Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

Za nieco ponad miesiąc oficjalne rozpoczęcie wakacji. To czas wypełniony licznymi podróżami, przemieszczaniem się i dużą ilością aktywności na świeżym powietrzu. O czym powinniśmy pamiętać? Przeczytaj koniecznie poniższy artykuł.

W tym roku wakacje będą zupełnie inne niż te, o których zawsze pamiętamy. Kwestia bezpieczeństwa podczas wypoczynku jest tu niezwykle ważna, bo oprócz podstawowych zasad, jakich musimy przestrzegać co roku, dochodzą wszelkie obostrzenia i ograniczenia, związane z trwającą pandemią koronawirusa. 


Przede wszystkim warto podejść do wszystkiego ze spokojem. Na miejsce swojego wypoczynku wybierać sprawdzone miejsca, zlokalizowane z dala od ludzi. Warto również unikać dużych skupisk ludzi. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że w obecnym czasie liczy się nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale również pozostałych wypoczywających osób. Na wakacje każdy czeka z utęsknieniem. Postarajmy się więc, by był to mile i bezproblemowo spędzony czas.


Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wakacji


Nasz wakacyjny urlop tak naprawdę rozpoczyna się już z momentem podróży i to właśnie od tego powinniśmy rozpocząć wszystko, co związane z bezpieczeństwem podczas wakacji. Warto przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Postarajmy się bezpiecznie dotrzeć w nasze miejsce docelowe, niezależnie, czy podróżujemy samochodem, motocyklem, czy rowerem. Naszą podróż powinniśmy zaplanować tak, by znalazł się podczas niej czas na przerwę i byśmy spokojnie dotarli na wyznaczoną godzinę, o której to rozpoczyna się nasza doba noclegowa. Warto jest również poinformować naszych najbliższych dokąd i gdzie wyjeżdżamy - by w wolnej chwili zaopiekowali się naszym domem i mieli świadomość, że gdzieś wyjeżdżamy. 


Warto podkreślić, że zasady nieco różnią się od tego, w jakim regionie będziemy wypoczywać. Poniżej zestawienie najważniejszych zasad, które obowiązują podczas wypoczynku nad wodą, w górach, podczas spacerów do lasów i wypraw rowerowych.


O czym pamiętać podczas wypoczynku nad wodą?


Nie da się ukryć, że spora część osób spędzi tegoroczny urlop nad morzem, nad jeziorami, czy innymi otwartymi zbiornikami wodnymi. Woda, nawet z pozoru płytka, może okazać się zagrożeniem. O czym przede wszystkim musimy pamiętać?


 1. Na kąpiel i pływanie wybierajmy zawsze miejsca bezpieczne i strzeżone. Jeśli kąpielisko znajduje się pod nadzorem ratownika, to zawsze stosujmy się do jego poleceń.

 2. Zwracajmy uwagę na kolor flagi, wywieszanej na kąpielisku. Jeśli jest flaga biała, to z powodzeniem możemy pływać. Jeśli czerwona lub czarna, to pod żadnym pozorem nie wolno nam wchodzić do wody.

 3. Nie wolno się kąpać przy śluzach, mostach, czy innego typu budowlach wodnych, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy.

 4. Wybierając się na plażę, pamiętajmy o zabraniu kremu z filtrem UV, nakrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych.

 5. Unikajmy kąpieli w rwących rzekach, bo wystarczy niewielkie poślizgnięcie się na kamieniu, by porwał nas nurt rzeki.

 6. Na plażę warto jest zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.

 7. Jeśli przez długi czas przebywaliśmy na słońcu, warto jest odczekać przez chwilę w cieniu, zanim postanowimy wejść do wody. Nasz organizm może doznać tzw. szoku terminczego.

 8. Pod żadnym pozorem nie wolno nam wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, podczas burzy, czy mgły.

 9. Nie ryzykujmy skoków do wody “ na główkę” - nawet w miejscu bezpiecznym może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek.

 10. Unikajmy pływania w pobliżu wodorostów. Warto zwrócić uwagę na dno i ukształtowanie zbiornika.

 11. Pływajmy na obszarze wyznaczonym przez boje.

 12. Podczas wypraw na kajaki, rowery wodne, czy motorówki, koniecznie zakładajmy kapoki ratunkowe.


Sprawdź koniecznie propozycje noclegów nad morzem i nad jezioramiZasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku w górach


Tu wszelkie zasady są również ważne, jak te, do których musimy się stosować podczas wypoczynku nad wodą. Każdy z polskich regionów górskich jest miejscem chętnie wybieranym na wakacyjny wypoczynek. Na pewno można się spodziewać sporego zainteresowania i tłumów turystów. O czym należy pamiętać podczas wypoczynku w górach?


 1. Wybierajmy szlaki o takim poziomie trudności, które będziemy w stanie pokonać. Początkujący miłośnik gór powinien spacerować łatwymi szlakami.

 2. Zawsze pamiętajmy, by mieć przy sobie naładowany telefon i zapisany numer GOPR - 601 100 300.

 3. Przed wyjściem na szlak, warto jest poinformować gospodarza obiektu, w którym przebywamy o tym, gdzie dokładnie się dziś wybieramy.

 4. W góry najlepiej jest wyruszać wczesnym rankiem.

 5. Uważnie śledźmy prognozy pogody, bo nawet podczas bezchmurnej i słonecznej aury, może zdarzyć się burza. Pod żadnym pozorem nie wychodźmy w góry podczas burzy. Jeśli podczas zdobywania szczytów trafimy na niepogodę, w miarę możliwości szukajmy najbliższej możliwości schronienia.

 6.  Na wyjścia wybierajmy sprawdzone, oznaczone szlaki, na których znajdują się schroniska, szałasy.

 7. Koniecznie zabierzmy ze sobą mapę.

 8. Zapakujmy do plecaka ciepłą kurtkę, nawet gdy upalny dzień. Na szczycie górskim temperatura może wynosić zaledwie kilka stopni powyżej 0, jak ma to chociażby miejsce w przypadku Śnieżki.

 9. Pamiętajmy o prowiancie i okularach przeciwsłonecznych.

 10. W przypadku nagłej zmiany pogody, koniecznie szukajmy podstawowych, kolorowych oznaczeń szlaku turystycznego.


Już dziś sprawdź ofertę noclegów w górach


O czym pamiętać podczas spaceru do lasu?


W ostatnich dniach, to właśnie ta forma aktywności cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Ma to przede wszystkim ścisły związek z trwającą na świecie pandemią. Każdy szuka miejsca odosobnienia, w którym panuje cisza i spokój. Las jest w stanie nam to wszystko zagwarantować. Jak wyglądają podstawowe zasady bezpieczeństwa, związane z naszym wyjściem do lasu.


 1. Unikajmy zaprószenia ognia - ze względu na panującą w Polsce suszę, nawet najdrobniejsza iskra może spowodować ogromny pożar.

 2. Nie zaśmiecaj lasu! Zabierz śmieci ze sobą i wyrzuć je w wyznaczonym miejscu, do tego przeznaczonym.

 3. Jeśli podczas spaceru spotkamy dzikie zwierzęta, to pod żadnym pozorem nie wolno nam ich dokarmiać.

 4. Warto jest zaopatrzyć się w preparaty przeciwko komarom i kleszczom - w lesie w okresie letnim jest ich naprawdę mnóstwo.

 5. Jeśli zauważymy pożar, od razu dzwońmy po straż pożarną. Pod żadnym pozorem nie podchodźmy do ognia.

 6. Warto wybrać się na spacer oznaczonymi trasami - w lesie naprawdę łatwo jest się zgubić.


Poznaj: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce


Wycieczka rowerowa - podstawowe zasady bezpieczeństwa


W okresie wakacji, ta forma aktywności cieszy się szczególnym zainteresowaniem. By nasza podróż była bezpieczna, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad i to niezależnie, czy jeździmy ulicą, drogą rowerową, czy polną droga. By nasza wycieczka była bezpieczna, powinniśmy:


 1. Starać się podróżować pojedynczo. Jeśli jedziemy w grupie, nigdy nie jedziemy obok siebie, tylko jeden za drugim - daje to możliwość łatwego i swobodnego wyprzedzenia nas przez innych uczestników ruchu drogowego.

 2. Dla naszego bezpieczeństwa warto jest zawsze jeździć w kasku.

 3. Warto mieć przy sobie apteczkę lub takie podstawowe środki jak opatrunek, woda utleniona, plastry.

 4. Zawsze sygnalizujmy zamiar zmiany kierunku jazdy.

 5. Zachowajmy należytą ostrożność i koncentrację podczas podróży rowerem.

 6. Warto zwolnić na krętych drogach.

 7. Wybierajmy długość i stopień trudności trasy adekwatną do naszych możliwości.


Jeśli zastanawiasz się, gdzie wybrać się na rower, to sprawdź koniecznie: 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce


Pandemia koronawirusa a bezpieczny wypoczynek podczas wakacji


Wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądał nasz wakacyjny wypoczynek, w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Od 4 maja działalność wznowiły obiekty noclegowe, a przemieszczanie po Polsce znów stało się możliwe. Właściciele obiektów muszą przestrzegać zaleceń, które znajdziesz tutaj.


Jeśli chodzi o nasz wypoczynek, to warto przede wszystkim wybrać noclegi w ustronnym miejscu, jeśli chcemy uniknąć tłumów. Podobne zasady obowiązują w przypadku popularnych turystycznie i obleganych miejsc. Warto ich unikać. Oczywiście do odwołania musimy nosić maseczki ochronne - nie dotyczy to wyjść do lasów.


Jak będzie wyglądał wypoczynek po pandemii? Przeczytaj koniecznie: Wypoczynek po koronawirusie - jak może wyglądać?


Mamy nadzieję, że każda z osób to czytających, weźmie sobie powyższe zasady głęboko do serca. Celem nas wszystkich jest to, by nadchodzące wakacje były bezpieczne dla wszystkich. Dzięki temu każdy wypoczynek będzie o wiele lepszy i przyjemniejszy.


Następny artykuł Wakacje w Polsce nad jeziorem

Komentarze (1)

Krystyna

miesiąc temu
Syn jak gdzieś chodzi z kolegami to musi wziąć swój zegarek z Lamaxa z lokalizatorem GPS. Watchy2 wygląda dość normalnie, wiec nie będzie przykuwać wzroku. Póki co wakacje na szczęście pod znakiem spokoju. :)) :)

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej