Pogoda na pierwszą połowę listopada 2018

Listopad, czyli miesiąc przygotowujący nas na nadejście zimy, bywa bardzo nieprzewidywalny. Potrafi niespodziewanie zaskoczyć zarówno ciepłem, jak też mrozem. Po zmianie czasu dni stają się coraz krótsze - większość z nas wychodzi z domu w nocy i wraca w nocy. Czy zatem pierwsza połowa tego przez niewielu lubianego miesiąca zaskoczy nas pozytywnie pod względem pogody? Na podstawie przewidywań synoptyków, przygotowaliśmy prognozę pogody na pierwszą połowę listopada 2018.

Pierwsza połowa listopada upłynie nam zarówno pod znakiem opadów deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, jak też licznych przejaśnień, pozwalających cieszyć się jesienią - tak przez wielu lubianą porą roku. Dla miłośników wypoczynku we własnych czterech kątach mamy dobrą informację - pogoda bowiem będzie nas zachęcać do pozostania w domu i pełnego relaksu z dobrą książką i kubkiem ciepłej herbaty. Warto podkreślić, że pierwsze dni listopada będą pogodne w większej części kraju, z temperaturą w okolicach 10 stopni Celsjusza.

 

Jest to szczególnie ważne w kontekście Wszystkich Świętych - pogoda będzie dla nas wtedy łaskawa i umożliwi spokojne odwiedzanie grobów najbliższych. Sytuacja pogodowa pogorszy się dopiero około 6 listopada - niemal w całym kraju pojawią się opady deszczu, jak i deszczu ze śniegiem. Temperatura może oscylować w granich zaledwie 3-4 stopni. Uczucie zimna będzie potęgował wiatr, który w tym miesiącu pojawia się bardzo często, tak będzie i w tym roku. Około 15 listopada możemy się jeszcze spodziewać kilkudniowych przejaśnień, jednakże temperatura dalej będzie osiągać wartość w granicach 3-4 stopni Celsjusza.

 

Pogoda na pierwszą połowę listopada nad morzem

 

Wypoczynek nad morzem w listopadzie? Może niekoniecznie w tym roku, gdyż pogoda nie zachęci do spacerów, jak i aktywnego wypoczynku. Pierwsze dni listopada jeszcze w miarę pogodne, z temperaturą w okolicach 10 stopni Celsjusza na Pomorzu i nawet 12 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim w Kołobrzegu. Sytuacja pogodowa w tej części kraju ulegnie pogorszeniu około 5 listopada - temperatura zacznie spadać, pojawią się też opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Możemy odczuwać senność i zmęczenie, zatem poranna filiżanka kawy jak najbardziej wskazana. Silne porywy wiatru sprawią, że na Bałtyku może pojawić się sztorm. Na pierwszą połowę listopada radzimy przygotować ciepłe kurtki, parasole oraz kalosze.

 

Pogoda na pierwszą połowę listopada w Polsce centralnej

 

W Polsce centralnej, podobnie jak w całym kraju, sytuacja pogodowa przyniesie nam mieszankę chłodu i ciepła. Z uroków jesieni będziemy mogli korzystać bowiem do 5 listopada, kiedy to prognozuje się dużo słońca, jak też temperatury w granicach 10 stopni w Warszawie i nawet 12 stopni w Łodzi. Niestety kolejne dni przyniosą nam bardzo kapryśną pogodę - temperatura spadnie do około 5 stopni. Pojawią się również opady deszczu i przelotne opady deszczu ze śniegiem, niewykluczone również silne porywy wiatru, potęgujące uczucie zimna. W tym miesiącu warto nadrobić zaległości związane ze sferą kultury i sztuki, jak i spotkań ze znajomymi i najbliższymi, albowiem aura nie zachęci nas do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 

Pogoda na pierwszą połowę listopada na Śląsku

 

Pierwsza połowa listopada na Śląsku zapowiada się wyjątkowo korzystnie. Będzie dużo chwil ze słońcem, zaś temperatura będzie oscylować w granicach 10 stopni Celsjusza niemalże do Narodowego Święta Niepodległości. Prognozuje się wartości około 12 stopni w Katowicach i nawet 14 stopni w Gliwicach. Jak na ten miesiąc, będzie wyjątkowo ciepło. Prawdopodobieństwo deszczu będzie niewielkie, zachęcamy zatem do korzystania z uroków jesieni, spędzając czas na świeżym powietrzu.

 

Jeśli planujesz wyjazd na Śląsk, koniecznie zapoznaj się z ofertą noclegów w tym regionie:

Noclegi w Szczyrku

Noclegi w Bielsku-Białej

Noclegi w Zabrzu

 

Pogoda na pierwszą połowę listopada w górach

 

Czy listopad w górach zaskoczy nas tego roku pozytywnie, czy negatywnie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ze względu na to, że pojawi się kilka chwil ze słońcem, jak też i będziemy mieć do czynienia z opadami deszczu, a nawet śniegu. W pierwszych dniach listopada możemy się zatem udać na górskie wędrówki, pamiętajmy jednak że dni coraz krótsze, a szlaki bardziej wymagające i miejscami bardzo śliskie.

 

Pogoda w Tatrach

 

Po stosunkowo ciepłym, jak na listopad, początku miesiąca i temperaturą rzędu nawet 9-12 stopni w Zakopanem, nastąpi diametralne ochłodzenie. Wartości temperatur osiągną maksymalnie 2-3 stopnie Celsjusza w Nowym Targu i okolicznych miejscowościach. Słonecznej i ciepłej pogody możemy się spodziewać jedynie w pierwszych dniach listopada - padać nie powinno, a do 6 listopada powinniśmy cieszyć się temperaturą w okolicach 10 stopni i brakiem deszczu. Opady pojawią się dopiero w drugim tygodniu miesiąca. Z każdym kolejnym dniem temperatura będzie ulegać obniżeniu, by we wtorek 13 listopada osiągnąć wartość zaledwie 2 stopni. Około połowy miesiąca spodziewane są również przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. Uważajmy zatem na drogach, bo może być niebezpiecznie.

 

Pogoda w Bieszczadach

 

Bieszczady, jako popularne miejsce wypoczynku wśród turystów, raczej nie zachęcą nas do podziwiania ich uroków w pierwszej połowie listopada. Pogoda będzie wyjątkowo kapryśna, z krótkotrwałymi chwilami ze słońcem i temperaturą w granicach 10 stopni, następnie z opadami deszczu i śniegu i temperaturami rzędu kilku stopni powyżej 0. Zarówno w Ustrzykach Dolnych, jak i Ustrzykach Górnych temperatura będzie oscylować w granicach 3-4 stopni Celsjusza. Wyjście w góry niekoniecznie wskazane - tylko dla śmiałków i wytrwałych, doświadczonych turystów.

 

Pogoda w Beskidach

 

Aura łudząco podobna do tej, jak w pozostałych regionach górskich. Początek miesiąca - słoneczny i ciepły, zaś kolejne dni - chłodne i deszczowe. Do tego musimy przygotować się na opady deszczu ze śniegiem, jak i też samego śniegu. Słoneczne dni w miesiącu możemy policzyć na palcach jednej ręki - będzie ich zdecydowanie za mało. Początek miesiąca to temperatury rzędu 8-10 stopni w Żywcu i Wiśle, środek miesiąca to z kolei wartości na poziomie 5-6 stopni. Na szczęście w Beskidach nie powinniśmy narzekać na nudę, gdyż region sam w sobie zachwyca na każdym kroku.

 

Pogoda w Karkonoszach

 

Pogoda w Karkonoszach będzie równie kapryśna, co w pozostałych regionach górskich. Możemy się spodziewać kilku słonecznych i ciepłych dni, jednakże niemal przez cały miesiąc będą dominować chwile z deszczem, przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i temperaturami na poziomie od 3 do 5 stopni Celsjusza. W pierwszej połowie miesiąca temperatura w Karpaczu na poziomie 4-7 stopni Celsjusza, zaś w Szklarskiej Porębie od 1 do 5 stopni Celsjusza. Niestety musimy przygotować się na opady deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i samego śniegu. Do tego silne porywy wiatru, potęgujące uczucie zimna. Musimy zatem przygotować ciepłe ubrania i parasole. Warto jednak podkreślić, że Karkonosze nawet w taką pogodę mają swój urok - czyste powietrze, wspaniały klimat - czego chcieć więcej?

 

Pogoda w Pieninach

 

Czy Pieniny, w odróżnieniu od pozostałych regionów górskich zaskoczą nas czymś pozytywnym? Jeśli weźmiemy pod uwagę kilka ciepłych dni z początku miesiąca, to jak najbardziej tak i do tego z temperaturą do 13 stopni Celsjusza w Szczawnicy. Później nastąpi czas pogorszenia pogody - pojawi się deszcz, ochłodzi się, do tego noce będą mroźne. Na poprawę aury możemy jeszcze liczyć przez kilka dni po 10 listopada - temperatura osiągnie wówczas wartość 6 stopni w Krościenku nad Dunajcem, do tego będzie słonecznie.  

 

Pogoda w Górach Świętokrzyskich

 

Pogoda w tym regionie kraju w pierwszej połowie listopada nie będzie nas rozpieszczać. Temperatury rzędu 6-7 stopni i do tego opady deszczu, możliwy również śnieg. W Świętej Katarzynie temperatura w pierwszych dniach będzie oscylować w granicach 10 stopni, później zrobi się chłodniej, pojawi się również deszcz. Podobna sytuacja będzie miała również miejsce w Sielpi Wielkiej. Pomimo kapryśnej aury warto skorzystać z szeregu atrakcji, jakie jest w stanie nam zaoferować województwo świętokrzyskie.

 

Pogoda w pierwszej połowie listopada niemal w całym kraju podobna. Trochę słońca, w przeważającej części deszcz, pojawi się również pierwszy śnieg. Pamiętajmy o wymianie opon na zimowe, gdyż średnia temperatura w listopadzie utrzymuje się w granicach 5-6 stopni, do tego mroźne noce, zatem czas najwyższy. Poza oponami w samochodzie, pamiętajmy również o nas - ubierajmy się ciepło i korzystajmy z ostatnich chwil jesieni, gdyż zima zbliża się nieubłaganie.

 

Informacje pogodowe: accuweather.com

 

fot. pasja1000 (Pixabay.com CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również