Grudziądz na weekend - co warto zobaczyć?

Grudziądz na weekend - co warto zobaczyć?

Brukowane uliczki, średniowieczny układ ulic, kolorowe, zabytkowe kamienice – właśnie tak wygląda Stare Miasto w Grudziądzu. I choć może nie jest to typowo turystyczne miasto, zdecydowanie warte odwiedzenia. Choćby na weekend. By poznać jego historię i rozkoszować się pięknymi widokami.

Grudziądz leży w województwie kujawsko-pomorskim, na Pomorzu Nadwiślańskim, na prawym brzegu Wisły. Dawniej miasto stanowiło ważny ośrodek handlu zbożem, czego przykładem jest zachowany do dziś zespół spichlerzy, który na dobre wkomponował się w panoramę miasta. Grudziądz jest atrakcyjny pod względem turystycznym nie tylko ze względu na liczne zabytki, które zachowały się w bardzo dobrym stanie, ale również dodatkowe atrakcje. W okresie letnim miejscowa plaża zlokalizowana na brzegu Wielkiego Jeziora Rudnickiego przyciąga prawdziwe tłumy. Dzięki swemu atrakcyjnemu położeniu, pomiędzy Toruniem a Gdańskiem, turyści często odwiedzają Grudziądz w drodze nad morze.


Co warto zobaczyć w Grudziądzu?


Na szczególną uwagę zasługuje miejscowa starówka. Odnowiony rynek z przylegającą farą i kościołem garnizonowym oraz kompleksem spichlerzy z XIII i XIV wieku. Wspomniane spichlerze razem z ratuszem, kościołem farnym oraz niedawno odnowioną wieżą tworzą przepiękną panoramę miasta od strony Wisły. Uliczki miasta, przecinają się pod kątem prostym, a wzdłuż nich wznoszą się zabytkowe kamieniczki w stylu secesyjnym. Dodatkowo w niektórych z budynków mieszczą się malutkie kawiarenki i restauracje. Jest też muzeum i wzgórze zamkowe, z którego można podziwiać widok na całe miasto.

Będąc w Grudziądzu, koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. Zespół dawnego klasztoru benedyktynek, w którym obecnie znajduje się jego siedziba, należy do najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Pomorzu. W jego wnętrzu możemy podziwiać dzieła współczesnego malarstwa pomorskiego. Ponadto na ekspozycję stałą składają się eksponaty związane z kawalerią, jeździectwem oraz sportami konnymi. Od 2015 roku w skład grudziądzkiego muzeum należą również Góra Zamkowa, Wieża Klimek, a także Brama Wodna.

W mieście jest także kilka zabytkowych obiektów sakralnych, które warto odwiedzić, m.in. barokowy zespół poklasztorny benedyktynek, stary kościół ewangelicki, kościół garnizonowy i kościół św. Jana, Bazylika kolegiacka św. Mikołaja (fara) z XIII–XV w., Kościół Niepokalanego Serca NMP, barokowy zespół pojezuicki oraz zespół poklasztorny reformatów z poł. XVIII w., w którego skład wchodzi kościół św. Krzyża i klasztor, obecnie więzienie.

Będąc w Grudziądzu warto wybrać się na spacer na brzeg Wisły. To wyjątkowo piękne tereny, zarówno do spacerowania, jak i innych form aktywnego spędzania czasu. Biegnie tędy Wiślana Trasa Rowerowa, a niedaleko mieści się nowoczesna marina.

Jeśli przyjazd do Grudziądza zaplanujemy na lato, będziemy mogli skorzystać także z dodatkowych atrakcji i wypoczynku na świeżym powietrzu. Miejscem szczególnie popularnym w sezonie letnim jest dzika plaża nad Jeziorem Tarpno. Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników WOPR, więc można spokojnie uprawiać sporty wodne, zażywać kąpieli wodnych i słonecznych.

Plaża jest częściowo trawiasta, a częściowo piaszczysta. Znajdują się tu atrakcje dla najmłodszych i dorosłych. Jest także plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej oraz toalety.

Przy ulicy Zaleśnej natomiast znajduje się plaża miejska Rudnik. To kolejna propozycja rekreacji i aktywnego wypoczynku w granicach Grudziądza. Strzeżone kąpielisko i piaszczysta plaża znajdują się nad Jeziorem Rudnickim Wielkim - jeziorem przepływowym o powierzchni około 177 ha. Nad brzegiem jeziora znajduje się wiele atrakcji, ośrodki wypoczynkowe, jak i piękne lasy urozmaicające spokojny wypoczynek nad wodą.

Kąpielisko znajduje się pod stałym nadzorem ratowników WOPR. Oferta kąpieliska i plaży powinna zainteresować zarówno rodziny z dziećmi, jak i grupy znajomych. Kąpielisko co roku jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców Grudziądza i okolic.

Plażowicze mają do dyspozycji: wypożyczalnię sprzętu wodnego, punkty małej gastronomii, przystanie wioślarskie i ośrodki żeglarskie, strzeżone kąpielisko - z wydzielonymi strefami pływania, budynek sanitarny z recepcją, plac zabaw dla dzieci oraz pomost ze skocznią;

Mając trochę wolnego czasu warto wybrać się do Mega Parku. Wizyta w tym miejscu z pewnością ucieszy najmłodszych, ale również dorośli na brak rozrywki nie będą mogli narzekać. Mega-Park  to park rozrywki zlokalizowany w Grudziądzu-Rudniku, w okolicy Wielkiego Jeziora Rudnickiego.

Początki istnienia tego miejsca sięgają 1997 roku, wtedy to powstało "Rancho" czyli miejsce, które zarówno wtedy jak i dziś serwowało smażone ryby. Przez lata obiekt był rozbudowywany dlatego obecnie tworzy całkiem pokaźny park rozrywki. Na terenie parku znajdują się m.in. figury dinozaurów o naturalnych rozmiarach, bajkowa kraina, w której możemy zobaczyć postaci z bajek zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także lunapark i miasteczko Flinstonów, gdzie możemy zrobić sobie zdjęcie z głównymi bohaterami bajki. Ponadto w parku jest mini zoo, w którym mieszkają strusie, lamy, wielbłądy i wiele innych gatunków zwierząt.

Warto także wiedzieć, że przez Grudziądz przebiega kilkanaście pieszych szlaków turystycznych - w tym cztery oznakowane,  dwa szlaki wodne - na Wiśle i Osie, oraz dwie międzynarodowe drogi rowerowe. Nie sposób więc nudzić się tutaj, tym bardziej, że w niedużej odległości przecież znajdują się takie wspaniałości, jak Toruń czy Chełmno.


Uzdrowisko w Grudziądzu


Grudziądz należy do najmłodszych uzdrowisk na terenach województwa kujawsko-pomorskiego. Dopiero w roku 1972 odkryto w mieście pokłady ciepłej wody solankowej, której temperatura sięga aż 44 stopni Celsjusza. Jak okazało się w późniejszym czasie, wspomniana woda ma właściwości lecznicze, co skłoniło władze miasta do wybudowania ośrodka leczniczego – Geometria. Obecnie w jego ofercie możemy znaleźć kąpiele solankowe, gimnastykę rehabilitacyjną oraz oryginalną tężnię przypominającą swoim kształtem egipską piramidę. Wspomniana bryła, dzięki dużej zawartości jodków posiada leczniczy wpływ na dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi oraz wspomaga proces przemiany materii.


Noclegi w Grudziądzu


Grudziądz nie posiada mocno rozbudowanej bazy noclegowej, jednak każdy turysta powinien bez problemu znaleźć tu coś dla siebie. Największą popularnością cieszą się obiekty oferujące wynajem pokoi oraz noclegi pracownicze. Obecnie liczy się nie tylko atrakcyjna cena noclegu, ale również dogodna lokalizacja. Ważne są także opinie pozostałych gości na temat konkretnego obiektu oraz jego standard.

Średnio za nocleg w Grudziądzu zapłacimy ok. 90 zł, jednak najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach z kategorii: noclegi pracownicze, wówczas cena za dobę może zaczynać się już od 60 zł.

Ceny mogą być zróżnicowane i zależą głównie od standardu i lokalizacji konkretnego obiektu. Większość właścicieli indywidualnie ustala cennik, jednak nie różni się on w zależności od sezonu czy weekendu. Zdarza się, że właściciele wprowadzają do swojej oferty cennik promocyjny lub okazjonalny, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania noclegu dla siebie.

Następny artykuł Weekend w Ciechocinku. Co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!