Okolice Łodzi - najlepsze miejsca na spacer!

Okolice Łodzi - najlepsze miejsca na spacer!

Macie ochotę wyskoczyć czasem za miasto? Wybrać się w jakieś ciekawe miejsce, odwiedzić mniej znany zabytek lub odetchnąć świeżym powietrzem z dala od miejskiego gwaru? Pewnie tak! Dlatego rozejrzyjcie się za interesującymi zakątkami w okolicy i wyruszcie na wycieczkę! Oto kilka ciekawych miejsc w okolicy Łodzi idealnych na długi spacer!

Łódź oraz jej okolice, chociaż nie cieszą się największą popularnością, to z pewnością mogą pochwalić się kilkoma naprawdę ciekawymi zakątkami. Ziemia Łódzka potrafi zaskoczyć turystów na wiele sposobów. To miejsce z interesującym klimatem, sporym potencjałem oraz licznymi niespodziankami. Czekają tu na nas piękne zabytki, urokliwe miejscowości oraz ciekawe miejsca idealne na długi spacer – w towarzystwie drugiej połówki lub całej rodziny. Gdzie warto się wybrać na wycieczkę i co zobaczyć w okolicy Łodzi? Poniżej przedstawiamy kilka interesujących pomysłów na atrakcyjny spacer!


Ciekawe miejsca w okolicy Łodzi na długi spacer! Zajrzyjcie do Tomaszowa Mazowieckiego! 


W poszukiwaniu najciekawszych miejsca na spacer w okolicy Łodzi udajmy się do Tomaszowa Mazowieckiego – oddalonego jedynie 55 kilometrów od Łodzi. W tym niepozornym i ciekawym mieście możemy spędzić naprawdę interesujący dzień. Co ciekawego tu na nas czeka? Kilka wartych uwagi zabytków oraz okolica zachęcająca do przebywania na świeżym powietrzu! Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji w okolicy jest rezerwat przyrody “Niebieskie Źródła”. Rezerwat zajmuje powierzchnię około 30 hektarów, a jego głównym celem jest ochrona jednego z najciekawszych zjawisk krasowych na terenie całej Europy. W rezerwacie czeka na nas urokliwa ścieżka przyrodnicza z kilkunastoma tablicami informacyjnymi. Na jej końcu będziemy mogli zobaczyć ciekawe zjawisko oraz mały cud okolicznej natury. Na dnie zbiornika wypełnionego czystą wodą możemy zobaczyć plamy “pulsującego” niebieskie piasku. To ciekawe zjawisko wywołane jest przez podziemne wody wydobywające się przez pęknięcia w wapiennym podłożu. Do spaceru po okolicy powinna zachęcić nas także panująca w rezerwacie atmosfera: cisza, spokój, szum wody, śpiewa ptaków oraz towarzyszące nam podczas wędrówki po parku kaczki!


Wypad na spacer do rezerwatu możemy urozmaicić wizytą w znajdującym się niedaleko skansenie (czeka na nas dosłownie po drugiej stronie ulicy!). Jest to pierwsze w Polsce muzeum etnograficzne poświęcone rzece! Skansen rzeki Pilicy przedstawia historyczne bogactwo doliny Pilicy - zobacycie tu zabytkowe łodzie i kajaki, cenne archiwalia, kolekcję kamieni młyńskich, transporter opancerzony czy fragment okopów! 


Atrakcyjne noclegi w Tomaszowie Mazowieckim: Zobacz także inne atrakcyjne noclegi w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego


Najlepsze pomysły na spacer koło Łodzi? Arboretum w Rogowie 


Kolejnym świetnym miejscem na długi spacer w okolicy Łodzi, będzie Rogów. Ta niewielka miejscowość oddalona jest od stolicy województwa jedynie o 38 kilometrów. Natomiast jej główną atrakcją jest klimatyczne i interesujące Arboretum. Park o powierzchni 53 hektarów posiada około 2,5 tysiąca gatunków drzew i krzewów i jest największym tego typu obiektem w całym kraju. Został on utworzony przez warszawską Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i pełni funkcje placówki naukowej, a także miejsca pozwalającego zrelaksować się każdemu, kto ma ochotę spędzić trochę czasu blisko pięknej przyrody. Decydując się na wizytę w Arboretum w Rogowie, możecie spędzić długie godziny, spacerując wąskimi alejkami wijącymi się pośród drzew i krzewów oraz odkrywając nieustannie nowe urokliwe zakątki! 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Pokoje Gościnne

Pokoje Gościnne

Koluszki, ul. ul. Sienkiewicza

Kwatery i pokoje 8.4
Kwatery Viktoria

Kwatery Viktoria

Anderspol, ul. Tuszyńska

Kwatery i pokoje


Zobacz także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Gdzie udać się na spacer niedaleko Łodzi! Wyskoczmy do Oporowa! 


Ciekawe miejsce na długi spacer niedaleko Łodzi znajdziemy w Oporowie. W niewielkiej i zacisznej miejscowości czeka na nas przyjemna małomiasteczkowa atmosfera, ładna okolica do zwiedzania, a także jeden interesujący zamek. Decydując się na wycieczkę do Oporowa, warto udać się na spacer wokół niewielkiej późnogotyckiej rezydencji obronnej z połowy XIV wieku. Chociaż sama budowla jest niewielka, prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Położona jest ona w samym sercu klimatycznego parku krajobrazowego założonego w XVII wieku, a dodatkowo sama rezydencja znajduje się na wysepce otoczonej licznymi zielonymi drzewami oraz fosą wypełnioną wodą. Prowadzi do niej także ładny drewniany most. Dla takiego urokliwego widoku zdecydowanie warto wybrać się na spacer do Oporowa!


Atrakcyjne noclegi w okolicy: Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Romantyczny Park w Arkadii – idealne miejsca na długi spacer niedaleko Łodzi! 


Poszukując idealnego miejsca na długi wiosenny spacer, warto wybrać się w okolice popularnego Nieborowa oraz Łowicza. Tam znajduje się bowiem niewielka i spokojna miejscowość, a w niej jeden z najpiękniejszych ogrodów w Polsce! Romantyczny Park w Arkadii został założony pod koniec XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłową – ówczesną właścicielkę pięknego pałacu w Nieborowie. Największym marzeniem Heleny było stworzenie klimatycznego i pięknego parku, który mogłoby dorównywać urokiem zachwycającym europejskim ogrodom. Jej zaangażowanie w projekt było na tyle duże, że sama przedstawiła koncepcje parku, nadzorowała prace architektów oraz zgromadziła dzieła sztuki, które z czasem miały ozdobić park. Starania księżnej osiągnęły skutek, a owoce jej pracy przetrwały do dziś. Obecnie park w Arkadii jest jednym z najbardziej zachwycających parków w całym kraju! Miejsce to niezmienne oferuje wyjątkową atmosferę oraz warunki wprost idealne do spacerów. Czekają tu na nas liczne kręte ścieżki, dzięki którym będziemy mogli zachwycać się widokiem malowniczych stawów, wodospadów oraz szumiących strumieni. W międzyczasie zobaczymy sztuczne groty lub zajrzymy do klimatycznej świątyni dumania. Wisienką na torcie podczas naszego spaceru po parku, będzie widok iście bajkowych zabytków. Wśród najciekawszych warto wymienić charakterystyczne pozostałości akweduktu, grecki kamienny łuk oraz świątynie Diany. Obiekty te otoczone zieloną roślinnością oferują cudowny widok. 


Atrakcyjny noclegi w okolicy: Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi niedaleko Arkadii i Nieborowa


Gdzie pójść na spacer w okolicach Łodzi? Zajrzyjcie do Lipców Reymontowskich


Lipce Reymontowskie to niewielka, urokliwa oraz bardzo ciekawa miejscowość położona jedyni 44 kilometry od Łodzi. To spokojne i ustronne miejsce oferuje ucieczkę od turystycznego zgiełku. Ze względu na swoje położenie będzie dobrym przystankiem podczas podróży między Łodzią a Warszawą lub interesującym celem dłuższej rowerowej wycieczki. Warto tu zajrzeć także z innych powodów. Miejscowość swoją charakterystyczną nazwę zawdzięcza Władysławowi Reymontowi – polskiemu laureatowi nagrody Nobla w dziedzinie literatury – który niegdyś mieszkał w Lipcach. To właśnie ta urokliwa miejscowość niedaleko Łodzi stanowiła miejsce akcji słynnych “Chłopów”. Nasz spacer po spokojnej i klimatycznej wsi możemy urozmaicić wizytą w Muzeum Regionalnym. W tym niewielkim skansenie zebrane zostały liczne pamiątki związane z postacią Reymonta. Kolejną ciekawą ekspozycją jest odtworzone wnętrze chłopskiej chaty wraz z jej wyposażeniem – znajdziemy tu m.in.: stroje, tkaniny, hafty oraz narzędzia rolnicze. Ekspozycje skansenu uzupełniają drewniane budynki przeniesione z okolicznych miejscowości. Są to: chałupa mieszkalna i obora z Woli Drzewieckiej, chałupa z Mszadli oraz spichlerz i stodoła z gminy Godzianów. W muzeum znajdują się także drewniane rzeźby przedstawiające autora oraz postaci z “Chłopów”.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Pokoje Gościnne

Pokoje Gościnne

Koluszki, ul. ul. Sienkiewicza

Kwatery i pokoje 8.4
Tanie Kwatery - SKIERNIEWICE

Tanie Kwatery - SKIERNIEWICE

Skierniewice, ul. Czerwona

Kwatery i pokoje 3.6


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Na spacer w okolicy Łodzi –  wizyty w skansenie w Maurzycach 


Jednym z najciekawszych pomysłów na atrakcyjny spacer jest wizyta w okolicznych skansenach. Muzea etnograficzne oferują świetne warunki do leniwych wędrówek. Czekają tu na nas urokliwe ścieżki wijące się między klimatycznymi drewnianymi chatami, dworkami, karczmami czy wiatrakami. Przyjemny klimat podkreślają zielone drzewa, kolorowe ogródki, zwierzęta gospodarcze czy poletka zbóż. Wędrówka po skansenie jest ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu, a także okazją, aby odbyć podróż w czasie! W ten sposób połączymy przyjemny aktywny wypoczynek z interesującą lekcją historii! Gdzie na taki spacer możemy udać się w okolicy Łodzi? Przede wszystkim warto odwiedzić Maurzyce! W tej niewielkiej miejscowości, położonej 7 kilometrów od Łowicza oraz 62 kilometry od Łodzi, znajdziemy klimatyczny Łowicki Park Etnograficzny. Jest to zdecydowanie najatrakcyjniejszy skansen w regionie. Podczas wizyty w tym muzeum na świeżym powietrzu będziemy mogli przespacerować się pomiędzy czterdziestoma zabytkowymi obiektami pochodzącymi przede wszystkim z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Zobaczymy tu chłopskie chaty z pełnym wyposażeniem oraz bogato zdobionymi wnętrzami, dawne budynki gospodarcze, wiejską szkołę, siedzibę dawnej straży pożarnej, kuźnię oraz wiatrak.


Wizytę w Maurzycach możemy urozmaicić o spacer po ciekawym Łowiczu, wyprawę do Nieborowa oraz wycieczkę do Parku Romantycznego w Arkadii. Miejsca te dzielą niewielkie odległości, dzięki czemu oferują świetny zestaw atrakcji na cały dzień lub udany weekend za miastem!


Co warto zobaczyć podczas spacerów w okolicy Łodzi?Następny artykuł Granice zostaną zamknięte?...

Komentarze

Zobacz również