Jak przyjmować płatność bonem turystycznym?

Jak przyjmować płatność bonem turystycznym?

Wraz z początkiem sierpnia turyści zyskali możliwość realizowania bonów turystycznych. Świadczenie to umożliwi wielu polskim rodzinom opłacenie między innymi pobytu dziecka w obiekcie noclegowym czy wyjazdu na imprezę turystyczną. Bon jest także wsparciem dla rodzimej branży turystycznej, która ucierpiała w ciągu ostatnich miesięcy. Dla właścicieli obiektów jedno z najważniejszych pytań brzmi: jak przygotować się na przyjazd turystów i w jaki sposób przyjmować płatność bonem turystycznym. Na te pytania opowiadamy poniżej!  

Kto może przejmować płatność bonem turystycznym?

 

Możliwość przyjmowania płatności za pomocą bonu turystycznego mają przedsiębiorcy turystyczni oraz osoby prowadzące organizacje użytku publicznego, realizujące usługi hotelarskie lub organizujące imprezy turystyczne. Dotyczy to jednak jedynie podmiotów działających na terenie naszego kraju. Przedsiębiorcy zainteresowani możliwością przyjmowania płatności bonem turystycznym, muszą być wpisani od odpowiednich rejestrów. Ostatnimi warunkami koniecznymi do spełnienia jest rejestracja w systemie PUE ZUS oraz wpisanie na listę POT.

 

Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali się w bazie POT i zostali wpisanie na listę przedsiębiorców turystycznych, muszą zamieścić informację o tym, że przyjmują płatność bonem turystycznym.

 

W jaki sposób przyjmować płatność bonem turystycznym?

 

Płatność bonem będzie można przyjmować za pomocą aplikacji dla recepcjonisty, która jest dostępna na stronie bonturystyczny.zus.pl. Klien pragnący zrealizować bon poda swój kod płatności otrzymany e-mailem oraz kod potwierdzający otrzyma SMS-em w momencie transakcji. Do obsługi płatności bonu turystycznego nie musisz zatrudniać nowej osoby. Funkcje recepcjonisty, dostęp do aplikacji oraz możliwość przyjmowania płatności bonem turystycznym będzie miała osoba wskazana przez podmiot posiadający status managera w systemie PUE ZUS. Funkcję managera, jak i recepcjonisty może pełnić ta sama osoba. 

 

O czym powinieneś pamiętać, przyjmując płatność bonem turystycznym?

 

  • po zarejestrowaniu na PUE ZUS poinformuj klientów, że w Twoim obiekcie można realizować płatność bonem turystycznym,
  • w każdym momencie możesz złożyć oświadczenie o wycofaniu się z przyjmowania płatności za pomocą bonu,
  • płatności bonem mogą być wykonywane aż do 31 marca 2022 roku,
  • jeżeli przyjąłeś płatności za pomocą bonu przed 31 marca 2022 roku musisz zrealizować opłaconą usługę także po upływie tego terminu,
  • jeżeli nie zrealizujesz opłaconej usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej, zwracasz przyjętą płatność na rachunek POT, oddzielnie dla każdego bonu.

 

 

Źródło: pot.gov.pl

Następny artykuł Gdzie w Rabce-Zdroju można...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej