Toruń na weekend - co warto zobaczyć?

Toruń na weekend - co warto zobaczyć?

Toruń kojarzy nam się głównie z Mikołajem Kopernikiem, piernikami oraz pięknym zabytkowym Rynkiem. Jeśli jednak zdecydujemy się na odwiedzenie tego wyjątkowego miasta, odkryjemy wiele innych symboli i miejsc, które już zawsze będą nam się kojarzyć właśnie z Toruniem. Spróbujcie koniecznie!

Toruń położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą i Drwęcą. Jego prawobrzeżna część leży na Pomorzu, zaś lewobrzeżna znajduje się na Kujawach. Jest to jedno z najstarszych miast Polski. W 1997 roku Zespół Staromiejski w Toruniu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Toruń kojarzy nam się najczęściej z Mikołajem Kopernikiem, który w tym właśnie mieście się urodził, toruńskimi piernikami oraz pięknym Rynkiem. Jeśli jednak zdecydujecie się na zwiedzenie miasta, odkryjecie mnóstwo wspaniałych miejsc, które choć nie są tak promowane, naprawdę zachwycają.

Toruń jest miastem, w którym na turystów czeka wiele atrakcji. Do najważniejszych należy m.in.  zabytkowa zabudowa z obrębu Starego Miasta a także planetarium i tamtejsze pokazy astronomiczne.

Wielką zaletą Torunia jest np. wszechobecna zieleń. Miasto prawie ze wszystkich stron otoczone jest obszarami leśnymi, stanowiącymi tereny rekreacyjne – Barbarka, Las Bielawski, Bielański, Łysomicki, Papowski, Lasy Ciechocińskie, Puszcza Bydgoska oraz trzy rezerwaty: rezerwat leśny Las Piwnicki, najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce – Rezerwat na rzece Drwęcy oraz unikatowo położony w centrum miasta rezerwat leśny Kępa Bazarowa.

Zapewne niewiele osób o tym wie, ale na terenie Torunia znajduje się też ok. 100 km dróg rowerowych. Miasto jest także bogate w infrastrukturę rowerową, na którą składają się setki stojaków rowerowych, zadaszone parkingi rowerowe oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Miłośnicy jazdy na rowerze na pewno się tu nie nudzą.


Toruń – miejsca, które warto odwiedzić


W centralnym punkcie Starego Miasta zlokalizowany jest Rynek Staromiejski, będący głównym placem Torunia. I to miejsce, zdecydowanie musimy odwiedzić. Rynek Staromiejski jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania toruńskich zabytków. Znajdziemy tu m.in. Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, Kościół pw. Św. Ducha, Pomnik Mikołaja Kopernika czy Pomnik Flisaka. Warto także pamiętać, że Toruń znalazł się na liście UNESCO ze względu na znakomicie zachowaną średniowieczną zabudowę. Na Starym Mieście można zobaczyć wspaniałe gotyckie i renesansowe budynki – miasto jest prawdziwym skarbcem architektury.

Nieopodal staromiejskiego rynku, przy ulicy Franciszkańskiej znajduje się Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Jest to najlepiej wyposażony obiekt tego typu w Polsce. Centralne miejsce na sali zajmuje projektor gwiazd Zeiss RFP, który mimo słusznego wieku (urządzenie ma ponad 30 lat) nadal bardzo realistycznie odtwarza wygląd nocnego nieba. Zobaczyć tu możemy także wystawę interaktywną Geodium poświęconą Ziemi jako planecie, oraz Sale Orbitarium, gdzie interaktywnie sterować możemy modelem sondy Cassini.

Bardzo ciekawym i lubianym przez turystów miejscem jest także Żywe Muzeum Piernika, w którym możemy poznać tajniki powstawania słodkości, będących symbolem miasta. Oprócz tego koniecznie trzeba zobaczyć dom, będący miejscem urodzin Mikołaja Kopernika.

Oprócz tego w Toruniu warto odwiedzić także Manufakturę cukierków, gdzie m.in. można wykonać lizaka według własnego projektu czy też Ogród Zoobotaniczny, gdzie zobaczymy interesujące gatunki roślin i zwierząt.

Naszą uwagę podczas spaceru na pewno zwróci Mural na Toruńskiej Starówce. Jest on niczym innym jak malowidłem ściennym. W ostatnich latach powstaje ich bardzo dużo. Często ożywiają one stare, zaniedbane budynki. Murale można spotkać w różnych miejscach. Ten został namalowany po prawej stronie na ceglanym ogrodzeniu, które biegnie w kierunku ruin zamku krzyżackiego. Artysta w swym dziele wykazał wspaniałą atmosferę tej ulicy, a także urok całej Starówki.

Spacerując ulicą Podmurną w Toruniu, na gotyckich murach Starówki można znaleźć ceramiczne postacie stworzone przez toruńskich artystów. Figurki ukazują mieszczan, którzy pogrążeni są w czytaniu lektury. Są wśród nich mieszczki i mieszczanie, a nawet Krzyżak w płaszczu i hełmie. Postacie mają za zadanie nadać miastu artystyczny klimat. Rzeźby te wykonane zostały przez artystę ceramika - Dariusza Przewięźlikowskiego. Prowadzi on swoją własną pracownię "Fabrykę snów", w której organizuje warsztaty ceramiczne dla większych grup, a także osób indywidualnych. 

Galeria na murach ma za zadanie przyciągnąć uwagę turystów do zabytkowych detali architektury oraz przypomnieć o ludziach i czasach, w których powstawały gotyckie uliczki i domy.

Idziemy dalej. Jeśli trafimy na jedną z najpopularniejszych ulic Starówki, czyli ulicę Szeroką będziemy podziwiać jej piękno z zadartymi głowami, obracając nimi na lewo i prawo. I nawet nie zauważamy, że stąpamy po Alei Herbów. Mowa tu o prostokątnych płytach, wtopionych w deptak. Widnieją na nich stylizowane herby i nazwy miast partnerskich Torunia. Takie tablice znajdują się również na ul. Królowej Jadwigi.

Tablice wykonano ze stali, mosiądzu, czerwonawego mosiądzu i czarnego kamienia. 22 znaki mają przywrócić mieszkańcom i turystom czasy największego rozkwitu Torunia - średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej. Projekt herbów stworzono w oparciu o rekonstrukcje symboli z fryzu heraldycznego na fasadzie dawnego Dworu Artusa w Toruniu.

Jeśli pojawimy się z wizytą w Toruniu latem i do tego z dziećmi, koniecznie odwiedźmy Letnie Baseny. Jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w tym przepięknym mieście. Po dniu pełnym wrażeń hisotryczno-kulturowych, degustacji pierników każdy w ciszy i spokoju może miło spędzić tu czas z rodziną bądź znajomymi. Kompleks basenów oferuje m.in.: baseny dostosowane do poziomu zaawansowania pływających, pełne zaplecze sanitarne i gastronomiczne, zjeżdżalnie dla dzieci oraz alejki spacerowe.

Inną propozycją, również dla zwiedzających w różnym wieku, jest wizyta w Domu Legend Toruńskich. Jest to miejsce, które łączy ze sobą interaktywne muzeum i teatr. We wnętrzu średniowiecznej piwnicy opowiadane tu tradycyjne legendy toruńskie przekazywane ustnie z dziada pradziada. Można tu spędzić czas słuchając opowieści przewodników albo czynnie uczestniczyć w opisywanych historiach. Przewodnicy wykorzystują tu trzy scenariusze teatralne, które dzięki ich dostosowaniu do wieku zwiedzających zapewniają świetną zabawę każdej grupie wiekowej.


Noclegi w Toruniu


Baza noclegowa w Toruniu jest mocno rozbudowana. Znajdziemy tu noclegi w zasadzie z każdej kategorii. Jest bardzo duży wybór apartamentów, hoteli, kwater i pokoi czy nawet hosteli. Zdecydowanie mniej natomiast jest obiektów z kategorii: domki, agroturystyka, noclegi pracownicze, pensjonaty czy zajazdy.

Poszukując odpowiedniego obiektu noclegowego w Toruniu najlepiej skupić się na dzielnicach leżących w centrum miasta, blisko najważniejszych atrakcji turystycznych. W Toruniu takimi miejscami są na przykład Stare Miasto, Jakubskie Przedmieście czy Chełmińskie Przedmieście.

Turyści szukając ofert noclegowych w Toruniu najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: hostele oraz kwatery i pokoje. Liczy się dla nich nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.

Cena za nocleg w Toruniu zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 30 zł. Średnia cena noclegu w Toruniu wynosi 97 zł.

Warto jednak pamiętać o tym, że ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Z tego powodu ceny noclegów w weekend mogą być droższe nawet o 48% od cen w dzień powszedni.

Następny artykuł Urlop w stylu eko -...

Komentarze

Zobacz również