
Hotel LubHotel Lublin
399 zł
Państwowe Muzeum na Majdanku to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, który funkcjonował w latach 1941-1944 zlokalizowany w Lublinie.
Na częściowo zachowanym terenie byłego obozu koncentracyjnego znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941–1944 usytuowanych w dawnej części administracyjnej obozu (3 obiekty: biuro oddziału więźniarskiego, dom kierownika tego oddziału, barak nadzorczyń), na obszarze pól więźniarskich (49 obiektów: baraki, wieże i wartownie, stare krematorium, 2 prace rzeźbiarskie więźniów), w części gospodarczej (17 obiektów: magazyny, warsztaty, barak łaźni i komór gazowych) oraz nowe krematorium.
Warto zwrócić uwagę na "Okno czasu", czyli przeszkloną konstrukcję, przez którą można dostrzec fragment historycznej drogi obozowej wybudowanej przez więźniów Majdanka przy użyciu macew z lubelskich cmentarzy żydowskich. Ekspozycję uzupełnia tablica z krótkim komentarzem historycznym w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim.
Państwowe Muzeum na Majdanku udostępnia zwiedzającym baraki, w których zgromadzone są różnorodne tematycznie wystawy historyczne. Są to m.in.:
Wystawa „Majdanek. Przeszłość i teraźniejszość" – zdjęcia archiwalne z terenu obozu wykonane w czasie okupacji oraz zdjęcia współczesne tych samych miejsc
Wystawa „Lublin w czasie okupacji niemieckiej" – informacje o okupowanym mieście zilustrowane historycznymi fotografiami wielkoformatowymi oraz zdjęciami współczesnymi tych samych lokalizacji
Wystawa „Przybyli do getta… Odeszli w nieznane…” – aspekty i okoliczności masowego mordu na Żydach polskich i zagranicznych dokonanego w ramach „Aktion Reinhardt”
W trakcie zwiedzania natkniesz się na tablice z relacjami świadków, podświetlone tablice z komentarzami historycznymi oraz ogrom tablic informacyjnych. Wizyta w tym miejscu to niebywale smutna, ale cenna lekcja historii.
Zwiedzanie indywidualne jest bezpłatne.
Droga Męczenników Majdanka 67, Lublin

399 zł

Bardzo dobry
10 opinii
210 zł
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta
Bardzo ciekawe miejsce dla nauczania się historii!!!
Byłem w wojsku 1981 r.W lato po zajęciach chodziliśmy do usypywania nasypu na którym jest pomnik z literami.Zwiedzaliśmy też cały obóz.Wstrząsające.Pozostanie to w mej pamięci na zawsze
Wszystko pięknie oznaczone i opisane, jednak nazwa główna powinna brzmieć Niemiecki Obóz Zagłady na Majdanku w miejsce Państwowe Muzeum...
Powiem tyle - robi wrażenie. Trzeba po prostu odwiedzić to miejsce i zobaczyć wszystko na własne oczy.