Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce

Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce

Spacer po lesie to popularna w ostatnim czasie forma aktywności w obliczu trwającej pandemii koronawirusa. W I etapie odmrażania gospodarki możliwe stało się swobodne przemieszczanie się po lasach, parkach, czy bulwarach miejskich. Wszystko oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Las od zawsze jest takim miejscem, w którym możemy poczuć się wyjątkowo. Świeże powietrze, wspaniała przyroda i niezwykłe dary, które możemy znaleźć niemal na każdym kroku (owoce leśne, grzyby). Niektóre trasy są naprawde ciekawe i malownicze - czasami urozmaicone zbiornikami wodnymi, czy wąwozami. Wszystko w towarzystwie pięknie śpiewających ptaków i w otoczeniu kolorów, z przewagą zieleni. 


Warto pamiętać, że czas suszy, który obecnie panuje, jest niezwykle groźny dla lasów w Polsce. Widać to po licznych pożarach, o których niemal codziennie dowiadujemy się z mediów. W tym przypadku warto zachować wszelkie podstawowe środki ostrożności, by nie doprowadzić do zaprószenia ognia. Skutki mogą być katastrofalne, a lasy i drzewa są nam niezbędne do życia, bo wytwarzają tlen. Pamiętać również należy, że jest to miejsce, w którym żyją liczne gatunki zwierząt i ptaków. Możemy je również spotkać podczas spacerów, szczególnie w górach. 


Nawiązując do pandemii koronawirusa, podkreślić należy, że w lasach możemy przemieszczać się bez maseczek, w związku z czym odetchniemy pełną piersią. Jeśli mijamy większe grupy ludzi, to warto jednak dla bezpieczeństwa swojego i innych ludzi, założyć taką maseczkę. Inaczej to wygląda, jeśli przemieszczamy się trasami rzadziej uczęszczanymi. W poniższym artykule przedstawimy popularne trasy na spacer po lesie w Polsce.


O czym należy pamiętać podczas wyjścia do lasu?


To nie jest zwykły spacer. Las jest miejscem szczególnym, w związku z czym należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ma to przede wszystkim ścisły związek ze zwierzętami je zamieszkującymi, jak i z przyrodą tu obecną. Ma to również ścisły związek z obecną sytuacją epidemiologiczną. 


Lasy Państwowe przygotowały szereg zasad, których należy przestrzegać. Pamiętaj o:


 1. Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień.

 2. Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, wybieraj mniej uczęszczane miejsca.

 3. Wybieraj takie godziny i dni, kiedy spacerujących jest zdecydowanie mniej.

 4. Każdy las, bez względu na popularność, jest idealny na spacery - ten blisko Ciebie również.

 5. Zrezygnuj z uprawiania sportów ekstremalnych w lesie i narażania się na potencjalne kontuzje lub wypadki, wymagające pomocy medycznej. 

 6. Nie powinno się znacząco oddalać od swojego miejsca zamieszkania.

 7. Jeśli widzisz na parkingu leśnym lub szlaku tłumy spacerowiczów, to zrezygnuj z tego miejsca. Las jest duży, znajdziesz w nim odpowiednią ścieżkę dla siebie.

 8. Do lasu wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.

 9. Na szlaku zachowaj zalecany dystans od innych osób. 

 10. Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów, ławek, które możesz spotkać przy leśnych parkingach lub ścieżkach - tu również może znajdować się wirus.

 11. Po powrocie do domu umyj ręce.

 12. Weź prowiant ze sobą. Pamiętaj, że schroniska i restauracje w dalszym ciągu są zamknięte.

 13. Stosuj się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz.

 14. Znajdź najaktualniejsze informacje, dotyczące dostępności szlaków.

 15. Ciesz się bezpieczną naturą.

 16. Nie hałasuj!

 17. Nie zaśmiecaj szlaków i lasów!

 18. Unikaj zaprószenia ognia!

 19. Poruszaj się bezpiecznie wyznaczonymi trasami.

 20. Las nie jest miejscem spotkań i imprez - wybieraj się tu jedynie w celach rekreacyjnych.


Popularne leśne trasy spacerowe w Polsce


Warto podkreślić, że trasy spacerowe, znajdujące się w lasach w Polsce, należy podzielić na te znajdujące się w lasach państwowych, lasach koło nas, czy w parkach narodowych. Każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Przyroda, jak i trasy zachwycają na każdym kroku. Takich miejsc w Polsce jest naprawdę dużo, jednak my zdecydowaliśmy się na czołową 7. Każdy powinien być w związku z tym zadowolony, bo miejsca są naprawdę wyjątkowe.


Lasy w okolicach Kazimierza Dolnego


O popularności Kazimierza Dolnego nie trzeba nikomu mówić. Miejsce to słynie z niepowtarzalnego klimatu, który każdego roku przyciąga liczne rzesze turystów. Można ich znaleźć głównie na Rynku i nad Wisłą. Z pewnością jednak mało kto wie, że w najbliższej okolicy znajdziemy kilka malowniczych tras, prowadzących przez las, które powinny przypaść do gustu praktycznie każdemu. Wystarczy tu wspomnieć chociażby o trasach spacerowych w pobliskim Męćmierzu, w którym możemy podziwiać Małopolski Przełom Wisły. Atrakcję Kazimierza stanowi bez wątpienia Korzeniowy Dół. Trasa prowadzi malowniczym wąwozem, w którym możemy podziwiać plątaninę gałęzi, korzeni i krzaków. A wszystko to w niezwykłym klimacie. Warto skorzystać z tej propozycji!


Tutaj znajdziesz nocleg w Kazimierzu Dolnym


Roztoczański i Poleski Park Narodowy


Skoro jesteśmy w województwie lubelskim, to warto wspomnieć o wspaniałych trasach, znajdujących się w Roztoczańskim i Poleskim Parku Narodowym. Miejsca te polecane są dosłownie na każdą porę roku, dlatego możemy być pewni, że tu miło spędzimy czas. Panuje tu wspaniały klimat, a i tereny leśne zachęcą każdego do odpoczynku z dala od zgiełku i szarej codzienności. Tu również znajdą coś dla siebie pasjonaci fotografii, bo jest tu wiele miejsc, które można uchwycić naszym “fotograficznym okiem”. Poza tym lasy te są ostoją licznych gatunków ptaków, przez co możemy być pewni, że ich śpiew będzie nam towarzyszyć przez cały spacer.


Sprawdź propozycje noclegów na Roztoczu oraz w okolicach Poleskiego Parku Narodowego - noclegi w Urszulinie


Spacer po Puszczy Białowieskiej


Ta propozycja powinna przypaść do gustu turystom z całej Polski. Miejsce to jest bowiem popularne pośród większości z nas. Teren ten obejmuje około 1500 km2 kompleksów leśnych. Znajduje się w doskonałej lokalizacji, na pograniczu Polski i Białorusi. Warto podkreślić, że stanowi ona relikt pierwotnych krajobrazów leśnych - zachowały się tu bowiem jedne z ostatnich i większych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Warto również podkreślić, że to właśnie tu żyje jedna z większych populacji wilka, rysia i żubra w całym kraju. Od 1976 roku Puszcza Białowieska znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do wyboru mamy kilka wspaniałych tras. Na pewno będziemy zadowoleni i znajdziemy tu ścieżkę przez las, dostosowaną do naszych własnych potrzeb.


Noclegi w Puszczy? Sprawdź oferty noclegów w Białowieży


Kampinoski Park Narodowy - na spacer lub na rower


Miejsce to stanowi idealny pomysł na leśne spacery dla mieszkańców Polski centralnej. Do dyspozycji mamy około 670 km2 powierzchni. Na rower, na wędrówkę czy na jazdę konną - to miejsce sprawdzi się w każdym z tych przypadków. Przez Puszczę Kampinoską prowadzą liczne szlaki turystyczne, piesze oraz rowerowe (np. Kampinoski Szlak Rowerowy), a także ścieżki dydaktyczne. Miejsce to znajduje się w malowniczym miejscu, zajmuje fragment pradoliny Wisły na Nizinie Mazowieckiej, ograniczony korytem Wisły, korytem Bzury oraz skarpą tarasu Równiny Łowicko-Błońskiej. Jesteśmy pewni, że to miejsce przypadnie Wam do gustu.


Wybierasz się na spacer po Puszczy Kampinoskiej? Sprawdź propozycje noclegów w Kampinosie


Spacer po kaszubskich lasach


Wypoczynek nad morzem chyba od zawsze należy do jednej z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez Polaków. Panuje tu wspaniały klimat, a aura o każdej porze roku zachęca do spacerów, również po lasach. Mamy tu do dyspozycji liczne trasy spacerowe i rowerowe, prowadzące przez las nad malowniczym klifem lub np. przez cały Półwysep Helski. Najbardziej znanym kompleksem leśnym są Lasy Mirachowskie, znajdujące się na północnym obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Obszar ten obejmuje zespół jezior potęgowskich i 8 rezerwatów przyrody. Przez obszar rezerwatu prowadzą turystyczne szlaki: Wzgórz Szymbarskich i Kaszubski. Przyjemności w przypadku Kaszub może być jeszcze więcej, bo spacer po pięknych nadmorskich plażach również jest możliwy.


Sprawdź propozycje noclegów na Kaszubach


Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady


Tego regionu nie da się nie kochać. Znajdziemy tu przede wszystkim wspaniałe szczyty górskie, jak i lasy, których tu pełno. Spacer powinien być tu prawdziwą przyjemnością. Najbardziej znanym w tym miejscu jest Leśny Kompleks Promocyjny “Lasy Bieszczadzkie”, który w całości tworzą nadleśnictwa Baligród, Cisna, Lutowiska i Stuposiany. Na terenie Lasów Bieszczadzkich znajdują się również rezerwaty przyrody. Również i tu, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Puszczy Białowieskiej, możemy podziwiać zagrodę żubrów, czy liczne trasy spacerowe. Region polecany szczególnie dla rodzin z dziećmi - w sam raz na relaks i nabranie pozytywnej energii na każdy dzień epidemiologicznej rzeczywistości.


Wybierz dla siebie dopasowany do własnych potrzeb nocleg w Bieszczadach


Spacer po Borach Tucholskich - idealny pomysł na aktywność na świeżym powietrzu


Na sam koniec zostawiliśmy prawdziwą perełkę wśród polskich lasów w Polsce. To Bory Tucholskie, czyli jeden z największych kompleksów borów sosnowych w kraju. Tu do dyspozycji mamy Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie, którego zadaniem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach oraz edukacja leśna społeczeństwa. Większość przyrody podlega tu ustawowym formom ochrony, w związku z tym znajdziemy tu parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu oraz rezerwaty przyrody. Ważną rolą jest edukacja, dlatego też znajdziemy tu ścieżki edukacyjne, którymi m.in. możemy się przemieszczać, wybierając się na spacer. W Borach Tucholskich znajdziemy wszystko, co potrzebne by spacer po lesie stał się prawdziwą przyjemnością. Warto wybrać się tu na krótką wędrówkę.


Tutaj znajdziesz nocleg w Borach Tucholskich


Dlaczego spacer po lesie jest tak ważny?


Ta forma aktywności daje wiele korzyści, pozytywnie wpływających na nasze samopoczucie. Dużo czasu spędziliśmy, siedząc w domu. Skoro mamy taką możliwość, to warto wyruszyć na spacer do lasu. Dlaczego jest to aż tak ważne?


 • spacer po lesie poprawia samopoczucie;

 • możemy swobodnie, bez maseczki oddychać pełną piersią;

 • duża ilość czystego powietrza korzystnie wpływa na nasze zdrowie;

 • możemy podziwiać wspaniałą przyrodę, budzącą się do życia;

 • możemy się tu wyciszyć;

 • jest to miejsce bezpieczne;

 • stanowią “zielone płuca” każdego regionu w kraju;

 • gwarancja mile spędzonego czasu;


Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadną Wam do gustu i spowodują, że las stanie się miejscem, w które będziecie chcieli chodzić na spacer. Nie sposób jest wymienić wszystkich lasów w Polsce, można byłoby o nich napisać książkę. Każdy, nawet najmniejszy las w pobliżu osiedla miejskiego zagwarantuje nam wszystko, co potrzebne, byśmy do domu wrócili pełni sił i pozytywnej energii. 


Następny artykuł Zapewnij bezpieczeństwo w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej