Ziemia Lubuska - co warto zobaczyć?

Ziemia Lubuska - co warto zobaczyć?

Ziemia Lubuska to piękny i spokojny region na zachodnim krańcu Polski kuszący turystów licznymi walorami przyrodniczymi. To malownicza kraina pokryta gęstymi lasami, pofalowana wzgórzami oraz ozdobiona licznymi jeziorami. Stanowi ona idealny zakątek dla wszystkich miłośników obcowania z piękną i dziką przyrodą. Jeżeli kiedykolwiek zamarzy nam się ucieczka na łono natury z dala od zgiełku miasta, odwiedźmy Ziemię Lubuską.


Wypoczynek aktywny na Ziemi Lubuskiej


Decydując się na urlop na Ziemi Lubuskiej, wiele swojego wolnego czasu poświęcimy na korzystanie z przyrodniczych walorów okolicy. Natura odgrywa tu naprawdę dużą rolę. W regionie znajdziemy dwa parki narodowe, ponad 60 rezerwatów, 1,5 tysiąca pomników przyrody oraz 8 obszarów chronionego krajobrazu. W takich warunkach nie pozostaje nam nic innego jak założyć wygodne buty, spakować plecak i wyruszyć na szlaki. Zwolennicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu bez problemu powinni znaleźć tu coś dla siebie - liczne szalki piesze i rowerowe, zabiorą nas w piękne i klimatyczne zakątki, pozwolą lepiej poznać okolice i odpocząć na łonie natury.

Na jedną z wypraw powinniśmy wybrać się do Parku Narodowego “Ujście Warty”. Nadwiślański park to przede wszystkim tereny podmokłe, rozległe łąki oraz pastwiska, które stanowią niezwykle ważny zakątek dla ptactwa wodnego i błotnego. Pasjonaci przyrody, a w szczególności zapaleni ornitolodzy, będą mogli zobaczyć tutaj ponad 260 gatunków ptaków, co stanowi ponad połowę wszystkich obserwowanych w naszym kraju gatunków! Odkrywanie piękna i uroków lubuskiego parku narodowego ułatwią nam liczne szlaki i ścieżki turystyczne – przeznaczone zarówno do wędrówek pieszych, jak i rowerowych. Warto wyruszyć tutaj między innymi na ścieżkę przyrodniczą “Ptasim Szlakiem”. Dwukilometrowa trasa wiedzie przez najatrakcyjniejsze turystycznie tereny lęgowe i stanowi najlepsze miejsce do obserwacji ptaków. Podczas spaceru 2-kilometrową ścieżką natrafimy na tablice informacyjne, wiatę z ławkami oraz czatownię obserwacyjną. Miejsce to najlepiej odwiedzać wiosną, a jeżeli już się na to zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o zabraniu ze sobą lornetki, lunety, przewodnika oraz atlasu ptaków. Wtedy też wycieczka będzie z pewnością najciekawsza!

Na nieco krótszej ścieżce “Mokradła” czeka na nas natomiast muzealna wieża widokowa oraz zabytkowa przepompownia wody. Rowerzyści Park Narodowy mogą przemierzyć trasą “Na dwóch kółkach przez Polder Północny”. 30-kilometrowa trasa przebiega przez rozległe łąki Polderu Północnego-Witnica, będącego jednym z trzech obwodów ochronnych Parku Narodowego. Trasa przyrodniczo-historyczna jest dostępna dla turystów przez cały rok. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na charakter podłoża, w niektórych miejscach może okazać się wymagająca. Podczas rowerowej wycieczki znajdziemy między innymi dwie wieże oraz platformę widokową, sześć wiat turystycznych, liczne tablice informacyjne oraz ciekawe punkty edukacyjne. W czasie wycieczki dowiemy się między innymi, w jaki sposób rozpoznać czaplę, bociana i żurawia, jak odróżnić żabę od ropuchy, poznamy podstawowe informacje na temat ptaków drapieżnych oraz odkryjemy, jakie gatunki bezkręgowców żyją w lokalnych wodach.

Aktywny wypoczynek na terenie Ziemi Lubuskiej nie musi ograniczać się jedynie do spacerów oraz rowerowych wycieczek. Dzięki licznym jeziorom oraz dwóm istotnym polskim rzekom, w okolicy rozwinęła się turystyka wodna. Jeżeli urlop w województwie lubuskim chcemy spędzić naprawdę aktywnie, blisko przyrody oraz podziwiając uroki okolicy z ciekawej perspektywy, powinniśmy zdecydować się na spływy kajakowe. Na zwolenników tej formy aktywnego wypoczynku czekają liczne szlaki kajakowe oraz świetnie rozwinięta infrastruktura. Bez problemu znajdziemy tu stanice i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ukształtowanie terenu oraz duże zróżnicowanie tras sprawia, że dobrze poczują się tu zarówno doświadczeni kajakarze poszukujący wyzwań, jak i osoby rozpoczynające swoją przygodę z wiosłowaniem.

Początkujący powinni zdecydować się na spływ Odrą, Kanałami Zimna Woda oraz Czerwonym lub wyruszyć do Parku Narodowego “Ujście Warty”. W tych miejscach wczasowicze będą mogli liczyć na spokojne wody z niewielkimi i łatwymi do pokonania przeszkodami. Bardziej doświadczeni kajakarze poszukujący wymagających warunków mogą zdecydować się na spływ rzeką Paklicą, wypływająca z Jeziora Sławskiego Obrzycą oraz (koniecznie!) Pliszką przepływającą przez liczne jeziora Pojezierza Lubuskiego. Natomiast profesjonaliści powinni spróbować swoich sił na rzekach takich jak Kłodawa, Lenka czy Postomia. Niezależenie, na jaki poziom trudności się zdecydujemy, czekają tu na nas piękne widoki oraz niezwykła atmosfera.

Wśród najatrakcyjniejszych turystycznie szlaków można wymienić między innymi fragment Drawy przepływającej przez tereny Drawieńskiego Parku Narodowego, urokliwą Mierzęcką Strugę będącą częścią szlaku Lubuskich Mazur oraz Miałą płynąca przez Puszczę Notecką.


Atrakcje Ziemi Lubuskiej – co warto zobaczyć?


Ziemia Lubuska to głównie piękna przyroda, jednak nie tylko. Miłośnicy historii również powinni być zadowoleni z odkrywania regionu. W okolicy czekają wspaniałe pałace, imponujące zamki, dobrze zachowane średniowieczne mury obronne oraz tajemnicze fortyfikacje.

Jakie miejsce koniecznie powinniśmy zobaczyć? Jednym z najciekawszych i najpiękniejszych zabytków znajdujących się na terenie województwa lubuskiego jest Park Mużakowski. Jest on największym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim w naszym kraju. Zajmuje on powierzchnie ponad 700 hektarów po obu stronach Nysy Łużyckiej. Imponujący XIX-wieczny zespół parkowo-pałacowy w 2004 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest jedną z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej oraz niezwykłym przykładem współpracy dwóch państw na rzecz ochrony tego typu krajobrazu. Większa część kompleksu znajduje się na terenie naszego kraju, jednak niewątpliwie największą perełkę znajdziemy po stronie niemieckiej.

Z kolei jednym z najciekawszych miast leżących na terenie Ziemi Lubuskiej jest Zielona Góra. Klimatyczny, spokojna i piękna stolica regionu stanowi świetne miejsce na weekend dla każdego. Jeżeli już zdecydujemy się na urlop w tym miejscu, zwiedzanie powinniśmy rozpocząć od Starego Rynku wytyczonego w XIV i otoczonego pięknie zdobionymi kamieniczkami. W jego centrum stoi natomiast Ratusz z nieco krzywą wieżą. Wśród najciekawszych zabytków miasta należy wymienić przede wszystkim Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z ciekawym wnętrzem oraz najstarszy obiekt sakralny w mieście – Konkatedrę św. Jadwigi Śląskiej. W okolicy warto zajrzeć także do niezwykle klimatycznego skansenu w Ochli, a spacerując po mieście poszukać figurek zielonogórskich Bachusików.

Drugą stolicą regionu jest Gorzów Wielkopolski. W leżącym nad Wartą mieście będziemy mogli zobaczyć gotycką katedrę z XIII wieku, pozostałości po średniowiecznych murach miejskich, a także urokliwy Rynek Główny. Tam znajdziemy lokalną atrakcję, jaka jest Aleja Sławnych Gorzowian, czyli wkomponowane w bruk płyty pamiątkowe poświęcone słynnym mieszkańcom miasta. W mieście warto zobaczyć także XIX-wieczną fontannę Pauckscha.

Jednym z najpiękniejszych zakątków na mapie okolicy jest bez wątpienia Łagów nazywany perłą województwa lubuskiego. Niewielka i niezwykle urokliwa miejscowość położona jest między dwoma pięknymi jeziorami – Łagowski i Ciecz. Jednak na atrakcyjny klimat miasteczka wpływa także jego historyczny charakter. Zwiedzając Łagów, będziemy mogli zobaczyć warownię Joannitów, średniowieczną bramę gotycką z czerwonej cegły oraz kościół św. Jana Chrzciciela wzniesiony w 1726 roku.

Następny artykuł Podróż służbowa. Nowe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!