Przemyśl na weekend - co warto zobaczyć?

Przemyśl na weekend - co warto zobaczyć?

Przemyśl jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Posiada mnóstwo wspaniałych zabytków oraz niezwykle ciekawą historię. To idealne miejsce na weekendowy wypoczynek. Zobaczcie sami!

Przemyśl to wspaniałe zabytki, wyjątkowe miejsca i niezwykle bogata historia. Miasto jest odwiedzane zarówno przez turystów, wybierających się w Bieszczady, jak i osoby, które lubią poznawać polskie miejscowości podczas krótkich wyjazdów weekendowych. Przemyśl z powodzeniem można zwiedzić w jeden czy dwa dni. To idealne miejsce na pobyt weekendowy. Warto także wiedzieć, że Przemyśl jest prawdziwą perłą Podkarpacia, z wielu względów.

Dlaczego warto odwiedzić Przemyśl? Jednym z powodów może być lekcja historii, która przyda się każdemu z nas. Otóż to właśnie tu urzędował niegdyś król Kazimierz. Przemyśl kojarzony jest również z wojakiem Szwejkiem, papierosami, ale przede wszystkim wspaniałymi zabytkami, które można odwiedzać o każdej porze roku. I co ciekawe, w Przemyślu zawsze spotkamy turystów z różnych stron kraju.

Przemyśl należy do doborowego grona najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Jego burzliwe dzieje splatały się z losami całej Rzeczpospolitej.

Mieszkańcy tego miasta, ich gościnność oraz plany na przyszłość sprawiają, że miasto to zyskuje na atrakcyjności, stając się głównym ośrodkiem turystycznym Podkarpacia. Przemyśl jest poza tym siedzibą dwóch archidiecezji i unikalnych muzeów oraz miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych.Co warto zobaczyć będąc w Przemyślu?


Miejsc, które warto zobaczyć w Przemyślu jest mnóstwo. To od nas samych zależy, jaka dużo i co konkretnie chcemy zobaczyć. Każde z miejsc ma swoje bogate dzieje i powinno zrobić wrażenie na każdym odwiedzającym.

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od centralnego punktu, czyli rynku. Ma on nietypowy wygląd i osobliwą atmosferę. Warto podkreślić, że jest to jeden z nielicznych w Polsce rynków pochyłych, z trzech stron otaczają go zabytkowe kamienice oraz budynek Urzędu Miasta. Znajdziemy tu również liczne punkty gastronomiczne, ławeczki. Tuż obok niego znajdziemy Muzeum Twierdzy Przemyśl, które jest bardzo interesujące i w którym dowiemy się wielu ciekawostek związanych z tym miastem.

W Przemyślu znajduje się również zamek, w którym obecnie mieści się Przemyskie Centrum Kultury i Nauki. Z pobliskiego punktu widokowego widać panoramę Przemyśla, dalej rozciąga się niewielki park.

W mieście znajdziemy również wiele kościołów, które powinniśmy odwiedzić. Mowa tu m.in. o Bazylice Archikatedralnej, kościele św. Marii Magdaleny i klasztorze Franciszków.

Każdy, kto chce zwiedzić muzea, ma taką okazję w tym mieście. Znajdują się tu m.in. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Twierdzy Przemyśl, Muzeum Archidiecezjalne, czy też Schron Kierowania Obroną Cywilną.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej mieści się w samym centrum miasta, w gmachu, w którego okazałych zbiorach mieści się wiele wystaw, a któremu podlegają także inne, mniejsze miejscowe muzea: Dzwonów i Fajek oraz Historii Miasta.

Przemyskie muzeum  powstało w oparciu o cenne, prywatne zbiory wielu działaczy, współtworzących Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu - braci Kazimierza Marii i Tadeusza Osińskich. Ponadto, bogate już kolekcje wiekowych pamiątek zostały wzbogacone o liczne dary, pochodzące od mieszkańców Przemyśla i okolicznej ludności różnych grup społecznych. W kolejnych latach, zarządcy muzeum pozyskiwali eksponaty  także poprzez zakupy oraz w trakcie badań i penetracji terenowych. Obecnie przemyskie muzeum może poszczycić się wyjątkowymi zbiorami, które w nietuzinkowy sposób definiują historię Niedźwiedziego Grodu.

Ciekawym obiektem jest także Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu, Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Obiekt zlokalizowany jest w barokowej Wieży Zegarowej w centrum starego miasta. Jest to wielokondygnacyjna wieża o wysokości 38 metrów wybudowana w latach 1775-1777.

Dlaczego akurat Muzeum Dzwonów i Fajek? Otóż fajki są związane z tym miastem od wielu lat, od XIX wieku znajdował się tu ośrodek produkcji fajek oraz wytwórnia dzwonów rodziny Felczyńskich. Muzeum Dzwonów i Fajek swoją działalność rozpoczęło od 2002 roku, ponieważ właśnie to miasta słynęło z ludwiarstwa i fajkarstwa. Na miejscu znajdziemy wiele rodzajów fajek z różnych okresów historycznych z całego świata oraz zabytkowe dzwony.

Będąc w Przemyślu, warto odwiedzić także dworzec kolejowy Przemyśl Główny. Jest to jedna z największych i najważniejszych stacji kolejowych w województwie podkarpackim. Znajduje się on w strategicznym miejscu i tak dawniej, jak i dziś stanowi niezwykle ważny węzeł komunikacyjny, łącząc Podkarpacie z niemal każdym regionem Polski. Pociągi z przemyskiego dworca podróżują także za granicę.

Zabytkowy dworzec wybudowano w latach 1859–1860. Po kilkudziesięciu latach, bo w roku 1895, przebudowano go na styl neobarokowy. Dworzec był gruntownie remontowany w  latach 1922 i 1959, następnie częściowo go przebudowano w 1966 roku, a ponownie remontowano w latach 1988–1995. Ostatni, gruntowny remont dworzec przeszedł w latach 2010-2012, dzięki któremu obiektowi przywrócono wygląd neobarokowy sprzed ponad 100 lat. Dziś, neobarokowy budynek z pięknymi zdobieniami tak wewnątrz, jak i na zewnątrz nie tylko na turystach, ale i mieszkańcach, robi duże wrażenie.

Po spacerze można wrócić do centrum, po drodze warto przejść przez zabytkowy most na Sanie i zobaczyć kościół św. Trójcy. Spacer po centrum Przemyśla zajmuje 3-4 godziny, mniej więcej tyle samo czasu będzie trzeba przeznaczyć na zwiedzanie muzeów plus ewentualny wypoczynek w którymś z punktów gastronomicznych.

Ciekawą propozycją na spędzenie wolnego czasu, szczególnie dla cyklistów jest trasa rowerowa po fortach Twierdzy Przemyśl. Dzieli się ona na dwie części: północną i południową. W części północnej odwiedzimy m.in. Fort Łętownia, Fort Brunner, Fort Orzechowce, Fort Duńkowiczki, Fort Bolestraszyce i Arboretum Bolestraszyce. W częci południowej zaś Fort Prałkowce, Fort Helicha, Fort Grochowce, Fort Optyń, Fort Siedliska i Fort Borek.


Noclegi w Przemyślu


Przemyśl posiada bardzo bogatą ofertę noclegów, jak na historyczne miasto przystało, w związku z czym znalezienie noclegu, w zasadzie na każdą kieszeń nie powinno stanowić problemu. Najliczniej reprezentowaną kategorią obiektów w mieście są hotele, pensjonaty oraz kwatery i pokoje. Każda z tych kategorii ma swój własny, niepowtarzalny styl, w związku z czym wspaniałe przeżycia i miły wypoczynek gwarantowane.

Średnia cena za nocleg w Przemyślu wynosi około 45 zł za dobę. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od kategorii obiektu i jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach z kategorii kwatery i pokoje, w których cena za osobę rozpoczyna się już nawet od 35 zł za dobę.

Warto pamiętać jednak o tym, że ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Dlatego też ceny noclegów w weekend mogą być nieznacznie wyższe w stosunku do cen, obowiązujących w dni powszednie.

Następny artykuł Nocowanie.pl w lipcu 2020....

Komentarze (1)

Przemyślana

miesiąc temu
Pozdrawiam z przemyśla😗✋

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej