Jak dojechać na parking nad Morskim Okiem?

Jak dojechać na parking nad Morskim Okiem?

Szlak nad Morskie Oko to jedna z najpopularniejszych tras w Tatrach. Górskie jezioro samo w sobie może być celem wędrówki, ale stanowi także początkowy etap wyprawy osób, które idą na przykład do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wejście na szlak nad Morskie Oko znajduje się przy parkingu na Palenicy Białczańskiej. Podpowiadamy, jak tam dojechać.

Palenica Białczańska ma dla turystów strategiczne znaczenie. To właśnie tutaj rozpoczyna się szlak nad Morskie Oko – chociaż do jeziora prowadzi asfaltowa droga, nie wjedziemy na nią samochodem. Auto możemy zostać na parkingu na Palenicy Białczańskiej, a pozostałą trasę pokonać pieszo. Zajmie nam to około 2 godziny w jedną stronę.

Morskie Oko to jedna z największych atrakcji przyrodniczych w polskich Tatrach. Koniecznie dowiedz się więcej o tym górskim jeziorze:
Morskie Oko

Morskie Oko

, ul. Palenica Białczańska

Atrakcje przyrodnicze


Parking przy szlaku nad Morskie Oko zarządzany jest przez Tatrzański Park Narodowy. W roku 2020 wprowadzono system elektronicznej rezerwacji biletów, co miało na celu wyeliminowanie chaosu komunikacyjnego, jaki panował w obrębie parkingu.

Jak dojechać na parking Morskie Oko?


Wycieczkę nad Morskie Oko zazwyczaj planują turyści, którzy zarezerwowali noclegi w Zakopanem. Jeżeli naszą bazą wypadową jest właśnie to miasto, nie będzie problemu z tym, by dojechać na parking.

Jak dojechać nad Morskie Oko z Zakopanego?

 

Najłatwiejszym sposobem dojazdu na parking przy Morskim Oku jest wybór publicznego środka transportu. Z dworca w Zakopanem co chwilę odjeżdżają busy w kierunku Palenicy Białczańskiej. Dla wygody turystów mają tabliczki kierunkowe z napisem „Morskie Oko” – nie sposób jest się pomylić. Busy mogą omijać korki, jakie tworzą się na dojeździe, i zatrzymują się przy samym wejściu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jeżeli jednak wybieramy podróż własnym samochodem, możemy zdecydować się na jedną z alternatywnych tras:

  • Drogą Oswalda Balzera w kierunku przejścia granicznego na Łysej Polanie i dalej do parkingu TPN na Palenicy Białczańskiej.

  • Można również pojechać zakopianką do Poronina, gdzie należy wybrać DW961, a następnie DW960. Ta trasa również biegnie przy Łysej Polanie, skąd już niedaleko do parkingu na Palenicy Białczańskiej.

Planując dojazd do parkingu własnym samochodem w szczycie sezonu, trzeba pamiętać, by wyjechać jak najwcześniej. Trasa jest wtedy najbardziej zakorkowana. Aby zachęcić turystów do korzystania z innych środków transportu niż auto, Tatrzański Park Narodowy wprowadził system rezerwacji biletów parkingowych.

Sprawdź noclegi w Zakopanem:

Parking przy Morskim Oku – rezerwacja


Rezerwacja biletów online dotyczy obu parkingów, które znajdują się w pobliżu szlaku nad Morskie Oko. W internetowej sprzedaży są miejsca na parkingu Palenicy Białczańskiej oraz na Łysej Polanie. Turyści nie mogą wybrać, gdzie zostawią samochód – decyduje o tym wyłącznie dostępność miejsc parkingowych. Opłata za postój na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie wynosi 30 zł.

Jak zarezerwować parking przy Morskim Oku? Jest to możliwe poprzez stronę internetową Tatrzańskiego Parku Narodowego (tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety) do północy w dniu poprzedzającym planowany przyjazd. Lepiej zrobić to wcześniej, gdyż bilety szybko się wyprzedają. Zapobiegliwość na pewno się opłaci, ponieważ zakup biletu parkingowego online daje pewność, że turysta będzie miał gdzie zostawić samochód – i to niezależnie od godziny, o której przyjedzie.

Warto jednak wybrać się przed 8:00 rano (a nawet wcześniej). Wtedy unikniemy jeszcze korków na dojeździe do parkingu, a później tłumów na szlakach.

Parking Morskie Oko – godziny otwarcia


Parkingi przy szlaku nad Morskie Oko otwarte są przez całą dobę. Jeżeli jednak planujemy wycieczkę, godzinę przyjazdu należy dopasować do godzin otwarcia kas biletowych TPN. W sezonie letnim są czynne już od godziny 5:00 rano.

Parking przy Morskim Oku – alternatywne miejsca postojowe


Latem 2020, po wprowadzeniu systemu rezerwacji biletów parkingowych online, osoby, które nie zdążyły tego zrobić, miały do dyspozycji alternatywne parkingi. Znajdowały się w Białce Tatrzańskiej przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska oraz w Bukowinie Tatrzańskiej przy Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski. Można było zaparkować także w rejonie Górnej Stacji Narciarskiej Małe Ciche przy Polanie Zgorzelisko.

Ze strony internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego dowiadujemy się, że w tej chwili to rozwiązanie jest niedostępne. Jeżeli zabraknie miejsc na parkingach przy szlaku nad Morskie Oko najlepiej skorzystać z transportu publicznego. Władze parku przypominają, że

(...) policja odholowuje samochody zaparkowanie na zakazie np. wzdłuż pasa drogowego na odcinku Łysa Polana – Wierchporoniec czy w rejonie ronda na Wierchporońcu.

Następny artykuł Nowe atrakcje w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej