Daj się zaskoczyć! Poznaj Pabianice

Daj się zaskoczyć! Poznaj Pabianice

Pabianice to miasto, które leży poza głównym szlakiem turystycznym województwa łódzkiego. Wiemy, że należy do aglomeracji, ale co poza tym? A wbrew pozorom Pabianice mają bogatą tradycję, o czym można się przekonać niemal w każdej uliczce.

Pabianice to średniej wielkości miasto, które nkojarzy się głównie z przemysłem… ale to również ciekawe zabytki i interesujące miejsca, o jakich turyści nie mają nawet pojęcia.

Pabianice naprawdę warto poznać! Już teraz sprawdź noclegi i spędź kilka dni w tym mieście, wejdź: Noclegi w Pabianicach

 

Pabianice wśród lasów…


Początki miasta sięgają przełomu X i XI wieku. Nieduża osada leżała wśród gęstych lasów nad rzeką Dobrzynką, stanowiła wtedy własność książęcą. Później znalazła się w granicach dóbr kościelnych. Jak chce tradycja, Pabianice przekazali kościołowi krakowskiemu jako wotum księżna Judyta i książę Władysław Herman, którzy długo starali się o potomka. W końcu i oni mogli cieszyć się narodzinami synami Bolesława, później znanego jako Krzywousty.

 

Rozwój osady rozpoczął się w XII wieku, gdy Pabianice stały się siedzibą zarządu dóbr kompleksu kapituły w ziemi sieradzkiej. Prawami miejskimi miejscowość cieszyła się od połowy XIV wieku. Pabianice nigdy nie rozrosły się do dużych rozmiarów… Mieszkańcy zajmowali się głównie uprawą ziemi, a zabudowę stanowiły przede wszystkim drewniane domy. Pamiątką po tych „dawnych” czasach jest dwór obronny oraz kościół św. Mateusza, powstałe w XVI wieku. Miasto nigdy nie miało murów obronnych, co sprawiło, że często padało łupem oddziałów wojskowych, zarówno obcych, jak i polskich. Do tego dochodziły jeszcze epidemie i pożary, które dosłownie zdziesiątkowały mieszkańców. Pod koniec XVIII wieku w Pabianicach nie mieszkało nawet pięćset osób.

 

Miasto przemysłu


Dziewiętnastowieczne Pabianice stały się Ziemią Obiecaną, do której ciągnęli Czesi, Ślązacy i Saksończycy, skuszeni korzystnymi warunkami do budowania działalności przemysłowej. Rozkwit miasta zapoczątkował w 1825 roku Bogumił Krusche, zakładając manufakturę tkacką. Był to pierwszy krok do tego, by Pabianice stały się jednym z największych ośrodków włókienniczych. Kolejną dużą fabryką był zakład Kindlera, później w mieście powstawały także przedsiębiorstwa papiernicze i chemiczne, gdzie zatrudnienie znajdowali dawni mieszkańcy wsi.

Dzięki rozwojowi przemysłu następował też rozwój miasta. Zakładano szkoły, apteki, biblioteki i muzeum, w Pabianicach działała też straż pożarna, a główna ulica oświetlona była lampami elektrycznymi. Później miasto połączono z Łodzią linią tramwajową oraz wybudowano dworzec kolejowy, gdzie zatrzymywały się pociągi jeżdżące trasą Warszawa – Kalisz.

Do drugiej wojny światowej Pabianice były miastem, w którym obok siebie żyli Polacy, Niemcy i Żydzi. Dzisiaj po tym tyglu kulturowym zostały tylko pojedyncze pamiątki… stary kirkut i tablica pamiątkowa w miejscu, gdzie stała synagoga.

 

TOP 5 atrakcji Pabianic


Dwór obronny kapituły krakowskiej to jeden z najstarszych zabytków w mieście. Jego budowę według projektu Wawrzyńca Lorka ukończono w 1571 roku. Rezydowali tu regensi kapituły krakowskiej. Swoim wyglądem przypomina renesansowy zamek – i nawet teraz jest tak określany. Od niedawna przy dworze siedzi Jan Długosz, który jako pierwszy opisał Pabianice. Rzeźba znajduje się przy wejściu do parku Słowackiego, oazy zieleni wartej odwiedzenia.

Z dworem obronnym sąsiaduje kościół św. Mateusza, który wybudowano mniej więcej w tym samym czasie co „zamek”. Stanął w miejscu starszej, drewnianej świątyni, którą zniszczył w 1532 roku wielki pożar. Nowy kościół wzorowano na płockim, znajdującym się na Wzgórzu Tumskim. Wnikliwe oko dopatrzy się tu cech gotyckich i renesansowych, szczególnie w bogatym wystroju wnętrza.

Prawdziwym unikatem jest drewniany dom tkacza, położony niedaleko centrum Pabianic. Jego architektura przypomina budynki, jakie spotykane są w dalekiej Saksonii. Dom tkacza wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku, gdy miasto dopiero zaczęło budować swoją potęgę przemysłową. Niedawno zabytek został odrestaurowany, a w jego wnętrzu znajduje się kawiarnia.

Będąc w Pabianicach warto też obejrzeć budynki, które przyczyniły się do rozwoju miasta. Mamy na myśli dawne zakłady Krusche i Ender, reprezentujące styl neogotycki. Te miejsca wybrał na plenery „Ziemi Obiecanej” Andrzej Wajda. Dzisiaj dawne hale fabryczne zaadaptowano na sklepy, puby i restauracje…

Pabianice dumne są ze swojej historii, ale mogą pochwalić się również nowoczesnymi projektami, jak Europejski Park Rzeźby. To malownicze miejsce znajduje się nad rzeką Dobrzynką, w pobliżu pabianickiego pola golfowego. Co roku odbywają się tam plenery artystyczne, których efekty prezentowane są na plenerowej wystawie. Dzięki temu przedsięwzięciu Pabianice odwiedzili artyści z Mołdawii, Peru, Włoch, Szwecji, Meksyku czy USA. Swoje prace pokazują też polscy rzeźbiarze, tacy jak Magdalena Abakanowicz.

 

fot. Sylwia Bartyzel (Unsplash.com CC0)

Następny artykuł Zaczynamy sezon żeglarski...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!