Wisła - stąd pochodzi nasz Mistrz Świata!

Wisła - stąd pochodzi nasz Mistrz Świata!

Przed nami drugi konkurs mistrzostw świata w skokach narciarskich - tym razem na skoczni dużej. Na mniejszej arenie zmagań, wielką niespodziankę sprawił jeden z naszych czołowych skoczków - Piotr Żyła, który wygrał zawody po skokach 105 i 102,5 m, zostając tym samym mistrzem świata na skoczni normalnej. Czy wiesz, skąd pochodzi Piotr Żyła i dokąd najbardziej lubi podróżować?

Nie da się ukryć, że skoki narciarskie od przeszło 20 lat, są swego rodzaju sportem narodowym w Polsce. Sport ten jest chętnie oglądany przez każdego. Zaczęło się od osoby Adama Małysza i słynnej Małyszomanii, który spopularyzował ten sport i spowodował, że w weekendy przed telewizorem zasiadały całe rodziny. Nie inaczej było na skoczniach - w Zakopanem, Harrachovie, czy każdej innej skoczni narciarskiej w Europie, można było spotkać prawdziwe tłumy kibiców, dopingujących naszych skoczów. Z taką sytuacją, mamy do czynienia od 20 lat, co zostało wspomniane na początku artykułu. 


W kolejnych latach, już po zakończeniu kariery przez Adama Małysza, pojawiły się kolejne wielkie sukcesy polskich skoczków. Prawdziwym królem, 3-krotnym mistrzem olimpijskim, mistrzem świata, 2-krotnym zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni i zdobywcą Pucharu Świata oraz triumfatorem w 39 pucharowych zmaganiach został Kamil Stoch. Na uwagę zasługują również sukcesy Dawida Kubackiego, naszej wspaniałej drużyny i w ostatnim czasie Piotra Żyły. I to właśnie na nim skupimy swoją uwagę w tym artykule.


Przeczytaj również: Aktywne wakacje - najlepsze miejsca dla miłośników sportu


Skąd pochodzi Piotr Żyła?


Emocje po sobotnim konkursie w skokach narciarskich na mistrzostwach świata już opadły. Zwycięzcą, na pewno niespodziewanym, został Piotr Żyła, który do tej pory skakał stabilnie, ale bez większych sukcesów indywidualnych. Na uwagę zasługuje brązowy medal zdobyty podczas mistrzostw świata w Lahti w 2017 i złoty medal zdobyty w drużynie na tej samej skoczni. 


Wielu ekspertów i znawców skoków narciarskich do zwycięstwa typowało Norwega - Graneruda, Niemca - Eisenbichlera lub któregoś z Polaków - Kubacki, Stoch. Zwycięstwo Żyły na pewno było niespodziewane, ale w pełni zasłużone - bo nie było tu żadnego dzieła przypadku.


W dniu 5 marca 2021 odbędzie się konkurs na skoczni dużej, a dzień później konkurs drużynowy. W obu zmaganiach, Polacy stawiani są w gronie faworytów. Czy Piotr Żyła sprawi kolejna niespodziankę? Mamy nadzieję, że znów będziemy mieć powody do radości i świętowania.

Wisła - rodzinne miasto Piotra Żyły


Nie da się ukryć, że Piotr Żyła jest najbarwniejszą postacią w całym świecie skoków narciarskich, nie tylko w polskiej ekipie. Zawsze towarzyszy mu dobry humor, a jego wywiady, humor i śmiech chyba już na zawsze przejdą do historii.


Jego rodzinną miejscowością jest Wisła, związana z wieloma skoczkami narciarskimi, w tym przede wszystkim z Adamem Małyszem. To tu, na słynnej skoczni Wisła-Malinka swoje pierwsze skoki, jako dziecko oddawał Piotr Żyła, pod czujnym okiem trenera - Jana Szturca. Zgodnie z tym, co powiedział jako dziecko w wywiadzie, jego wielkim marzeniem było zdobycie mistrzostwa Polski, a później może mistrzostwo świata. Oba te cele udało mu się osiągnąć. 


Sama Wisła wielu osobom kojarzy się właśnie ze skokami narciarskimi - to właśnie tu od kilku sezonów ma miejsce inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich, to tu najczęściej trenuje nasza kadra i właśnie z tej miejscowości pochodzą wybitni polscy skoczkowie.


To na pewno prawdziwa perełka Beskidu Śląskiego i miejsce odwiedzane o każdej porze roku. Wyróżnia się doskonale rozwiniętą infrastrukturą, bazą noclegowo-gastronomiczną, atrakcjami i wspaniałymi szlakami górskimi. Mając na uwadze sezon zimowy, należy podkreślić, że Wisła posiada doskonałą infrastrukturę narciarską, z licznymi stokami, na których można się uczyć lub doskonalić swoją jazdę na nartach.

 

 

 


Wisła to wiele wspaniałych tras górskich, którymi miłośnik wędrówek koniecznie powinien przejść. Są tu zarówno trasy wymagające, jak i idealne na luźny spacer. Dla relaksu warto wybrać się na Trzy Kopce Wiślańskie. Natomiast, jeśli chcemy poczuć więcej zmęczenia, to koniecznie powinniśmy wybrać się na Baranią Górę (1220 m n.p.m), gdzie swój początek bierze rzeka Wisła oraz szlakiem na Stożek Mały (843 m n.p.m.), będącym bezleśnym wzniesieniem w głównym grzbiecie Pasma Czantorii.

 

 

 

 


Mając na uwadze miejsca, które każdy powinien zobaczyć w Wiśle, na pewno obowiązkowym punktem będzie skocznia im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, czy też jego muzeum, w którym znajdziemy wszystkie trofea i pamiątki, zdobyte podczas jego wspaniałej kariery. Turyści dla urozmaicenia wolnego czasu bardzo chętnie odwiedzają również Aquapark Tropikana. W Wiśle koniecznie trzeba zwiedzić skocznię narciarską, zaporę na Jeziorze Czerniańskim a przede wszystkim Rezydencję Prezydenta RP. Wejście jest bezpłatne, ale zwiedzanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że warto wcześniej zarezerwować termin. Oprócz tego, nie powinniśmy przegapić: wiaduktu kolejowego Wisła Głębce, Plac Bogumiła Hoffa, pomnik źródeł Wisły, Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje w Wiśle


Dokąd lubi podróżować Piotr Żyła i gdzie obecnie mieszka?


Czasu na odpoczynek i podróżowanie w roku, Piotr Żyła ma jak na lekarstwo. Podróżuje głównie po Europie, a czasem i po świecie - pomiędzy kolejnymi konkursami rozgrywanymi w ramach Pucharu Świata, czy Letniego Grand Prix. Oczywiście w grę wchodzą również liczne zgrupowania naszej kadry, które czasem również wymagają wyjazdów w nieco dalsze kierunki europejskie.


Piotr Żyła obecnie mieszka w Ustroniu. Kupił swój dom, w którym w najbliższym czasie powinien już zamieszkać. Każdy, kto będzie wypoczywał w tej miejscowości w nadchodzącym sezonie wiosenno-letnim, będzie miał szansę spotkać Piotrka.

 

 

Willa Natasza

Willa Natasza

Wisła, ul. Wyzwolenia

Wille 9.7
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Warszawianka

Willa Warszawianka

Wisła, ul. Jesionowa

Apartamenty 9.7
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Donia

Willa Donia

Ustroń, ul. Partyzantów

Kwatery i pokoje 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domek Pentelka

Domek Pentelka

Wisła, ul. Władysława Reymonta

Domki 9.8
Apartamenty i Pokoje Bocianówka

Apartamenty i Pokoje Bocianówka

Ustroń, ul. Ignacego Daszyńskiego

Apartamenty 9.7
Willa Maksym

Willa Maksym

Ustroń, ul. Ignacego Daszyńskiego

Kwatery i pokoje 9.9

 

 


Sprawdź oferty noclegów w Wiśle i Ustroniu


Gdzie lubi wypoczywać Piotr Żyła? Jego ulubione kierunki to przede wszystkim Azja oraz ciepłe miejsca, takie jak Wyspy Kanaryjskie, czy Egipt. W wolnych chwilach lubi również spacerować po beskidzkich szlakach.


Mamy nadzieję, że podczas nadchodzących zawodów w Oberstdorfie, zarówno Piotr Żyła, jak i cała polska ekipa dostarczy nam wiele powodów do dumy i radości.
Następny artykuł W Łodzi powstaje...

Komentarze

Zobacz również