Najlepsze miejsca do nurkowania w Polsce

Najlepsze miejsca do nurkowania w Polsce

Coraz więcej osób odchodzi od typowych wakacji na plaży i zaczyna szukać porządnego zastrzyku adrenaliny. Dostarczy go na pewno zejście pod wodę! Przedstawiamy najlepsze w Polsce miejsca do nurkowania.

Pasjonaci tego sportu twierdzą, że Polska jest krajem, w którym można znaleźć wiele wspaniałych miejsc do nurkowania. Można eksplorować zarówno morskie głębiny, jak też jeziora oraz zatopione wyrobiska kopalni czy kamieniołomów. Schodząc pod wodę można odkryć niesamowite miejsca – zatopione osady, wraki statków czy nawet lasy! Przed eksploratorami otwiera się zupełnie nowy świat, pełen wyjątkowych stworzeń. Warto się odważyć i być jego częścią.

Jakie miejsca są najlepsze dla nurków? Niżej przedstawiamy szczególnie polecane akweny.

Jeziora, w których warto zanurkować


W Polsce mamy wiele pojezierzy, na których leżą jeziora, które są chętnie wybierane przez nurków. Gdzie panują najkorzystniejsze warunki?

Jezioro Hańcza

Jezioro Hańcza jest najgłębszym polskim zbiornikiem wodnym, leżącym na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Woda wypełnia tam dawną rynnę lodowca, a dzięki temu, że jest przejrzysta, widoczność sięga nawet do 12 metrów. Nurkowie zazwyczaj schodzą pod wodę jeziora Hańcza na wysokości wsi Błaskowizna albo Stara Hańcza. Jego dno pokryte jest dużymi głazami narzutowymi, dzięki czemu podwodna wyprawa staje się o wiele ciekawsza. Poza tym można tam obserwować miętusy, choć wielu nurków sygnalizuje, że ich kolonia jest coraz mniejsza

Najlepszym miejscem na nurkowanie w Hańczy jest okolica północnego brzegu. Zejście do wody jest tam dobrze przygotowane – nurkowie korzystają na przykład ze stopni, dzięki którym łatwiej pokonują stromy brzeg. Również parkingi znajdują się blisko tafli jeziora, więc przeniesienie sprzętu nie stanowi problemu. Jeżeli natomiast chcą nurkować przy północnym lub zachodnim brzegu jeziora, powinni pomyśleć o łódce. Brzegi od tej strony są dość strome i porośnięte lasem, co utrudnia transport ekwipunku du nurkowania.

Jezioro Piłakno

Piłakno to mazurskie jezioro, leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego w dorzeczu rzeki Krutyni, uznawanej za najpiękniejszy nizinny szlak kajakowy Europy. Jest to znany rezerwat ornitologiczny, ale również znakomite miejsce do nurkowania – latem widoczność sięga nawet do 10 metrów! Nad jeziorem swoją bazę ma Centrum Nurkowania AQUARIUS z Bydgoszczy. Centrum ma niemałe doświadczenie. Powstało w 1999 roku i organizuje kursy nurkowania, które cieszą się sporym powodzeniem. Swoją bazę ma w „Dębowej Przystani” w Borowskim Lesie.

Dlaczego jezioro cieszy się takim zainteresowaniem wśród nurków? Ciekawostką tam jest podwodne stanowisko archeologiczne, znajdujące się w południowej części jeziora Piłakno. To fragmenty osady z wczesnej epoki żelaza, którą zamieszkiwała ludność należąca do kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Jako że Piłakno objęte jest strefą ciszy, nikt nie przeszkadza w eksploracji akwenu i odkrywania wszystkich jego tajemnic.


Jezioro Pile


Jezioro Pile na Pojezierzu Pomorskim, nad brzegiem którego leży Borne Sulinowo, to akwen przeznaczony dla bardziej doświadczonych nurków. Warto jednak o nim pamiętać, ponieważ jest niezwykłym miejscem, kryjącym wiele tajemnic. Jedną z nich jest zatopiony las, z którym wiąże się legenda.

Miejscowi twierdzą, że na znajdującej się na jeziorze wyspie działała niemiecka baza miniaturowych łodzi podwodnych. Pod koniec wojny została wysadzona, co miało spowodować zatonięcie części wyspy wraz z rosnącym tam lasem. Prawda jest bardziej prozaiczna, gdyż ląd zapadł się po osunięciu podwodnej groty. Niezależnie od tego, pływanie pomiędzy drzewami, które teraz znajdują się na głębokości kilkunastu metrów stanowi wspaniałe przeżycie!

Jezioro Budzisławskie

Jezioro Budzisławskie leży niedaleko Gniezna i jest popularnym miejscem rekreacji wśród mieszkańców Wielkopolski. Czeka tam na nich wiele ośrodków wypoczynkowych i bogata oferta rekreacji, wśród której dostępne są również kursy nurkowania oraz możliwość wypożyczenia sprzętu. Warto skusić się na którąś z tych opcji, gdyż wody Jeziora Budzisławskiego są dość przejrzyste, a dno… interesujące.

Należy przygotować się na to, że podczas nurkowania natkniemy się na dwumetrowy posąg Matki Boskiej, a poza nim dzwony, znak drogowy czy fortepian. Bez obaw, nie jest to żaden podwodny śmietnik, a tor przygotowany właśnie z myślą o nurkach, którzy rozpoczynają tam swoją przygodę z tym sportem.

fot. skeeze / Pixabay.com CC0

Zalew idealny dla nurków


Poza naturalnymi zbiornikami wodnymi, nurkowie upodobali sobie różnego rodzaju sztuczne zalewy. Niektóre wybierane przez nich miejsca laikom w ogóle nie kojarzą się z nurkowaniem!

Zalew Zakrzówek

Zalew Zakrzówek znajduje się pod Krakowem, około 5 kilometrów od Wawelu. Głębokość tego akwenu sięga 32 metrów, a najlepsza widoczność jest w czerwcu oraz wrześniu. Przy zalewie działa centrum nurkowe, które wypożycza sprzęt i organizuje kursy dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Mogą tam przyjść „świeżaki”, jak i nurkowie chcący zdobyć uprawnienia instruktorskie.

Na czym polega wyjątkowość Zakrzówka? Jest to dawny kamieniołom, który został zalany, na jego dnie można więc znaleźć wiele różnego rodzaju ciekawostek, takich jak autobus, duży fiat albo przebieralnia robotników! Takie coś nie trafia się wszędzie.

Zalew Piechcin

Teren dawnego kamieniołomu w Piechcinie także jest chętnie eksplorowany przez nurków. Działa tam nawet baza, gdzie można wypożyczyć sprzęt albo zapisać się na kurs. Zaletą tego miejsca jest czysta woda – widoczność sięga kilkunastu metrów. Można tam zobaczyć zatopione drzewa oraz wraki statków i łodzi, co urozmaica eksplorację. Ale to nie koniec niespodzianek!

Wody zalewu w Piechcinie kryją małą jaskinię, wraki samochodów różnych marek oraz dziesięć platform do ćwiczeń dla nurków. Można tam wygodnie dojechać samochodem, więc nie trzeba się martwić trudnościami w dostarczeniu sprzętu.

Nurkowanie w Bałtyku


Wśród najlepszych w Polsce miejsc do nurkowania nie może zabraknąć Morza Bałtyckiego! Jego wody kryją wiele zatopionych podczas drugiej wojny światowej wraków statków, łodzi podwodnych a nawet samolotów, które dzięki dość dobrej widoczności można dokładnie obejrzeć. Nurkowie wybierają zwłaszcza okolice Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego – działa tam wiele baz nurkowych, organizujących podwodne wyprawy oraz oczywiście kursy. Warto jednak pamiętać, że większość wraków jest niedostępnych dla nurków. Najbezpieczniej skorzystać z oficjalnej listy, którą przygotował Urząd Morski w Gdyni we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Nurkowie najchętniej wybierają wraki statków Bryza, Abille, Graf Zeppelin oraz Groźny.

fot. lucatelles / Pixabay.com CC0

Jak zacząć przygodę z nurkowaniem?


Nurkowanie to świetna przygoda, nie można próbować jej jednak z marszu. Do tego sportu należy podejść odpowiedzialnie, gdyż należy do gatunku ekstremalnych. O czym więc trzeba pamiętać?

  • Pierwszym krokiem jest zapisanie się na kurs w sprawdzonym centrum nurkowym. Tam zdobędziemy wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne potrzebne pod wodą.

  • Wcześniej warto zapytać lekarza rodzinnego, czy jesteśmy zdrowi i nie ma przeciwwskazań do nurkowania.

  • Aby wypożyczyć sprzęt do nurkowania i samodzielnie schodzić pod wodę, należy mieć certyfikat.

Następny artykuł Bystrzyca Kłodzka na...

Komentarze (1)

Marek

Co prawda jestem dopiero początkujący w tej dziedzinie ale marzy mi się zanurkować już gdzieś w zbiorniku, aczkolwiek narazie pozostaje mi basen ale nie narzekam też jest frajda

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!