Mazury mniej znane: Jeziorany

Mazury mniej znane: Jeziorany

Odkryj z nami kolejne urocze miejsce na mapie Warmii i Mazur. Wybierzmy się w podróż do malowniczego miasteczka, jakim są Jeziorany. Co ciekawego zastaniemy w tej miejscowości?

W Jezioranach…


Jeziorany to nieduże warmińskie miasteczko, leżące w południowej części regionu, na terenie Pojezierza Olsztyńskiego. Przepływa przez nie rzeka Symsarna, a w pobliżu leży kilka jezior i rezerwatów przyrody. Otoczenie jest naprawdę urokliwe, powinno więc odpowiadać mieszczuchom, szukającym zacisznego zakątka w sam raz na wypoczynek. To wszystko znajdą właśnie w Jezioranach…

Miasteczko ma długą historię, którą można jeszcze odnaleźć w miejscowych zabytkach. Powstało w miejscu, które przed wiekami zamieszkiwało pruskie plemię Bartów. Jeziorany powołał do życia biskup Herman z Pragi w 1338 roku. Szybko wybudowano zamek, a domy otoczono murami obronnymi. Nie zachowały się one do czasów współczesnych – chociaż pewne ślady dawnej warowni można odnaleźć w piwnicach ratusza, który powstał na jej gruzach. Najcenniejszym zabytkiem w Jezioranach, pamiętającym czasy średniowiecza, jest gotycki kościół św. Bartłomieja. W jego wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz oraz stacje drogi krzyżowej, wykonane w XVIII wieku przez artystów szkoły magdeburskiej.

Aby poczuć klimat dawnego pruskiego miasteczka, jakim Jeziorany stały się w XIX wieku, warto przejść się ulicami Kajki oraz Krzywą. Znajdują się przy nich kolorowe kamieniczki, pamiętające tamte czasy…

Interesuje cię pobyt w mieście? Sprawdź dostępną tam bazę noclegów, wejdź: Noclegi w Jezioranach

Co robić w Jezioranach?


Gdy poznało się już miasteczko, warto odkryć również jego okolice. Co zatem można robić w Jezioranach?

Wycieczka na Świętą Górę
W miejscu, gdzie obecnie leżą Jeziorany, odkryto ślady o wiele starszego osadnictwa. Leżąca trzy kilometry od Jezioran Święta Góra to dawna osada lub miejsce kultu plemienia Bartów – archeolodzy nie są zgodni, jak poganie wykorzystywali wzniesienie. Natomiast obecnie stanowi idealny punkt widokowy na całą okolicę. Turyści, którzy zawędrują na jej szczyt, być może odnajdą ślady fortyfikacji i umocnień – to jednak ślad po nie tak dawnych czasach pierwszej wojny światowej. Aby dotrzeć na świętą górę należy kierować się ku miejscowości Lelity.

Wizyta w „Ustniku”
Rezerwat przyrody „Ustnik” obejmuje zbiornik wodny o tej samej nazwie. Teren przylega do drogi biegnącej z Jezioran do Lidzbarka Warmińskiego. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż wybrało je na swoje lęgi aż dwadzieścia pięć gatunków ptaków! Z lornetką i dobrym aparatem można obserwować między innymi perkozy, bekasy, bataliony czy krzyżówki. Położenie rezerwatu pozwala na podglądanie życia ptaków bez konieczności wkraczania na ich teren.

Rowery
Okolice Jezioran można zwiedzać na rowerze – do wyboru są cztery pętle rowerowe o długości od 17 do 24 kilometrów. Ciekawym szlakiem jest ten oznaczony kolorem niebieskim, można bowiem dojechać nim do Lasu Kikickiego, w którym odkryto kurhany. Na trasie leżą też jeziora Kikickie i Ławki.

Przejażdżka szlakiem żółtym to okazja do odwiedzenia Lekit i Radostowa (warty zobaczenia jest gotycki kościół św. Jerzego i św. Anny). Trasa biegnie przez las, a kończy efektowną serpentyną. Do wyboru jest jeszcze szlak czerwony, wytyczony w sąsiedztwie rezerwatu „Ustnik”, oraz żółty. Pod względem atrakcji na trasie, właśnie ostatnia propozycja wydaje się najciekawsza. Można nią dojechać na plażę nad jeziorem Pierścień, do Tłokowa z pięknym gotyckim kościołem i do Frankowa z barokową świątynią.

Wyprawa nad Jezioro Luterskie
Jezioro Luterskie oddalone jest od Jezioran o około dziesięć kilometrów. To dobre miejsce dla wszystkich, którzy chcieliby odpocząć nad wodą. Tutaj można spędzić leniwy dzień na plaży, wypożyczyć sprzęt wodny, a nawet spróbować wędkowania.

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również