Szczyrk czy Wisła?

Szczyrk czy Wisła?

To wyjątkowe miejscowości regionu Beskidu Śląskiego. Każdego roku przeżywają prawdziwe oblężenie, związane z przyjazdem turystów. Pewne jest, że każdy znajdzie tu coś dla siebie o każdej porze roku. W okresie letnim zachwycają klimatem i atrakcjami, a w zimie doskonale przygotowanymi trasami narciarskimi oraz skoczniami. Tak, zgadza się. W Wiśle ma miejsce inauguracja sezonu w skokach narciarskich, a w Szczyrku dość często trenuje nasza kadra skoczków. Do której miejscowości się wybrać? Zebraliśmy najważniejsze informacje i porównaliśmy je ze sobą.

 

Każdy, kto choć raz był w regionie Beskidu Śląskiego, z pewnością zechce tam wracać. Wspaniałe góry, choć nieco niższe niż chociażby Tatry, czy Karkonosze, pozwalają miło spędzić czas, niezależnie od sezonu. Dla Beskidomaniaków nie ma to jednak żadnego znaczenia. Liczy się przede wszystkim to, co tu i teraz, klimat tu panujący oraz malownicze widoki. Trasy z pozoru wydają się proste, ale o wysiłek możemy być spokojni - znajdziemy tu wiele wymagających szlaków. Warto jednak poświęcić czas i trud, by poczuć satysfakcję i podziwiać malownicze widoki, również na zagraniczne pasma górskie. Wisła i Szczyrk są zlokalizowane w niewielkiej odległości od siebie, bo zaledwie 24 km. Jedna i druga miejscowość cieszą się nieustającą popularnością i widać to o każdej porze roku. Będąc w regionie, najlepiej jest zwiedzić je obie, jeśli mamy tylko taką możliwość i to bez wątpienia jest najczęściej wybierane rozwiązanie wśród turystów. Dla chcącego, nic trudnego.


Dojazd do Szczyrku i Wisły


Jako, że miejscowości są zlokalizowane dość blisko siebie, to istnieje duża szansa na to, że jadąc do Szczyrku, będziemy przejeżdżać przez Wisłę. W związku z tym, że w centrum rodzinnej miejscowości Adam Małysza prowadzone są obecnie roboty drogowe, to jadąc na Szczyrk od strony Katowic, polecamy trasę prowadzącą obwodnicą Bielska-Białej, a następnie przez Buczkowice. Jest to obecnie najszybsza trasa. Warunki drogowe znakomite, bo praktycznie przez cały czas możemy przemierzać drogę ekspresówką. Do Szczyrku dojedziemy również transportem publicznym. Jeżdżą tu busy i autobusy. Koleją niestety nie dojedziemy.


W przypadku Wisły sytuacja wygląda nieco lepiej z tą różnicą, że dojeżdżają tu również pociągi, co jest niewątpliwym atutem dla osób, które nie posiadają własnego środka transportu. W przypadku dojazdu samochodem, to najlepiej od strony Katowic kierować się na Bielsko-Białą, a następnie na Ustroń. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo po podróży trasą ekspresową, czeka nas nieco dłuższy postój tuż przed samą Wisłą. W całej miejscowości prowadzone są roboty drogowe, ruch puszczany jest wahadłowo. Termin ukończenia prac mija za kilka lat, w związku z tym w najbliższym czasie ta sytuacja raczej nie ulegnie zmianie. Oczywiście można tu również dojechać busem lub autobusem.


Porównując dojazd do obu miejscowości, można dać sprawiedliwy remis 1:1. 


Baza noclegowa Szczyrk vs. Wisła


Bazę noclegową w jednej i drugiej miejscowości można śmiało określić jako doskonałą i spełniającą wymagania każdego turysty. Pewne jest to, że każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie spośród pełnego wachlarza obiektów noclegów znajdujących się w miejscowości. Pokoje gościnne, czy domki? To żaden problem, bo i w Szczyrku, jak i w Wiśle znajdziemy ich całe mnóstwo i to w ścisłym centrum, jak i takie, znajdujące się w miejscach z dala od miejskiego zgiełku, gdzie panuje cisza i spokój. Tutejsi gospodarze są niezwykle życzliwi - oferują pomoc i zrozumienie, tak by każdy z gości był zadowolony. Przy prawie każdym obiekcie znajdziemy darmowy parking, co jest niezwykle istotne z tego względu, że dziś prawie każdy przyjeżdża na urlop swoim samochodem. Z tutejszych ofert korzystają zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary, czy grupy znajomych.


Noclegi w Szczyrku


Najbardziej popularnymi kategoriami obiektów noclegowych w Szczyrku są kwatery i pokoje, domki oraz apartamenty. Są to obiekty, które znajdują się zarówno w ścisłym centrum, jak i w ustronnych miejscach. Szczyrk jest rozciągniętą miejscowością, dlatego mamy gwarancję, że będziemy mieli z czego wybierać. Średni koszt noclegu wynosi 238 zł. Jeśli chcemy skorzystać z w miarę korzystnej oferty, to warto wziąć pod uwagę apartamenty, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę. Wszystko jest w pełni uzależnione od lokalizacji obiektu i od standardu, jakiego oczekujemy. Pewne jest to, że poszukując noclegu w ścisłym centrum, musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Pamiętać należy również, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną, wynoszącą 2,20 zł od osoby za dobę.


Jeśli chodzi o udogodnienia, to turyści pytają najczęściej o dostępność łazienki w pokoju. Każdy chce poczuć odrobinę prywatności, a takie udogodnienie daje dużą wygodę. Spora część osób pyta również o parking oraz internet i telewizję. Możemy być spokojni, bo znajduje się to w standardzie prawie każdego obiektu w miejscowości. Nieco mniej osób pyta o dostępność kuchni i wyżywienia.


Tutaj znajdziesz Nocleg w Szczyrku


Noclegi w Wiśle


W Wiśle, podobnie jak w przypadku Szczyrku, największym zainteresowaniem cieszą się kwatery i pokoje, pensjonaty oraz wille. Mieszkanie w rodzinnej miejscowości Adama Małysza to dla większości turystów prawdziwa frajda. Można zamieszkać w pobliżu skoczni narciarskiej, w ścisłym centrum lub na uboczu miejscowości. Wisła jest bardzo rozciągniętą miejscowością, nawet jeszcze bardziej niż Szczyrk, dlatego do wyboru mamy mnóstwo obiektów noclegowych. Średnia cena za nocleg w Wiśle wynosi 158 zł. Najkorzystniej będzie się nam jednak zatrzymać w obiektach z kategorii kwatery i pokoje, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 35 zł od osoby za dobę. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji oraz standardu wyposażenia i kategorii obiektu. Pewne jest to, że w każdym obiekcie miło spędzimy czas, bo miejscowość ma swój niepowtarzalny klimat. Pamiętajmy, że do kosztów noclegu należy doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 2 zł od osoby za dobę.


Z udogodnieniami sytuacja podobna, jak ma to miejsce w przypadku Szczyrku. Tu również największym zainteresowaniem cieszą się pokoje z łazienkami. Duża część turystów pyta o parking oraz telewizję i internet. Popularne stało się ostatnio również przygotowywanie posiłków we własnym zakresie, dlatego też niektórzy pytają o dostęp do aneksu kuchennego lub w pełni wyposażone kuchni. Możemy być jednak spokojni, bo te i inne udogodnienia znajdziemy w prawie każdym obiekcie w Wiśle.


Tutaj znajdziesz Nocleg w Wiśle


Gastronomia - Szczyrk vs. Wisła


Kuchnia śląska obfituje w wiele smakowitych dań regionalnych. W regionach górskich również mamy wiele dań, których koniecznie musimy spróbować. To m.in. pstrąg z tutejszych potoków, ale nie tylko. Jakie są typowe dla regionu beskidzkiego smaki? To przede wszystkim kwaśnica - kapuśnica, poleśnik (rodzaj placka ziemniaczanego) oraz pyszny owczy ser – bundz.


Zarówno w Szczyrku, jak i Wiśle znajdziemy liczne regionalne karczmy, jak i restauracje z kuchnią międzynarodową. Obowiązkowym punktem są również punkty fast-food z lodami, goframi, czy zapiekankami. Cena za standardowy obiad w jednej i drugiej miejscowości rozpoczyna się od 20 zł. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od rodzaju wybranego dania i miejsca, w którym zjemy.


Biorąc pod uwagę wszelkie kryteria, związane z noclegami i gastronomią w jednej i drugiej miejscowości, również i tu należy przyznać sprawiedliwy remis 1:1.


Wycieczki w góry - gdzie lepiej?


Szlaki wycieczkowe w Szczyrku


Chyba każdy turysta, wybierając się w region Beskidu Śląskiego, marzy o wędrówkach górskich pełnych wspaniałych wrażeń i malowniczych widoków. Największą popularnością w Szczyrku cieszą się dwa główne szczyty, czyli: Skrzyczne (1257 m n.p.m.) oraz Klimczok (1117 m n.p.m.). To właśnie na te szczyty prowadzą najchętniej wybierane przez turystów szlaki. Należy tu wymienić m.in.: trasę spacerową na Przełęcz Siodło i Schronisko PTTK Klimczok, trasa spacerowa na Klimczok przez Trzy Kopce, ścieżka przyrodnicza Karkoszczanka oraz oczywiście szlaki na Skrzyczne. Każda z tych tras to gwarancja wspaniałych, górskich przeżyć. 


Szlaki wycieczkowe w Wiśle


Wisła to wiele wspaniałych tras górskich, którymi miłośnik wędrówek koniecznie powinien przejść. Są tu zarówno trasy wymagające, jak i idealne na luźny spacer. Dla relaksu warto wybrać się na Trzy Kopce Wiślańskie. Natomiast, jeśli chcemy poczuć więcej zmęczenia, to koniecznie powinniśmy wybrać się na Baranią Górę (1220 m n.p.m), gdzie swój początek bierze rzeka Wisła oraz szlakiem na Stożek Mały (843 m n.p.m.), będącym bezleśnym wzniesieniem w głównym grzbiecie Pasma Czantorii. Z powodzeniem trasami spacerowymi w Wiśle mogą przespacerować się rodziny z dziećmi, jak i bardziej wytrawni wędrowcy. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Biorąc pod uwagę szlaki turystyczne w Szczyrku i Wiśle, trzeba podkreślić, że nieco lepiej wypada tu Wisła. Wobec czego 2:1.


Miejsca, które warto zobaczyć


A po wędrówkach górskich, warto jest zwiedzić to co cenne i piękne w Szczyrku i Wiśle. Znajdziemy tu zarówno muzea, atrakcje przyrodnicze, czy obiekty sportowe. Nikt nie powinien narzekać, bo atrakcje miejscowości gwarantują mile spędzony czas. 


Co zwiedzać w Szczyrku?


Można tu znaleźć atrakcje dostosowane dla praktycznie każdej grupy wiekowej. Życie miasta toczy się wzdłuż głównej ulicy, przez co ze znalezieniem ciekawych miejsc nie powinniśmy mieć problemu. Popularnymi miejscami, które każdy powinien zobaczyć są m.in. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, czy Plac św. Jakuba, będący centralnym punktem Szczyrku. Warto zajrzeć również do kościoła św. Jakuba Apostoła. Miłośnicy sportu koniecznie powinni się wybrać na Kompleks Skoczni Narciarskich Skalite, na których odbywają się zawody w ramach polskiej, jak i zagranicznej rywalizacji. Na tych skoczniach bardzo często w sezonie letnim oraz zimowym trenuje kadra naszych skoczków narciarskich. Może zatem uda nam się zobaczyć Kamila Stocha, czy Dawida Kubackiego w locie.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje w Szczyrku


Co zwiedzać w Wiśle?


Wisła, jak na rodzinną miejscowość Adama Małysza przystało, obfituje w wiele wspaniałych miejsc, nie tylko sportowych. Każdy na pewno powinien zwiedzić skocznię im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, czy też jego muzeum, w którym znajdziemy wszystkie trofea i pamiątki, zdobyte podczas jego wspaniałej kariery. Turyści dla urozmaicenia wolnego czasu bardzo chętnie odwiedzają również Aquapark Tropikana. W Wiśle koniecznie trzeba zwiedzić skocznię narciarską, zaporę na Jeziorze Czerniańskim a przede wszystkim Rezydencję Prezydenta RP. Wejście jest bezpłatne, ale zwiedzanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że warto wcześniej zarezerwować termin. Oprócz tego, nie powinniśmy przegapić: wiaduktu kolejowego Wisła Głębce, Plac Bogumiła Hoffa, pomnik źródeł Wisły, Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle.


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje w Wiśle


Wybór w tym przypadku nie jest łatwy, ale w tym przypadku niewielką przewagą głosów wygrywa Wisła, wobec czego 2:1.


Gdzie są lepsze warunki dla narciarzy?


W tej kwestii, najlepiej byłoby, gdyby wypowiedzieli się miłośnicy białego szaleństwa. W Szczyrku, jak i Wiśle znajdziemy wiele wspaniałych tras i wyciągów, zarówno do narciarstwa zjazdowego i biegowego. Trasy są ratrakowane, oświetlone i perfekcyjnie przygotowane i bardzo często czynne do późnych godzin nocnych.


Trasy narciarskie w Szczyrku


W Szczyrku znajdziemy idealne miejsca do białego szaleństwa. Najpopularniejszymi kompleksami narciarskimi są Ośrodek Narciarski Szczyrkowski oraz Ośrodek COS Skrzyczne. Mamy tu do dyspozycji trasy zarówno dla najmłodszych, początkujących oraz doświadczonych narciarzy. Lokalizacja w malowniczej scenerii Beskidu dostarczy niezapomnianych wrażeń.


Trasy narciarskie w Wiśle


Wisła to również szereg wspaniałych tras, powstałych z myślą o narciarzach. Jest ich tu naprawdę dużo. Wystarczy wspomnieć chociażby o: Stacji Narciarskiej Stok, Wyciąg narciarski Zajazd Głębce, wyciąg narciarski Beskid, Ośrodek Narciarski Stożek, Stacja Narciarska Soszów, wyciąg narciarski Siglany, Pasieki, Nowa Osada, Cieńków, czy Skolnity. Jest z czego wybierać, a każda z tras gwarantuje niezapomniane zimowe przeżycia.


Porównując trasy narciarskie w obu miejscowościach, należy stwierdzić, że Wisła ma tu przewagę. Wobec tego 2:1 dla Wisły.


Jak spędzać czas wolny w Szczyrku, a jak w Wiśle?


W jednej i drugiej sytuacji możemy być pewni, że miło spędzimy czas w jednej i drugiej miejscowości. To są kurorty wypoczynkowe i widać to na każdym kroku. Szczególnie w sezonie letnim możemy spodziewać się tłumów turystów. Stoiska oraz atrakcje zachęcają turystów. Większość z nich jest czynna do późnych godzin nocnych. W jednej i drugiej miejscowości znajdują się również dyskoteki, pozwalające wyszaleć się do białego rana. Może nie są to miejscowości tak oblegane, jak chociażby Zakopane, ale pewni możemy być tego, że znajdziemy tu miejsca na romantyczną kolację, spokojny spacer, a także by odpocząć w ciszy i spokoju. 


Warto jednak podkreślić, że w przypadku jednej i drugiej miejscowości odbywają się liczne imprezy cykliczne, przyciągające prawdziwe tłumy. Jeśli chodzi o Szczyrk, to są to m.in.: konkurs kolęd i pastorałek. Znana w mieście jest także Beskidzka Zima Filmowa i organizowana w lipcu impreza plenerowa pod nazwą: dni Szczyrku. Warta uwagi jest także Parafiliada i Jakubowe Ogniska, czyli folklorystyczna impreza górali, która poprzedza Tydzień Kultury Beskidzkiej.


W przypadku Wisły wygląda to chyba jednak nieco lepiej. Wystarczy chociażby wspomnieć o inauguracji Pucharu Świata w skokach narciarskich, która ma miejsce każdego roku pod koniec listopada. Oprócz tego w sezonie letnim odbywa się Tydzień Kultury Beskidziej, Rajd Wisły, czy festiwal muzyki country. 


Pozostałe ciekawe wydarzenia i imprezy znajdziesz tutaj:


Imprezy w Szczyrku

Imprezy w Wiśle


Mając na uwadze spędzanie wolnego czasu i wydarzenia, mające miejsce przez cały rok, to jednak w Wiśle dzieje się więcej, wobec czego 2:1 dla niej.


Wynik końcowy daje przewagę Wiśle (10:6). Czy Wy też macie podobne odczucia? Najlepiej jest zwiedzić obie miejscowości, jeśli wypoczywamy w Beskidach. Pobyt w jednej i drugiej miejscowości to gwarancja niezapomnianych przeżyć, zarówno latem, jak i zimą. Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda opinia o tych miejscowościach wśród innych turystów, to koniecznie sprawdźcie: Opinie o Szczyrku i Opinie o Wiśle.


Szczyrk i Wisła zapraszają na wypoczynek o każdej porze roku!


Następny artykuł Na co zwrócić uwagę,...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej