5 miejsc w Toruniu, które trzeba zobaczyć

5 miejsc w Toruniu, które trzeba zobaczyć

Toruń bez wątpienia należy do najpiękniejszych i najciekawszych polskich miast. Warto przyjechać tu na weekend niezależnie od pory roku, by zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca. Podpowiadamy, od jakich zakątków należy rozpocząć zwiedzanie.

Wśród miejsc, które trzeba zobaczyć w Polsce, Toruń zajmuje jedną z najwyższych lokat. Urokliwe uliczki, przepiękna zabytkowa zabudowa i zapach pierników sprawiają, że wycieczka do Torunia będzie długo wspominana przez każdego turystę.

 

Zobacz noclegi w Toruniu:

Apartamenty Kopernika 14

Apartamenty Kopernika 14

Toruń, ul. Mikołaja Kopernika

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Apartament na Starówce

Apartament na Starówce

Toruń, ul. Szewska

Apartamenty 9.9
Green Hostel

Green Hostel

Toruń, ul. Małe Garbary

Hostele 9.3


Co zobaczyć w Toruniu? Stare Miasto!


Pierwszym i najważniejszym punktem w Toruniu, gdzie każdy turysta powinien zawitać, jest Stare Miasto. Dzięki temu, że podczas wojny Toruń ominęły największe zniszczenia, dzisiaj można tam oglądać wspaniałe zabytki architektury gotyku. Wśród staromiejskiej zabudowy wyróżniają się strzeliste wieże kościołów, wspaniały ratusz oraz wyjątkowe kamienice, okalające rynek. W Toruniu zachował się też niemal niezmieniony układ przestrzenny, który daje pojęcie o tym, jak w średniowieczu wyglądały europejskie miasta.

Nic więc dziwnego, że urok Starego Miasta w Toruniu został doceniony na arenie międzynarodowej – w 1997 roku wpisano je na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

 

Muzeum: Ratusz Staromiejski

Muzeum: Ratusz Staromiejski

Toruń, ul. Rynek Staromiejski

Muzea 9.6


Pomnik Mikołaja Kopernika oraz… Filusia


Podczas spaceru po Starym Mieście koniecznie trzeba poszukać dwóch pomników. Pierwszy upamiętnia jednego z najsłynniejszych torunian – Mikołaja Kopernika. Znajduje się na staromiejskim rynku u stóp ratusza. Rzeźba astronoma, ustawiona na cokole, trzyma w ręce astrolabium. Warto też zwrócić uwagę na złoconą łacińską inskrypcję, która w kilku słowach podsumowuje życiowe dokonanie Kopernika.

Drugi pomnik budzi sympatię każdego, kto go zobaczy! Stoi przy ulicy Chełmińskiej i przedstawia pieska Filusia, wiernego towarzysza profesora Filutka. Obie postacie zostały stworzone przez Zbigniewa Lengrena, rysownika pochodzącego z Torunia, i przez wiele lat gościły na łamach „Przekroju”. Każdego roku w imieniny Zbigniewa przy pomniku gromadzą się mieszkańcy miasta oraz turyści, by wziąć udział w specjalnie przygotowanych atrakcjach. W ten dzień spełniają się także życzenia osób, które pogłaszczą pieska Filusia.


Pomnik Filusia, fot. Nocowanie.pl

Atrakcje Torunia - fontanna flisaka


Toruń przez stulecia był miastem handlowym – toruńscy kupcy swoje towary spławiali Wisłą. Nic więc dziwnego, że w mieście bogata i żywa jest tradycja flisacka. Przy głównym rynku stoi pomnik-fontanna upamiętniająca jednego z toruńskich flisaków. Postawiono ją w roku 1914, a inspiracją była legenda mówiąca o młodym flisaku, który uwolnił miasto od ogromnej plagi żab. Oczarował je grą na skrzypcach i wyprowadził daleko od ludzkich siedzib. Historia przypomina znane ludowe podanie o fleciście z Hameln.

Co zobaczyć w Toruniu? Żywe Muzeum Piernika


O Toruniu mówi się i myśli, jako o mieście piernika. Nic dziwnego, skoro od wieków słynie z wyrobu tych słodkości. Aby dowiedzieć się więcej o tej tradycji, warto odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, które mieści się przy ulicy Rabiańskiej 9. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by upiec tradycyjny przysmak według dawnej receptury i przy użyciu dawnych narzędzi.

Planetarium w Toruniu

Planetarium w Toruniu

Toruń, ul. Franciszkańska

Muzea 9.6


Twierdza Toruń. Poznaj atrakcje miasta


Mniej znaną atrakcją miasta jest pruska Twierdza Toruń, wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. System fortyfikacji miał chronić granicę prusko-rosyjską. Obecnie turyści mogą zwiedzać fort IV, znajdujący się pomiędzy ulicą Chrobrego a Kociewską, gdzie funkcjonuje restauracja i schronisko. Zainteresowani tematem powinni zajrzeć też do Muzeum Fortyfikacji Pancernej.

 

Zobacz inne atrakcje w Toruniu:

Krzywa Wieża

Krzywa Wieża

Toruń, ul. Pod Krzywą Wieżą

Zabytki 9.0
Bulwar Filadelfijski

Bulwar Filadelfijski

Toruń, ul. Bulwar Filadelfijski

Punkty widokowe 8.0
Smok toruński

Smok toruński

Toruń, ul. Przedzamcze

Pomniki, rzeźby 9.4


Następny artykuł Najlepszy prezent na Dzień...

Komentarze (2)

Maria

Moje piekne miasto!!!

Hanna

Piękne zdjęcia! Pozdrawiam

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej