Pieniny - 5 najpiękniejszych szlaków

Pieniny - 5 najpiękniejszych szlaków

Pieniny zachwycają o każdej porze roku, każdego. Jedyne w swoim rodzaju widoki, malownicze szlaki, liczne rezerwaty przyrody oraz różnorodne atrakcje – wszystko to sprawia, że odwiedziwszy Pieniny raz, chcemy tam ciągle powracać. Które miejsca zdecydowanie warto zobaczyć? Jakie trasy wybrać? O tym, poniżej.

Pieniny to piękne i niezwykle atrakcyjne pasmo górskie będą częścią łańcucha zwanego Pienińskim Pasem Skałkowym. Przybywający tu turyści mogą liczyć na wyjątkowe widoki, przyjemny klimat oraz świeże powietrze. Poza tym czekają na nich różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu. Bez wątpienia jednak większość z nas rusza w Pieniny, by zdobywać poszczególne szczyty.

Wybierając się w góry zdecydowanie najlepiej postawić na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Do długich spacerów zachęcają przede wszystkim liczne szlaki turystyczne, które zabiorą nas do najważniejszych miejsc w okolicy. Do najciekawszych szlaków turystycznych w Pieninach należy między innymi niebieski szlak z Czorsztyna do Przełęczy Rozdziela. Wędrując tą trasą, wejdziemy na dwa najważniejsze okoliczne szczyty: Trzy Korony oraz Sokolicę, na których znajdują się punkty widokowe z rozpościerającymi się pięknymi widokami na okolice.

Podczas pieszych wędrówek po okolicy będziemy mieli możliwość, aby lepiej przyjrzeć się różnorodnej miejscowej przyrodzie. Najlepszą okazją do tego będzie wizyta w Pienińskim Parku Narodowym. Jest on najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Obejmuje swoim obszarem najważniejsze krajobrazowo i przyrodniczo tereny Pienin Właściwych, m.in.: Masyw Trzech Koron, Przełom Dunajca, Pieninki oraz Pieniny Czorsztyńskie.

Chociaż okoliczne krajobrazy Pienin będą zachwycały nas na niemal każdym kroku, to powinniśmy pamiętać, że znajdziemy tu kilka innych wyjątkowo atrakcyjnych zakątków. Przebywając w okolicy, z całą pewnością powinniśmy odwiedzić przede wszystkim rezerwat przyrody Wąwóz Homole - bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Pieninach. Głęboko wycięty wąwóz o ścianach przypominających kształtem literę V mierzy około 800 metrów długości. Spacerując po jego dnie, będziemy mogli podziwiać piękne turnie o fantazyjnych kształtach, bogatą florę porostów, a także cieszyć się szumem spływającego pomiędzy skałami potoku Kamionka. Planując wyprawy po Pieninach, warto także odwiedzić inne piękne rezerwaty przyrody. Do najciekawszych należą: Wysokie Skałki, Biała Woda oraz Zaskalskie Bodnarówka.


5 najpiękniejszych szlaków pieszych w Pieninach


Numer 1: Schronisko Orlica – Wysoka


Jest to niezwykle malownicza trasa, która rozpoczyna się w Schronisku Orlica i prowadzi na szczyt Wysokiej, czyli najwyższej góry w Pieninach (1050 m n.p.m.). Dlaczego warto wybrać właśnie ten szlak? Dla wybitnych walorów krajobrazowych i najciekawszego widoku na Pieniny. Można by rzec, że jest to wizytówka tego miejsca.

Pamiętajmy jednak, że na Wysoką można wejść na kilka sposobów. Najszybsza trasa prowadzi ze słowackiej Przełęczy Korbalowej, a od polskiej strony - szlakiem z Jaworek przez Wąwóz Homole. Jednak zdecydowanie warto zrobić dłuższą wycieczkę i przejść cały grzbiet Małych Pienin, wieńcząc ją osiągnięciem najwyższej góry całego pasma. Decydując się na szlak niebieski, przez całą drogę możemy podziwiać wspaniałe widoki. Szczególnie pięknie jest w rejonie Łaźnych Skał, gdzie liczne na wcześniejszym odcinku tereny leśne ustępują miejsca łąkom i bezleśnym zboczom. 

Ciekawym wariantem może być także kontynuacja wyprawy aż do Przełęczy Rozdziela, która kończy pasmo Pienin, i powrót do Jaworek żółtym szlakiem. Warto także wiedzieć, że wschodnie rubieże Pienin są zdecydowanie rzadziej odwiedzane, a widoki choć może mniej spektakularne, również piękne.

Przebieg trasy: Schronisko PTTK Orlica – Szafranówka – Wysoki Wierch – Durbaszka – Wysoka

Długość trasy: 9 km

Kolor szlaku: niebieski
Czas przejścia: 3:30 h

 

Numer 2: Wąwóz Homole – Palenica


Jest to jeden z dłuższych szlaków. Prowadzi przez Małe Pieniny i polanę pod najwyższym szczytem całego pasma górskiego - Wysoką. Trasa jest niezwykle malownicza i choć mierzy 9,5 km, zdecydowanie warto podjąć to wyzwanie. Dla turystów, którzy z góry wiedzą, że nie podołają, jest alternatywa - możemy zjechać z Palenicy kolejką. To super opcja, gdy dopadnie nas zmęczenie czy też w przypadku, gdy podróżujemy z dziećmi.

Przebieg trasy: Wąwóz Homole – Polana pod Wysoką – Durbaszka – Szafranówka – Palenica
Długość trasy: 9,5 km
Kolor szlaku: zielony, niebieski i żółty
Czas przejścia: 3:00 h

 

Numer 3: Schronisko PTTK Trzy Korony – Trzy Korony


Trasa rozpoczyna się w Schronisku PTTK Trzy Korony i prowadzi na szczyt o tej samej nazwie. Góra Trzy Korony to najpopularniejszy i najbardziej charakterystyczny szczyt Pienin, dlatego na szlaku bywa tłoczno, szczególnie w sezonie. Jednak widok jaki rozciąga się ze szczytu jest wart każdego poświęcenia. Mówi się, że z Trzech Koron możemy podziwiać najbardziej bajkowy górski pejzaż w Polsce.

Którędy iść? Z położonego u stóp Trzech Koron schroniska prowadzą dwie trasy. Większość turystów wybiera trasę krótszą, a bardziej stromą. Podążając nią, dość szybko dotrzemy na szczyt i możemy podziwiać wspaniałą górską panoramę. Co ważne, pięknie jest tam o każdej porze dnia i roku.

Warto jednak pamiętać o tym, że wchodząc na szczyt musimy skorzystać z żelaznych korytarzy ze schodami i wydzielonym ruchem prawostronnym. Wejście jest płatne a i tłok bywa spory. Czasem trzeba stać w kolejce.

Przebieg trasy: Schronisko PTTK Trzy Korony – Szopczański Potok – Kosarzyska – Trzy Korony
Długość trasy: 2,7 km
Kolor szlaku: żółty, zielony i niebieski
Czas przejścia: 1:30 h

 

Numer 4: Krościenko – Sokolica


Sokolica jest jednym z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Dlaczego? Oczywiście dla widoków. Najszybsze dojście na Sokolicę (747 m) prowadzi zielonym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem. Szlak jest krótki, ale stromy. Pozwala jednak osiągnąć szczyt już po godzinie marszu.

Sokolica jest górą niewysoką i wygląda dość niepozornie. Jednak kiedy znajdziemy się już na szczycie, rozumiemy, że to tylko pozory. To właśnie stąd rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram górskich i to właśnie tu rośnie najbardziej popularna sosna w Polsce. Jeśli zależy nam na niezapomnianych widokach, wybierzmy się na Sokolicę rano. Wschód słońca, poranne mgły wyglądające niczym mleczna rzeka zachwycą każdego.

Przebieg trasy: Krościenko nad Dunajcem – Przełęcz Sosnów – Sokolica
Długość trasy: 3,4 km
Kolor szlaku: zielony i niebieski
Czas przejścia: 1:30 h

 

Numer 5: Droga Pienińska


Droga Pienińska biegnie tuż przy Dunajcu. Prowadzi ona ze Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Trasa jest długa i płaska, dlatego też jest to idealna propozycja dla rodzin z małymi dziećmi oraz miłośników jazdy na rowerze.

Co ważne, podczas wędrówki będziemy podziwiać malownicze widoki. Choć być może dość nietypowo, idąc Drogą Pienińską, góry oglądamy z dołu. Obejrzymy więc opadające w stronę Dunajca strome górskie ściany, które prezentują się dość okazale oraz odpoczniemy od wspinania się po skałach.

Przebieg trasy:
Szczawnica – Przełom Dunajca – Czerwony Klasztor
Długość trasy: 8,6 km
Kolor szlaku: czerwony
Czas przejścia: 2:30 h


Znajdź nocleg w Pieninach


Poszukaj innych atrakcyjnych miejsc w okolicy

Następny artykuł Bon turystyczny na wakacje...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej