Najlepsze miejsca w Polsce do obserwacji gwiazd

Najlepsze miejsca w Polsce do obserwacji gwiazd

Obserwowanie rozgwieżdżonego nieba to prawdziwa przyjemność. Niestety niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie możemy podziwiać gwiazdy. Jakie warunki muszą być spełnione, by obserwacja była udana? Gdzie powinniśmy wyruszyć, by móc podziwiać gwiezdne spektakle? Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi.

Obserwacje nieba, czy może astronomia miłośnicza to duże wyzwanie dla osób początkujących. Bardzo często popełniamy błędy w przygotowaniach. Kupujemy drogi sprzęt, ustawiamy się na balkonie lub w ogródku, po czym zniechęceni zarzucamy nowe hobby całkowicie. Bo to przecież bez sensu – i tak nic nie widać! Błąd. To my nic nie widzimy. Bo wcale się do obserwacji nie przygotowaliśmy.

Jak twierdzą znawcy tematu, na początek wystarczą nam oczy i zwykły atlas nieba. Przydać może się także niewielkiej mocy latarka diodowa dająca czerwone światło. I co najważniejsze – musimy  znaleźć dość ciemne miejsce, z dala od lamp, a najlepiej także od miasta i spojrzeć w niebo. To na początek. Pamiętajmy, że nasze oczy muszą przyzwyczaić się do ciemności i nauczyć się rozpoznawać gwiazdy jaśniejsze i ciemniejsze. Naszym pierwszym celem jest zapoznanie się z najjaśniejszymi gwiazdami i najważniejszymi gwiazdozbiorami. 

Ważne jest także wcześniejsze zaplanowanie obserwacji. Tutaj spontaniczna decyzja może nie wyjść nam na dobre. Warto do takiego wypadu solidnie się przygotować, pamiętając o kilku podstawowych sprawach, np. o ciepłym ubraniu. W końcu nawet latem w nocy temperatury potrafią drastycznie spaść o kilkanaście stopni.fot. Pexels / pixabay.com, CC0

Kolejna złota zasada to ta, według której powinniśmy dotrzeć na miejsce nieco wcześniej. Nie ma przecież nic gorszego niż dotarcie do celu w chwili, gdy zrobiło się już ciemno. Dzięki temu niezbędne sprzęty rozstawimy na spokojnie i w taki sposób, by nie wpadać na nie w ciemnościach.

Obserwacje warto rozpocząć gdzieś blisko miejsca zamieszkania. Wystarczy wyjechać z miasta, znaleźć wcześniej odpowiednie miejsce i spróbować swoich sił. Początki nie są łatwe, jednak z czasem nasze oczy przyzwyczajają się do ciemności i a my uczymy się dostrzegać różnorodne gwiazdy. Kiedy już tych kilka pierwszych razy mamy za sobą i nadal czujemy chęć pogłębiania naszej pasji, możemy ruszyć dalej. W Polsce jest kilka naprawdę wyjątkowych miejsc, które idealnie nadają się do obserwacji nocnego nieba.

Najbardziej popularne są oczywiście Bieszczady, które słyną z najciemniejszego nieba w Polsce. Jednak mapa punktów, w których nocne niebo jest wolne od nadmiaru światła jest zdecydowanie bardziej rozbudowana. Najbardziej rozgwieżdżone niebo w Polsce można zobaczyć także w rejonie Suwałk, Ostrołęki, Puszczy Białowieskiej czy na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. W Górach Izerskich od lat istnieje Park Ciemnego Nieba, a w Bukowcu pod Łodzią stworzono Obserwatorium Astronomiczne.

Tak naprawdę więc, bez względu na to gdzie mieszkasz, na pewno znajdziesz w swojej bliższej lub dalszej okolicy odpowiednie miejsce do obserwacji gwiazd. Wystarczą chęci i trochę samozaparcia. Jak w przypadku każdej pasji.


Gdzie znajdują się najlepsze miejsca do obserwacji gwiazd w Polsce? Oto i one!


Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach


Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”znajduje się w Bieszczadach Zachodnich. Utworzony został w 2013 roku w Lutowiskach i zajmuje powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu.

Jest to drugi park tego typu w Polsce i drugi pod względem wielkości w Europie. Wspólnie z sąsiednim Parkiem Ciemnego Nieba „Połoniny” na Słowacji oraz Transkarpackim Parkiem Ciemnego Nieba na Ukrainie tworzą pierwszy na świecie potrójny park ciemnego nieba.

Celem powołania parku jest propagowanie ochrony środowiska nocnego w zakresie ochrony przed sztucznym, nadmiernym światłem, ochrona przyrody oraz promocja turystyki astronomicznej i ekologicznego rozwoju regionu.

By wziąć udział w pokazie musimy śledzić informacje na stronie internetowej parku.

Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Bieszczadach:
  
Izerski Park Ciemnego Nieba


Izerski Park Ciemnego Nieba położony jest w paśmie Sudetów, zaś najlepszy punkt do obserwacji znajduje się nieopodal czeskiej granicy. Jest to polsko-czeski transgraniczny park, który został utworzony w 2009 roku.

Powstał on w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 a inicjatorem jego utworzenia jest Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, przy współpracy z innymi instytucjami takimi, jak Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej.

Jest to pierwszy w Polsce park ciemnego nieba oraz pierwszy na świecie transgraniczny park tego typu. Celem istnienia parku jest przede wszystkim zachowanie nocnego nieba wolnego od nadmiaru światła, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd.

Jak tam trafić? Ze Stogu Izerskiego należy udać się czerwonym szlakiem na Polanę Izerską, a dalej niebieskim szlakiem do Chatki Górzystów.

Co powiesz na nocleg w Górach Izerskich? Sprawdź nasze propozycje:

Miejsc nadających się idealnie do obserwacji gwiazd w Polsce jest jednak zdecydowanie więcej. Od lat funkcjonuje m.in. Obserwatorium Astronomiczne w Bukowcu pod Łodzią, gdzie spotykają się miłośnicy astronomii.

Rozgwieżdżone niebo możemy także podziwiać na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w Milejczycach - między Siemiatyczami, a Białowieskim Parkiem Narodowym, gdzie znajduje się pas nieba wolnego od zanieczyszczenia światłem czy też na Pojezierzu Drawskim, ternie wolnym od dużych miast.fot. FSchiller / pixabay.com, CC0

Na Podlasiu również jest kilka miejsc znajdujących się w obszarze czystego nieba. Jednym z nich jest wieś Ogórki, leżąca nieopodal granicy z Litwą. Poza tym szeroki pas wolnego od zanieczyszczenia światłem nieba znajdziemy też pomiędzy Poleskim Parkiem Narodowym a Włodawą.

Na Mazowszu, choć nie ma zbyt wielu miejsc, w których nocne niebo byłoby wolne od światła, jeśli dobrze poszukamy, również znajdziemy jakąś lukę.  W tym celu trzeba udać się na północ, aż do samej granicy województwa - tam czeka na nas kilka miejscowości, takich jak np. wieś Surowe, w których gwiazdy prezentują się znakomicie.

Obszar o wyjątkowo dobrej widoczności gwiazd rozciąga się także wzdłuż prawie całej granicy z Rosją. Jedną z doskonałych lokalizacji jest Jezioro Oświn leżące pomiędzy Gołdapią a Bartoszycami.

Kolejnym miejscem, gdzie wszelkie zjawiska astronomiczne prezentują się doskonale jest teren wokół miasta Tyszowce - od Zamościa aż do granicy z Ukrainą.

Najbardziej rozgwieżdżone niebo w Polsce można zobaczyć w rejonie Suwałk, Ostrołęki, Puszczy Białowieskiej czy w Bieszczadach. I we wsi Zatom położonej w województwie zachodniopomorskim, na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

Brak przemysłu i dużych miast sprawia, że od lat we wsi Zatom na południu gminy swoje zloty organizują miłośnicy astronomii. Wieś znajduje się w centrum strefy tzw. najmniejszego skażenia światłem - czarnej dziury na mapie LP Europy. Wskaźnik "LP" jest tu bardzo niski, a niebo wyjątkowo ciemne, dlatego znakomicie udają się nocne obserwacje gwiazd i konstelacji. Nawet gołym okiem. To po prostu najciemniejsze miejsce w całej zachodniej Polsce.

Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Zatomiu:
Następny artykuł Długi weekend sierpniowy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!