użytku.

Ów most kolejowy, służy teraz do spacerów i wykorzystują go głównie zakochane pary i fotografowie, którzy potrafią wspaniale uchwycić klimat tego miejsca. Most ma wyjątkową konstrukcję, a gdy odbija się w wodzie – tworzy niepowtarzalny widok.

W ostatnim czasie most nad Jeziorem Pilchowickim zyskał dodatkową sławę ze względu na dość kontrowersyjny pomysł wysadzenia go na potrzeby amerykańskiej produkcji filmowej.

Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna, a okoliczne malownicze tereny można zwiedzić dzięki udostępnionym dla turystów trasom spacerowym. Pamiętajmy, by koniecznie zabrać ze sobą aparat bądź smartfon, ponieważ z pewnością będziemy chcieli uwiecznić te wspaniałe widoki na fotografii. Niedaleko zapory znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc to niesamowita gratka dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu.

Warto także wiedzieć, że zapora udostępniona jest dla turystów, natomiast elektrownia wodna tylko w wyjątkowych przypadkach.

Polecamy całodniowy wypoczynek nad Jeziorem Pilchowickim, ponieważ naprawdę jest tu wiele atrakcji. Lokale gastronomiczne, piękne trasy spacerowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, sprzyjają rozwojowi turystyki na tych terenach.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Kolory szlaków pieszych w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!