Wakacyjny weekend w Lublinie - co warto zobaczyć?

Wakacyjny weekend w Lublinie - co warto zobaczyć?

Wakacje to ten czas, gdy podróżujemy bardzo chętnie. Zazwyczaj wybieramy morze, góry lub jeziora, jednak nie należy zapominać o polskich miastach, których zwiedzanie może okazać się niezwykle ciekawe. Dziś mamy przyjemność zaprezentować Lublin - miasto wyjątkowe i takie, w którym na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Co zobaczyć i które miejsca powinniśmy odwiedzić w tym mieście? O tym poniższy artykuł.

Na wstępie warto podkreślić, że sam Lublin jest miastem wyjątkowym dosłownie na każdą porę roku. Jednak to w okresie letnim dzieje się tu najwięcej. Wystarczy przede wszystkim wspomnieć tu o licznych wydarzeniach kulturalnych, imprezach, czy koncertach. Lublin jest takim miastem, które z większą siłą przyciąga turystów oczarowanych jego pięknem. Są to zarówno turyści z Polski, a coraz częściej również i z zagranicy. Nic w tym dziwnego, że jest taki napływ osób zainteresowanych Lublinem. Każdy, oczarowany jego pięknem, poleca go po powrocie swoim znajomym i bliskim.


To miasto z klimatem, który każdy poczuje, jeśli tylko zdecyduje się na podróż na Lubelszczyznę. Jest wyjątkowe na swój sposób - pełno tu niezwykłych atrakcji, zabytków, miejsc, w których możemy odpocząć. Warto również podkreślić, że do Lublina z powodzeniem możemy się wybrać, zarówno na weekend, jak i na dłuższy urlop - wtedy sprawdzi się idealnie jako baza wypadowa do lepszego poznania całego regionu. Popularnością cieszy się przez cały okrągły rok, jednak to w czasie wakacji spotkamy tu najwięcej turystów.


Jak dojechać do Lublina?


Lublin jest bardzo dobrze rozwiniętym miastem, przez co z łatwością możemy dojechać tu każdym środkiem transportu publicznego, również samolotem. Wystarczy podkreślić, że obecnie trwa remont linii kolejowej, jak i drogi, która łączy stolicę Lubelszczyzny z Warszawą. Tego typu inwestycja w dużej mierze ułatwi połączenie z resztą Polski, a i sama podróż stanie się o wiele przyjemniejsza.


Co warto zobaczyć w Lublinie?


Można śmiało rzec, że podczas weekendowego pobytu jesteśmy w stanie zobaczyć wszystko, co najważniejsze. Warto zaplanować program naszego wypoczynku w ten sposób, by na wszystko był czas - zwiedzanie w pośpiechu nie będzie żadną frajdą, Warto przede wszystkim zwiedzać, co tylko się da, by lepiej poznać historię tego wspaniałego miasta.


Główne atuty Lublina to przede wszystkim:


  • to jedno z najstarszych miast w Polsce

  • miejsce organizacji licznych wydarzeń i imprez kulturalnych

  • znajdują się tu liczne atrakcje, przez co na pewno nie będziemy się nudzić

  • idealne miejsce na krótsze, jak i dłuższe wyjazdy

  • dobra propozycja dla każdej grupy turystów

  • o każdej porze roku panuje tu wspaniały klimat

  • znajduje się tu wyjątkowa starówka i zamek

  • miasto ciągle się rozwija

  • wspaniałe doznania smakowe


Co koniecznie trzeba zobaczyć w Lublinie?


Lublin stanowi świetny pomysł dla każdego i jest szczególnie polecany na weekendowy wyjazd, nie tylko w wakacje. Warto podkreślić, że nawet podczas jednodniowego pobytu spędzimy miło czas i będziemy w stanie zobaczyć wszystko, co najważniejsze w tym mieście. Przygotowaliśmy zestawienie kilku atrakcji i miejsc, które każdy powinien zobaczyć. Większość z nich charakteryzuje się naprawdę bogatą historią.

 

Brama Grodzka

Brama Grodzka

Lublin, ul. Grodzka

Zabytki 10.0
Brama Krakowska

Brama Krakowska

Lublin, ul. Plac Łokietka

Zabytki 10.0
Wieża Trynitarska w Lublinie

Wieża Trynitarska w Lublinie

Lublin, ul. Królewska

Zabytki 7.4

 


Stare Miasto i Zamek Lubelski


Zwiedzanie Lublina warto rozpocząć właśnie od tych miejsc. To punkt obowiązkowy podczas pobytu w tym mieście. Przede wszystkim warto jest zwrócić uwagę na lubelskie stare kamienice, które robią niesamowite wrażenie. Rynek o każdej porze, szczególnie nocą, żyje swoim własnym życiem - pełno tu licznych punktów gastronomicznych, zabytków - takich jak np. Wieża Trynitarska, Brama Krakowska, Plac po Farze, Brama Grodzka i takich miejsc, w których można miło spędzić czas. Muzeum Lubelskie

Muzeum Lubelskie

Lublin, ul. Zamkowa

Muzea 9.0Warto w tym miejscu również podkreślić to, że nieopodal Starego Miasta znajduje się Zamek Lubelski z donżonem, czyli okrągłą basztą, będącą jedną z najstarszych budowli w mieście. Oprócz tego, należy podkreślić, że na zamku znajduje się również niezwykła kaplica Trójcy Świętej i siedziba Muzeum Lubelskiego z licznymi ekspozycjami i galeriami wybitnych twórców.Plac Litewski

Plac Litewski

Lublin, ul. Plac Litewski

Rynki, Starówki, Place 9.0

 


Plac Litewski


W niedalekiej odległości od Starego Miasta i zamku, znajduje się Plac Litewski z fontanną multimedialną. Stanowi on miejsce odpoczynku, relaksu i planowania kolejnych punktów zwiedzania. Mając na uwadze fontannę multimedialną, należy podkreślić, że wieczorami odbywają się tu pokazy multimedialne o różnorodnej tematyce, związanej z historią, jak i bieżącymi wydarzeniami Lublina.Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Lublin, ul. al. Warszawska

Skanseny 10.0Muzeum Wsi Lubelskiej


Warto podkreślić, że jest to miejsce niezwykłe i odpowiednie dosłownie dla każdego. Można tu spotkać turystów w różnym wieku i z każdego regionu Polski. Bo skansen w Lublinie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Nie ma co się dziwić takim opiniom, bo jest naprawdę niezwykły - warto przekonać się o tym osobiście. To właśnie tu poznamy historię dawnego życia na wsi. Możemy również bacznie obserwować to, jak wygląda praca na wsi - głównie w weekendy prowadzone są pokazy typu: żniwa, czy wykopki. Samo miejsce ma niezwykle bogatą historię - powstało w 1979 roku. Skansen został podzielony na 7 sektorów - Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy. Można tu cały dzień spacerować od jednej chałupy do drugiej, podziwiając przy tym wnętrza, obejścia, jak i zwierzęta gospodarskie.Państwowe Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku

Lublin, ul. Droga Męczenników Majdanka

Muzea 10.0Państwowe Muzeum na Majdanku


To miejsce szczególne. Pobyt w nim zrobi wrażenie na każdym. To muzeum martyrologiczne, powstałe w 1944 roku, na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Muzeum zostało zorganizowane na terenie dawnego obozu - na obszarze około 90 ha. Wśród najważniejszych jego zabytków należy wymienić przede wszystkim: część gospodarczą, III pole obozu więźniarskiego, budynki łaźni wraz z komorami gazowymi, jak i budynki “nowego” i “starego” krematorium.Ogród Botaniczny UMCS

Ogród Botaniczny UMCS

Lublin, ul. Sławinkowska

Ogrody botaniczne 9.0Ogród Botaniczny UMCS


Ta propozycja jest szczególnie wyjątkowa w okresie wiosenno-letnim. Dla mieszkańców i turystów stanowi niezwykłą atrakcję. Można tu podziwiać rozmaite gatunki roślin, a wszystko to w wyjątkowym otoczeniu. Są niezwykle piękne alejki spacerowe, jak i ławeczki, na których możemy odpocząć i podziwiać przyrodę. Sam ogród powstał w 1965 roku i od tamtej pory każdego roku gromadzi prawdziwe tłumy turystów. Na pewno warto zobaczyć to miejsce, jeśli tylko przebywamy w Lublinie.Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki

Lublin, ul. Zemborzycka

Plaże i kąpieliska 9.0Zalew Zemborzycki


To popularne miejsce wypoczynku nad wodą w Lublinie. Sama woda nie zachęca do kąpieli, jednak samo otoczenie, bliskość lasów, dostępny tu aquapark, jak i ścieżki rowerowe - wszystko to gwarantuje mile spędzony czas na świeżym powietrzu. W sezonie letnim szczególnie możemy spotkać nad zalewem tłumy mieszkańców i turystów, którzy cieszą się każdą chwilą mile spędzoną w gronie rodziny lub znajomych.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje Lublina


Noclegi w Lublinie


Warto podkreślić, że Lublin posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Największą popularnością cieszą się tu: kwatery i pokoje oraz apartamenty, wybierane głównie przez pary i rodziny z dziećmi. Dużą rolę odgrywa tu nie tylko cena, ale również lokalizacja - większość obiektów mieści się w ścisłym centrum.


Planując urlop w Lublinie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że właściciele obiektów noclegowych ustalają cennik noclegów indywidualnie, dlatego w sezonie wakacyjnym ceny mogą być nieco wyższe. Średnia cena za nocleg w Lublinie wynosi 97 zł. Najkorzystniej prezentuje się oferta kwatery i pokoi, w których cena za nocleg rozpoczyna się już od 25 zł od osoby za dobę. Weekendowe cenniki często są o 16% wyższe w porównaniu do tych, obowiązujących w dni powszednie.


Sprawdź koniecznie propozycje noclegów w Lublinie


Co i gdzie zjeść w Lublinie? Regionalne Muzeum Cebularza

Regionalne Muzeum Cebularza

Lublin, ul. Szewska

Muzea 8.0


Jako, że Lublin słynie z regionalnego przysmaku, jakim jest cebularz, to odwiedzając to miejsce, na pewno warto jest go spróbować. Warto podkreślić, że jest on na tyle związany z tym miastem, że od 2017 roku w Lublinie działa Regionalne Muzeum Cebularza.


Wśród dań, których koniecznie należy spróbować, trzeba wymienić przede wszystkim: pierogi lubelskie, których wnętrze jest najczęściej wypełnione kaszą, twarogiem i cebulką, lubelski cydr, który idealnie sprawdzi się w upalne dni - jest lekki i orzeźwiający i powstał z najlepszych jabłek z sadów Lubelszczyzny.


Ceny samych dań w Lublinie nie są zbyt wygórowane. Koszt dania głównego mieści się w przedziale 20-30 zł. Większość polecanych i fajnych miejsc, w których możemy smacznie zjeść znajdziemy na Lubelskim Starym Mieście.


Warto odwiedzić to miejsce! Lubelszczyzna i sam Lublin to miejsca niezwykłe! Warto przekonać się o tym osobiście!


Następny artykuł 5 najlepszych kąpielisk w...

Komentarze

Zobacz również