Śląskie w turystycznej piątce

Śląskie w turystycznej piątce

Województwo śląskie znalazło się na piątym miejscu wśród destynacji wybieranych przez turystów w 2017 roku. Prawie 6% wszystkich zapytań o nocleg w kraju stanowiły te ze śląskiego.

Z roku na rok widać coraz większe zainteresowanie województwem. Z 2016 na 2017 odnotowaliśmy aż 147% więcej zapytań o nocleg w miejscowościach położonych w Śląskiem.


Co przyciąga turystów w te rejony?

 

Śląsk, szczególnie górny, kojarzony jest zazwyczaj z ciężkim przemysłem, dużymi kominami i zanieczyszczonym powietrzem, jednak to tylko stereotyp, znajduje się tam wiele ciekawych atrakcji dla turystów. Centralnym ośrodkiem są Katowice ze słynnym Spodkiem i wieżowcami, ale warto poznać również inne miejsca w województwie śląskim.

 

Top 10 w woj. śląskim

 

Najpopularniejszą miejscowością województwa śląskiego okazał się Szczyrk. Zapytania turystów skierowane do właścicieli obiektów noclegowych w Szczyrku w 2017 roku stanowiły aż 28% zapytań dla całego województwa. Na drugim znalazła się Wisła (27% zapytań), a trójkę zamyka Ustroń (11%). Turyści interesowali się również Żywcem, Brenną i Istebną. W czołowej dziesiątce najchętniej wybieranych destynacji w województwie znalazły się również Częstochowa, Katowice, Korbielów i Międzybrodzie Bialskie.

 

Śląskie popularne cały rok

 

Podróżnicy chętnie odwiedzają śląskie w czasie ferii zimowych,  najwięcej zapytań o nocleg pojawia się na styczeń. Jednak miejscowości tam położone cieszą się zainteresowaniem również w innych miesiącach. Turyści podróżują tu również wiosną czy jesienią, by zachwycać oko kolorami natury, ten kierunek popularny jest także w wakacje.

 

Jak wynika ze statystyk, średnia długość pobytu na Śląsku wynosi 3 noce. W okresie wakacji i ferii  są to dłuższe pobyty, około tygodniowe.

 

Kolejnym atutem są ceny, średnia cena noclegu wynosi ok. 50 zł. Oczywiście zależy ona od wielu czynników, jak kategorii obiektu, udogodnień i terminu – występują cenniki dla sezonu wysokiego lub niskiego, a także dla terminów specjalnych.

 

Dane pochodzą z Portalu Nocowanie.pl z okresu styczeń-grudzień 2017 w porównaniu do analogicznego okresu 2016.

Następny artykuł Pogoda na koniec...

Komentarze

Zobacz również