Lanckorona i okolice - co warto zobaczyć?

Lanckorona i okolice - co warto zobaczyć?

Lanckorona jest jednym z najbardziej urokliwych miejscowości w Polsce. To idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Piękna, zabytkowa zabudowa, malownicze krajobrazy i mnóstwo wspaniałych tras spacerowych. Nie macie pomysłu na rodzinny wyjazd? Już podpowiadamy: odwiedźcie Lanckoronę!

Lanckorona, nazywana też magicznym miastem aniołów, leży w województwie małopolskim,  pomiędzy Wadowicami i Myślenicami. Jest to bardzo urokliwa miejscowość, wręcz uwielbiana przez turystów i bardzo chętnie przez nich odwiedzana. To idealne miejsce na odpoczynek od naszej szybkiej codzienności i zgiełku miasta. Lanckorona położona jest w odległości 3 km od Kalwarii Zebrzydowskiej i 30 km na południe od Krakowa, co jest dodatkowym atutem.

Zabudowania i pola uprawne Lanckorony znajdują się w dolinie Skawinki oraz na zboczach Lanckorońskiej Góry. Co ważne, wieś do dziś zachowała oryginalną drewnianą zabudowę z drugiej połowy XIX wieku. Miejscowość położona jest na zboczu góry, dlatego też z mocno pochylonego Rynku roztaczają się niesamowite widoki na poniższe doliny, a nawet odległe miejscowości. Przy dobrej widoczności wspaniała panorama odsłania Kalwarię z klasztorem, Kraków czy Babią Górę w Beskidzie Żywieckim. To robi ogromne wrażenie.

Warto wiedzieć także o tym, że od kilku już lat Lanckorona promuje się cudownym, corocznym wydarzeniem, jakim jest Festiwal Aniołów w Miasteczku, kiedy Rynek staje się anielskim plenerem dla wielu przebierańców, którzy biorą udział w targach smaku, koncertach, warsztatach itp. Festiwal odbywa się zimą, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia i idealnie wpasowuje się w klimat tego wyjątkowego momentu w roku.

Willa Bajka

Willa Bajka

Lanckorona, ul. Zamkowa

Pensjonaty Lanckorona 9.3
Noclegi Pod Tujami

Noclegi Pod Tujami

Kalwaria Zebrzydowska, ul. gen. Kościuszki

Kwatery i pokoje Kalwaria Zebrzydowska
Dom Wycieczkowy Indra

Dom Wycieczkowy Indra

Kalwaria Zebrzydowska, ul. Zebrzydowice

Kwatery i pokoje Kalwaria Zebrzydowska 5.5



Co warto zobaczyć w Lanckoronie?


Będąc w Lanckoronie nie sposób pominąć wizyty na zabytkowym Rynku, który cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Można tu zobaczyć XIX-wieczne drewniane i klimatyczne domy wykonane według zasad budownictwa zrębowego, ze stromymi dachami, wysuniętymi poddaszami i szerokimi bramami wjazdowymi. Miejsce to jest bardzo oryginalne i ciekawe, wznosi się ku górze, ku górującemu kościołowi, przy którym stoją niewysokie domy tworzące malowniczy zespół i przypominający minione już czasy.

Obecnie Rynek jest pięknie przyozdobiony stylowymi latarniami, ławeczkami i różami. Tuż obok końcowego przystanku autobusowego warto zwrócić uwagę na tablicę informacyjną, na której umieszczony jest plan zabudowy miejscowości. Zobaczymy lokalizację XIV-wiecznego zamku oraz plan rozmieszczenia alejek i ścieżek spacerowych.

Przy Rynku znajduje się, wspomniany wcześniej kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela. Budowla pochodzi z XIV wieku.

Ważnym punktem na mapie Lanckorony jest także Izba Muzealna im. Antoniego Krajewskiego. To muzeum położone w Lanckoronie mieści się w drewnianym budynku, ocalałym z pożaru miasta w 1869 roku. Muzeum powstało w 1967 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony i przy współudziale krakowskiego profesora Antoniego Krajewskiego. W skład zbiorów placówki wchodzą eksponaty z wykopalisk na terenie lanckorońskiego zamku oraz przedmioty codziennego użytku i rękodzieła ludowego tutejszych mieszkańców, pochodzące z początku XX wieku. Część ekspozycji poświęcona jest konfederacji barskiej.

Muzeum jest czynne w soboty i niedziele, a wstęp do niego jest płatny. Przy placówce działa także centrum dokumentacyjne Ekomuzeum Lanckorona.

Kolejnym ciekawym miejscem są właśnie ruiny średniowiecznego zamku w Lanckoronie. Znajdują się one na szczycie Góry Lanckorońskiej, na północ od Lanckorony.
Zamek królewski powstał w drugiej połowie XVI wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego. Pierwotna warownia z okresu średniowiecza miała kształt zbliżony do prostokąta i posiadała dwie czworoboczne wieże narożne. Prostokątny dziedziniec wewnętrzny był zamknięty od północnego zachodu przez część mieszkalną. W XVIII wieku, po przebudowach, w narożach zamku znajdowały się bastiony armatnie a do głównej bramy prowadził most zwodzony. W 1770 roku konfederaci barscy dokonali napraw i wzmocnienia zamku, a przy pomocy inżynierów francuskich zbudowano wówczas zewnętrzne fortyfikacje ziemne, w tym fort o narysie kleszczowym.

Dziś podziwiać możemy jedynie ruiny. Do zamku można dojść idąc uliczką w górę, za kościołem. Szczyt Lanckorońskiej Góry stanowi węzeł szlaków turystycznych - koło ruin zamku biegnie niebieski szlak turystyczny: z Brzeźnicy do Kacwina oraz żółty szlak turystyczny: z Myślenic do Chełmu Wschodniego.

Skoro mowa o ruinach zamku, nie sposób nie wspomnieć o samej Lanckorońskiej Górze, na której ów ruiny się znajdują. Jest to najwyższe wzniesienie w grupie Wzgórz Lanckorońskich, które w regionalizacji fizycznogeograficznej Polski znajdują się na Pogórzu Wielickim.

Góra jest porośnięta lasem, a na najwyższym jej wzniesieniu znajdują się ruiny zamku lanckorońskiego, wzniesionego za czasów Kazimierza Wielkiego. Były one kiedyś widownią krwawych walk konfederatów barskich dowodzonych przez Kazimierza Pułaskiego z wojskami carskimi gen. Suworowa. Stoki górskie zalesione są lasami mieszanymi z przewagą jodły i świerka. Na południowym stoku góry, poniżej poziomu lasu leży Lanckorona.

Wokół góry przebiega wiele tras spacerowych, rowerowych oraz trasa narciarstwa biegowego, jak również szlaki turystyczne:
  • szlak turystyczny niebieski – z Brzeźnicy do Łopusznej
  • szlak turystyczny żółty – z Myślenic do Chełmu Wschodniego


Atrakcyjne miejsca w okolicy Lanckorony


Jedynie 3 km dzieli Lanckoronę od Kalwarii Zebrzydowskiej, którą także zdecydowanie warto odwiedzić. Kalwaria Zebrzydowska jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów, które w 1999 r. zostało, jako jedyna kalwaria na świecie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto położone jest między dwoma masywami - Beskidem Makowskim i Pogórzem Wielickim, na wysokości 335–400 m n.p.m., w kotlinie rzeki Skawinki, u stóp góry Żar i Lanckorońskiej Góry.

Przez położenie na północnym skraju Beskidu Makowskiego, miasto jest punktem wyjścia na szlaki turystyczne prowadzące m.in. do Makowa, na Koskową Górę, do Myślenic lub przez Babicę i Sularzówkę na Laskowiec.

Na tym terenie przeważa krajobraz rolniczy z dużymi kompleksami leśnymi, z górującymi nad okolicą dwoma masywami – Lanckoroną z ruinami średniowiecznego zamku i górą Żar.

Nieco dalej, bo w odległości ok 20 km od Lanckorony znajduje się inne niesamowite miejsce. To Opactwo Benedyktynów, które wznosi się w Tyńcu, obecnie jednej z dzielnic Krakowa. Powstało ono w XI wieku z inicjatywy Kazimierza Odnowiciela. Kiedy sprowadzono tu zakonników, rozpoczęto  budowę romańskiej bazyliki, której pozostałości możemy oglądać dziś.

Dzisiejszy barokowy kompleks oferuje zwiedzanie tylko niektórych jego fragmentów dla turystów,  w części zabudowań obowiązuje bowiem klauzura. Piękną panoramę opactwa możemy podziwiać patrząc na niego od strony wałów wiślanych.

Niewątpliwą atrakcją obiektu jest chorał gregoriański wykonywany codziennie przez mnichów oraz koncerty tutejszych organów. Zwiedzanie indywidualne Muzeum (ekspozycja stała oraz ekspozycja czasowa) odbywa się codziennie w godzinach: 10.00 – 18.00, natomiast zwiedzanie Opactwa z przewodnikiem (w miarę dostępności także kościół) rozpoczyna się tylko o pełnych godzinach.


Poszukaj noclegu w Lanckoronie i okolicy

Następny artykuł Od soboty maseczki w całym...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!