Karpacz na weekend - co warto zobaczyć?

Karpacz na weekend - co warto zobaczyć?

Karpacz to miejsce idealne na weekendowy wypoczynek. O każdej porze roku i dla każdego. Na miejscu znajdziemy wiele atrakcji przyrodniczych, poczujemy ten niepowtarzalny górski klimat i spędzimy miło czas. Również dzieci nie będą się tu nudzić, bo miasto jest przygotowane na przyjęcie także tych najmłodszych turystów. Nie wiecie jak zaplanować urlop? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi. Zobaczcie sami!

Karpacz jest jednym z najważniejszych kurortów w Karkonoszach, położony u podnóża Śnieżki, w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Prócz popularnych w tym regionie możliwości zimowej turystyki sportowej, miasto oferuje bogaty wachlarz turystyki górskiej i krajobrazowej. Posiada też zasobną bazę noclegową – w sumie ponad 10 tys. miejsc noclegowych, i restauracyjno-wyżywieniową.

Dzięki temu, że miasto jest atrakcyjne o każdej porze roku, zawsze są tam też turyści. Zimą zjeżdżają się do Karpacza narciarze i snowboardziści, na których czekają kilometry tras zjazdowych. To jednak nie jedyna aktywność, jakiej można oddawać się zimową porą w Karpaczu. Sporą popularnością cieszy się Skijoering, czyli sport polegający na ciągnięciu narciarza przez zwierzęta lub pojazd mechaniczny. W Karpaczu odbywają się nawet mistrzostwa w tej dyscyplinie! Poza atrakcjami dla sportowców, Karpacz oferuje też innego rodzaju rozrywki. Jest tu do zobaczenia sporo ciekawych miejsc – na czele ze Świątynią Wang i Skwerem Zdobywców, gdzie ślady swych butów odcisnęli wybitni himalaiści, a okolice Karpacza są stworzone dla osób chcących nacieszyć się bliskością górskiej przyrody.

Charakter Karpacza różni się zupełnie od tłumnych górskich kurortów. I choć turyści są obecni w mieście zawsze, nadal można się cieszyć kameralną atmosferą. Na pewno przyczyniają się do tego otoczone drzewami zabytkowe pensjonaty i prawdziwa plątanina uliczek, w której można ukryć się przed innymi wczasowiczami. Oprócz tego w okolicy Karpacza biegnie gęsta sieć szlaków turystycznych, co również sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi blisko natury. Wiosną i latem nie tylko amatorzy pieszych wędrówek mają tam co robić. W mieście i na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wyznaczono trasy dla rowerzystów, ale można też spróbować bardziej ekstremalnych rozrywek. W rejonie skoczni narciarskiej Orlinek czeka kolejka tyrolska, a w wakacyjne weekendy na Kruczych Skałach można wspinać się z instruktorem.

Kiedy jest najlepszy moment na wizytę w Karpaczu? Zawsze. Mając na uwadze sezon letni, należy podkreślić, że najpopularniejsze miesiące to: czerwiec, lipiec, sierpień - wtedy przyjeżdża tu najwięcej turystów. Sezon zimowy to równie duże zainteresowanie, szczególnie w grudniu, styczniu i lutym - kiedy to czynna jest większość stacji narciarskich się tu znajdujących. Jeśli chcemy odpocząć w ciszy i spokoju, z dala od tłumów, to warto jest się tu wybrać późną jesienią lub wczesną wiosną.Co warto zobaczyć w Karpaczu?


Karkonosze i Karpacz to Kraina Ducha Gór, dlatego warto zobaczyć obiekt, który jest z nim związany – muzeum multimedialne Karkonoskie Tajemnice. Budynek powstał w miejscu odkrycia tajemniczego berła zwieńczonego przejrzystym kwarcem i dzięki temu każdy turysta może przenieść się do tajemniczego świata Ducha Gór, pełnego magii i legend. Przeżycie jest naprawdę niesamowite! Podobnie jak zobaczenie piłki, która toczy się pod górę – bo tego również można doświadczyć w Karpaczu – za sprawą anomalii grawitacyjnej.

Poza tajemniczymi zakątkami w mieście są jeszcze zachwycające zabytki, jak Świątynia Wang. Budowla powstała na przełomie XII i XIII wieku i zbudowana została w Norwegii w miejscowości Vang. W roku 1842 świątynie sprzedano i trafiła ona do Karpacza, dziś będąc bezcennym dziełem sztuki nordyckiej. Półkolumienki zdobiące drzwi świątyni przedstawiają wyrzeźbione wizerunki Wikingów. Symbolizują one przekazywanie wiedzy i mądrości przez przodków dla następnych pokoleń.

Kościółek Wang jest bardzo często odwiedzany przez turystów głównie dlatego, że stanowi on początek trasy na Śnieżkę. Co ciekawe, świątynia ta zwana jest kościołem szczęśliwych małżeństw. 

Kolejne ciekawe miejsce to Skwer Zdobywców, Muzeum Zabawek i miasteczko westernowe. Dwie ostatnie propozycje na pewno przypadną do gustu najmłodszym turystom.

Idealną propozycją dla całej rodziny będzie spacer ścieżką turystyczną „Dolina Wilczego Potoku”, która znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Trasa prowadzi przez osiem przystanków, mających charakter dydaktyczny. Specjalnie dla turystów przystanki zostały oznakowane tablicami informacyjnymi. Dzięki wycieczce ścieżką, turyści mogą poznać faunę i florę Karkonoskiego Parku Narodowego a przy okazji podziwiać wspaniałe widoki.

Ścieżka rozpoczyna się przy budynku Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu. Szlak prowadzi przez łąki, koło Kaskady Wilczego Potoku, koło budek dla nietoperzy. Turyści poruszają się częściowo żółtym i zielonym szlakiem i zataczają pętlę. Długość ścieżki to 3,5 km i można ją pokonać w dwie godziny.

Ciekawymi miejscami są również zapora na rzeczce Łomnicy i Dziki Wodospad, Krucze Skały a także kotły Wielkiego i Małego Stawu. Kocioł Wielkiego Stawu to kocioł polodowcowy, który znajduje się u podnóża Smogorni i Równi pod Śnieżką. Kocioł znajduje się na wysokości 1224 m n.p.m., w sąsiedztwie z Kotłem Małego Stawu. Dno kotła jest wypełnione przez największe polodowcowe jeziorko w Karkonoszach - Wielki Staw, którego głębokość wynosi 24,5 m. Zdecydowanie warto się tam wybrać, zdaniem wielu turystów - dla najpiękniejszego widoku w Karkonoszach.

Karkonoskie widoki można podziwiać także podczas wejścia na Śnieżkę. Zdobycie jej szczytu to jeden z najważniejszych punktów podczas pobytu w Karpaczu. Wznosząca się na wysokość 1603 m n.p.m. stanowi najwyższą górę Karkonoszy i Sudetów – przy sprzyjającej pogodzie widoczność sięga aż do 200 kilometrów! Charakterystycznymi obiektami na Śnieżce są kaplica św. Wawrzyńca, którą wybudowano w XVII wieku, oraz obserwatorium meteorologiczne. Kosmiczny kształt budynku jest widoczny już z daleka i stanowi znakomity punkt odniesienia dla wędrowców.Noclegi w Karpaczu


Karpacz jest kurortem z bogatą i różnorodną bazą noclegową, gdzie każdy turysta bez problemu znajdzie ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Najbardziej reprezentatywną kategorią są apartamenty, gdzie cena za usługę może wynieść nawet 50 zł. Obiekty tego typu są najchętniej wybierane przez większe grupy, które oczekują prywatności i swobody – większość miejsc im to zapewnia.

W mieście można również zatrzymać się w obiektach z kategorii kwatery i pokoje. Te z kolei znajdują się zwykle w domach lub ośrodkach położonych w spokojnej okolicy, ale z pięknym widokiem na pasmo Karkonoszy. Poza pokojami goście mają do dyspozycji zagospodarowany ogród czy zagwarantowany parking. Z tej kategorii obiektów noclegowych bardzo często korzystają rodziny z dziećmi.

Baza noclegowa Karpacza obejmuje także pensjonaty, wille, domki i inne kategorie obiektów.

Średni koszt noclegu w Karpaczu wynosi 166 zł, natomiast najbardziej ekonomiczną opcją jest zatrzymanie się w pensjonacie. Cena noclegu w obiekcie tej kategorii wynosi od 20 zł wzwyż. Trzeba jednak pamiętać, by zwrócić uwagę czy dany obiekt nie wprowadził cennika weekendowego. Z wyliczeń Nocowanie.pl wynika, że ceny noclegów w weekend są droższe o 42% od obowiązujących w dni powszednie.

Następny artykuł Komfort snu dla gości w...

Komentarze

Zobacz również