Szczyty górskie w Polsce, które warto zdobyć zimą

Szczyty górskie w Polsce, które warto zdobyć zimą

Każdy, kto choć raz miał okazję być zimą w górach, doskonale wie, jak wspaniale potrafi tu być, niezależnie od regionu, na który się zdecydowaliśmy. Sporo osób, w tym rodzin z dziećmi, decyduje się również wtedy na zdobywanie popularnych górskich szczytów, które w zimowej odsłonie prezentują się bajkowo. W tym artykule podpowiemy Wam, które polskie szczyty warto zdobyć zimową porą roku.

Ostatnie dni wypełnione były wiadomościami, związanymi ze zdobywaniem do tej pory nie zdobytego szczytu K2. 16 stycznia 2021 roku przeszedł do historii jako dzień, w którym po raz pierwszy zdobyto szczyt K2 zimą. Dokonali tego Nepalczycy, którzy dzięki swojej wytrwałości i trudowi wędrówki podołali tej niezwykłej ciężkiej misji. Wiele osób próbowało tego dokonać, ale dopiero teraz misja zakończyła się powodzeniem.


Wydarzenia z popularnego górskiego szczytu, spowodowały, że wzrasta również zainteresowanie zdobywaniem popularnych polskich szczytów. Może nie są to specjalnie organizowane ekspedycje, ale w przeważającej większości rodzinne spacery lub wędrówki w gronie znajomych. Miłośnicy gór bardzo dobrze wiedzą, że zimowe warunki w górach są nieprzewidywalne i może okazać się, że nawet najprostszy szczyt może okazać się trudny, ze względu na oblodzenie szlaków, zalegający śnieg, czy temperatura, która maleje wraz z wysokością. Planując wyjścia w zimie w górach warto sprawdzać aktualne prognozy pogody i informacje związane z zagrożeniami lawinowymi, gdyż zjawisko to jest bardzo często obecne o tej porze roku.


Sprawdź również: Jak aktywnie spędzić zimowy urlop?


Które szczyty w Polsce warto zdobyć zimą?


W tym artykule postanowiliśmy zaprezentować miejsca i te szczyty górskie, które w zimowej odsłonie wyglądają naprawdę zjawiskowo. Malownicze trasy, stosunkowa łatwość zdobycia i wspaniała panorama, którą możemy podziwiać ze zdobytego szczytu - tym przede wszystkim kierowaliśmy się, tworząc ten subiektywny ranking. Które szczyty w związku z tym warto zdobyć teraz? Sprawdźmy!


Poznaj: Najpiękniejsze miejsca w Polsce na zimowe podróże
  • Śnieżka


Zdobywanie polskich szczytów, rozpoczynamy od królowej polskich szczytów. Śnieżka jest najwyższym szczytem, znajdującym się w Karkonoszach. Każdego roku jest chętnie odwiedzana przez liczne grupy turystów, również zimą. Możemy tu również spotkać miłośników “suchego morsowania”, którzy bardzo często w ekstremalnych warunkach przemierzają szlaki wyłącznie w bieliźnie. W czym tkwi wyjątkowość Śnieżki zimową porą? Przede wszystkim mamy kilka możliwości wejścia: od Świątyni Wang, z okolic Hotelu Majestic, z Karpacza-Orlinka, z Wilczej Poręby, czy z czeskiej strony. Trasy w większości przypadków są przyjemne, nawet jeśli musimy przejść przez zaspy śniegu. W tym wszystkim musimy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży, gdyż na samym szczycie Śnieżki temperatura odczuwalna może osiągać wartości nawet do -40 stopni Celsjusza. Widoki Sudetów wynagrodzą jednak wszystko. Przy sprzyjających warunkach możemy zaobserwować również Wrocław.


Przeczytaj również: Nieodkryte szlaki w Karkonoszach. Gdzie się wybrać?

 

 


  • Skrzyczne


To popularny szczyt górski, znajdujący się w regionie Beskidu Śląskiego. Jest atrakcją samą w sobie i miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów o każdej porze roku. Panują tu wspaniałe warunki dla narciarzy (obecność wyciągu) i miłośników pieszych wędrówek. Zdobycie Skrzycznego w pewnych punktach może być wymagające, jednak radość z wędrówki zimą powinna być naprawdę wielka. Można tu spotkać rodziny z dziećmi, które z uśmiechem na ustach pokonują kolejne metry, mimo że zima czasem potrafi dać w kość. Możemy tu dojść szlakiem zielonym lub niebieskim, prowadzącymi ze Szczyrku. Większość trasy prowadzi przez las. Na samym szczycie znajduje się schronisko, w którym możemy posilić się posiłkiem i ciepłymi napojami. Same widoki są naprawdę malownicze - możemy stąd podziwiać najwyższe szczyty Beskidów. Nasza zimowa ekspedycja w to właśnie miejsce na pewno zakończy się powodzeniem.


Lubisz wędrówki po Beskidach? Zobacz: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie się wybrać?
  • Babia Góra (Diablak)


To kolejny z popularnych górskich szczytów, który jest chętnie zdobywany również zimą. Babia Góra należy do Beskidu Żywieckiego, znajdującego się w Beskidach Zachodnich i liczy 1725 m n.p.m. Jest to w związku z tym dość wymagający szczyt, a miejscami jego zdobycie może okazać się trudne, jednak dla chcącego nic trudnego. W celu zdobycia Babiej Góry, najlepiej jest wybrać wariant trasy, prowadzący z Przełęczy Krowiarki. Szlak wiedzie niemal płasko, a jego pokonanie powinno zająć około 90 minut - oczywiście mówimy tu o sezonie letnim, bo zimą będzie to zdecydowanie dłużej. Zimowa sceneria, jeśli podążamy tą drogą, na pewno dodaje sił i energii - im głębiej w las, tym piękniej. Im bliżej szczytu, tym droga robi się bardziej stroma i śliska - może być konieczne założenie raków. Widoki Babiej Góry w zimowej bieli na pewno zrobi wrażenie na każdym. Tutejszy krajobraz podkreśla wspaniała panorama Tatr, piękne kolory nieba z chmurkami o fantazyjnych kształtach. Ten szczyt warto zdobyć o każdej porze roku, nie tylko zimą.


Lubisz malownicze widoki górskie w zimowej odsłonie. Poznaj: 5 najpiękniejszych szlaków na zimowy spacer w górach
  • Tarnica w Bieszczadach


Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady można o każdej porze roku. Jeśli planujemy zimową ekspedycję, to warto zdobyć najwyższy szczyt górski w tym regionie, czyli Tarnicę (1346 m n.p.m.). Najlepiej jest wybrać tu szlak, który prowadzi z Wołosatego - jest to najchętniej uczęszczana trasa, dzięki czemu możemy być pewni tego, że nie będziemy musieli przedzierać się przez zaspy śniegu. Tutejsze połoniny prezentują się fantastycznie na tle czystego, błękitnego nieba. Pokonywanie kolejnych metrów przez las powinno być przyjemnością, a widoki na pewno wszystko wynagrodzą. Naszym oczom ukażą się bowiem świetne widok. Widzialność przy sprzyjających warunkach sięga nawet ponad 100 km! Można wypatrzeć Gorgany, znajdujące się już hen, daleko na Ukrainie. Tarnica poleca się nie tylko na sezon zimowy!


Chcesz wypocząć w górach z dala od ludzi? Przeczytaj koniecznie: Zimowy wypoczynek w górach z dala od ludzi. Gdzie się wybrać?

 

 


  • Zimowa wycieczka na Giewont


Zdobywanie polskich szczytów zimową porą roku kończymy na Giewoncie, czyli niezwykle popularnym szczycie znajdującym się w Tatrach w Zakopanem. Przy mroźnej pogodzie oraz umiarkowanych ilościach śniegu wędrówka w to miejsce jest wspaniałą przygodą, ale wymagającą umiejętności poruszania się w rakach. Najczęściej wybieranym wariantem wejścia jest szlak prowadzący z Kuźnic, przez Polanę Kalatówki i Halę Kondratową. Z podejścia oraz ze szczytu możemy podziwiać wspaniałe panoramy. Giewont, pomimo stosunkowo niewielkiej wysokości oferuje wspaniałe widoki na całe Tatry. Ze szczytu zobaczymy m.in. szczyty Tatr Bielskich i Wysokich, całą Orlą Perć i prawie całe Tatry Zachodnie. Wspaniale widoczna jest grań Długiego Giewontu, a w kierunku północnym Zakopane. Wszystko to w zimowej odsłonie prezentuje się naprawdę znakomicie.


Sprawdź również: Nieodkryte szlaki w Tatrach. Gdzie się wybrać?


Mamy nadzieję, że zdobywanie polskich szczytów o zimowej porze roku będzie dla każdego wspaniałą przyrodą. Jeśli macie swoje ulubione miejsca lub szczyty, które już udało Wam się zdobyć zimą, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.


Następny artykuł 5 pomysłów na jednodniowe...

Komentarze

Zobacz również