Wirtualny spacer po Włocławku

Wirtualny spacer po Włocławku

Po obu stronach Wisły, przy ujściu Zgłowiączki, położone jest niezwykle urokliwe miasto, historyczna stolica Kujaw - Włocławek. Ponad 100 tysięcy mieszkańców, archaiczne budowle, piękne położenie oraz liczne tereny zielone. Masz ochotę poznać Włocławek bliżej? Zapraszamy na wirtualny spacer po mieście!

Dlaczego warto wybrać się do Włocławka?

 

Jeśli marzysz, by po podróży spokojnie odpocząć, swoje pierwsze kroki we Włocławku skieruj na Przystań Wodną na rzece Wiśle. Tam przy filiżance dobrej kawy, delektując się niezwykłymi widokami, z pewnością znajdziesz chwilę wytchnienia. Wiesz, że Włocławek może poszczycić się pływającą sceną? Mowa o Scenie na Wiśle - to tam w okresie wiosenno - letnim odbywają się liczne koncerty oraz imprezy. Masz ochotę na ciekawy spektakl? Teatr Impresyjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zaprasza! Dodatkowo kino, kluby, kawiarnie i restauracje, których we Włocławku nie brakuje. Znajdzie się również coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. Nad Jeziorem Czarnym we Włocławku mieści się Centrum Sportowo - Wypoczynkowe, w którym znajdziemy: Kąpielisko, Park zabaw, Park linowy, Wodny plac zabaw, wypożyczalnię kajaków oraz Wakepark!

 

Zielony Włocławek

 

Włocławek może poszczycić się przepiękną przyrodą. Miasto otoczone jest licznymi lasami oraz jeziorami. Urokliwy krajobraz tworzą Wzgórza Szpetalskie, obok których utworzono Rezerwat Przyrody Kulin. Od południowo - wschodniej strony do miasta przylegają tereny Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Obowiązkowy punkt wycieczki po Włocławku to, położony wzdłuż rzeki Zgłowiączki, Park im. Henryka Sienkiewicza. Jest on jednym z najstarszych parków miejskich w Polsce, gdzie rośnie wiele gatunków drzew oraz krzewów. W jego centralnej części znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza. Miejsce doskonałe na spacer i wypoczynek, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających miasto.

 

Zabytkowe miasto

 

Warto wiedzieć, że Włocławek należy do najstarszych miast w Polsce. Znajdziemy tu zabytki, które wybudowane zostały jeszcze w wieku XIII. Jednym z nich jest kościół gotycki - bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która znajduje się bardzo blisko wyżej wspomnianego parku. W kościele widnieją najstarsze witraże w kościele katolickim w Polsce, nagrobek bpa Piotra z Bnina, a także liczne cenne rzeźby i malowidła. Najstarszym zachowanym ceglanym obiektem w mieście jest z kolei kościół św. Witalisa, który znajduje się nieopodal katedry, na ul. Brzeskiej.

 

Spacerem przez most

 

Bezpośrednio z ul. Brzeskiej w kilka minut dojdziemy na most Marszałka Rydza Śmiałego, który łączy miasto rozdzielone przez Wisłę. To miejsce idealne na spacer, zwłaszcza nocą, kiedy dzięki niezwykłemu oświetleniu, widok na most jest wręcz przepiękny.


Atrakcje Starego Miasta

 

Niedaleko Mostu na ul. Maślanej mieści się Stare Miasto. To tutaj znajduje się niespotykany zegar słoneczny - jeśli staniemy na danym polu odpowiadającym konkretnemu miesiącowi, za pomocą naszego cienia z łatwością odczytamy godzinę. Na placu zobaczymy również dekoracyjną pompę, taras widokowy z wiodącymi do niego schodami oraz liczne XIX - wieczne kamienice. Spacerując po Starym Rynku patrzcie pod nogi, bowiem w nawierzchnię wmurowano płyty upamiętniające historyczne miejsca. Znajdziemy tu m.in. tablicę z dawnym wizerunkiem Ratusza oraz tablice z numerami nieistniejących już kamienic.

 

Szukasz noclegu we Włocławku? Sprawdź nasze propozycje:

 

Kultura ludowa Kujaw

 

Włocławek to miasto bogate w miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest najstarsze muzeum w Polsce - Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Nieopodal Starego Rynku mieszczą się jego dwa oddziały: Muzeum Historii Włocławka oraz Muzeum Etnograficzne. Siedziba główna Muzeum położona jest w dogodnej lokalizacji, przy ul. Słowackiego. Jeśli chcesz poznać najważniejsze elementy nieistniejącej już kultury ludowej Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, koniecznie odwiedź te miejsca!

 

Rozrywka we Wzorcowni

 

Aby z ulicy Słowackiego przejść na Kilińskiego, potrzeba trzech minut. Warto więc zahaczyć o Wzorcownię - urbanistyczny budynek, który powstał na zrewitalizowanym obszarze XIX-wiecznej fabryki fajansu. Obecnie Wzorcownia to cztery budynki, na powierzchni których zostało urządzone rekreacyjno - rozrywkowe centrum, galeria handlowa oraz mieszkania. Trzeba wspomnieć, iż miejsce to zdobyło kilka prestiżowych nagród w dziedzinie architektury, nie bez powodu uważane więc jest za jedno z najatrakcyjniejszych punktów w panoramie Włocławka.


Przyjedź i przekonaj się sam!

 

Podczas naszego wirtualnego spaceru zabraliśmy Cię, naszym zdaniem, w najważniejsze miejsca we Włocławku. Pamiętaj jednak, że takich miejsc jest w tym mieście o wiele więcej. Dopiero będąc tam przekonasz się, że to z pozoru małe, spokojne miasto kryje w sobie wiele atrakcji wartych zobaczenia. Niezwykła historia, piękne kościoły, ciekawe muzea, rozwinięta kultura, liczne tereny zielone oraz urokliwe położenie po obu stronach Wisły to z pewnością największe zalety tego miasta. Przekonaj się o tym sam i wybierz się, tym razem na prawdziwy, spacer po Włocławku!

 

Autorzy zdjęć:

Artur Malinowski, flickr.com, (CC BY-SA 2.0)

Monika, flickr.com, (CC BY-SA 2.0)

 

Następny artykuł Pogoda na luty 2017

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej