5 największych ZOO w Polsce

5 największych ZOO w Polsce

Ogrody zoologiczne to miejsca, chętnie odwiedzane nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. Zajmują ogromne powierzchnie i są domem dla tysięcy zwierząt. Zwiedzając polskie miasta, koniecznie zaplanujcie sobie taki spacer. Nie pożałujecie. Przedstawiamy listę 5 największych zoo w Polsce.

Zoo w Gdańsku Oliwie


Gdański ogród zoologiczny jest jednym z największych i najbardziej atrakcyjnych w Polsce. ZOO o powierzchni 125 hektarów ulokowane zostało na niezwykle malowniczym terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Spacerując wytyczonymi ścieżkami podziwiać możemy m.in. zwierzęta, które nie występują już w swoim naturalnym środowisku: antylopy bongo, oryksy szablorogie czy hipopotamy karłowate.

Obecnie w gdańskim ogrodzie zoologicznym mieszka ok. 1000 osobników ponad 200 gatunków zwierząt, ze wszystkich kontynentów. Szczególnym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszą się kondory wielkie, pingwiny, wielbłądy dwugarbne, lwy rasy angolskiej, tygrysy amurskie, żyrafy i słonie indyjskie.

Sporą popularnością cieszą się także pokazy karmienia i treningi medyczne zwierząt oraz spotkania z ich opiekunami. Inną atrakcją, szczególnie dla najmłodszych dzieci jest wizyta w małym zoo. To wyjątkowe miejsce, gdzie można pogłaskać i przytulić żywe zwierzęta, np. kozy, owce, króliki czy alpaki. Pracownicy ogrodu przygotowują dla gości specjalną karmę, którą można podawać zwierzętom. W małym zoo odbywają się też zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty dla osób niepełnosprawnych.

Gdańskie zoo to naprawdę ogromna przestrzeń, dlatego planując zwiedzanie zarezerwujmy cały dzień. Jeśli znudzi nam się spacerowanie, możemy skorzystać z Kolejki Retro, która zabierze nas na wycieczkę po ogrodzie. Na miejscu znajduje się też park linowy „Małpi Jar”, wypożyczalnia wózków, punkty gastronomiczne oraz sklepik z pamiątkami – czynne w sezonie letnim.


ZOO w Poznaniu


W Poznaniu funkcjonują dwa ogrody zoologiczne: stary i nowy. Zabytkowe Stare Zoo w Poznaniu jest najdłużej funkcjonującym ogrodem zoologicznym w Polsce. Umiejscowione w centrum miasta, od kilku lat jest ogólnodostępnym parkiem, do którego wstęp jest bezpłatny. Obecnie mieszkają tam głównie zwierzęta udomowione, m.in. kuce szetlandzkie, owce bretońskie, kozy, osły, kury zielononóżki oraz niewielkie rozmiarami zwierzęta egzotyczne, m.in.: mundżaki chińskie, korońce plamoczube, turako ostroczube, nandu, skrzydłoszpony obrożne, lemury katta, lemury czerwonobrzuche, łabędzie czarne, dzioborożce trąbiące, argusy malajskie, koczkodany diana, gibony siamang, kapucynki czubate i talapoiny.

Nowe ZOO w Poznaniu jest drugim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce, zajmuje powierzchnię niemal 121 ha. Położone w pięknym miejscu, zachwyca nie tylko różnorodnymi gatunkami zwierząt, ale także otaczającym lasem. Wędrując leśnymi ścieżkami możemy odwiedzić słoniarnię, zobaczyć wybieg dla rysi europejskich czy azyl dla niedźwiedzi. Mieszkańcy poznańskiego ogrodu mają duże, zadbane wybiegi, dzięki czemu zwierzęta czują się swobodnie a zwiedzający mogą je „podglądać” z różnej perspektywy.

Kogo możemy spotkać w poznańskim ogrodzie? M.in. pustynnego torbacza kowari, zagrożonego wyginięciem jelenia aksis baweańskiego czy małpę marmozetę złotogłową. Ciekawostką może być też hodowla zagrożonego wyginięciem tygrysa syberyjskiego. Zwierzęta można zobaczyć przez pancerne szyby, umieszczone w domku będącym kopią syberyjskiej chaty z bali.

Nowe Zoo w Poznaniu to także insektarium, w którym żyją m.in. pająki ptaszniki, skorpiony, modliszki, szarańcza wędrowna i największe ślimaki lądowe świata.

Teren jest ogromny, dlatego planując odwiedzenie poznańskiego zoo, zarezerwujmy sobie dużo czasu. Jeśli zmęczy nas spacer, możemy przejechać się kolejką. Dzieci bez wątpienia ucieszą się z dodatkowych atrakcji – placu zabaw, parku linowego czy małego zoo, gdzie zobaczymy np. osiołki.  Na miejscu funkcjonują też punkty gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami.

Fot. źródło: Pixabay, autor: Alexas_Fotos

ZOO w Warszawie


Warszawskie ZOO znajduje się na obszarze dzielnicy Praga. Założone zostało w 1928 r. a w pierwszych latach funkcjonowania, zdecydowaną większość zwierząt stanowiły ptaki. Obecnie na 40 ha mieszka ponad 3500 osobników z ponad 500 gatunków zwierząt. Do największych atrakcji ogrodu należą: słonie, krokodyle i hipopotamy. Warte zobaczenia jest także rekinarium czy niedawno otworzony pawilon dla małp, gdzie można podziwiać m.in. goryle i szympansy.

Sporą atrakcją może być podejrzenie karmienia niektórych mieszkańców warszawskiego zoo. Codziennie o określonych godzinach można obejrzeć pokazowe karmienie foki, szympansa, goryla, pingwinów, piranii, hipopotamów, pawianów, lemurów czy nosorożców.

Uwaga, ciekawostka! W marcu 2018 r. w warszawskim zoo urodził się nosorożec indyjski, któremu nadano imię Jung. Było to o tyle ważne wydarzenie, że gatunek ten jest skrajnie zagrożony wyginięciem.


ZOO we Wrocławiu


Wrocławskie zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce oraz najbardziej zasobnym w zwierzęta. Historia tego obiektu sięga 1863 roku - wtedy władze miasta zezwoliły na budowę ogrodu zoologicznego. Obecnie na 33 hektarach, w centrum miasta, mieszka ponad 10 tys. zwierząt reprezentujących ponad 1,1 tys. gatunków. To właśnie we wrocławskim zoo mamy okazję, by zobaczyć: okapi, antylopki dik-diki, tygrysy sumatrzańskie, liski pustynne fenki, lemury, nosorożce indyjskie czy pantery.

Największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się bez wątpienia Afrykarium i Oceanarium. Znajdujące się tam baseny mają łączną pojemność 15 milionów litrów i mieszkają w nich zwierzęta z ponad 200 różnych gatunków, m.in. krokodyle nilowe, pingwiny przylądkowe czy rekiny. Co ważne, ich liczba stale się powiększa. Cały kompleks jest został na kilka krain tematycznych, pośród których znajduje się m.in. Rafa Morza Czerwonego, Głębiny Kanału Mozambickiego, Afryka Wschodnia, Wybrzeże Szkieletów w Namibii czy Dżungla Dorzecza Kongo. Wrocławskie Afrykarium i Oceanarium to jedyne tego typu miejsce na świecie, w którym podziwiać można faunę i florę z Afryki.

Kolejną atrakcją ogrodu jest Odrarium w postaci 4 zbiorników wodnych przybliżających faunę i florę Odry, od źródeł, aż po dolny bieg. Kilka lat temu otwarto także pawilon multimedialny "Klimat, Ludzie, Zwierzęta", w którym zwiedzający w interaktywny sposób mogą zapoznać się z problemami, które dotykają rejony Ziemi związane ze zmianą klimatu.

We wrocławskim zoo prowadzone są też zajęcia edukacyjne, a do dyspozycji gości jest także restauracja, taras widokowy i sklep z pamiątkami.

Uwaga, ciekawostka!
Wrocławskie zoo, a w szczególności Afrykarium i Oceanarium, to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w Polsce.


Zoo w Łodzi


Łódzkie Zoo jest niewielkie (17 ha), ale niezwykle piękne. Powstało 1938 r., a jego pierwszym mieszkańcem był jeleń Boruta, który przywędrował do centrum miasta, gdzie został złapany. Obecnie na terenie ogrodu mieszka ok. 2200 zwierząt z ponad 600 gatunków. Jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie zobaczymy zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie. Dużą popularnością w łódzkim zoo cieszą się także: tygrysy amurskie, gepardy, małpiarnia, akwarium z 22 zbiornikami czy wybieg dla żyraf, który powstał z okazji jubileuszu 50-lecia ogrodu.

Sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych zwiedzających, cieszy się także karmienie pokazowe. To wielka frajda móc podpatrzeć, jak swoje posiłki spożywa tamandua, wielbłąd, panda mała, lemur katta, wydra, binturong czy kea. W łódzkim zoo odbywają się też zajęcia i warsztaty, praktyki studenckie oraz urodziny dla dzieci.

Uwaga, ciekawostka! Jednym z najsłynniejszych mieszkańców łódzkiego zoo była słonica Magda. Dożyła sędziwego wieku, uznawana za jeden z najstarszych słoni indyjskich w Europie. Zmarła w 2016 r. w wieku 53 lat.

Następny artykuł Polacy planują wyjazdy....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!