Góry - miejsca gdzie się ich nie spodziewasz

Góry - miejsca gdzie się ich nie spodziewasz

Góry to przede wszystkim południe Polski – wszyscy jednym tchem wymieniają w tym przypadku Tatry, Bieszczady czy Pieniny. Ale malownicze wzniesienia znajdują się również tam, gdzie raczej nikt się nie spodziewa…

Nasz kraj jest malowniczy i zróżnicowany – gdzie się nie obrócić, można znaleźć zaskakujące miejsca. Dlatego aby cieszyć się niezapomnianymi widokami wzgórz, wcale nie trzeba jechać od razu na południe. Proponujemy dość zaskakujący kierunek, jakim jest północ Polski – ze szczególnym naciskiem na Suwalszczyznę i Mazury. Pomyśl, spodziewałeś się gór właśnie tam?

 

Góry Sudawskie


Witamy na Suwalszczyźnie, regionie, który nadal czeka na odkrycie. Chociaż może dzięki temu, turyści nadal znajdują miejsca, jakich naprawdę się nie spodziewali, przepiękne widoki i bujną przyrodę? Ciekawym zakątkiem regionu są Góry Sudawskie, położone tuż przy litewskiej granicy, w okolicy miejscowości Wiżajny i Sudawskie.

 

Koniecznie sprawdź oferty noclegów w Górach Sudawskich, wejdź i zobacz: Noclegi w Wiżajnach

Nazwa krainy pochodzi od plemienia Jaćwingów, nazywanych również Sudowami, zamieszkujących obszar dzisiejszej Suwalszczyzny jeszcze w średniowieczu. Śladami ich obecności są pozostałości grodzisk, w których dawniej mieszkali. Ale nie to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić Góry Sudawskie. Przede wszystkim to niezwykle piękne miejsce, stworzone przez lądolód skandynawski. Wzrok przyciągają oczywiście wzgórza morenowe, na czele z Górą Prusaka. Jest to najwyższe wzniesienie Gór Sudawskich, liczące sobie 250 m n.p.m. Górzysty krajobraz urozmaicony jest jeziorkami i bagnami, które znajdują się w obniżeniach terenu.

Góry Sudawskie to świetne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej – i to o dowolnej porze roku. Zimą tutejsze trasy są chętnie wybierane przez narciarzy biegowych, natomiast wiosną i latem warto przejechać je na rowerze. Dość strome podjazdy wymagają dobrej kondycji, jednak widoki zrekompensują nawet największy wysiłek.

 

Wzgórza Szeskie


Zapraszamy na Mazury Garbate – jest to kraina położona pomiędzy Oleckiem, Ełkiem a Gołdapią, której fragment stanowią Szeskie Wzgórza. Tamtejszy krajobraz to także efekt działania lodowca. Cofając się, pozostawił wysokie wzniesienia – najwyższe to Szeska Góra (309 m n.p.m.), kolejna to Góra Tatarska, licząca 301 m n.p.m., chętnie odwiedzana jest również Góra Gołdapska o wysokości 271 m.

Wzgórza Szeskie to miejsce jakby stworzone dla potrzeb mieszczuchów. Potrzebujesz ciszy? Wybierz się do rezerwatu Cisowy Jar, liczącego prawie kilometr wąwozu z przepięknym liściastym drzewostanem. Przy jego wschodniej granicy znajduje się dawne grodzisko Jaćwingów. Od innych turystów „uciekniesz” na rower – w okolicy biegnie mnóstwo tras, w tym słynny szlak Green Velo.

Dużą atrakcję okolicy stanowi ośrodek na Pięknej Górze (Górze Gołdapskiej) niedaleko Gołdapi. W związku z tym, że Szeskie Wzgórza różnią się delikatnie mikroklimatem od innych mazurskich okolic, śnieg leży tu nawet kilka tygodni dłużej. Wykorzystują to narciarze, odwiedzający stok w Pięknej Górze. W scenerię Pięknej Góry wpisuje się też park linowy, a na szczycie której mieści się kawiarnia obrotowa! Z kolei przy Tatarskiej Górze stworzono gospodarstwo ekologiczne, gdzie można spotkać stada danieli i innych dzikich zwierząt. Cały teren można zwiedzać na pokładzie samochodu terenowego podczas bezkrwawego safari.

 

Wzgórza Dylewskie


Pozostańmy na Mazurach, przenieśmy się jednak w okolice Ostródy – na Wzgórza Dylewskie. Często nazywa się je „mazurskimi Bieszczadami”. Najwyższym szczytem jest tu Góra Dylewska, wznosząca się na wysokość 317 m n.p.m. zwieńczona wysoką wieżą widokową.

 

Jakie oferty noclegów dostępne są w Ostródzie? Wejdź i zobacz: Noclegi w Ostródzie

 

Wzgórza Dylewskie warto odwiedzić zimą, gdyż panują tu doskonałe warunki dla narciarzy. Stok znajduje się na przykład niedaleko miejscowości wygoda. Nie tylko narciarstwo zjazdowe przyciąga w te strony turystów – Wzgórza Dylewskie słyną bowiem z dobrze przygotowanych tras dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Latem szlaki świetnie przemierza się pieszo lub na rowerze.

Podczas wędrówek po Wzgórzach Dylewskich warto odwiedzić tamtejsze rezerwaty przyrody. Do najsłynniejszych należą zwłaszcza Jezioro Francuskie, położone u stóp Góry Dylewskiej, oraz rezerwat w pobliżu Dylewa, w którym można zobaczyć 120-letnie drzewa i głazy narzutowe. Jeśli będziesz mieć szczęście, to podczas spaceru spotkasz muflona. Zwierzęta te całkiem dobrze zaaklimatyzowały się na Mazurach.

 

fot. sathish_artisanz (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Pogoda na koniec czerwca 2018

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!