Olsztyn na weekend - co warto zobaczyć?

Olsztyn na weekend - co warto zobaczyć?

Stolica Warmii. Miasto pełne pięknych zabytkowych budowli oraz wszechobecnej zieleni. Połączenie historii z nowoczesnością. Jakie polskie miasto kryje się za tym opisem? Oczywiście Olsztyn. Idealne miejsce na weekendowy wypoczynek. O każdej porze roku, jednak latem szczególnie.

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego i głównym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturowym, siedzibą władz i instytucji regionu, a także węzłem kolejowym i drogowym. To miasto centralne aglomeracji olsztyńskiej. Leży nad rzeką Łyną, w granicach Pojezierza Olsztyńskiego, które wchodzi w skład makroregionu Pojezierza Mazurskiego i jest podprowincją Pojezierzy Wschodniobałtyckich. Od południowej strony miasto sąsiaduje z Puszczą Napiwodzko-Ramucką.

W tym niezwykle pięknym mieście turyści zakochują się od pierwszego wejrzenia. Dlaczego się tak dzieje? Otóż w Olsztynie historia łączy się z nowoczesnością, a dzięki jeziorom i lasom każdy znajdzie tam trochę spokoju i wytchnienia. Największe wrażenie wywiera na turystach Stare Miasto z gotycką konkatedrą św. Jakuba oraz Zamek Kapituły Warmińskiej, gdzie obecnie znajduje się siedziba muzeum. Z tym miejscem związany był Mikołaj Kopernik, który dowodził obroną twierdzy podczas ataku krzyżackich wojsk. Wiemy również, że w Olsztynie pracował nad swoimi odkryciami, dowodzi tego tablica astronomiczna umieszczona przez niego w krużganku.Co warto zobaczyć będąc w Olsztynie?


Turyści, którzy odwiedzają Olsztyn, zakochują się w tamtejszej starówce. Została ona odbudowana z wojennych zniszczeń, dzięki czemu odwiedzając stolicę Warmii można w pełni cieszyć się jej urokiem. Jedno z wejść na Stare Miasto prowadzi przez Wysoką Bramę - pozostałość po olsztyńskich średniowiecznych obwarowaniach. Niedaleko znajduje się też plac Targu Rybnego, przy którym stoi muzeum Dom „Gazety Olsztyńskiej”, tam w latach międzywojennych mieściła się redakcja oraz drukarnia dziennika.

Centralny punkt olsztyńskiej starówki stanowi stary ratusz oraz gotycka konkatedra św. Jakuba, której bryła dominuje nad tą częścią miasta. Duże znaczenie ma również Zamek Kapituły Warmińskiej, który jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur z bogatą kolekcją dzieł sztuki oraz pamiątek historycznych. Część ekspozycji związana jest z Mikołajem Kopernikiem – upamiętnia go również ławeczka stojąca przed gmachem. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by zrobić zdjęcie z astronomem.

Podczas wizyty w Olsztynie warto wybrać się też do planetarium, które znajduje się w centrum miasta. Dzięki zastosowaniu multimediów i innych nowoczesnych technologii gwiazdy i planety są tam na wyciągnięcie ręki. Innym ciekawym miejscem w Olsztynie jest także Muzeum Nowoczesności, wizyta w tym miejscu przenosi do czasów skoku cywilizacyjnego, gdy miasto zaczęło przypominać prężny ośrodek. Ekspozycje ukazują w jaki sposób wykorzystywano wynalazki, podróżowano, wznoszono domy, a także jak wyglądało codzienne życie olsztynian.

Warte odwiedzenia jest także jezioro Ukiel z bogatą infrastrukturą wypoczynkową, która obejmuje ona pięć świetnie przygotowanych kąpielisk, place zabaw, zaplecze sanitarne, a do tego także pomosty spacerowe i widokowe. W pobliżu jeziora wytyczono także ścieżki piesze i rowerowe, które również warto wypróbować podczas pobytu w Olsztynie.

Bardziej kameralna plaża dostępna jest natomiast nad Jeziorem Kortowskim, w otoczeniu miasteczka akademickiego. Jest to część Olsztyna opanowana przez młodych, a do najważniejszych wydarzeń należy zaliczyć odbywającą się tam każdego roku Kortowiadę – olsztyńskie juwenalia.

Godny polecenia jest także kompleks Aquasfera z basenami ze sztuczną rzeką, podwodnymi masażami i biczami wodnymi. Ofertę uzupełniają rozgrzewające sauny wraz z orzeźwiającą studnią lodową. Szukając natomiast kontaktu z naturą warto wybrać się do Lasu Miejskiego, zajmującego prawie 15 procent powierzchni miasta! Można tam spacerować, jeździć na rowerze i sycić oczy otoczeniem zieleni.

Warto wiedzieć, że olsztyńskie lasy zajmują ponad 1800 ha (21,2% powierzchni miasta). Z czego ponad połowa to zwarty kompleks Lasu Miejskiego (1050 ha), pełniący przede wszystkim funkcje terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz turystyczno-krajoznawczych. Zaś zieleń miejska zajmuje 560 ha (6,5% powierzchni miasta). Urządzona jest w postaci licznych parków, zieleńców, skwerów oraz trzech ponad stuletnich cmentarzy.

Na terenie Olsztyna znajdują się także dwa rezerwaty przyrody roślinności torfowej: Mszar i Redykajny.

Olsztyn jest ośrodkiem turystycznym głównie ze względu na swoje położenie, wśród jezior i lasów. Warto wiedzieć, że miasto położone jest na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, polskiej części Drogi św. Jakuba, Szlaku Zamków Gotyckich, szlak turystyczny czerwony Szlaku Grunwaldzkim czy Szlaku Kopernikowskim

Podsumowując, szukając ciekawego miejsca na weekend, warto pomyśleć o Olsztynie. Miasto oferuje bowiem tyle rozrywek, by każdy mógł interesująco spędzić czas, zgodnie ze swoimi preferencjami. Staromiejskie uliczki kryją klimatyczne kawiarnie i knajpki, a spragnieni kontaktu z naturą mogą wybrać się nad jezioro. W granicach Olsztyna jest ich aż jedenaście, ale najwięcej atrakcji zorganizowano nad największym akwenem, którym jest Ukiel.

W Olsztynie jest także wiele zabytków, które świadczą o jego długiej historii. Najciekawszy to oczywiście zamek oraz gotycka katedra, ale podczas spaceru po mieście można obejrzeć również piękny ratusz czy samotną Wysoką Bramę, dawniej stanowiącą integralną część olsztyńskich murów obronnych. Inne lubiane przez turystów miejsce to most na rzece Łynie, gdzie zakochani przyczepiają kłódki, mające zagwarantować im wieczną miłość. Takich uroczych zakątków w Olsztynie jest wiele, a ich odkrywanie będzie świetną weekendową rozrywką.Noclegi w Olsztynie


Olsztyn to miasto, do którego turyści przyjeżdżają na weekendowy wypoczynek lub kilkudniowy city break. W tamtejszej bazie noclegowej dominują kwatery i pokoje oraz apartamenty. Pokoje gościnne preferowane są przez osoby podróżujące w parze, które skupiają się na zwiedzaniu, dlatego wystarczy im wygodne łóżko oraz łazienka.

Turyści chcący zatrzymać się blisko centrum a także ci, którym zależy na przestrzeni i prywatności, najczęściej korzystają z noclegów w apartamencie. Obiekty tego typu to nieduże, samodzielne mieszkanka z niezbędnym wyposażeniem, zazwyczaj oferujące również miejsce parkingowe. Stanowią świetną bazę wypadową dla osób chcących korzystać z większości miejskich atrakcji.

Noclegi w Olsztynie można znaleźć również w obiektach z kategorii agroturystyka, ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowe, domki, internaty i schroniska oraz hostele.

Cena za nocleg w Olsztynie zależy od kategorii obiektu oraz jego lokalizacji. Średni koszt wynosi 114 zł, natomiast najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii internaty, schroniska, wtedy koszt noclegu może wynieść od 25 zł. Warto również sprawdzić, czy w dni powszednie i weekendy obowiązują te same ceny, bywa że właściciele wprowadzają cenniki weekendowe, co podnosi koszt zakwaterowania nawet o 43%.

Następny artykuł Chochołów i okolice - co...

Komentarze

Zobacz również