Gorczański Park Narodowy - ciekawostki, atrakcje, szlaki

Gorczański Park Narodowy - ciekawostki, atrakcje, szlaki

Rzuć wszystko i jedź... w Gorce, a dokładnie do Gorczańskiego Parku Narodowego, który jest kwintesencją tego regionu, gdyż obejmuje ochroną to co w nim najcenniejsze.

Gdzie nie zajrzeć tam skarby przyrodnicze, geologiczne i historyczne. Są widokowe ścieżki i szlaki do wydreptania, krokusy do sfotografowania, szczyty do zdobywania, trasy do przejechania rowerem, konno lub na nartach, a także ogrom przeróżnych ciekawostek do odkrycia.

 

Gorczański Park Narodowy wyróżnia się przede wszystkim ciszą i spokojem. Cudownie poczują się tam osoby, które lubią wyprawy w otoczeniu bujnej i kojącej przyrody, górski klimat i ładne widoki.

 

Gorczański Park Narodowy utworzony w 1981 roku, chroni centralną część Gorców, które należą do Beskidów Zachodnich i Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Natomiast Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy sąsiadują z nim od strony wschodniej.

 

Głównym zadaniem parku jest ochrona biologicznej różnorodności regionu, prowadzenie badań naukowych i edukacji przyrodniczej, a także turystyczne udostępnianie terenu. Tak, więc przyjeżdżajcie - obserwujcie - podziwiajcie - zdobywajcie i odpoczywajcie. Tak - GPN to piękne miejsce na odpoczynek.

 

Gorczański Park Narodowy w liczbach:

  • powierzchnia parku: 7 029,85 ha;

  • powierzchnia otuliny: 16 647 ha;

  • obejmuje 1 województwo i 5 małopolskich gmin: Niedźwiedź (2995 ha), Kamienica (1313 ha), Mszana Dolna (1161 ha), Ochotnica Dolna (963 ha) i Nowy Targ (598 ha);

  • występują tam 3 kategorie ochrony: ścisła (3611,07 ha), czynna (2882,51 ha) i krajobrazowa (536,27 ha);

  • 6567 ha to własność skarbu państwa, 382 ha stanowi własność prywatną, a 81 ha należy do gmin.


Jak dojechać i gdzie nocować?


Do celu bez problemu dojedziecie zakopianką. Z Krakowa to zaledwie 70 km.


Należy jednak pamiętać, że przez park nie przebiega żadna główna droga. Najbliższe drogi wojewódzkie to 968 na północ i wschód (Mszana Dolna - Kamienica) oraz 969 na południu (Nowy Targ - Krościenko nad Dunajcem). Kilka kilometrów na zachód znajduje się Rabka-Zdrój i Nowy Targ, które są głównymi węzłami drogowymi regionu.

 

Gorczański Park Narodowy pozbawiony jest bazy noclegowej, ale na jego pograniczu usytuowane są schroniska turystyczne na Turbaczu, Starych Wierchach i Maciejowej.


fot. Andrzej Gruszka, Nocowanie.pl


Nie zamierzacie nocować w schroniskach ani w namiocie? Nie martwcie się! Mamy na to sposób, na Gorce noclegi czeka na was setki ofert z najbliższej okolicy.

 

Świetnym wyborem będą domki w Rabce-Zdroju lub apartamenty w Nowym Targu, ale rezerwując noclegi w tych miejscowościach, trzeba mieć na uwadze, że znajdują się one nieco dalej od szlaków, do których trzeba będzie dojść lub dojechać.

 

Polecamy również Porębę Wielką, Ochotnicę Górną, Lubomierz z których od razu możecie ruszyć na szlaki, a także Szczawę, Koninę, Obidową oraz Niedźwiedź. Oto kilka propozycji:

Gorczański Domek

Gorczański Domek

Niedźwiedź, ul. Koninki

Domki Niedźwiedź 10
Pod Stokiem

Pod Stokiem

Lubomierz, ul. Lubomierz

Agroturystyka Lubomierz 10
Pokoje U Jaśka

Pokoje U Jaśka

Ochotnica Górna, ul. oś.Furcówka

Kwatery i pokoje Ochotnica Górna 9.8

 

14 NAJ... w Gorczańskim Parku Narodowym


Największy płaz ogoniasty w Polsce - samalandra plamista jest oficjalnym symbolem parku.

fot. Charly4u, Pixabay

 

Najwyższe szczyty Gorców tj. , Jaworzyna Kamieniecka (1288 m), Kiczora (1282 m), Kudłoń (1279 m), , Czoło Turbacza (1258 m) i Gorc (1228 m) znajdują się w obrębie Gorczańskiego Parku Narodowego. A co z górą Turbacz (1310 m)? Dowiedzieliśmy się, że część gruntów na kopule jest własnością parku, inne - choć jeszcze oficjalnie nie są w jego granicach również są zarządzane przez Gorczański Park Narodowy. Podsumowując najwyższym szczytem GPN pozostaje Jaworzyna Kamieniecka.

 

Gorce należą do Karpat Zewnętrznych, zwanych fliszowymi. To jeden z najciekawszych i unikalnych pod względem geologicznym rejonów Polski, a skały i skamieniałości stamtąd są obiektem badań geologów z całego świata.

 

Największą jaskinią rozpadlinową w Gorcach, jest Zbójecka Jama. Odnajdziecie ją na zachodnich zboczach góry, zaledwie 10 minut od samego szczytu Jaworzyny Kamienickiej i jakieś 800 m od kapliczki Bulandy. Jaskinia osuwiskowa jest trudno dostępna, gdyż rozpoczyna się pionową sztolnią o głębokości 3,5 m. Nie zdziwcie się więc, jak zobaczycie sporą dziurę w ziemi w drodze na szczyt.


Najwyżej położone obserwatorium astronomiczne w Polsce, znajduje się na szczycie Suhory (1000 m n.p.m.).

 

Najbardziej charakterystyczną cechą krajobrazu i przyrody Gorców są polany gorczańskie, przez miejscową ludność nazywane także halami. To piękne przestrzenie pozwalające oddychać pełną piersią rześkim, górskim powietrzem oraz zapewniające wspaniałe widoki na Pieniny, Tatry, Beskid Wyspowy, Żywiecki i Śląski.

 

fot. krystianwin, Pixabay

 

Podobno jedną z najpiękniejszych polan jest Jaworzyna Kamienicka, ale o gustach się nie dyskutuje. Warto sprawdzić samemu! A gdy już to zrobicie - dajcie znać w komentarzu, czy wam się podoba.

 

Najwięcej krokusów w Beskidach znajdziecie właśnie Gorcach. Krokusy z gatunku szafrana spiskiego zakwitają w zależności od długości zimy, każdego roku o innej porze. Krokusowe dywany najczęściej pojawiają się w marcu i kwietniu, przy Turbaczu np. przy Przełęczy Długiej i Czoła Turbacza, czy też przy Bulandowej Kapliczce, Polanie Stawieniec i Podskały.

 


fot. Couleur, Pixabay

 

Przed II wojną światową, Gorce zaraz po Tatrach były największym ośrodkiem pasterstwa. Jeszcze długo po wojnie były tam szałasy pasterskie i trwał intensywny wypas.

 

Najstarszym zabytkiem znajdującym się na terenie parku, jest kapliczka Bulandy na polanie Jaworzyna Kamieniecka. Jej fundatorem był najsłynniejszy gorczański baca - Tomasz Chlipała, zwany Bulandą. Znany też z leczenia ludzi i zwierząt, a nawet uważano go za czarodzieja. Z Gorcami wiąże się wiele legend, a co najmniej 4 dotyczą tej kapliczki. Jedna mówi, że Bulanda postawił ją dla pokutujących i błąkających się po górach dusz. Druga głosi, że kapliczka została wybudowana dla jego zmarłej córki. Kolejne związane są ze znalezionymi bądź ukrytymi skarbami.

 

Największym naturalnym bogactwem Gorców jest puszcza karpacka oraz polany reglowe.


Najliczniejsza populacja traszek górskich i traszek karpackich w Polsce znajduje się właśnie w Gorczańskim Parku Narodowym.

 

Najdłuższa (1450 m) nartostrada w Gorcach usytuowana jest w Porębie Wielkiej - sercu GPN. Czerwoną, stromą trasę z Tobołowa na Polanę Hucisko polecamy osobom, które już dość pewnie czują się na nartach.

 

Najmniej zmienione przez działalność człowieka są dolnoreglowe lasy mieszane, zwane buczyną karpacką z drzewostanem bukowo-jodłowym.

 

Świat roślin


Lasy stanowią aż 95% powierzchni całego parku i występują na dwóch piętrach roślinności: reglu dolnym i górnym. Gatunki drzew porastające Gorczański Park Narodowy to głównie świerk, buk i jodła. Domieszkę stanowią: modrzew, olsza szara, jawor oraz wiąz i jesion.

 

Występują tam również zespoły leśne tj. buczyna karpacka, olszyna karpacka, czy olszyna bagienna. W runie leśnym rosną typowe dla nich gatunki o wdzięcznych nazwach np. żywiec bulwkowaty, bodziszek leśny, urdzik karpacki, czosnek niedźwiedzi, czy też żywokost sercowaty.

 


fot. oyso, Pixabay

 

Dzięki ochronie przyrody, drzewa dożywają sędziwego wieku, po czym naturalnie ustępują miejsca młodym siewkom. Dlatego, możemy podziwiać drzewostan na każdym etapie rozwoju. To piękne zjawisko! Zachęcamy do spacerów po gorczańskich, tętniących życiem lasach, gdzie na każdym kroku słychać stukanie dzięcioła i czuć świerkowy zapach. 


W Gorczańskim Parku Narodowym żyje:

  • 850 gatunków roślin naczyniowych,

  • 30 gatunków mchów,

  • 507 gatunków porostów i grzybów naporostowych,

  • 736 gatunków grzybów wielkoowocnikowych,

  • 116 gatunków wątrobowców.


Rośnie tam 113 prawnie chronionych gatunków, a 22 z nich są typowe dla piętra alpejskiego, np. tymotka alpejska, wiechlina alpejska oraz kuklik górski. Znaczny jest udział gatunków górskich tj. miłosna górska, liczydło górskie, tojad dzióbaty, jaskier platanolistny, omieg górski.


Zespoły roślinne związane z polanami stanowią osobną grupę. Co ciekawe, występuje tam aż 130 gatunków rosnących wyłącznie na tego typu halach i 30% gatunków flory Gorców.

 

fot. MartinPhotography, Pxabay

 

Sami widzicie, że przyroda na tym terenie jest wyjątkowa i piękna. Obcowanie w takich warunkach, po prostu musi być piękne.


Świat zwierząt


Na obszarach Gorczańskiego Parku Narodowego występuje:

  • 214 gatunków kręgowców, a w tym:

    • 4 gatunki ryb (pstrąg potokowy, głowacz pręgopłetwy, strzelba potokowa, karpiowate);

    • 8 gatunków płazów (salamandra plamista, żaba trawna, ropucha szara, kumak górski, traszki np. górska, karpacka, zwyczajna, grzebieniasta);

    • 5 gatunków gadów (jaszczurka żyworodna, jaszczurka żyworodna, padalec, zaskroniec zwyczajny i jadowita żmija zygzakowata);

    • 140 gatunków ptaków (nawet rzadkie w skali europejskiej głuszec, dzięcioł białogrzbietowy, sóweczka i puszczyk uralski);

    • 13 gatunków nietoperzy;

    • 56 gatunków ssaków.

  • ponad 1000 gatunków bezkręgowców w tym 23 endemity karpackie i karpacko-sudeckie.


Na terytorium GPN znajduje się 33 gatunki kręgowców zagrożonych w Polsce wyginięciem. Są to m.in.: orlik krzykliwy, orzeł przedni, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł trójpalczasty, głuszec, sóweczka, cietrzew, włochatka, puszczyk uralski, traszka karpacka, traszka grzebieniasta, koszatka leśna, mroczek posrebrzany, podkowiec mały, popielica szara, mroczek pozłocisty, rzęsorek mniejszy, ryś euroazjatycki, niedźwiedź brunatny, wilk szary, żbik europejski. Gatunki zagrożone opisane są szczegółowo w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

 

Warto podkreślić, że terytorium parku, to wspaniałe siedlisko dla zwierząt bezkręgowych, zwłaszcza owadów. Charakterystyczne dla fauny i przyrody Gorców jest występowanie wielu gatunków motyli i chrząszczy.

 


fot. josefko48, Pixabay

 

Gorczański Park Narodowy został włączony do sieci Natura 2000 jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – „Gorce”. Ponadto terytorium parku i jego otoczenie wchodzi w skład Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk o nazwie „Ostoja Gorczańska”.

 

Przebywając na terenie parku może nawet dojść do spotkania trzeciego stopnia z dużym drapieżnikiem tj. wilk i ryś, a nawet niedźwiedź. Dla spokoju sprawdźcie: Wyjazd w góry. Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?

 

Ciekawostki i atrakcje Gorczańskiego Parku Narodowego i okolicy:

 

Na trzech gorczańskich szczytach: Lubaniu, Gorcu i Magurkach znajdują się wieże widokowe z których roztaczają się piękne widoki na okolicę.

 

fot. Andrzej Gruszka, Nocowanie.pl

 

Ciekawym punktem na mapie parku jest tzw. Papieżówka. To polana z szałasem, na której przez ok. 2 tygodnie w 1976 roku przebywał przyszły papież Jan Paweł II.

 

Na terenie GPN istniały niegdyś huty szkła, np. na polanie Hocisko przez prawie 40 lat działa huta szkła Lubomirskich. Do dziś można natrafić na ich pozostałości.

 

Prawdziwa gratka dla interesujących się lotnictwem czeka Pod Pańską Przehybką w miejscu katastrofy Liberatora.

 

fot. Andrzej Gruszka, Nocowanie.pl

 

Spacerując po szlakach, spójrzcie czasem w górę. Może uda wam się dostrzec paralotniarzy, którzy coraz liczniej przyjeżdżają w te rejony. A może sami odważycie się na taki lot?

 

Nieoczywistym, ale zachwycającym obiektem turystycznych na obszarze parku jest zabytkowy kościół św. Archanioła w Dębnie. Co w nim takiego niezwykłego? Obiekt został wzniesiony bez użycia ani jedno gwoździa! Brawa dla architektów.

 


fot. Nocowanie.pl

 

"Para - buch! Koła - w ruch!..." - jeśli chcecie na własne oczy przekonać się o czym pisał Julian Tuwim, odwiedźcie Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. To nie lada gratka dla miłośników kolei i kolekcjonerów fantastycznych przygód. Podczas tzw. parowozjady można liczyć nawet na przejażdżkę w kabinie maszynisty.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Gorczański Park Narodowy zarządza również Parkiem dworskim hr Wodzickich w Porębie Wielkiej oraz obiektem edukacyjno-wystawienniczym o nazwie Gajówka Mikołaja w Dolinie Łopusznej.

 

Warto dodać, że w Gorcach występują również wychodnie skalne, z których najokazalszy to Kudłoński Baca, a skałkom towarzyszą ciekawe jaskinie rozpadlinowe.

 

Turystyka


Niektórzy mówią, że Gorce, jak i Beskidy nie są już tak kameralne jak kiedyś. Zapewne coś w tym jest, ale z pewnością nie są tak oblegane, jak chociażby Tatry. To nadal oaza spokoju, pełne uroku trasy turystyczne i przestrzeń pełna przyrodniczej magii.

 

Trasy spacerowe są nietrudne i atrakcyjne, dlatego każdy mały odkrywca poczuje się tam jak ryba w wodzie. Gorczański Park Narodowy to też świetne miejsce dla miłośników natury - jesteśmy pewni, że Paszczak z Doliny Muminków miałby tam jak w raju. Doszły nas również słuchy od fanów dwóch kółek, że szlaki rowerowe pozwalają osiągnąć tam prędkości ponaddźwiękowe. Nie zdziwcie się więc, jak zobaczycie jakąś zjawę na szlaku - najprawdopodobniej to nie duch, a szalony rowerzysta cieszący się urokami parku.

 

Długość szlaków


Łączna długość szlaków turystycznych i spacerowych wynosi ponad 100 km!
Zaprawieni w bojach turyści rowerowi mają do dyspozycji 58 km szlaków (trasy trudne).
Miłośnikom konnych wypraw udostępniono 60 km szlaków w pięknym terenie z rozległymi widokami.

 

Mała przypominajka: na odcinkach szlaków, które są zarówno szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi, pierwszeństwo mają turyści piesi, potem poruszający się konno, a dopiero później rowerzyści.

 

Rodzaje i przykłady szlaków turystycznych 

Szlaki piesze: 

  • szlak zielony z doliny Kamienicy na Kudłoń - to jedna z najkrótszych znakowanych tras turystycznych. Pokonacie ją w ok. 1,5 godziny. 

  • niebieski szlak: polana Trusiówka - dolina Kamienicy - przełęcz Borek - to jedna z najłatwiejszych tras. Czas przejścia wynosi ok. 3 godziny. 

  • zielony szlak: Koninki (kaplica św. Rozalii) - polana Tobołów - Suhora -Obidowiec - Stare Wierchy. Czas przejścia ok. 3,5 godziny. 

  • niebieski szlak: Huciska - polana Szałasisko - polana Średnie - Czoło Turbacza - Schronisko pod Turbaczem. Czas przejścia to co najmniej 2,5 godziny. 

  • szlak pamiątek orkanowskich: Niedźwiedzia na Turbacz zaznaczony zielonymi znakami: Siedziba dyrekcji GPN - rynek w Niedźwiedziu z pomnikiem Władysława Orkana - Orkanówka - polana Łaki - Turbaczyk - Turbacz. Czas przejścia to minimum 5 godzin. 

  • Lubomierz - polana Jastrzębie - Kudłoń (wychodnie skalne z najbardziej okazałą Kudłońską Bacą) - Kopa - Koniny. Czas przejścia to min. 4,5 godziny. 

  • żółty szlak: Lubomierz Przysłop (Rzeki) – Kudłoń – przełęcz Borek – Hala Turbacz – Turbacz (schronisko). Czas przejścia to min. 5 godzin.


Warto wiedzieć, że przez Gorczański Park Narodowy przebiega fragment głównego szlaku beskidzkiego - czerwone znaki, który prowadzi z Beskidu Śląskiego aż w Bieszczady.  

  • Trasa: Stare Wierchy - Hala Turbacz - szczyt Turbacza - Hala Długa - Kiczora - polana Zielenica w kierunku przełęczy Knurowskiej. Czas przejścia to 7, 5 godziny. Wędrówka przez cały gorczański odcinek z Rabki przez Turbacz, Lubań do Krościenka zajmuje ponad 15 godzin.


fot. Andrzej Gruszka, Nocowanie.pl

Szlaki spacerowe (znaki: kwadrat biało-czerwony po przekątnej): 

  • Koninki Huciska - uroczysko Pasieka - Konina Potasznia; 

  • Koninek Huciska - dolina Olszowego Potoku - szczyt Tobołowa - Poręba Górna; 

  • Koninki Huciska - dolina potoku Turbacz - dolina Olszowego Potoku; 

  • Koniny Potasznia - przełęcz Borek - szlakiem niebieskim do Rzek; 

  • Rzeki przez Jaworzynę Kamienicką - Zbójnickia Jama (ponad 10 km); 

  • Ochotnica Górna - Ustrzyka przez Suchą na Kiczorę; 

  • Łopuszna - Żubrowiska.


Szlaki rowerowe (znaki: biały prostokąt z czarną sylwetką roweru): 

  • polana Potasznia (Konina) - Pasieka - polana Hucisko w Koninkach; 

  • Konina Potasznia - przełęcz Borek - niebieskim szlakiem do polany Trusiówka (Lubomierz-Rzeki); 

  • przełęcz Borek - Hala Turbacz - Schronisko PTTK na Turbaczu; 

  • polana Hucisko, Koninki - dolina Olszowego Potoku - Czarne Błota - Tobołczyk - Poręba Górna; 

  • polana Hucisko, Koninki - dolina Olszowego Potoku - Tobołów - Kopana Droga - polana Młynarska - dojazd do czerwonego szlaku); 

  • polana Hucisko, Koninki - dolina potoku Turbacz - Aniołka - polana Szałasisko - dolina Olszowego Potoku; 

  • Stare Wierchy - Obidowiec - Schronisko PTTK na Turbaczu - polana Gabrowska - Kiczora – Zielenica- przełęcz Knurowską - Główny Szlak Beskidzki; 

  • przełęcz Knurowska - Zielenica - Kiczora – Turbacz; 

  • polana Trusiówka, Lubomierz-Rzeki - Papieżówka - dalej przez Jaworzynę Kamienicką – polanę Gabrowską – do Schroniska PTTK na Turbaczu.



fot. si_kor, Pixabay

Szlaki konne (znaki: pomarańczowe koło na białym tle): 

  • Turbacz - polana Mraźnica pod Gorcem; 

  • polana Gabrowska - Jaworzyna Kamienicka - Trusiówka; 

  • Konina Potasznia - Pasieka – Koninki; 

  • Konina Potasznia - Brukowana Droga - przełęcz Borek i dalej niebieskim szlakiem do Lubomierza Rzek; 

  • Koninki - dolina potoku Turbacz - dolina Olszowego Potoku; 

  • Poręba Górna - Tobołów; 

  • Koninki - Tobołów - Kopana Droga do czerwonego szlaku - Obidowiec – Turbacz; 

  • polana Gabrowska – Zielenica- do granic GPN.


Co poza szlakiem?


Ścieżki edukacyjne oznaczone zielonymi kwadratami:

  • Dolina potoku Jaszcze

  • Dolina potoku Turbacz

  • Na Turbaczyk

  • Dolina Kamienicy

  • Dolina Gorcowego Potoku

  • Park podworski hrabiów Wodzickich i góra Chabówka

  • Wokół doliny Poręby

  • Z Łopusznej na Jankówki

  • Z Turbacza na Jaworzynę Kamienicką

  • Partyzancka ścieżka na Turbacz


fot. Andrzej Gruszka, Nocowanie.pl


Narty:

Turystyka narciarska to świetny sposób na aktywny wypoczynek i poznawanie przyrody w zimowej odsłonie. W Gorcach można ją uprawiać na terenach powyżej 600 m n.p.m., gdy pokrywa śnieżna wynosi ponad 20 cm. Okolice GPN to znakomite miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego.

 

Trasy zjazdowe: Lubomierz Ski, Nowy Targ - Długa Polna, Kluszkowce SKI, Koninki, Rabka-Zdrój.

 

Trasy biegowe: Obidowa - Śladami Olimpijczyków, Klikuszowa - Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce, trasy w Nowym Targu: Bór na Czerwonem, Bór Kombinacki, Długa Polana, Lubomierz-Rzeki - dolina Kamienicy - trasa utrzymywana przez UKS Gorce Lubomierz Rzeki.

 

Amatorskie trasy znajdziecie w dolinie Kamienicy, w dolinie Olszowego potoku i potoku Turbacz.

 

Punkty widokowe


Każda z 25 polan na terenie GPN zawiera tablice informacyjne z panoramą widokową oraz informacjami o florze, faunie i walorach kulturowych danego miejsca. Warto się temu przyjrzeć, choćby po to, aby zapamiętać, gdzie było taaaaaak pięknie.

 

Questy


"Dolina potoku Kamienica" i "A może Ewa nie znała drzewa?" możecie znaleźć w aplikacji Questy - Wyprawy Odkrywców. Ulotki z zadaniami zdobędziecie również w Ośrodku Edukacyjnym GPN w Porębie Wielkiej oraz w punkcie informacji turystycznej na polanie Trusiówka w Lubomierzu-Rzekach. Questy to gry terenowe łączące świetną zabawę, aktywny wypoczynek i odkrywanie ciekawych miejsc, a w dodatku są darmowe.

 

Biwak w wyznaczonym miejscu


Marzy Ci się noc na łonie natury, gdzie poczujesz jej dzikość i doświadczysz uroków biwakowania? Mamy dobre wieści. Na polanie Trusiówka w Lubomierzu – Rzekach i Oberówka w Koninkach możecie rozbić namiot i do woli korzystać z ich uroków.

 

Bilety w Gorczańskim Parku Narodowym


Od dnia 1 stycznia 2022 każdy kto chce odwiedzić Gorczański Park Narodowy, powinien zakupić bilet wstępu.

 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska z dnia 14.09.2021 roku, pieniądze pozyskane ze sprzedaży biletów wstępów do parków narodowych są przeznaczone na utrzymanie czystości na szlakach i infrastruktury turystycznej. W Gorczańskim Parku Narodowym podobnie jak w przypadku innych górskich parków narodowych, część funduszy wspiera także działalność ratowniczej Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 

Cennik Gorczańskiego Parku Narodowego:

  • 7 zł - bilet normalny na 1 dzień,

  • 3,50 zł - bilet ulgowy na 1 dzień,

  • 14 zł - bilet normalny na 3 dni,

  • 7 zł - bilet ulgowy na3 dni,

  • 35 zł - bilet normalny na 7 dni,

  • 17,50 zł - bilet ulgowy na 7 dni,

  • 0 zł - dzieci do ukończenia 7. roku życia.


fot. Andrzej Gruszka, Nocowanie.pl

Gdzie kupić bilety do Gorczańskiego Parku Narodowego?

  • w punktach poboru opłat przy szlakach: w Porębie Wielkiej - Koninkach i Lubomierzu – Rzekach oraz w Ośrodku Edukacyjnym GPN w Porębie Wielkiej 4;

  • w mobilnych punktach sprzedaży biletów;

  • przez aplikację mobilną mPay;

  • za pomocą strony internetowej eparki.pl.


Z opłat wyłączone są:

  • park dworski hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej- Obwód Ochronny Dwór),

  • szlak żółty: Poręba Górna - Stare Wierchy,

  • szlak zielony: Stare Wierchy - Obidowiec,

  • szlak czerwony: Bardo – Stare Wierchy – Rozdziele - Turbacz,

  • szlak zielony: Przysłop - Gorc,

  • szlak niebieski: Gorc - Lubomierz-Rzeki.


Park narodowy - ważne zasady


Gorczański park narodowy jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Obejmuje centralną część Gorców. Już w roku 1927, Ludwik Wodzicki z Poręby Wielkiej, założył na obszarze około 1 km² rezerwat przyrody im. Władysława Orkana. Gorczański Park Narodowy utworzony został dopiero w 1981 roku.

 

fot. Andrzej Gruszka, Nocowanie.pl

 

Spacerując po parku narodowym stosujmy zasady odpowiedzialnej turystyki „leave no trace”, czyli nie zostawiaj śladu, a ponadto:

  • pamiętaj, że to obszar chroniony i należy zachowywać się tak aby nie zakłócać spokoju jego mieszkańcom;

  • szanuj przyrodę, czyli nie śmieć, nie niszcz, nie zrywaj, nie strasz, nie dokarmiaj;

  • poruszaj się tylko wyznaczonymi szlakami i w porze dziennej (od świtu do zmierzchu);

  • nie rozpalaj ogniska, nie organizuj biwaku poza Oberówką i Trysiówką;

  • dbaj o własne bezpieczeństwo: dostosuj trasę do warunków pogodowych, zabierz niezbędne rzeczy i odpowiednie ubrania;

  • zapisz numer alarmowy w górach 601 100 300 - TOPR/GOPR oraz zainstaluj aplikację RATUNEK.


fot. Andrzej Gruszka, Nocowanie.pl


Co można, a nawet trzeba? Odwiedź jest krótka: wypoczywać, odkrywać i cieszyć się otaczającą przyrodą! Niech was zachwyci po stokroć!

 

Następny artykuł Gdzie wybrać się na rower...

Komentarze (2)

Pati

tam jest pięknie! I już niebawem zakwitną krokusy :))))***

Kaska

Jeszcze nie bylam...a brzmi bardzo zachecajaco...moze sie skusze jeszcze w te wakacje hynmm...

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!