Łódzkie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?

Łódzkie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?

Chyba nie ma osoby, która nie marzyłaby o poznaniu wszystkich miejsc, które z powodzeniem można zaliczyć do tych najpiękniejszych w Polsce. Każdy region może pochwalić się czymś wyjątkowym. Turyści podróżują nie tylko w sezonie letnim, ale również w pozostałych miesiącach. Wybierając województwo łódzkie na cel swojej wyprawy, możemy się liczyć z tym, że nasz wyjazd będzie obfitował w wiele wspaniałych przeżyć. Tutejsze zabytki, przyroda, miejsca do wypoczynku nad wodą - wszystko to pozwoli miło spędzić czas w każdym miesiącu. W tym artykule przedstawimy Wam najbardziej atrakcyjne miejsca, które każdy turysta wypoczywający w tym regionie, koniecznie powinien zobaczyć. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Na wstępie warto podkreślić, że Łódzkie może nie jest tak popularnym regionem, jak chociażby góry, jeziora, czy morze. Ma jednak w sobie coś, co przyciąga turystów n krótszą lub dłuższą chwilę. Nie ulega żadnej wątpliwości, że największym atutem tego regionu, jest jego lokalizacja w centralnej części Polski, co umożliwia spokojne i bezproblemowe dotarcie z pozostałych części kraju. Blisko stąd do Wrocławia, w Karkonosze, a nawet nad morze. Region województwa łódzkiego wyróżnia się także wspaniałymi zabytkami, licznymi atrakcjami przyrodniczymi, dzięki czemu stanowi doskonałe miejsce na krótki wypoczynek podczas weekendu lub doskonały pomysł na wyjazd na kilka godzin poza miasto. Na pewno nie będą się tu nudzić rodziny z dziećmi, osoby starsze, czy grupy znajomych. Odkrywanie Polski warto rozpocząć od miejsc naprawdę wyjątkowych, a Ziemię Łódzką z powodzeniem można zaliczyć właśnie do tej kategorii.


Warto zaznaczyć, że praktycznie każda miejscowość w województwie łódzkim stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu. Jeśli przyjechaliśmy tu swoim prywatnym samochodem, to aż grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam cały ten region. Aktywni, młodzi, osoby starsze, rodziny z dziećmi - tu na pewno każdy znajdzie się coś dla siebie i to zarówno podczas krótkich, weekendowych wyjazdów, jak i podczas długich urlopów. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się nad tym, co województwo łódzkie ma niezwykłego do zaoferowania, to spieszymy z podpowiedzią.


Sprawdź również: 5 najlepszych kąpielisk w województwie łódzkim


Co warto wiedzieć o województwie łódzkim?


Jeśli chcemy nieco lepiej poznać województwo, jak i miejsca, które koniecznie należy zobaczyć na Ziemi Łódzkiej, warto nieco lepiej przyjrzeć się samemu regionowi i najważniejszym informacjom z nim związanym. Jest to województwo, znajdujące się w centralnej części kraju, obejmujące powierzchnię 18 218,95 km2 i zamieszkiwane przez 2,45 mln osób. Region ten ma najmniejszą lesistość w kraju, jednak spokojnie znajdziemy tu również miejsca, w których każdy będzie mógł wypocząć na łonie przyrody. Najbardziej popularnym miejscem wśród turystów jest oczywiście Łódź - miasto pełne zabytków i atrakcji, chętnie odwiedzane przez turystów, głównie w weekendy. Z turystycznego punktu widzenia, należy zaznaczyć, że Ziemia Łódzka cieszy się zainteresowaniem praktycznie przez cały rok. Oprócz wcześniej wspomnianej Łodzi, chętnie odwiedzane są tu również Wieluń, Tomaszów Mazowiecki, Sieradz, Radomsko, czy Skierniewice


Ziemia Łódzka jest dość niepozornym regionem. Wbrew pozorom może pochwalić się jednak naprawdę interesującym klimatem oraz sporym potencjałem. Na wczasowiczów, którzy zdecydują się na wizytę w tej części Polski, czekają liczne zabytki i odkrywanie regionalnej tradycji. To jednak nie wszystko. W regionie znajdziemy wiele ciekawych miejsc, malowniczych zakątków oraz śladów interesującej przeszłości. Przyroda Ziemi Łódzkiej również zachwyca. Kusi turytów dolinami Pilicy i Warty, Zalewem Sulejowskim oraz Puszczą Milicką. Turystyczną wisienką na torcie jest oczywiście stolica regionu. Łódź nie jest jednak jedynym miastem, do którego warto wpaść z wizytą podczas odkrywania zalet Ziemi Łódzkiej. Mając na uwadze przyrodę, należy podkreślić, że na terytorium całego regionu możemy znaleźć 89 rezerwatów i 7 parków krajobrazowych (Załęczański, Przedborski, Sulejowski, Spalski, Międzyrzecza Warty i Widawki, Wzniesień Łódzkich oraz Bolimowski). Oprócz atutów historycznych i przyrodniczych, województwo łódzkie stanowi również doskonałe miejsce do kontynuowania edukacji lub rozwijania rozmaitych biznesów. To nie tylko wspaniały region do wypoczynku, ale również do codziennego życia.


Gdzie warto się wybrać w województwie łódzkim?


Jeśli mamy do dyspozycji sporo czasu, to podczas wypoczynku na Ziemi Łódzkiej, powinniśmy zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze. Jeśli mamy do dyspozycji swój prywatny samochód, to tym lepiej. Wiele atrakcji jest od siebie oddalonych, a przemieszczanie się w ten właśnie sposób, pozwoli odkryć jak najwięcej. Możemy być pewni tego, że w województwie łódzkim nikt nie powinien się nudzić - po mile spędzonym czasie podczas zwiedzania zabytków, będziemy mieć okazję do podziwiania i poznawania wielu niezwykłych miejsc i pięknej przyrody. Co w związku z tym warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział Stacja Radegast

Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział Stacja Radegast

Łódź, ul. Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto

Muzea
Park im. Adama Mickiewicza

Park im. Adama Mickiewicza

Łódź, ul. Zgierska

Parki miejskie 10.0
Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska

Łódź, ul. Piotrkowska

Trasy spacerowe 10.0
  • Wizyta w Łodzi


Planując weekend lub dłuższe zwiedzanie Ziemi Łódzkiej, warto rozpocząć od najważniejszego punktu województwa. To miejsce pełne zabytków i niezwykłej historii i jednocześnie polskie miasto należące do czołówki tych najchętniej odwiedzanych. Warto podkreślić, że w Łodzi możemy spotkać turystów o każdej porze roku. Są to zarówno filmowcy, jak i pasjonaci historii i niezwykłych miejsc związanych z kulturą i sztuką. Łódź posiada również doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną, przez co pobyt w tym miejscu na pewno będzie udany i urozmaicony. Na pewno warte podkreślenia jest to, że w Łodzi będziemy spędzać czas aktywnie - znajdziemy tu wiele tras spacerowych, które zaprowadzą nas w najbardziej atrakcyjne miejsca.


Największą atrakcją w Łodzi jest ulica Piotrkowska – deptak, przy którym toczy się życie miasta. Lubianym przez turystów miejscem jest również Centrum Manufaktura, czyli centrum handlowe powstałe na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. No i oczywiście teatry, kluby i muzea: Muzeum Fabryki, Muzeum Kanału Dętka, Biała Fabryka - Centralne Muzeum Włókiennictwa czy Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.


Sprawdź: Weekend w Łodzi. Gdzie wybrać się na jesienny spacer?

Łódź uważana jest za miasto posiadające wspaniałą historię i architekturę, przez niektórych nazywana jest stolicą polskiego filmu. To właśnie w Łodzi znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii w niewielkiej odległości od muzeum - słynna łódzka Filmówka. W mieście odbywają się też liczne imprezy, m.in. Festiwal Łódź Czterech Kultur czy magiczny Light Move Festival. To punkt obowiązkowy podczas poznawania całego regionu Ziemi Łódzkiej.

 

 

Noclegi Perfect

Noclegi Perfect

Łódź-Widzew, ul. Ruska

Kwatery i pokoje 9.4
Pokoje Gościnne Helenówek

Pokoje Gościnne Helenówek

Łódź, ul. Okulickiego

Kwatery i pokoje 9.8

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Łodzi


  • Wypoczynek w Uniejowie


Kolejną z propozycji miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w województwie łódzkim, jest Uniejów. Miejsce to słynie przede wszystkim z term, ale również zagrody młynarskiej i zamku, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. 


Będąc w Uniejowie musimy przede wszystkim zobaczyć zamek arcybiskupów gnieźnieńskich, w którym obecnie mieści się hotel. Budynek został wzniesiony w latach 1360 – 1365 z polecenia arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego. Ta gotycka warownia była zamkiem biskupów gnieźnieńskich, a w czasach wojen pełniła funkcje refugium dla skarbca i archiwum gnieźnieńskiego. Od 1816 roku zamek był własnością rodziny Tollów. Z tego okresu pochodzą zmiany w architekturze obiektu, który nabrał klasycystycznego charakteru. Turyści mogą tu zwiedzać kaplicę, basztę i salę rycerską. Cena biletu wynosi 4 zł (dorośli) oraz 3 zł (dzieci, do 13 roku życia).


Kolejnym miejscem, którego nie można pominąć w Uniejowie, są słynne termy. Obiekt został otwarty w 2008 roku. Kąpielisko jest zlokalizowane w pobliżu centrum miasta, w sąsiedztwie starego zamku. Budynek term nie jest duży, dysponuje zaledwie 3 zewnętrznymi basenami i 36-metrową zjeżdżalnią. W lecie, przy dobrej pogodzie musimy się liczyć się z tym, że będziemy musieli spędzić czas w długich kolejkach. 


Zagroda młynarska to kolejna z atrakcji, które również warto zobaczyć. Skansen, zlokalizowany w Uniejowie został wyposażony w dwa zabytkowe, drewniane wiatraki, a większość budynków odzyskało drugie życie i otrzymało nowe funkcje.ANKER

ANKER

Uniejów, ul. Dąbska

Pensjonaty 10.0
Pokoje i Apartamenty Alex

Pokoje i Apartamenty Alex

Uniejów, ul. Orzechowa

Kwatery i pokoje 9.8
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Uniejowie


  • Wizyta w Pałacu i ogrodzie w Nieborowie


Jeśli przebywacie w Uniejowie, to warto jest wybrać się do pobliskiego Nieborowa, w którym każdy będzie mógł podziwiać niezwykłe elementy historii, idealnie wkomponowane w przepiękny i niezwykły ogród. Jest to niewątpliwie atrakcja przyrodnicza i popularne miejsce w regionie. 


Historia pałacu sięga XVII- wieku, jednak wnętrze było wielokrotnie przebudowywane. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.


Pałac i ogród regularny (francuski) w Nieborowie oraz angielski (sentymentalno-romantyczny) w Arkadii po renowacji i uporządkowaniu zostały udostępnione zwiedzającym jako stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezydencjonalne.


Pałac w Nieborowie jest nie tylko pięknym miejscem, ale posiada też niezwykle interesującą historię, o której możesz dowiedzieć się w trakcie jego zwiedzania.


Wielką gratką dla miłośników kina będzie fakt, że Pałac w Nieborowie był planem zdjęciowym do filmu „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” oraz „Akademia Pana Kleksa”.


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Nieborowie


  • Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim


Ta propozycja powinna szczególnie zainteresować miłośników przyrody. Warto zaznaczyć, że również w województwie łódzkim znajdziemy miejsca, w których można podziwiać niezwykle piękną przyrodę. Odpowiednim miejscem ku temu będą Niebieskie Źródła, znajdujące się w Tomaszowie Mazowieckim. 


Niebieskie Źródła to nic innego, jak rezerwat przyrody, zlokalizowany w malowniczej dolinie Pilicy. To miejsce atrakcyjne i chętnie odwiedzane przez turystów. Rezerwat utworzony tu został w 1961 roku i obejmuje swoim zasięgiem obszar ok. 29 ha. Znaleźć tu możemy wiele gatunków ptaków (ok. 75), a szczególny zachwyt wzbudzają : ubarwiony remisz, zimorodek oraz kaczki (krzyżówka, ohar, czernica, cyraneczka i gągoł). Spotkać tu można również różnorodną roślinność szczególnie trawiastą. 


Rezerwat " Niebieskie Źródła" to miejsce w którym każdy dostrzeże niezwykłość zjawisk tworzonych przez naturę. Teren stanowi atrakcję ze względu na występujące tu wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych  w Europie. Na uwagę zasługują tu jedyne w swoim rodzaju spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda o niebiesko-błękitno-zielonej barwie. Co ciekawe barwa wody różni się w zależności od stanu pogody, ilości dochodzących promieni słonecznych bądź zachmurzenia.Pensjonat Atmosfera

Pensjonat Atmosfera

Smardzewice, ul. ul. Leśna

Pensjonaty 9.8
Usługi Noclegowe Grażyna Wella

Usługi Noclegowe Grażyna Wella

Tomaszów Mazowiecki, ul. ul. Żurawia

Kwatery i pokoje 10.0
Kwatery Pracownicze Imexus Rooms

Kwatery Pracownicze Imexus Rooms

Tomaszów Mazowiecki, ul. Spalska

Noclegi pracownicze 10.0
Oto najlepsze propozycje noclegów w Tomaszowie Mazowieckim


  • Aktywnie spędzony czas na Górze Kamieńsk


Kolejna z propozycji jest świetnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku i to zarówno zimą, jak i latem. Góra Kamieńsk jest najwyższym wzniesieniem województwa, powstałym w efekcie wydobywania węgla z pobliskiej kopalni.


Podkreślić należy, że w sezonie zimowy funkcjonuje tu w pełni profesjonalny i popularny wyciąg narciarski, natomiast w lecie to prawdziwy raj dla miłośników turystyki rowerowej. Znajdziemy tu nieco ponad 60 km ścieżek rowerowych, idealnych dla rodzin z dziećmi i nieco bardziej wymagających rowerzystów.


 

Oto najlepsze oferty noclegów w Kamieńsku


  • Wypoczynek nad Zalewem Sulejowskim


W związku z tym, że była góra i zima, to oczywiste, że musi być również woda i lato. Cały region Ziemi Łódzkiej oferuje wiele możliwości, jeśli chodzi o wypoczynek nad wodą. O popularności kąpielisk w województwie łódzkim możemy doskonale przekonać się w weekendy, kiedy to najwięcej osób decyduje się na tą formę wypoczynku. Niezwykłym atutem wszystkich tych miejsc w województwie jest na pewno stosunkowo niewielka odległość, w wielu przypadkach wynosząca nieco ponad 50 km. 


Dobrym miejscem na udany wypoczynek nad wodą w tym regionie będzie kąpielisko nad Zalewem Sulejowskim. Dlaczego? To sztuczny zbiornik wodny, który każdego lata cieszy się dużym powodzeniem mieszkańców i turystów, odwiedzających region. Z powodzeniem można się tu wybrać na weekend lub na dłużej. To nie tylko rekreacja i wypoczynek, ale także prawdziwy raj dla wędkarzy - znajdziemy tu naprawdę rozmaite gatunki ryb. Dużym atutem tego miejsca są również na pewno ścieżki, znajdujące się wokół zalewu. Wszystko odbywa się pośród wspaniałej przyrody, w cichym i spokojnym miejscu. Główne atrakcje Zalewu Sulejowskiego to przede wszystkim: strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego, doskonale rozwinięta baza noclegowa, boisko do siatkówki plażowej.


Sprawdź propozycje noclegów w Sulejowie


  • Arboretum w Rogowie


Poznawanie regionu Ziemi Łódzkiej kończymy na miejscu równie wyjątkowym, w którym każdy ma niepowtarzalną możliwość podziwiania niezwykłej przyrody i zamieszkujących to miejsce - ptaków. Arboretum w Rogowie to atrakcja przyrodnicza ze ścieżkami pośród drzew i kwiatów, popularne miejsce sesji zdjęciowych i obserwacji ptaków. Arboretum zajmuje dość rozległy teren, ale pewne jest to, że każdy powinien odnaleźć tu ciszę i spokój. To nic innego, jak swego rodzaju ogród botaniczny, z licznymi okazami roślin, rzadko spotykanych w naszym kraju. Wizyta w tym miejscu na pewno będzie swego rodzaju “wisienką na torcie”, jeśli chodzi o zwiedzanie województwa łódzkiego. To punkt obowiązkowy.


Zapoznaj się z ofertami noclegów w Rogowie


Mamy nadzieję, że wizyta na Ziemi Łódzkiej będzie pełna niezwykłych przeżyć. Region obfituje w wiele fantastycznych miejsc, które warto odkrywać nie tylko letnią porą. Pewne jest to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wspaniała przyroda, niezliczone szlaki turystyczne to prawdziwy raj dla miłośników wypoczynku w ciszy i spokoju. Charakter wielu miejsc podkreślają tutejsze zabytki i atrakcje. Klimat tu panujący pozwoli spędzić urlop w wyjątkowej atmosferze. Przekonaj się osobiście, jak wyjątkowe dla turystów potrafi być województwo łódzkie.


Następny artykuł Święta i dni wolne od pracy...

Komentarze

Zobacz również