Tu jest środek Europy! Sprawdź, gdzie go szukać

Tu jest środek Europy! Sprawdź, gdzie go szukać

Czy wiesz, że to właśnie w Polsce wypada środek Europy? Koniecznie dowiedz się, gdzie dokładnie się znajduje i w jaki sposób go wyznaczono. Trudno się go spodziewać akurat w tym miejscu!

Dla tropicieli ciekawostek mamy interesujący temat. Jest nim geograficzny środek Europy, który został wyznaczony w Polsce. Przebiega przez spokojne miasteczko na Podlasiu i jest dla niego powodem do dumy. Mowa tu o Suchowoli, leżącej mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Augustowem a Białymstokiem.

Zobacz noclegi w Suchowoli i okolicy:
Agroturystyka w Centrum Europy

Agroturystyka w Centrum Europy

Suchowola, ul. Okopy

Domki 9.7
Biebrzańska Zagroda

Biebrzańska Zagroda

Jaświły, ul. Dolistowo Stare

Agroturystyka 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Środek Europy w Suchowoli – ale nie tylko


O tym, że właśnie w Suchowoli mamy geograficzny środek Europy wiadomo od kilkuset lat! Określił to dokładnie w 1775 roku Szymon Antoni Sobiekrajski, kartograf i astronom królewski. W jaki sposób to zrobił? Otóż wziął pod uwagę punkt, w którym krzyżują się linie poprowadzone od najbardziej odległych krańców Starego Kontynentu. 

Właśnie tak Suchowola została nazwana geograficznym środkiem Europy, o czym przypomina pamiątkowy obelisk z tablicą. Został ustawiony w parku miejskim i stanowi miejsce, przy którym chętnie fotografują się turyści.

Warto wspomnieć, że do miana “środka Europy” pretendują również inne miejscowości - istnieje kilkanaście takich punktów! Według obliczeń Francuzów środek Europy jest na Litwie, w okolicy Wilna. Ale wiele innych państw twierdzi, że to właśnie na ich terytoriom znajduje się ten jedyny, prawdziwy środek Europy. Zjawisko jest na tyle ciekawe, że zainteresowało twórców. W 2004 roku reżyser Stanisław Mucha zrealizował na ten temat film dokumentalny “Środek Europy”.


Suchowola, fot. PodlaskaAgencjaFotografic, Pixabay.com CCo

Suchowola – atrakcje turystyczne


Miano geograficznego środka Europy oraz pamiątkowy obelisk to nie jedyne atrakcje turystyczne Suchowoli. Miasteczko znakomicie nadaje się na wczasy. Życie płynie tu spokojnym rytmem, zgodnie z porami roku, dlatego wypoczynek w Suchowoli wybierają osoby, które chcą na kilka dni zwolnić i odetchnąć od codziennej gonitwy.

Dzięki atrakcyjnej lokalizacji w sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego, na obszarze należącym do Zielonych Płuc Polski, Suchowola stanowi wspaniałe miejsce na aktywne wakacje. W okolicy można zorganizować spływ kajakowy, rowerową wycieczkę albo pieszą wyprawę. Również samo miasteczko kryje kilka ciekawych miejsc.

Co warto zobaczyć w Suchowoli?

Trudno nie zauważyć, że Suchowola jest blisko związana z księdzem Jerzym Popiełuszką, który pochodzi z tych stron. Urodził się w miejscowości Okopy, jest absolwentem suchowolskiego liceum, obecnie noszącego jego imię. W Suchowoli można zobaczyć więc wiele pamiątek związanych z postacią błogosławionego.

Imię księdza Jerzego Popiełuszki nosi również park miejski. Ustawiono tu jego pomnik oraz łuk z krzyżem papieskim. Konstrukcja pochodzi z ołtarza, pod którym papież Jan Paweł II odprawiał w Białymstoku mszę świętą podczas jednej ze swych pielgrzymek do kraju. Oprócz tego atrakcją parku są fontanny – warto zobaczyć je po zmroku, gdy są efektownie podświetlane.

W Suchowoli warto zobaczyć również Izbę Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, która mieści się przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Zgromadzono tu pamiątki związane z jego działalnością na rzecz komunistycznej opozycji. Zwiedzanie możliwe po wcześniejszym ustaleniu tego z proboszczem parafii, wszystkie dane kontaktowe znajdują się na parafialnej stronie internetowej. Planując wizytę w izbie pamięci, można zajrzeć także do miejscowego kościoła z 1885 roku, w którym przechowywane są relikwie świętego.


Suchowola – miasto wielu kultur

Podobnie jak na całym Podlasiu, również Suchowola jest miejscem, gdzie spotykają się różne kultury i wyznania. W mieście oraz jego okolicy przez dziesiątki lat żyli obok siebie chrześcijanie, Żydzi oraz Tatarzy. Ich dzieje upamiętnia i propaguje Centrum Trzech Kultur w Suchowoli, które polecamy osobom, chcącym zgłębić temat.

W mieście prężnie działa społeczność tatarska. Nie dziwi więc Tatarskie Centrum Kultury Islamu, które zostało otwarte w 2017 roku. Jest tu również muzułmański Dom Pielgrzyma - można go polecić osobom chcącym spróbować tradycyjnych potraw tatarskich.

Suchowola dla aktywnych

Spędzając czas w Suchowoli nie trzeba ograniczać się do spacerów. Można wykorzystać bliskość Biebrzańskiego Parku Narodowego, który jest wspaniałą wodną krainą, w której żyją liczne gatunki ptaków. To idealne miejsce dla amatorów ornitologii, a także fanów spływów kajakowych.


fot. Pexels, Pixabay.com CC0

Do wyboru jest spływ Biebrzą - długość całego szlaku to ponad 150 kilometrów, rozpoczyna się w Rogożynku, a kończy w Rusi. Można wybrać również 44 kilometrowy szlak kajakowy rzekami Kumiałka i Brzozówka. Utrudnienie stanowi jednak konieczność przenoszenia kajaków na jazach oraz bujna wodna roślinność.

Przez Suchowolę biegną również szlaki rowerowe, które będą odpowiadać osobom, szukających większych wyzwań. Jeden z nich to liczący 100 kilometrów Szlak Rowerowy im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Na trasie jest kilka ciekawych miejsc, zarówno związanych z życiem księdza Popiełuszki, jak też ze względu na walory kulturowe i przyrodnicze.

Można wybrać również niebieski szlak rowerowy, łączący Osowiec-Twierdzę z Korycinem. Całość liczy 126 kilometrów, ale zawsze można przejechać krótszy odcinek.

Suchowola – jak dojechać?


Suchowola to miasteczko w województwie podlaskim, które leży nieco ponad 50 kilometrów od Białegostoku. Turyści, planujący podróż własnym samochodem, jadąc na przykład z Warszawy, powinni jechać drogą S8 do stolicy Podlasia. Później najlepiej wybrać drogę krajową 19, biegnącą w kierunku Suchowoli. Krajowa 19 prowadzi od Lublina, ale najszybsza trasa jest inna - uwzględnia S17 i DK50.

Samochodem do Suchowoli dojedziemy również od strony Augustowa, który oddalony jest o niecałe 38 kilometrów.


fot. marcinjozwiak, Pixabay.com CC0

Do Suchowoli jeżdżą także busy i autobusy. Najwygodniej jest dotrzeć do Białegostoku, gdzie można się przesiąść na miejscowym dworcu autobusowym. Pierwszy kurs ma miejsce przed 6:00 rano, natomiast ostatni o 20:00. W ciągu dnia do Suchowoli odjeżdża kilkanaście autobusów, a przejazd trwa około godziny. Przystanek znajduje się w centrum miasteczka, przy Placu Kościuszki.

Dogodne połączenia z Suchowolą ma również Augustów, który jest popularnym ośrodkiem turystycznym Podlasia, dobrze skomunikowanym z innymi miastami w kraju.

Następny artykuł Pogoda na Majówkę 2021 w...

Komentarze

Zobacz również