Te miejsca nad jeziorem Roś warto zobaczyć

Te miejsca nad jeziorem Roś warto zobaczyć

Jezioro Roś to nieduży akwen o esowatym kształcie, który przez kanał i jezioro Seksty łączy się ze słynnymi Śniardwami. Może więc być częścią szlaku żeglugowego dla osób, chcących uciec od utartych szlaków i poznać ten kraniec Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym w okolicy jeziora znajduje się kilka interesujących miejsc wartych zobaczenia.

Pisz – stolica regionu


Pisz leży bezpośrednio nad brzegiem jeziora Roś. Turystów przyciąga tam przede wszystkim malownicza okolica oraz urokliwe miejsca i zabytki. Dużą atrakcją jest Puszcza Piska, pozostałość dawnego boru porastającego niegdyś większość mazurskich ziem, a i w samym Piszu nikt nie może się nudzić. Według przewodników miejscem, które warto tu zobaczyć, jest położony centralnie Plac Daszyńskiego z nowoczesną fontanną. Znajduje się przy nim neogotycki ratusz – obecnie siedziba między innymi Muzeum Ziemi Piskiej. Naprzeciwko można zobaczyć XVIII-wieczną basztę i ustawioną przy niej kamienną babę, być może pamiętającą czasy, kiedy ziemię piską zamieszkiwali Galindowie.

Będąc w Piszu warto wybrać się na miejską plażę zlokalizowaną nad jeziorem Roś. Kąpielisko podzielone jest na strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodzik dla dzieci. Poza tym na jego terenie znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz dobrze przygotowana infrastruktura z przebieralniami, natryskami i toaletami.

Warto również wybrać się na nabrzeże Pisy – po obu jego stronach znajdują się powiązane ze sobą pomniki. To pomnik pisarza Melchiora Wańkowicza z kajakiem oraz trasa jego spływu Pisą, którego podjął się w latach 30. XX wieku. Swoją podróż opisał w książce „Na tropach Smętka”. Z portu znajdującego się Pisie wypływa także statek turystyczny o nazwie Smętek, którym można opłynąć jezioro Roś.

Szukasz ofert noclegowych w mieście i jego okolicach? Nie czekaj, zobacz: Noclegi w Piszu

Pisa i szlak kajakowy


Jeśli ktoś ma ochotę na wodną przygodę, to szlak kajakowy Pisy jest dobrą propozycją. Trasa określana jest bowiem jako łatwa i bezpieczna – nie ma tam bystrzy, głazów i kłód, które utrudniają manewrowanie kajakiem. Rzeka co prawda silnie meandruje, można też napotkać łachy i mielizny, ale jeżeli zachowa się ostrożność, nawet początkujący kajakarze nie powinni mieć problemu z ukończeniem spływu. Pisa płynie przez łąki, równiny oraz pośród lasów Puszczy Piskiej – widoki są więc niezapomniane.

Firmy, które zajmują się organizowaniem spływów kajakowych, zwykle rozpoczynają je u ujścia rzeki do jeziora Roś. Najpopularniejszą wodną trasą jest droga wodna z Pisza do Nowogrodu.

Ocalony dwór w Kaliszkach


Chociaż obecnie dwór w Kaliszkach jest odrestaurowanym pięknym hotelem ze świetną restauracją, to jeszcze kilka lat temu istniało zagrożenie, że to piękne miejsce zniknie z mazurskiej mapy zabytków. Wybudowano go w 1830 roku, prawdopodobnie z wykorzystaniem budowli, która istniała tam wcześniej. Majątek należał między innymi do rodziny Jorstreuterów, a później do Windenseinów. Po drugiej wojnie światowej majątek skolektywizowano i włączono do PGR-u, a zaniedbany dwór chylił się ku upadkowi.

Na szczęście obecnie zarówno pałacyk, jak i otaczający go park można podziwiać w całej okazałości. Szczególne wrażenie robią rosnące tam trzystuletnie dęby, pod którymi dla gości Dworu Kaliszki organizowane są pikniki.

Urokliwa Biała Piska


Pisz i Biała Piska oddalone są od siebie nieco ponad 17 kilometrów, więc warto wybrać się krótką wycieczkę, by poznać to miasteczko. Na uwagę zasługuje tam przede wszystkim barokowy kościół św. Andrzeja Boboli z zabytkową chrzcielnicą i ołtarzem głównym a także XX-wiczny ratusz i wybudowana w 1928 roku wieża ciśnień. Nie sposób przeoczyć tego budynku – wyróżnia się bowiem niespotykanym kształtem, oko przyciąga również surowa, czerwona cegła, jaką wykorzystano do budowy wieży.

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również