Dzień Babci i Dzień Dziadka 2022

Dzień Babci i Dzień Dziadka 2022

Są takie dwa wyjątkowe dni w roku, kiedy naszym ukochanym dziadkom możemy podziękować za wszystko czym nas obdarowują. Za miłość i wyrozumiałość jaką darzą ukochane wnuczęta.

Dziadkowie zawsze przy nas są, na smutki zawsze zaradzą czymś słodkim, znajdą radę na każde zmartwienie, dlatego nie zapomnijcie 21 i 22 stycznia o Dniu Babci i Dniu Dziadka!

Dzień Babci oraz Dzień Dziadka to dwa wyjątkowe święta, podczas których mamy okazję podziękować naszym dziadkom za wszystko, co dla nas zrobili. Nie tylko pomagali w wychowaniu swoich wnucząt, ale przede wszystkim rozpieszczali, obdarzali uwagą i zainteresowaniem. Dzięki nim nasze wspomnienia z dzieciństwa są tak wspaniałe. Przysmaki babci do dzisiaj wspominamy z rozrzewnieniem, natomiast dziadek często był najlepszym towarzyszem zabaw.


fot. un-perfekt, Pixabay.com CC0

Skąd się wziął Dzień Babci i Dzień Dziadka?

 

Większość z nas uważa, że Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy „od zawsze”. Historia tego święta w Polsce jest jednak dość krótka, liczy około 50 lat. Jako pierwszy zaczęliśmy obchodzić dzień poświęcony babciom. Wszystko zaczęło się w połowie lat 60. XX wieku od… prasy kobiecej oraz lubianej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej.

Pierwsi na pomysł składania życzeń dziadkom wpadli w 1964 r. redaktorzy tygodnika „Kobieta i Życie”, którzy na łamach pisma zachęcali do tego swoich czytelników. To jeszcze nie spowodowało, że cały kraj zaczął świętować. W dużej mierze przyczyniła się do tego Mieczysława Ćwiklińskia, która w 1964 r. występowała w Poznaniu. Lubiana aktorka obchodziła wtedy swoje 85. urodziny i z tej okazji otrzymała do redakcji „Expresu Poznańskiego” tort ozdobiony napisem „Dla Babci”.

Dziennikarze – na czele z Kazimierzem Fliegerem – ustanowili też nieformalne święto, które miało być obchodzone tylko w Poznaniu. Pomysł spodobał się jednak na tyle, że podchwyciła go stołeczna prasa i spopularyzowała nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Dzięki temu 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. Dziadkowie na ustanowienie swojego odrębnego święta czekali jeszcze dłużej. Dzień Dziadka obchodzimy od lat 80. ubiegłego wieku (od 1981 r.). Zwyczaj przywędrował do Polski prawdopodobnie zza oceanu – ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Dzień Babci i Dziadka 2022 - kiedy wypada?


W 2022 roku Dzień Babci wypada w piątek 21 stycznia, natomiast Dzień Dziadka obchodzimy w sobotę 22 stycznia. Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego uroczystość na cześć tak ciepłych osób obchodzimy zimą?

Już wiemy, że w przypadku święta babć na wybór styczniowej daty wpłynęły urodziny Mieczysławy Ćwiklińskiej. Jednak aby ustalić najlepszy termin Dnia Dziadka, ogłoszono specjalny konkurs! Z inicjatywą w 1978 roku wyszła Telewizja Polska. Mocno zastanawiano się wtedy nad 30 maja (urodziny piosenkarza Mieczysława Fogga), ale ostatniecznie pomysł się nie przyjął.

Z tego powodu zapadła decyzja, by Dzień Dziadka następował od razu po Dniu Babci.


fot. JenkoAtaman, AdobeStock

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie

 

Nie tylko Polacy obchodzą dzień poświęcony babciom i dziadkom. Podobne święta znane są na całym świecie. Różnią je przede wszystkim daty. Podczas gdy my Dzień Babci i Dzień Dziadka wyznaczyliśmy na 21 i 22 stycznia, to inne nacje zdecydowały się różne daty. Na przykład Czesi i Włosi świętują 2 października, podobnie jak Niemcy, którzy dzień dziadków obchodzą w drugą niedzielę tego miesiąca.

W wielu krajach babcie i dziadkowie świętują wspólnie, jednego dnia. Tak jest między innymi w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzi się tzw. Dzień Szacunku dla Wieku (15 września).

Prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka

 

W Dzień Babci i Dzień Dziadka koniecznie trzeba złożyć życzenia, które na pewno ucieszą nestorów naszych rodzin. Miło jednak dodać do nich także upominek. W przedszkolach i szkołach dzieci zwykle przygotowują laurki, natomiast starsze wnuczęta pojawiają się u dziadków z drobnymi prezentami.

To, czym ich obdarujemy, zależy oczywiście od upodobań. Zawsze obronią się kwiaty oraz czekoladki, można nawet pokusić się o spersonalizowanie takich słodyczy. Wnuczęta często kupują praktyczne prezenty, jak kubek dla babci i dziadka wraz z zestawem herbat, które znakomicie rozgrzeją w chłodne, zimowe wieczory.

Wiersze i życzenia na Dzień Babci i Dziadka

 

Życie pisze różne scenariusze, dlatego nie zawsze można osobiście złożyć życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Oprócz wykonania telefonu do dziadków, warto pomyśleć o przyjemności, jaką sprawi im tradycyjna kartka pocztowa. Coraz rzadziej otrzymujemy taką prywatną korespondencję, więc pomysł jest jak najbardziej trafiony.

Co można napisać na takiej karcie? Życzenia prosto z serca oraz zabawny wierszyk na Dzień Babci i Dziadka. Niżej przygotowaliśmy kilka przykładów.

Wierszyki na Dzień Babci i Dzień Dziadka:


  • Obyś jak najdłużej żyła,
    ze swych wnuków się cieszyła,
    bo jesteś super i basta,
    pieczesz najlepsze ciasta.

  • Życzę Ci, Babciu miła,
    Byś zawsze szczęśliwa była.
    Zdrowia Ci życzę i radości,
    I żebyś ze mną się bawiła!

  • Zimowe słońce wesoło świeci
    I ciepły uśmiech posyła Babci.
    Ja też, Babuniu, mam dziś dla Ciebie,
    Uśmiech jak słońce jasne na niebie.

  • Babciu Kochana!
    Weź, mnie na kolana -
    ja Cię ucałuję,
    Szczerze powinszuję,
    Byś nam długo żyła,
    Zawsze zdrowa była.

  • Dziadku, Dziadku czy to ty?
    Coś na Twojej głowie lśni.
    To korona!
    Słowo daje przecież znam korony z bajek
    Czy to fotel?
    Ależ skąd!
    To nie fotel tylko tron.
    Dziadku, Dziadku jesteś królem
    Pytasz co to za zagadka.
    To po prostu święto dziadka.

  • Z okazji Dnia Dziadka życzymy Ci zdrowia,
    Dziadku kochany, byś mógł z nami
    jeszcze długo się bawić.
    Niech się spełni rychło każde Twoje marzenie,
    a ból i cierpienie niech idą w zapomnienie.

  • Dziadziu drogi, Dziadziu miły,
    Niech Ci Bozia daje siły,
    Dużo zdrowia i uśmiechu,
    Niech Ci słońce zawsze świeci
    Pośród wnuków swych i dzieci

  • Dziś dzień Dziadka, nie psocimy, tylko dobrze Ci życzymy.
    Ty wybronisz nas od draki, bośmy małe rozrabiaki.
    Całujemy Cię serdecznie, żyj nam Dziadku, długo wiecznie.

Następny artykuł Piąty odcinek podcastu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!