Pogoda na wiosnę 2020

Pogoda na wiosnę 2020

Właśnie rozpoczyna się wiosna! Warto sprawdzić, jakiej pogody możemy spodziewać w ciągu najbliższych miesięcy – będzie słonecznie, a może raczej pochmurnie i deszczowo? Dla zainteresowanych przygotowaliśmy długoterminową prognozę.

Pogoda na wiosnę nad morzem


Pierwsze dni wiosny nad morzem będą zimne – we wschodniej części wybrzeża temperatura spadnie nawet do 2 stopni Celsjusza. Na szczęście ostatni weekend marca będzie cieplejszy, słupki rtęci powędrują w okolice 13 kreski, trzeba jednak przygotować się na opady deszczu.

Kolejna zmiana w pogodzie nastąpi już na początku kwietnia, kiedy temperatura powietrza znowu spadnie – choć już nie tak drastycznie – i nadciągną chmury z deszczem lub deszczem ze śniegiem. Synoptycy mają dla nas także bardziej optymistyczne wiadomości. Od drugiego tygodnia kwietnia nad regionem coraz śmielej będzie pojawiać się słońce, co wiąże się również ze stałym wzrostem temperatury. Pod koniec miesiąca termometry wskażą nawet 18 stopni Celsjusza.

Maj będzie zdecydowanie bardziej kapryśnym miesiącem, co odczujemy już podczas deszczowej i chłodnej majówki. Słupki rtęci wskażą od 11 stopni w centralnej części wybrzeża do 14 stopni na wschodnich i zachodnich krańcach regionu. Właściwie przez cały maj będziemy doświadczać pogodowej huśtawki – synoptycy zapowiadają zarówno deszczowe tygodnie, jak też bardzo słoneczne momenty. Temperatura w maju nad morzem będzie oscylować od 11 stopni Celsjusza podczas przedłużonego weekendu, do 23 stopni w ostatnich dniach miesiąca.

Wiosna trwa do 20 czerwca, dlatego sprawdziliśmy prognozy dotyczące pierwszej połowy tego miesiąca. Nad morzem w tym czasie będzie już całkiem ciepło – szczególnie na wschodnich i zachodnich krańcach, gdzie temperatura wyniesie od 18 do 24 stopni. Centralna część wybrzeża ponownie okaże się chłodniejsza i na termometrach zobaczymy od 15 do 22 stopni Celsjusza. Oprócz tego synoptycy prognozują krótkotrwałe opady deszczu i burze.

Pogoda na wiosnę na Mazurach


Również na Mazurach pierwsze dni wiosny nie zaskoczą nas zmianą aury – temperatura spadnie do 2 stopni, choć na szczęście nie na długo. Ostatni tydzień marca przyniesie już dwucyfrowe wartości oraz przebłyski słońca, które jednak pożegna nas na początku kwietnia. Przez kilka dni nad regionem pozostaną deszczowe chmury, a synoptycy przewidują także wystąpienie opadów mieszanych – deszczu ze śniegiem. Zachmurzenie i przelotny deszcz mogą utrzymywać się nawet do połowy kwietnia, a temperatura w tym czasie będzie oscylować do 6 do 15 stopni Celsjusza. Poprawa pogody możliwa będzie w trzecim i czwartym tygodniu, kiedy w końcu pojawi się bezchmurne niebo i zrobi się trochę cieplej (ok. 18 stopni Celsjusza).

Majówka na Mazurach będzie niestety deszczowa, podobnie jak pozostała część miesiąca. Mocniej popada pomiędzy 12 a 21 maja, w tym czasie mogą też wystąpić burze. Temperatury, jakich można się spodziewać w maju na Mazurach, wyniosą od 14 do 24 stopni Celsjusza. Zdecydowanie cieplejsza będzie druga połowa miesiąca, choć i nawet wtedy pojawi się przelotny deszcz.

Na pierwszą połowę czerwca na Mazurach zapowiadane są bardzo przyjemne temperatury – od 20 do 25 stopni. Poza tym będzie dość słonecznie, chociaż na tę chwilę synoptycy sygnalizują również możliwość wystąpienia burz. Mają się one pojawić pomiędzy 13 a 15 czerwca, więc zalecana jest ostrożność.

Pogoda na wiosnę na Lubelszczyźnie


Temperatura na Lubelszczyźnie w pierwszych dniach wiosny zdecydowanie nie będzie wiosenna – może się zdarzyć, że słupki rtęci spadną do 0! Wkrótce jednak pojawi się ocieplenie i w ostatnim tygodniu marca na termometrach zobaczymy nawet 14 stopni. Na początku kwietnia możliwe są kolejne zmiany w pogodzie: deszcz, deszcz ze śniegiem oraz spadek temperatury do 7-8 stopni. Jej wzrost zapowiadany jest na drugą połowę kwietnia, słupki rtęci zaczną się systematycznie podnosić (do około 18 stopni), a niebo zrobi się bardziej pogodne i słoneczne.

Maj przyniesie deszczową majówkę z temperaturą na poziomie 15 stopni, jednak w kolejnych dniach zacznie ona systematycznie rosnąć – na termometrach zobaczymy więcej niż 20 kresek. Niestety pomiędzy 15 a 25 maja znowu zrobi się deszczowo i trochę chłodniej. Zdecydowana poprawa pogody zapowiadana jest na koniec miesiąca. Natomiast początek czerwca na Lubelszczyźnie będzie już bardzo ciepły (20-25 stopni Celsjusza), ale i w tym regionie synoptycy zapowiadają burze.

Pogoda na wiosnę w centralnej Polsce


Prognoza pogody na początek wiosny dla centralnej części kraju powiela schemat – w pierwszych dniach uderzenie zimna, z możliwym przelotnym śniegiem, a później ocieplenie do około 16 stopni Celsjusza. W kwietniu zrobi się chłodniej, temperatura spadnie poniżej 10 stopni, a oprócz tego synoptycy zapowiadają deszcz oraz burzę. Poprawa pogody nastąpi w drugiej połowie miesiąca – będzie więcej słońca, a słupki rtęci na termometrach podskoczą do 18 kresek.

Majówka będzie jednak chłodniejsza (ok. 14-15 stopni), choć w kolejnych dniach temperatura zacznie systematycznie wzrastać. Nie mamy jednak innych pomyślnych wieści – pomiędzy 11 a 21 maja synoptycy prognozują opady deszczu. Wypogodzi się dopiero w ostatnim tygodniu maja, choć i wtedy możliwe są przelotne opady i burze. Podobnie będzie wyglądać pierwsza połowa czerwca – mamy jednak dobrą wiadomość dotyczącą temperatury: termometry w tym czasie mogą wskazywać do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na wiosnę w Wielkopolsce


Początek wiosny w Wielkopolsce będzie chłodny i deszczowy – mocniej popada na przełomie marca i kwietnia. W kolejnych dniach opady ustąpią, ale pozostanie spore zachmurzenie. W połowie kwietnia znowu może pojawić się przelotny deszcz, a nawet burza. Na szczęście później pogoda zdecydowanie się poprawi, zobaczymy więcej słońca, a temperatura wzrośnie do około 18-19 stopni Celsjusza.

Na początku maja, podczas przedłużonego weekendu, pojawi się nieduże ochłodzenie, które na szczęście szybko ustąpi. Niestety utrzyma się zachmurzenie, a synoptycy prognozują wystąpienie przelotnego deszczu i burz. Taka pogoda będzie utrzyma się właściwie cały miesiąc, ale nie oznacza to wcale, że towarzyszyć jej będą niskie temperatury. Słupki rtęci wskażą od 15-16 stopni na początku maja, do 25 stopni pod koniec! Równie ciepło ma być w czerwcu, jednak synoptycy sygnalizują przelotny deszcz i burze.

Pogoda na wiosnę w górach


Wiosną góry przyciągają największą liczbę turystów, którzy chcą obserwować budzącą się do życia przyrodę. Jak w tym roku będzie wyglądać pogoda w górach na wiosnę? Sprawdźmy to!

Pogoda w Beskidach
Pierwsze wiosenne dni powitają nas lekkim mrozem i przelotnymi opadami śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem. Później jednak nastąpi ocielenie – temperatura wzrośnie do kilkunastu stopni, choć nie na długo. Już na początku kwietnia ochłodzi się do ok. 5-7 stopni Celsjusza, będzie pochmurno i możliwe są przelotne opady. Słońce i wzrost temperatury spodziewany jest w drugiej połowie kwietnia, termometry wskażą wtedy ok. 15-16 stopni.

Maj nie będzie już tak przyjemny, czeka nas bowiem zimna majówka (11-12 stopni), a później deszczowe dwa tygodnie – popada pomiędzy 8 a 23 maja. Pod koniec miesiąca pojawią się rozpogodzenia, ale synoptycy zapowiadają także burze. Temperatura w maju w Beskidach (poza majówką) wyniesie od 14 do 18 stopni Celsjusza. W czerwcu będzie zdecydowanie cieplej – od 18 do 22 stopni – jednak nadal burzowo.

Pogoda w Bieszczadach
Wiosną w Bieszczady przyjeżdża najwięcej turystów, jak więc będzie wyglądać pogoda w regionie o tej porze roku? Wczesna wiosna przyniesie nieduży mróz i śnieg, później można spodziewać się sporego ocieplenia. Na początku kwietnia będzie już chłodniej (ok. 5 stopni Celsjusza), prawdopodobne są również opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub lekkiego śniegu. Poprawy pogody można się spodziewać w drugiej połowie miesiąca – pojawi się więcej słońca, a temperatura wzrośnie do około 14 stopni Celsjusza.

Również w Bieszczadach na czas majówki może się ochłodzić – nawet do 12 stopni. Później jednak temperatura zacznie szybko wzrastać i sięgnie 19 kreski. Mimo że maj będzie dość ciepły, to jednak synoptycy zapowiadają opady deszczu, najmocniejsze pomiędzy 15 a 21 maja, oraz przelotne burze. Podobna sytuacja utrzyma się również w pierwszej połowie czerwca.

Pogoda w Karkonoszach
Pierwsze dni wiosny przyniosą przelotne opady śniegu i spadek temperatury do -2 stopni Celsjusza. Na szczęście później zrobi się cieplej, choć opady pozostaną z nami do pierwszych dni kwietnia. W kolejnych tygodniach wiosenna pogoda trochę się uspokoi – temperatura będzie regularnie wzrastać od 5 do 13 stopni Celsjusza, a deszcz ma padać o wiele rzadziej. Maj nadrobi to jednak z nawiązką, gdyż według synoptyków w drugiej połowie miesiąca spadnie nie tylko deszcz, ale i deszcz ze śniegiem, pojawią się też burze. W pierwszych trzech tygodniach miesiąca temperatura nie przekroczy 16 stopni, później zrobi się trochę cieplej. Pierwsza połowa czerwca w Karkonoszach będzie już naprawdę przyjemna. Odczuwalna temperatura uplasuje się na poziomie 15-20 stopni Celsjusza. Zrobi się też bardzo pogodnie, chociaż pod koniec drugiego tygodnia mogą pojawiać się burze.

Pogoda w Pieninach
Także w Pieninach na chwilę zagości zimowa aura – synoptycy zapowiadają przelotny śnieg i spadek temperatury do -2 stopni. W kolejnych dniach zrobi się cieplej, choć będzie deszczowo, a taka sytuacja potrwa do 8 kwietnia. Później nastąpią rozpogodzenia i dalsze wzrosty temperatury – od 8 do 16 stopni Celsjusza. Podczas majówki nastąpi krótkotrwałe ochłodzenie, a już na kolejne dni synoptycy zapowiadają jeszcze więcej ciepła (do 19 stopni). Niestety pomiędzy 14 a 25 maja nad regionem rozgoszczą się deszczowe chmury, bardziej stabilna i słoneczna pogoda zapowiadana jest dopiero na czerwiec, choć i na ten miesiąc synoptycy zapowiadają możliwość wystąpienia wiosennych burz.

Pogoda w Tatrach
Na początku wiosny temperatura w Tatrach spadnie do -5 stopni Celsjusza, będzie to oczywiście krótkotrwałe zjawisko i szybko przyjdzie ocieplenie. Na przełomie marca i kwietnia trzeba się jednak nadal spodziewać deszczu i deszczu ze śniegiem. Sytuacja zmieni się w drugiej połowie miesiąca, gdy słupki rtęci przekroczą 10 stopni, wtedy też zrobi się pogodniej, ale i tak od czasu do czasu spadnie deszcz lub pojawi się burza. Utrzyma się to również w maju, na który synoptycy zapowiadają sporo deszczu, także ze śniegiem, oraz kolejne burze. Temperatura wyniesie od 10 do maksymalnie 17 stopni Celsjusza. Podobnie będzie w czerwcu – większego ocieplenia (do 20 stopni) spodziewamy się dopiero w drugim tygodniu miesiąca

Źródło informacji pogodowych: AccuWeather.com

Następny artykuł 7 miejsc w Polsce, w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej