Wakacyjny weekend w Wiśle - co warto zobaczyć?

Wakacyjny weekend w Wiśle - co warto zobaczyć?

Wyjazd w góry zawsze wiąże się ze wspaniałymi przeżyciami. Jeśli do tego wszystkiego dodamy wyjątkowe miejsce i sprzyjającą aurę, to nasz wyjazd powinien należeć do kategorii tych udanych. Nie da się ukryć, że niezwykłym i polecanym miejscem będzie Beskid Śląski, a konkretnie Wisła. To miejscowość znana, dzięki Adamowi Małyszowi, ale nie tylko. Na pewno będzie idealną propozycją na weekendowy lub dłuższy wyjazd. Co zobaczyć i które miejsca koniecznie powinniśmy odwiedzić w tym mieście? O tym poniższy artykuł.

Wisła jest miejscowością niezwykłą, dlatego każdy powinien przekonać się o tym osobiście. Miejsce to na pewno zachwyca klimatem, wspaniałymi trasami narciarskimi, to właśnie stąd pochodzi nasz utytułowany skoczek narciarski - Adam Małysz i to na skoczni jego imienia każdego roku odbywają się, zarówno latem, jak i zimą - międzynarodowe zawody w skokach narciarskich. Wisła jest wyjątkowa na swój sposób - oprócz wyżej wspomnianych kwestii, należy podkreślić, że znajdziemy tu liczne zabytki, atrakcje i miejsca, które każdy powinien zobaczyć. Sama miejscowość jest naprawdę duża i rozciągnięta - przejście, czy przejechanie, na pewno zajmie nam trochę czasu. Szczególnie teraz kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo trwają prace przy przebudowie drogi pomiędzy Ustroniem a Wisłą.


Nie lubisz stać w korkach? Przeczytaj koniecznie: Jak uniknąć wakacyjnych korków?


Warto podkreślić wyjątkowość Wisły, która na każdym powinna zrobić niezwykłe wrażenie. Czas tu spędzony, na pewno nie będzie stracony. W okresie letnim odbywają się tu również liczne wydarzenia i koncerty. Najbardziej znanymi i popularnym będzie bez wątpienia Tydzień Kultury Beskidzkiej. W opinii wielu turystów, którzy odwiedzają region Beskidów, Wisła uważana jest za jedno z piękniejszych miast regionu. Warto w związku z tym przekonać się o tym osobiście, wybierając się na wakacyjny weekend lub po prostu na urlop.


Beskidy to nie tylko Wisła. Już dziś sprawdź pozostałe propozycje noclegów w Beskidach


Jak dojechać do Wisły?


Dla nikogo nie powinno to być większym problemem, bo samych możliwości jest naprawdę dużo. Dojedziemy tu zarówno swoim samochodem, jednak musimy się liczyć z długim oczekiwaniem w korkach, pociągiem, czy też autobusem. Wystarczy, że będziemy kierować się z różnych stron Polski na Katowice lub Bielsko-Białą, skąd już niezwykle blisko do Wisły. Sama droga przebiega przez malownicze górskie tereny. Sam stan nawierzchni też nie powinien budzić żadnych zastrzeżeń - dojedziemy tu ekspresówką.


Co warto zobaczyć w Wiśle?


Można śmiało rzecz, że Wisła obfituje w różnorodne atrakcje. Najlepiej je rozplanować tak, by na spokojnie je zobaczyć i niczego nie pominąć. Znajdziemy tu wspaniałe szlaki górskie, atrakcje związane ze skokami narciarskimi, zabytkowe kościoły, muzea, czy też atrakcje dla dzieci. Warto zobaczyć najważniejsze miejsca, by później niczego nie żałować.


Główne atuty Wisły to przede wszystkim:


  • bezpieczne miejsce do wypoczynku dla miłośników gór i nie tylko

  • doskonała baza wypadowa do zwiedzania pobliskich miejscowości, takich jak: Szczyrk, Brenna, Koniaków, Ustroń, Żywiec, czy Cieszyn

  • bliskość granicy z Czechami będzie dodatkowym atutem - można wybrać się na jednodniową wycieczkę do naszych południowych sąsiadów

  • znajdują się tu różnorodne atrakcje, przez co na pewno nie będziemy się nudzić

  • Wisła jest idealnym miejscem na krótsze i dłuższe wyprawy

  • bardzo dobra propozycja na wypoczynek rodzin z dziećmi

  • z powodzeniem odkryjemy tu wyjątkowość gór

  • w Wiśle o każdej porze roku panuje wspaniały klimat, co przekonuje turystów do spędzenia urlopu właśnie w tym miejscu


Co koniecznie należy zobaczyć w Wiśle?


Wisła jest świetnym miejscem dla każdego - dla miłośników sportu, dla rodzin z dziećmi, dla tych, co kochają góry i osób, które chcą po prostu wypocząć. Warto podkreślić, że znajdziemy tu wszystko i pewne jest również, że nawet podczas jednodniowego pobytu spędzimy tu miło czas i spokojnie zobaczymy dostępne tu atrakcje - wejdziemy na tutejsze szczyty, pozwiedzamy i odpoczniemy. W tym artykule przygotowaliśmy zestawienie kilku atrakcji i miejsc, bez których pobyt w Wiśle nie będzie udany. Co to takiego? Sprawdźmy! Większość z nich, co zrozumiałe, związana jest z turystyką górską.

Skocznia im. Adama Małysza


To bez wątpienia miejsce szczególne i atrakcja Wisły, która jest chętnie odwiedzana przez każdego turystę o każdej porze roku. Jeśli odbywają się zawody w ramach Pucharu Świata, to możemy być pewni, że na skoczni im. Adama Małysza zgromadzą się tu prawdziwe tłumy. Ma to bezpośredni związek z sukcesami naszych skoczków w tym sporcie. Gdy nie odbywają się zawody, to skocznia jest udostępniona do zwiedzania - można usiąść na trybunach, czy też wjechać wyciągiem na górę i wejść na wieżę, w której skoczkowie oczekują na oddanie swojego skoku. Szczególnie z tego miejsca widok robi wrażenie i pokazuje, jak trudnym i wymagającym sportem są skoki narciarskie.


Szlaki górskie w Wiśle


Jako, że Beskidy są niezwykłym pasmem górskim, to możemy być pewni, że w Wiśle znajdziemy wyjątkowe szlaki górskie, którymi miło i bezpiecznie możemy zdobywać tutejsze szczyty. Na pewno punktem obowiązkowym będzie Barania Góra, gdzie swój początek bierze największa polska rzeka - Wisła. Widoki po zdobyciu tego szczytu są naprawdę imponujące. Oprócz tego sama trasa wiedzie przez naprawdę malownicze tereny. To nie jedyna opcja w Wiśle. Warto jest wybrać się również na Trzy Kopce Wiślańskie, Soszów, Stożek, czy Kiczory. Same trasy nie są zbyt wymagające, ale na pewno poczujemy wyjątkowość gór.

Wiadukt kolejowy w Wiśle-Łabajowie


To na pewno wyjątkowa atrakcja, którą każdy powinien zobaczyć. Most kolejowy nad potokiem Łabajów w Wiśle to jeden z nielicznych tak wielkich wiaduktów, znajdujących się w tej części Beskidów. Warto jest przespacerować się tuż pod nim lub też wyruszyć w podróż pociągiem - wrażenia na pewno będą niezapomniane. Co ciekawe, linia kolejowa kończy się kilkaset metrów za wiaduktem.

 

 

 


Deptak w Wiśle


To miejsce, które powinno być punktem obowiązkowym każdego typu pobytu. Mimo, że w okresie letnim spotkamy tu prawdziwe tłumy, to jednak nikomu nie powinno to przeszkadzać. Znajduje się tu większość restauracji i sklepów w miejscowości - pewne jest to, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto przejść do skrzyżowania z ul. Bolesława Prusa aż do ul. Olimpijskiej - w ten sposób przy okazji zobaczymy jeszcze rynek z Domem Zdrojowym i fontanną, kościół pw. ap. Piotra i Pawła, pomnik Źródeł Wisły, czy też Aleję Gwiazd Sportu.


Muzea w Wiśle


Każdy, kto chce zasięgnąć nieco więcej wiedzy o regionie, historii, jak i samej Wiśle, koniecznie powinien odwiedzić tutejsze muzea. Dla miłośników sportu punktem obowiązkowym będzie Muzeum Adama Małysza. Oprócz tego, warto udać się do Muzeum Beskidzkiego, czy Ochorowiczówki - Muzeum Magicznego Realizmu. 

Zamek w Wiśle - Rezydencja Prezydenta RP


Wisła znana jest również z tego, że na jej obrzeżach znajduje się rezydencja naszej głowy państwa. To modernistyczny pałac, który funkcjonuje od 1930 roku. Budowa była prezentem Śląska dla głowy państwa polskiego. Sam kompleks składa się z Zamku Górnego - właściwej rezydencji prezydenta, jak i Zamku Dolnego, w którym znajduje się część konferencyjna, pokoje hotelowe i restauracja. Zamek Górny jest udostępniany do zwiedzania, warto jednak podkreślić, że wizytę musimy rezerwować z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem.


Rzeka Wisła


Skoro jesteśmy w Wiśle, to naszym obowiązkowym punktem wycieczki powinien być wypoczynek nad rzeką Wisłą. To jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu, wśród turystów, jak i mieszkańców. Nad samą rzeką w okresie letnim możemy spotkać prawdziwe tłumy, szczególnie w upalne dni. Wisła jest w tym miejscu płytka. Warto pamiętać również o tym, że plaża w tym miejscu jest trawiasta, jednak po rozłożeniu koca, czy ręczników, na pewno miło spędzimy czas. Wisła w Wiśle jest doskonałą propozycją na odpoczynek, spacer, czy przejażdżkę rowerem.

Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle


To atrakcja, która może się pochwalić niezwykle bogatą historią. Dziś jest to siedziba muzeum wiślańskiego oddziału PTTK i punkt informacji turystycznej w Wiśle. Warto również podkreślić, że Pałacyk Myśliwski Habsburgów znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje w Wiśle


Noclegi w Wiśle


Warto zaznaczyć, że Wisła posiada niezwykle dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Znajdziemy tu obiekty dosłownie z każdej kategorii, jednak największą popularnością cieszą się: kwatery i pokoje oraz domki, wybierane głównie przez pary oraz rodziny z dziećmi. Ważne znaczenie w tym przypadku odgrywa nie tylko cena, ale również lokalizacja obiektu w miejscowości, z tej racji, że Wisła jest naprawdę duża.


Jeśli planujemy urlop w Wiśle, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że właściciele obiektów noclegowych ustalają cenniki usług indywidualnie, dlatego też ceny w sezonie, czy w weekendy mogą być nieco wyższe. Średnia cena za nocleg w Wiśle wynosi 154 zł. Najkorzystniej w ofercie prezentują się jednak wille, w których koszt noclegu rozpoczyna się od 35 zł od osoby za dobę. Weekendowe cenniki często są o 29% wyższe w stosunku do cen, obowiązujących w dni powszednie.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Wiśle


Co i gdzie zjeść w Wiśle?


W temacie gastronomii, Wisła może pochwalić się wyjątkowym bogactwem smaków. Jakie są typowe dania dla tej miejscowości? To przede wszystkim kwaśnica, poleśnik (rodzaj placka ziemniaczanego), a także pyszny owczy ser - bundz.


Warto podkreślić, że większość polecanych restauracji znajdziemy przy głównym deptaku w mieście, czyli ulicy 1 maja. Cena obiadu w Wiśle może różnić się od lokalizacji restauracji i dania, na które się zdecydujemy.


Mamy nadzieję, że zaprezentowane informacje, pozwolą spędzić czas w Wiśle naprawdę wyjątkowo. Wyjazd do Wisły to gwarancja udanych wakacji!


Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również