Pogoda na drugą połowę października 2018

Jesień zagościła w Polsce na dobre. Dla jednych jest to najwspanialsza pora roku - różnorodność kolorów, jesienne spacery, spadające liście z drzew, ozdabiające alejki parkowe i trawniki - to źródło wewnętrznego spokoju i szczęścia. Inni z kolei chcą ją jak najszybciej przetrwać - krótsze dni, zazwyczaj deszczowa pogoda, zimno za oknem - wszystko to z pewnością nie zachęci do aktywnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ciepły koc, dobra książka lub film i kubek gorącej herbaty, to idealny wybór dla przeciwników tej pory roku. 

Druga połowa października upłynie nam zarówno pod znakiem przelotnych opadów deszczu, jak i przejaśnień, zatem zwolennicy i przeciwnicy jesiennych dni, będą mogli skorzystać z uroków tej pory roku. Czy istnieje jednak szansa, że w tym okresie, doczekamy sie pięknej, polskiej złotej jesieni? Jest na to szansa. Na podstawie przewidywań synoptyków, przygotowaliśmy długoterminową prognozę pogody.

 

Zgodnie z przewidywaniami możemy stwierdzić, że to już koniec wysokich, letnich temperatur, tak więc letnie ubrania spokojnie możemy chować na dno szafy. Przydadzą się natomiast cieplejsze kurtki, swetry i parasole. Który region Polski będzie zatem najcieplejszy i najpogodniejszy?

 

Pogoda na drugą połowę października nad morzem

 

Druga połowa października nad morzem nie przyniesie nam wyjątkowo wysokich temperatur. Synoptycy zapowiadają temperaturę w przedziale od 10 do maksymalnie 15 stopni Celsjusza z rosnącym zachmurzeniem i słabym deszczem. Dobrą informacją jest fakt, że będą się również pojawiać chwile ze słońcem, zatem spacer brzegiem plaży, czy też rodzinne wycieczki rowerowe, jak najbardziej wskazane. Warto również wspomnieć o właściwościach, jakie ma w sobie morski jod, którego tu pełno podczas październikowych dni - szczególnie obecny podczas wzmożonych morskich fal. Czy jest szansa na sztorm w drugiej połowie października? Wiele na to wskazuje.

 

Pogoda na drugą połowę października w centralnej Polsce

 

Druga połowa października w Polsce centralnej upłynie głównie pod znakiem rosnącego zachmurzenia i okresowych opadów deszczu oraz temperatur na poziomie 10-14 stopni Celsjusza. Będą pojawiać się chwile ze słońcem, jednak towrzyszyć im będą porywy wiatru osiągające prędkość około 50 km/h. Mogą przydarzyć się również pierwsze przygruntowe przymrozki. Wartość temperatur w nocy osiągnie bowiem wartość maksymalnie 2 stopni Celsjusza, zaś temperatura odczuwalna będzie kształtować się na poziomie nawet -6 stopni Celsjusza. Uczucie zimna będzie potęgować wiatr. Jednakże w taką pogodę warto skorzystać ze wszelkich dóbr kultury oraz możliwości rozrywki, której w centralnej Polsce jest pod dostatkiem.

 

Odwiedzając centralną Polskę, warto zapoznać się z ofertą noclegów w tym regionie:

Noclegi w Warszawie

Noclegi w Łodzi

Noclegi w Łowiczu

 

Pogoda na drugą połowę października na Lubelszczyźnie

 

Na Lubelszczyźnie sytuacja podobna, jak w pozostałych regionach kraju. Wartość maksymalna temperatury wyniesie w drugiej połowie października 15 stopni Celsjusza. Okres ten upłynie pod znakiem chwil ze słońcem, trwających do około 17 października, zaś od 18 października rosnącego zachmurzenia i opadów deszczu. Wiatry umiarkowane na poziomie 15-20 km/h. W regionie możliwe również burze. Warto zatem przygotować kalosze, parasole i ciepłe kurtki, gdyż pogoda będzie wyjątkowo kapryśna.

 

Pogoda na drugą połowę października w górach

 

Jesień w górach uważana jest za najpiękniejszą porę roku - piękne, malownicze widoki zachęcają do licznych wędrówek po górskich szlakach. Czy pogoda pozwoli na korzystanie z górskich dóbr o tej porze roku?

 

Pogoda w Tatrach

Druga połowa października w Tatrach to temperatura na poziomie 12-13 stopni Celsjusza. W okresie od 15 do 17 października będą wystepować chwile ze słońcem, zatem ten okres jak najbardziej wskazany na górskie wędrówki i podziwianie krajobrazów. Później nastąpią opady deszczu, utrzymujące się niemalże do końca miesiąca. Do tego pochmurno i wietrznie. W wyższych partiach gór możliwe opady śniegu. Warto pamiętać o odpowiednim ubiorze, jak i obuwiu przed wyruszeniem w góry, zwłaszcza o tej porze roku. Zalecane jest również kontrolowanie czasu, gdyż dni robią się coraz krótsze, a szlaki bardziej wymagające.

 

Jeśli wybierasz się w Tatry, koniecznie zapoznaj się z ofertą noclegów w najpopularniejszych tatrzańskich miejscowościach:

Noclegi w Zakopanem

Noclegi w Witowie

Noclegi w Murzasichlu

 

Pogoda w Karkonoszach

Druga połowa października w Karkonoszach zapowiada się podobnie jak w Tatrach, jednakże z niższymi wartościami temperatur - od 6 do maksymalnie 12 stopni Celsjusza w Karpaczu i 6-11 stopni w Szklarskiej Porębie. W dniu 24 października prognozowane są opady śniegu, zatem warto przygotować cieplejsze ubrania. Jako ciekawostkę, można przytoczyć informację, że na Śnieżce w październiku średnia temperatura wynosi -5 stopni Celsjusza, zaś odczuwalna aż -18 stopni. Zatem przed wyruszeniem na wyprawę na Śnieżkę, warto wziąć sobie tą informację do serca.

 

Pogoda w Beskidach

Pogoda w Beskidach, w porównaniu do pozostałych regionów górskich, będzie zachęcała do górskich wędrówek w drugiej połowie października. Szczególnie polecany Beskid Śląski, gdzie temperatura od 15 października będzie się utrzymywać na poziomie 15 stopni Celsjusza w Wiśle. Będą nieliczne chwile z deszczem, ale tylko przelotnym. Ochładzać zacznie się dopiero pod koniec miesiąca.

 

Pogoda w Pieninach

Również Pieniny można szczególnie polecić na górskie wędrówki w drugiej połowie października. Temperatura w Szczawnicy będzie się kształtować na poziomie 15-16 stopni Celsjusza do 23 października. Od czwartku 18 października do soboty 20 października możliwe słabe opady deszczu. Podobna sytuacja w Krościenku nad Dunajcem.

 

Pogoda w Bieszczadach

Inaczej wygląda niestety sytuacja w Bieszczadach - tu w drugiej połowie października więcej deszczowych dni, jak też niższe temperatury, bo na poziomie 7-12 stopni Celsjusza. W nocy możliwe przymrozki. Taka sytuacja będzie się utrzymywać przez niemalże całą drugą połowę października, koniec miesiąca nie zaskoczy nas niestety poprawą warunków.

 

Pogoda w Górach Świętokrzyskich

W Górach Świętokrzyskich przewaga zachmurzenia dużego i okresowych opadów deszczu. Na chwile ze słońcem możemy liczyć dopiero około 21 i 22 października. Temperatura w Świętej Katarzynie będzie się kształtować na poziomie 9-13 stopni Celsjusza.

 

Druga połowa października to swoista sinusoida pogodowa. Po chwilach ze słońcem, będą się pojawiać opady deszczu i tak praktycznie przez cały ten okres. Jednakże należy szukać pozytywów takiej sytuacji pogodowej. Korzystajmy aktywnie z chwil ze słońcem i uroków polskiej jesieni, natomiast w dni niepogody poświęćmy czas rodzinie, nadrabianiu filmowo-książkowych zaległości, planowaniu przyszłorocznego urlopu i odliczaniu dni do wiosny i powrotu wysokich temperatur.

 

Informacje pogodowe: accuweather.com

 

fot. Life of Pix (Pexels.com CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również