Parki miniatur w Polsce

Parki miniatur w Polsce

Wizyta w parku miniatur to znakomity pomysł na spędzenie ciekawego popołudnia czy zorganizowanie interesującej atrakcji podczas weekendu. Dzięki temu nie trzeba ruszać się z kraju, by zobaczyć najpiękniejsze zabytki architektury oraz całkiem współczesne budowle. Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy park miniatur budowli, zabierz rodzinę lub przyjaciół i spędźcie wspólnie niesamowity dzień!

Park miniatur to otwarta przestrzeń pod gołym niebem, na której zgromadzono modele różnego rodzaju budowli, najczęściej w skali 1:25. Ich twórcy zadbali o każdy detal i szczegół architektoniczny, dzięki czemu turyści mogą dokładnie obejrzeć znane zabytki i drapacze chmur. Zwiedzanie tych obiektów to podróż przez różne kraje i kontynenty – na pewno spodoba się nie tylko dorosłym, również dzieci świetnie czują się w tego typu miejscach, tym bardziej, że niektóre parki miniatur wchodzą w skład rozległych kompleksów rozrywkowych.

Polskie parki miniatur prezentują nie tylko budynki znane na całym świecie. Zobaczysz tam również skarby rodzimej architektury – urokliwe latarnie morskie, jurajskie zamki, kościoły i bieszczadzkie cerkwie. Kto wie, jeśli spodoba ci się ich wersja mikro, być może skusisz się, by zobaczyć oryginały. Przedstawiamy dwanaście polskich parków miniatur budowli, które warto zwiedzić podczas podróży po kraju.

fot. dimitrisvetsikas1969 / Pixabay.com CC0

12 parków miniatur, które warto odwiedzić


Zobacz nasze subiektywne zestawienie najciekawszych polskich parków miniatur. Jeśli tylko będziesz mieć taką okazję, koniecznie odwiedź te miejsca!

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu


Do atrakcji dostępnych nad polskim morzem na pewno zaliczymy latarnie morskie, które nadal wskazują drogę statkom. Rozsiane są wzdłuż całego wybrzeża, więc obejrzenie wszystkich wydaje się trudne – chyba że odwiedzisz Park Miniatur Latarni Morskich, mieszczący się w Niechorzu. Zobaczysz tam wszystkie polskie latarnie, wykonane w skali 1:10 z dbałością o najmniejsze szczegóły! Każdy model został szczegółowo opisany, ale warto zwiedzić park w towarzystwie przewodnika, który o polskich latarniach morskich wie prawie wszystko. Na pewno uraczy cię różnymi historiami i anegdotami o tych budynkach.

Co ciekawe, w Niechorzu zobaczysz nie tylko modele latarni morskich. Ciekawym obiektem, który również znalazł się w parku, jest replika armaty z Helu. Używano jej gdy mgła była tak gęsta, że uniemożliwiała dawanie sygnałów świetlnych, wystrzał pozwalał załodze statku zorientować się co do odległości od lądu. Warto obejrzeć również model przedstawiający kościół w Trzęsaczu w czasach świetności oraz… Śnieżkę z obserwatorium astronomicznym! To nie jedyne niespodzianki, jakie jeszcze czekają na ciebie w Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu.

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie


Zapraszamy również do Dziwnowa, gdzie znajduje się Park Miniatur i Kolejek. Tam również zobaczysz modele latarni morskich – najwyższy ma prawie 6,5 metra! Jeśli wybierzesz spacer z przewodnikiem, na pewno poznasz wiele interesujących historii i legend dotyczących najstarszych budowli. Dowiesz się również więcej o zawodzie latarnika, który owiany jest aurą tajemniczości. Laicy nie znają jego specyfiki i zakresu obowiązków, warto to zmienić.

Wokół modeli latarni morskich rozpięte są tory, mkną po nich miniaturowe lokomotywy i pełne składy. Również one zostały wykonane z dbałością o detale – słychać dźwięki maszyny parowej, a z komina unosi się dym. Zadbano o wykonanie całej infrastruktury kolejowej: mostów, zwrotnic, semaforów i dworców. Chyba nie ma osoby, na której nie zrobiłoby to wrażenia! Pobyt w Parku Miniatur i Kolejek uatrakcyjnia możliwość wypoczynku w kawiarni. Tuż obok znajduje się miejsce zabaw dla dzieci i sklep z pamiątkami, gdzie kupisz pamiątkę z wakacji w Dziwnowie.

Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie k. Mirachowa


Strysza Buda to miejscowość leżąca przy trasie z Kartuz do Mirachowa. Jeśli będziesz tamtędy przejeżdżać, koniecznie wstąp do Kaszubskiego Parku Miniatur, by zobaczyć charakterystyczne budowle Kaszub oraz znane inne obiekty z Polski i świata. Na pewno z ciekawością obejrzysz Statuę Wolności, londyńskiego Big Bena czy Krzywą Wieżę, której oryginał znajduje się we włoskiej Pizie. Motywem przewodnim są jednak Kaszuby i atrakcje tego regionu. W ciągu kilku godzin poznasz najważniejsze miejsca – kartuską kolegiatę, bytowski zamek oraz kościół z Sianowa. Wśród odtworzonych budowli znalazły się latarnie morskie, charakterystyczny element polskiego wybrzeża, oraz żuraw, który na co dzień stoi w Gdańsku na nabrzeżu Motławy.

Ofertę Kaszubskiego Parku Miniatur uzupełniają inne strefy rozrywki, dostępne w ramach jednego biletu. Możesz odwiedzić Gabinet Śmiechu z krzywymi zwierciadłami, Bajkową Krainę, w której dzieci spotkają  między innymi Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę i Shreka, Zamek Strachu oraz Mini Zoo. Mieszkają tam przyjazne zwierzaki – owieczki, kózki, kucyk i osiołek – które czekają na odwiedziny osób zwiedzających Kaszubski Park Miniatur.

Kaszubski Park Miniatur

Kaszubski Park Miniatur

Mirachowo , ul. Kartuska

Parki rozrywki 9.0
Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie

Dziwnów, ul. Marynarki Wojennej

Parki rozrywki 9.6
Park Miniatur Latarni Morskich

Park Miniatur Latarni Morskich

Niechorze, ul. Ludna

Muzea 9.4


Mazurolandia Park Zabawy i Edukacji w Parczu k. Kętrzyna


Mazurolandia
to rozległy park rozrywki, w którym na wskroś poznasz atrakcje Warmii i Mazur. Miejsce ma świetną lokalizację – znajduje się za Kętrzynem, kilometr od Wilczego Szańca. Po zwiedzaniu dawnej kwatery głównej wodza Trzeciej Rzeszy, warto będzie zapewnić sobie odrobinę weselszej rozrywki.

W Parku Miniatur Warmii i Mazur, będącym jedną ze stref Mazurolandii, zobaczysz najważniejsze zabytki regionu. Niektóre są ci doskonale znane, o istnieniu innych mogłeś nigdy nie słyszeć. Podczas wizyty przekonasz się, jak ciekawa i różnorodna jest okolica Wielkich Jezior Mazurskich. Park miniatur budowli obejmuje zamki z Nidzicy, Lidzbarka Warmińskiego i Reszla, pałace w Sztynorcie i Drogoszach, Twierdzę Boyen w Giżycku, mazurskie wsie, pruskie grodzisko oraz zabytki techniki. To między innymi wyłączone z użytku wiadukty kolejowe w Stańczykach, śluza Guzianka i śluza na Kanale Mazurskim. Warte zobaczenia obiekty można wymieniać bez końca!

Oferta Mazurolandii jest jeszcze ciekawsza, obejmuje bowiem Strefę Zabawy, pokoje zagadek, grodzisko średniowieczne, polanę legend i baśni czy wizytę na poligonie. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Park Miniatur Województwa Mazowieckiego w Warszawie


Podczas zwiedzania stolicy warto odszukać Krakowskie Przedmieście 66, gdzie w ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej znajduje się park miniatur budynków z terenu całego województwa mazowieckiego. Prawdziwą perełką są jednak modele obiektów, które przed wojną tworzyły charakter Warszawy. Niektóry zostały odbudowane, inne bezpowrotnie zniknęły z mapy stolicy. Są opracowane zgodnie z duchem epoki, w jakiej powstały, co oznacza, że zobaczysz tam między innymi figurki ludzi w strojach z epoki.

Park miniatur cały czas jest w trakcie tworzenia – docelowo ma powstać kilkadziesiąt modeli warszawskich i mazowieckich zabytków w skali 1:25.

Park Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie


Marzy ci się zobaczenie wszystkich najważniejszych zabytków na świecie? Wcale nie musisz oszczędzać na podróż wokół globu, wystarczy wybrać się do małopolskiego Inwałdu, gdzie znajdziesz Park Miniatur Świat Marzeń. W ciągu jednego dnia zobaczysz Wieżę Eiffla, plac św. Piotra z Watykanem, Chiński Mur czy posągi Moai z Wyspy Wielkanocnej. Nie brakuje też polskich akcentów, takich jak malowniczy zamojski rynek, krakowskie Sukiennice czy Stadion Narodowy w Warszawie. W Inwałdzie zobaczysz również dostojny zamek krzyżacki z Malborka oraz zamek w Pieskowej Skale.

Co ważne, twórcy inwałdzkiego parku miniatur zadbali nie tylko o wierne odwzorowanie budynków. Zachwyt budzi otoczenie modeli, które ustawiono w przepięknym ogrodzie. Miejsce każdej rośliny jest pieczołowicie zaplanowane i odpowiednio przemyślane. Dzięki temu wszystko tworzy spójną, miłą dla oka całość. Wizyta w tym miejscu jest więc czystą przyjemnością.

Ofertę Parku Miniatur Świat Marzeń uzupełniają inne atrakcje – zielony labirynt, pełen zaułków i zwodniczych ścieżek, lunapark z karuzelami, diabelskim młynem i dziką rzeką a oprócz tego bajkowa Kraina Ruchomych Smoków, która położona jest u stóp średniowiecznej warowni.


Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach k. Karpacza


Wszyscy wiemy, że Dolny Śląsk pełen jest ciekawych miejsc. Jeśli chcesz zobaczyć najważniejsze atrakcje regionu w ciągu jednego dnia, wybierz się do Kowar, gdzie znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Zobaczysz tam misterne modele wspaniałych dolnośląskich zamków i pałaców oraz pasmo Karkonoszy ze Śnieżką. Twórcy oznaczyli nawet szlaki i schroniska!

Park Miniatur i Zabytków Dolnego Śląska zatrudnia animatorów, których zadaniem jest opieka nad turystami. Warto wybrać się wraz z nimi w fascynującą podróż, pełną historii i romantycznych legend. Poznaj dzieje kapryśnej Kunegundy, pani zamku Chojnik, oraz hrabiny, mieszkanki pałacu Spiż… Park miniatur dolnośląskich zabytków jest pełen kwiatów i zieleni, więc wizyta w tym miejscu będzie stanowić znakomite oderwanie od codzienności.

Park Miniatur we Wrocławiu


Niewątpliwym atutem Parku Miniatur we Wrocławiu jest jego lokalizacja – znajdziesz go w samym sercu miasta, tuż za terenem miejskiego ogrodu zoologicznego. W parku przedstawiono modele najważniejszych polskich budynków oraz architektonicznych perełek. Oczy zwiedzających cieszy więc miniatura urokliwego wrocławskiego dworca kolejowego, soboru w Hajnówce oraz pałacu w Kamieniu Ząbkowickim, który został wybudowany dla Marianny Orańskiej. Kolekcję modeli wieńczy model sejmu RP.

We wrocławskim Parku Miniatur znalazło się miejsce na plac zabaw dla dzieci z grami zręcznościowymi. Dzięki temu czas spędzony w tym miejscu będzie dobrze wspominany przez każdego z gości.

Park Miniatur Sakralnych Złota Góra w Częstochowie


Częstochowa to jedno z najchętniej odwiedzanych przez pielgrzymów polskich miast. Przyjeżdżają na Jasną Górę, a przy okazji by poznać miejscowe atrakcje. W charakter Częstochowy doskonale wpisuje się Park Miniatur Sakralnych Złota Góra, prezentujący kościoły i bazyliki z całego świata. Obiekt znajduje się niedaleko centrum, zajmuje teren dawnego kamieniołomu, więc modele zostały świetnie wkomponowane w wapienne skały. Zobaczysz tam między innymi wileńską Ostrą Bramę, bazylikę w Fatimie, Bazylikę Laterańską, katedrę w Santiago de Compostela, bazyliki w Jerozolimie i Betlejem, bazylikę w Asyżu i oczywiście bazylikę św. Piotra w Rzymie. Łącznie do obejrzenia jest tam kilkanaście miniatur budynków, które wyróżniają się świetnym przygotowaniem i dbałością o szczegóły.

O atrakcyjności parku stanowią nie tylko modele budowli sakralnych, ale również udogodnienia przygotowane dla zwiedzających. Są to na przykład platformy widokowe, z których można podziwiać Jasną Górę, multimedialne ścieżki edukacyjne, plac zabaw o biblijnym motywie przewodnim oraz ogród z roślinami biblijnymi.


Park Miniatur w Ogrodzieńcu


Park Miniatur
jest częścią dużego kompleksu rozrywkowego, położonego u stóp zamku w Ogrodzieńcu. Główną atrakcję stanowią tam modele zamków znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd – zostały wykonane w skali 1:25. Szlak rozciąga się od Krakowa po Częstochowę i obejmuje warownie broniące granic państwa Piastów.

Zamki jurajskie, które można zobaczyć w parku miniatur budowli, zostały odtworzone w oparciu o dokumentację historyczną. Uwzględniono również ich wyjątkowe usytuowanie, dlatego oprócz historycznych piastowskich twierdz zobaczysz malownicze doliny i urwiste skały, które są charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Atrakcje Parku Miniatur uzupełniają repliki machin oblężniczych, takich jak katapulta, machina o nazwie trebusz, miotająca ogromne pociski czy balista, przypominająca kuszę na kołach. Wykonano je w naturalnych rozmiarach, więc możesz sobie dokładnie wyobrazić ich niszczycielską moc.

Kompleks, w skład którego wchodzi Park Miniatur, oferuje również zabawę w Parku Rozrywki, Domu Legend i Strachów, Parku Doświadczeń Fizycznych oraz atrakcje toru saneczkowego.

Park Rozrywki i Miniatur SabatKrajno w Krajnie Zagórzu


Jeśli szukasz atrakcji w Świętokrzyskiem, odwiedź SabatKrajno, kompleks rozrywkowy dla całej rodziny.  Miejsce wyróżnia się malowniczą lokalizacją u stóp Łysicy. W znajdującej się tam Alei Miniatur „Cudowny Świat” zobaczysz najważniejsze budynki powstałe dzięki pracy ludzkich rąk, a także miejsca stworzone przez naturę. Jesteś ciekawy, co tam znajdziesz?

Wśród miniatur zabytków zobaczysz atrakcje Rzymu – bazylikę, Koloseum i fontannę Di Trevi – wenecki most Rialto i Krzywą Wieżę w Pizie. Do atrakcji należy także górujące nad innymi modelami World Trade Center oraz przypominający rozpięte żagle budynek opery w Sydney. W świętokrzyskim parku miniatur znajdują się atrakcje z całego świata, ale największe wrażenie robią modele Góry Rushmore, gorących źródeł z Parku Narodowego w Yellowstone i wodospadu Niagara. Na wyróżnienie zasługuje również model baśniowego zamku Neuschwanstein, który posłużył za wzór disneyowskiego Zamku Kopciuszka. Nawiasem mówiąc, on też znalazł się wśród miniatur SabatuKrajno.

Wymienione przez nas modele to tylko część odwzorowanych przez twórców miejsc. Na uwagę zasługują wszystkie, gdyż zachwycają zarówno różnorodnością, jak i dbałością o każdy szczegół.

Park Miniatur Sakralnych w Myczkowcach


Wśród atrakcji, które dostępne są w Bieszczadach, warto wymienić Park Miniatur Sakralnych w Myczkowcach. Miejsce oddalone jest tylko kilka kilometrów od Jeziora Solińskiego, więc nie ma większego problemu, by tam dotrzeć, a naprawdę warto! Wizytę polecamy przede wsztsrjun osobom, których interesuje kultura dawnych mieszkańców regionu. Jeżeli i ty do nich należysz, nie pożałujesz odwiedzin w Parku Miniatur Sakralnych.

Na miejscu zobaczysz malownicze cerkwie łemkowskie i bojkowskie, sąsiadują z nimi drewniane kościoły rzymskokatolickie z terenów Pogórza Karpackiego. Obszar parku znajduje się na wzgórzach, ustawiono tam aż 140 makiet wykonanych w skali 1:25. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na miniatury obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to kościoły znajdujące się w Trzcinicy, Binarowej, Sękowej i Libuszy. Ekspozycję uzupełniają muzyka i  pieśni religijne, charakterystyczne dla każdej z prezentowanych grup wyznaniowych. Warto zajrzeć do miejscowego punktu informacyjnego po komentarz, który dostępny w kilku językach.

Następny artykuł Wakacyjne pielgrzymki -...

Komentarze

Zobacz również