Kategoryzacja obiektów noclegowych - domki

Domki to jedna z najchętniej wybieranych przez turystów kategorii obiektów noclegowych. Dają więcej swobody i prywatności niż wypoczynek w pokojach gościnnych czy pensjonatach. Co zrobić, by biznes jakim jest wynajem domków, okazał się sukcesem?

Domek letniskowy, co trzeba wiedzieć?


Zacznijmy od zdefiniowania, czym jest domek letniskowy. Według opracowań to nieruchomość, która nie została przeznaczona do stałego zamieszkania, pobyt w niej jest okazjonalny, np. latem podczas urlopu. Definicję znajdziemy w artykule 29 punkcie 2a Ustawy Prawo Budowlane – według niej to „wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku”.

Postawienie domku letniskowego nie wymaga pozwolenia na budowę (wystarczy zgłoszenie w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu), ale tylko w przypadku, gdy inwestor spełnia określone wymagania, czyli:

  • budynek musi być wolno stojący i parterowy (użytkowe poddasze traktowane jest jako kondygnacja!);
  • powierzchnia budynku nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych;
  • na każde 5 arów (500 m2) działki można postawić jeden domek.


W przypadku gdy właściciel chce dysponować większą powierzchnią domku letniskowego, konieczne będzie postaranie się o pozwolenie na budowę. Oprócz tego trzeba pamiętać także o innych kwestiach, jak sprawdzenie planów zagospodarowania terenu oraz wymagania prawa wodnego, które nie dopuszcza zabudowy nad jeziorami i rzekami w odległości mniejszej niż 100 metrów od ich linii brzegowej.

 

Domek letniskowy, kwestia podatku


Jako że wybudowanie domku letniskowego nie nastręcza wielu trudności, wiele osób oferuje je turystom do sezonowego wynajmu. Warto więc zorientować się w swoim urzędzie skarbowym w kwestiach odprowadzania podatku. Na pewno dochody z tego tytułu objęte będą podatkiem dochodowym, ale może się również zdarzyć, że zostanie zwiększona stawka podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Kto wybiera wypoczynek w domkach letniskowych?


Przygotowując domki letniskowe pod wynajem warto się zastanowić, kto wybiera wypoczynek w takich właśnie miejscach. Z naszych obserwacji wynika, że głównymi zainteresowanymi są turyści podróżujący w większych grupach – zazwyczaj rodziny oraz znajomi. To zdecydowanie dwa różne typy grup docelowych, dlatego radzimy, by swoją działalność ukierunkować na którąś z nich.

Rodziny z dziećmi potrzebują przestrzeni oraz poczucia bezpieczeństwa, dlatego warto zadbać, by domek, w którym wypoczywają był ogrodzony, a plac zabaw możliwie blisko obiektów mieszkalnych. Często podróżują własnymi samochodami dlatego dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie miejsca parkingowego dla gości.

Z kolei młodsi goście aż tak bardzo nie cenią spokoju, najczęściej szukają możliwości rozrywki i spędzenia wspólnie wolnego czasu. Zaoferowanie miejsca na ognisko i grilla to strzał w dziesiątkę. Warto pomyśleć też o innych atrakcyjnych rozrywkach, jak boiska do gry w piłkę czy możliwość wypożyczenia rowerów.

 

Dowiedz się więcej o grupach docelowych i o tym, jak je określić. Wejdź i zobacz: Grupy docelowe w turystyce

 

Jak przygotować domek letniskowy dla turystów?


Turysta, wybierając możliwość spędzenia urlopu w obiekcie typu domek, oczekuje domowego klimatu. Zadbaj, by właśnie tak się poczuł. Sekret tkwi w odpowiednim przygotowaniu wnętrz – zarówno w meble, jak i sprzęty codziennego użytku – oraz ich aranżacji.

W domku powinny się znaleźć:

  • wygodne łóżka z czystą pościelą,
  • meble: stół, krzesła, szafy i komody do przechowywania,
  • zestaw sztućców i naczyń,
  • sprzęt AGD: lodówka, kuchenka mikrofalowa, płyta kuchenna.


Przestrzeń w domku można zaaranżować tak, by odpowiadała grupie, do której skierowana jest oferta. Liczy się przede wszystkim dobre wyposażenie kuchni, co umożliwi bezproblemowe przygotowanie posiłków. Warto również udostępnić wspólne pomieszczenie, jak na przykład salonik z kominkiem, które zintegruje wczasowiczów. Trzeba pamiętać, że domki letniskowe wybierane są przez gości ze względu na tworzenie domowych warunków oraz możliwość dowolnego dysponowania czasem.

 

fot. Hans Braxmeier / Pixabay.com CC0

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również