Otwarcie sanatoriów planowane na marzec

Otwarcie sanatoriów planowane na marzec

Pojawiła się kolejna informacja, dotycząca luzowania obostrzeń. Tym razem chodzi o otwarcie sanatoriów, które będzie miało miejsce 11 marca 2021 r. Na jakich zasadach udostępnione zostaną obiekty uzdrowiskowe? Przedstawiamy najważniejsze kwestie, które są z tym związane.

W najnowszym rozporządzeniu, które przywraca turystom możliwość korzystania z obiektów noclegowych oraz otwiera stoki, wymieniono także działalność uzdrowiskową. Sanatoria, podobnie jak hotele, zostały zamknięte w listopadzie. Wyjątek stanowiły tylko te przypadki, gdy zaprzestanie rehabilitacji oznaczało poważne pogorszenie stanu zdrowia pacjenta.

Zakaz obowiązywał do odwołania – wygląda na to, że właśnie nastąpiło. Na stronie internetowej rządu czytamy bowiem, że od 11 marca 2021 r. uzdrowiska ponownie będą dostępne dla kuracjuszy.

Luzowanie obostrzeń. Uzdrowiska dostępne dla kuracjuszy


Pytanie o to, kiedy nastąpi otwarcie uzdrowisk, pojawiło się już na początku lutego. Padło podczas spotkania rzecznika ministerstwa zdrowia Wojciecha Andrusiewicza z dziennikarzami. Według jego wypowiedzi otwarcie sanatoriów zależy od zmniejszania się liczby zachorowań.

Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała nadal na takim samym poziomie, ta stabilizacja będzie na poziomie 5,2 tys. zakażeń, nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów – powiedział wtedy rzecznik resortu zdrowia.


Dzisiaj znamy konkretną datę, kiedy należy spodziewać się otwarcia uzdrowisk. Warto jednak wiedzieć, na jakich zasadach będą działać sanatoria. Informacje o tym znajdziemy w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11lutego 2021 r .zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Otwarcie sanatoriów. Co trzeba wiedzieć?


Co trzeba wiedzieć o otwarciu sanatoriów, poza tym, kiedy to nastąpi? Przede wszystkim należy poznać zasady, na jakich przyjmowani będą pacjenci.

Jak czytamy w rozporządzeniu:

Do odwołania warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci wykonywanego pod opieką dorosłych, jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 pacjenta oraz opiekuna dziecka z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.


Podstawę do wykonania bezpłatnego testu stanowi skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Warto również wiedzieć, że negatywny test na Covid-19 to nie jedyny sposób dla pacjentów na to, by skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Inny to zaszczepienie się koronawirusa, co dotyczy jednak tylko osób pełnoletnich.

Już teraz warto zapoznać się z noclegami w sanatoriach:
Sanatorium Dom Zdrojowy

Sanatorium Dom Zdrojowy

Jedlina-Zdrój, ul. pl. Zdrojowy

Sanatoria 8.8
Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny  Excelsior

Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny Excelsior

Iwonicz-Zdrój, ul. al. Partyzantów

Sanatoria 6.2
Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy

Ciechocinek, ul. ul. Leśna

Sanatoria 4.2


Następny artykuł Jak rozliczyć PIT za 2020?...

Komentarze (3)

Bozka

12 dni temu
Sanatoria otwierają się a chorych przybywa Restauracje zamknięte szkoły dla starszych uczniów tak a ludzi 55 plus chcą zgrupowac w sanatoriach nueporozumienie

Tomasz Pieniak

18 dni temu
Czy mozna skladac skierowania do NFZ na leczenie sanatoryjne po 1-roku od przyjazdu

Aga

15 dni temu
Raczej tak

Zobacz również