poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Gniezna:

Natychmiastowa rezerwacja

Dom Biesiadny Posługowo

Janowiec Wielkopolski Pokaż na mapie
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 140 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Gniezno

Gniezno to jedno z najstarszych polskich miast i kolebka naszej państwowości. Początki osady sięgają przełomu VI i VII w. W wieku X Mieszko I stworzył tam stolicę swego księstwa, wybudował zamek i kościół, w którym prawdopodobnie przyjął chrzest. W Gnieźnie odbyło się również wiele doniosłych wydarzeń, takich jak pielgrzymka cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha i koronacje polskich królów. Nawet po przeniesieniu stolicy do Krakowa przez Kazimierza Odnowiciela miasto nie straciło na znaczeniu, nadal będąc siedzibą biskupstwa. Od XV w. biskupi gnieźnieńscy sprawowali godność kardynała, mieli też tytuł Prymasa Polski. Mimo pożarów, zniszczeń i wojen Gniezno zawsze się podnosiło z popiołów, było też ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym.


Współczesne Gniezno jest lubiane przez turystów, szczególnie tych, którzy są zainteresowani zwiedzaniem. Wizyta w tym mieście to rzadka okazja spotkania z przeszłością i zobaczenia miejsc w większości związanych z najwcześniejszą historią Polski.

Gniezno – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Największe zainteresowanie miastem widoczne jest od wiosny do jesieni, a Gniezno to idealne miejsce na spędzie intensywnego weekendu. Biegną tędy różne szlaki turystyczne, w tym Szlak Piastowski i Romański, oraz miejska trasa nazwana Traktem Królewskim. Warto zajrzeć też do muzeów, które wykorzystują nowoczesne technologie, czy zwiedzić słynną katedrę, będącą symbolem miasta. Turyści mogą odpocząć w którejś z mieszczących się na starówce kawiarni lub restauracji, a także skorzystać z bazy noclegowej oferującej różnorodne formy zakwaterowania.

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

Podczas zwiedzania Gniezna warto zobaczyć miejsca związane z Piastami i początkami naszego kraju. To między innymi licząca tysiąc lat katedra Wniebowzięcia NMP usytuowana na Wzgórzu Lecha, gdzie koronowano pięciu królów i złożono szczątki św. Wojciecha. Prowadzą do niej słynne Drzwi Gnieźnieńskie, bezcenny zabytek sztuki romańskiej. Na ich skrzydłach przedstawiono sceny z życia, śmierci i pogrzebu męczennika. Wewnątrz można zobaczyć fragmenty oryginalnej gotyckiej polichromii, a w podziemiach m.in. relikty z czasów Mieszka I oraz najstarszy napis nagrobny z 1006 r. Niedaleko katedry, również na Wzgórzu Lecha, znajduje się Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w którym prezentowane są bezcenne eksponaty ze skarbca katedralnego, w tym kielich św. Wojciecha, relikwiarze, unikalne starodruki i wiele innych zabytków.


Kolejne miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć w Gnieźnie, to Muzeum Pierwszych Piastów. Znajduje się ono na wsypie Ostrów Lednicki na Jeziorze Lednickim i aby się tam dostać, należy popłynąć promem. Warto to zrobić, gdyż właśnie stamtąd rządzili pierwsi władcy kraju – turyści zobaczą m.in. wczesnośredniowieczne pozostałości piastowskiego grodu z pałacem, świątynią i baptysterium. Natomiast na terenie miasta dostępne jest Muzeum Początków Państwa Polskiego, które prezentuje eksponaty związane z tworzeniem państwa Piastów oraz sztuką i kulturą ówczesnych czasów.

Co robić w Gnieźnie w wolnym czasie?

Wolny czas w Gnieźnie można poświęcić na spacery malowniczymi uliczkami Starego Miasta. Jego układ jest dość nowy, powstał bowiem w XIX w. po wielkim pożarze, który zniszczył większość ówczesnej zabudowy. Otaczające rynek kamieniczki przedstawiają różne style architektoniczne, co nadaje uroku całemu otoczeniu. Warto też zwrócić uwagę na czerwone linie wytyczone na placu – przedstawiają one zarys budynków, jakie znajdowały się tam przed pożarem. Można przejść się ulicą Farną, gdzie zachowały się fragmenty średniowiecznych murów, natomiast ulica Tumska poprowadzi turystów wprost do katedry.


Ciekawą propozycją dla turystów zwiedzających Gniezno jest przechadzka Traktem Królewskim. To szlak spacerowy, po którym prowadzą rzeźby królików, a ich postacie nawiązują do najważniejszych wydarzeń i postaci z dziejów miasta. Na trasie znajdują się również posągi królów, postaci z piastowskich legend, a całość wzbogacają edukacyjne makiety, tablice informacyjne oraz interaktywne infokioski. Jest to ciekawy sposób na spędzenie kilku godzin, gdyż spacer można zamienić w grę miejską, wystarczy skorzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfona.

Co zjeść w Gnieźnie?

Gniezno, leżące w Wielkopolsce, kultywuje tradycje kulinarne regionu. W miejscowej kuchni dużą rolę odgrywają ziemniaki, gwarowo nazywane pyrami. Warto więc spróbować pyry z gzikiem, czyli twarożkiem, lub plyndzy (placków ziemniaczanych). Popularne są także parowce lub kluchy, czyli gotowane na parze ciasto drożdżowe, często zastępujące ziemniaki do mięsa, natomiast podane z dżemem stanowią słodką przekąskę. Na wielkopolskich stołach można znaleźć również pieczoną kaczkę, golonkę oraz zimne nóżki, nazywane również galartem. Poza daniami regionalnymi w gnieźnieńskich restauracjach można zjeść dania z innych stron świata – makarony, pizzę, sushi, naleśniki – a także swojskie potrawy kuchni polskiej. Cena obiadu w Gnieźnie wynosi około 20-30 zł dla jednej osoby.

Noclegi w Gnieźnie

W bazie noclegowej Gniezna dominują obiekty z kategorii hotele. To propozycja dla osób, które oczekują bardziej komfortowych warunków i dodatkowych udogodnień, jak śniadanie w cenie noclegu czy możliwość skorzystania z siłowni lub restauracji. Na turystów czekają również kwatery i pokoje, najczęściej znajdujące się w domach jednorodzinnych. Goście mają do dyspozycji pokoje gościnne oraz dostęp do części wspólnych – kuchni, jadalni czy parkingu. Oprócz tego w Gnieźnie można wynajmować noclegi również w agroturystykach, ośrodkach szkoleniowych i wypoczynkowych, domkach, hostelach i pensjonatach.

Ceny noclegów w Gnieźnie

Średnia cena noclegu w Gnieźnie wynosi 72 zł i zależy od kategorii obiektu, jego standardu, oferowanych udogodnień czy lokalizacji. Miejsce w ścisłym centrum miasta może kosztować więcej niż podobna oferta dotycząca osiedli peryferyjnych lub podmiejskich. Najkorzystniej jest wybrać obiekt z kategorii kwatery i pokoje, gdyż wtedy cena noclegu może wynieść od 40 zł. Można również zauważyć, że ceny noclegów w weekend różnią się od cen w dzień powszedni – mogą być kilkadziesiąt procent wyższe. Zależy to jednak od tego, czy właściciel wprowadzi w swoim obiekcie cennik weekendowy.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Gnieźnie

Turyści najczęściej szukają ofert, które obejmują takie udogodnienia jak prywatna łazienka. Jest to podstawowe wymaganie, gdyż dzięki temu można poczuć się o wiele swobodniej w nowym miejscu. Ważną kwestię stanowi również parking blisko miejsca noclegowego – kwestia bezpiecznego pozostawienia samochodu jest istotna szczególnie w szczycie sezonu. Oprócz tego turyści oczekują dostępu do telewizji, internetu i kuchni, mile widziana jest także możliwość zamówienia posiłków na miejscu.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Gnieźnie

Ile kosztuje nocleg w Gnieźnie?
Cena za nocleg w Gnieźnie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii noclegi pracownicze Gniezno, wtedy koszt noclegu może wynieść od 39 zł. Średnia cena noclegu w Gnieźnie wynosi 144 zł.
Czy ceny noclegów w Gnieźnie w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 9% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Gnieźnie?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Gniezno”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Gnieźnie zaczynają się od kwoty 39.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Gnieźnie?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Gnieźnie mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Gniezno opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Gnieźnie to: Ośrodek Wypoczynkowy Jankowo Dolne, Pachnie Miętą, Klinkierowa Komnata - Noclegi Gniezno.
Które noclegi w Gnieźnie są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Gnieźnie poleca Ośrodek Wypoczynkowy Jankowo Dolne, Klinkierowa Komnata - Noclegi Gniezno.
Które noclegi w Gnieźnie są polecane dla par?

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!