Puszcza Solska - Polska jest piękna!

Puszcza Solska  - Polska jest piękna!

Szukasz zacisznych miejsc na wakacje w Polsce? Proponujemy magiczne Roztocze i znajdującą się tam Puszczę Solską. Jest to rozległy kompleks leśny, w którym można się zaszyć, by wypoczywać blisko kojącej natury.

Puszcza Solska to duży kompleks leśny, którego krajobraz jest niezwykle urozmaicony. Cenna przyroda została objęta ochroną parku krajobrazowego, rozciągającego się na przestrzeni 29 tysięcy hektarów. Jest tam więc co oglądać! Najciekawszy obszar znajduje się na terenie dwóch krain – Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej, warto się tam wybrać, jeżeli chcesz spędzić swój urlop aktywnie.

Puszcza Solska – tam jest pięknie!


Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej to przepiękne miejsce, które zachwyca ludzi spragnionych kontaktu z przyrodą. Większą część powierzchni zajmują malownicze bory sosnowe z niezwykle zróżnicowanym terenem. Znajdziesz tam zarówno obszary suche, jak też podmokłe i bagienne, które przeplatane są kompleksami wydm i przełomami rzecznych dolin. Przez Puszczę Solską przepływa Tanew, słynąca ze swoich szumów, a oprócz tego dopływy tej rzeki, czyli Sopot, Jeleń, Potok Łosiniecki, Niepryszka oraz Szum. Ich górne biegi są często wybierane przez wędkarzy, gdyż występują tam pstrągi i lipienie. Warto jednak ostrożnie podchodzić do wędkowania, gdyż wody puszczańskich potoków są miejscem występowania gatunków chronionych.

Na pewno ciekawym przeżyciem będzie możliwość obserwowania ptaków. Jeśli masz zacięcie ornitologiczne, koniecznie zabierz ze sobą lornetkę! W Puszczy Solskiej żyją bowiem unikatowe kanie, derkacze, bieliki, wodniczki oraz podgorzłaki, nie brakuje też bardziej pospolitych gatunków. Oprócz tego mieszkańcami tego lasu są łosie, jelenie oraz sarny, nie brakuje również bobrów, dla których, tereny Puszczy Solskiej są rajem. Wśród zwierzęcej populacji znalazły się także rysie oraz wilki, dlatego podczas wycieczek najlepiej trzymać się wyznaczonych szlaków. Pamiętaj, że w Puszczy Solskiej jesteś gościem – tak też się zachowuj.

fot. Maddie Franz / Pexels.com CC0

Puszcza Solska dla turystów – co warto zobaczyć?


Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Puszczy Solskiej? Mamy dla ciebie kilka propozycji! Te miejsca powinien zobaczyć każdy, kto planuje wakacje na Roztoczu.

Rezerwaty przyrody w Puszczy Solskiej

Na terenie Parku Krajobrazowego wytyczono ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, które biegną przez dwa rezerwaty. Jedna znajduje się w rezerwacie „Nad Tanwią”, dzięki temu możesz zobaczyć unikatowe w skali kraju szumy. Są to niewielkie progi skalne, jakie utworzyły się na dnie rzeki, a spływająca z nich woda wydaje charakterystyczny odgłos. Najciekawszy odcinek obejmuje 400 metrów Tanwi – pomiędzy ujściem Potoku Łosieniec, a ujściem Jelenia zobaczysz aż 24 takie twory. Jest to chyba najpiękniejsze, a na pewno najsłynniejsze, miejsce w całej Puszczy Solskiej! Rezerwat stanowi także siedlisko wielu gatunków ptaków, w sprzyjających okolicznościach da się tam zobaczyć bociana czarnego, kruka, gołębia siniaka czy płochacza.

Warto również wybrać się do rezerwatu „Czartowe Pole”, który chroni przełom rzeki Sopot wraz z licznymi wodospadami. Na jego terenie znajdują się też zabytki kultury materialnej – ruiny XVIII-wiecznej papierni i hamerni należącej do Zamoyskich oraz cmentarz i pomnik upamiętniający toczone tam walki partyzanckie.

Teren Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej przecina sieć szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych. Są one odpowiednio oznakowane, więc nie musisz się martwić, że się zgubisz. Czekają tam na ciebie między innymi:
  • czarny szlak Walk Partyzanckich,
  • zielony szlak Ziemi Józefowskiej,
  • niebieski szlak Szumów,
  • żółty szlak Południowy,
  • czerwony szlak Krawędziowy,
  • zielony szlak Władysławy Podobińskiej.

Poza tym warto na rowerzystów czekają szlaki Green Velo, dzięki którym poznasz nie tylko tereny Puszczy Solskiej, ale również inne ciekawe miejsce na Roztoczu.

Ciekawe miejsca w Puszczy Solskiej

Poza atrakcjami przyrodniczymi Puszcza Solska kryje kilka interesujących miejsc, które powstały dzięki człowiekowi. Należy do nich dawne grodzisko, datowane na XII-XIII wiek, wzniesione na Wzgórzu Kościółek niedaleko Suśca. Oczywiście po zabudowaniach nie został ślad, a w kolejnych wiekach powstały tam inne budowle, w tym cerkiew św. Bazylego z przylegającym do niej cmentarzem. Zarówno grodzisko, jak i cerkiew, nie zachowały się do czasów współczesnych – warto jednak znać historię tego miejsca, które odegrało również rolę w walkach partyzanckich. Podczas drugiej wojny światowej Kościółek był miejscem schronienia partyzantów, więc możesz tam zobaczyć pamiątkowe krzyże oraz pomnik.

Urokliwym miejscem jest również barokowy pałac Łosiów, który znajduje się we wsi Narol. Rezydencja została wybudowana pod koniec XVIII wieku nad brzegiem Tanwi – składa się z budynku głównego i odchodzących od niego dwóch pawilonów, więc całość tworzy kształt podkowy. Mimo że nie można wejść do środka, warto obejrzeć malownicze otoczenie. Pałac stoi bowiem w starym parku, który zaprojektowano jako ogród włoski. Zachował się tam piękny starodrzew z wieloma majestatycznymi lipami. Znajdziesz tam kojący cień, zwłaszcza jeżeli Narol znajduje się na trasie twojej wycieczki.

fot. muraszcz__ / Pixabay.com CC0

Noclegi w Puszczy Solskiej


W okolicy Puszczy Solskiej nie brakuje miejsc, w których znajdziesz noclegi. Najkorzystniej położone miejscowości to Susiec, Józefów, Majdan Sopocki, Krasnobród czy Zwierzyniec. Wszystkie te miejscowości stanowią znakomitą bazę wypadową zarówno do zwiedzania Puszczy Solskiej, jak też bardziej odległych terenów Roztocza.

Zdecydowana większość ofert dotyczy tam noclegów w gospodarstwach agroturystycznych oraz domkach letniskowych. Decydując się na agroturystykę możesz cieszyć się urokami roztoczańskiej wsi – śpiewem ptaków i sielskim otoczeniem. Warto szukać miejsc, w których gospodarze oferują świeże produkty, jak warzywa z domowego ogrodu, mleko od krowy czy jaja od kur z własnego chowu. Jeśli natomiast szukasz spokoju i większej przestrzeni, możesz zdecydować się na domek letniskowy. Obiekty tego typu zwykle zlokalizowane są blisko lasu i zielonych terenów, co zapewnia kameralną atmosferę i wyjątkowy klimat, charakterystyczny dla otoczenia iglastych drzew.

fot. Skitterphoto / Pexels.com CC0

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również