Szlak cysterski - największe atrakcje

Szlak cysterski - największe atrakcje


Szlak Cysterski jest szlakiem turystycznym wytyczonym na terytorium Europy. Obejmuje klasztory zakonu cystersów, także w Polsce. Został powołany do istnienia w ramach programu Europejskich Dróg Kulturowych. Gdzie warto się udać? Które miejsca odwiedzić? Poniżej wszystkie szczegóły.



Województwo dolnośląskie:


  • Henryków – pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela. Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku, miejsce powstania Księgi Henrykowskiej – zabytku piśmiennictwa polskiego. Współcześnie klasztor henrykowski funkcjonuje jako przeorat opactwa szczyrzyckiego. W obiektach poklasztornych funkcjonują natomiast między innymi Annus Propedeuticus – oddział Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

  • Kamieniec Ząbkowicki – pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jakuba Starszego. Obecnie kościół klasztorny pełni funkcję świątyni parafialnej, a w zachowanych budynkach klasztornych mieści się oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu. zespół opactwa pocysterskiego z kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Starszego.

  • Krzeszów – kompleks najwyższej światowej klasy zabytków, których początki sięgają XIII wieku. Opactwo nazywane "Europejską Perłą Baroku" przynależy do diecezji legnickiej, wcześniej zamieszkane przez benedyktynów i cystersów. W 2004 uznany za Pomnik historii. Część obiektów udostępniona jest dla zwiedzających. Na miejscu funkcjonuje Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Opactwo Sióstr Benedyktynek zamieszkujące część klasztorną.

  • Lubiąż –  cysterski zespół klasztorny, jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.

Noclegi Zdrój

Noclegi Zdrój

Trzebnica, ul. Tadeusza Kościuszki

Pensjonaty Trzebnica 9.2
Dom Gościnny Campana

Dom Gościnny Campana

Trzebnica, ul. ul. Henryka Brodatego

Kwatery i pokoje Trzebnica 9.7


Województwo kujawsko-pomorskie:


  • Chełmno – dawny klasztor cysterek zajmowany przez zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Jednym z cenniejszych zabytków jest figura Chrystusa Misteryjnego.

  • Koronowo – od 1819 roku w zabudowaniach poklasztornych znajduje się więzienie, natomiast kościół pocysterski pełni funkcję parafii rzymskokatolickiej


Województwo lubuskie:


  • Bledzew - kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny, murowany z początku XV wieku, z wyposażeniem wnętrza z XVII i XVIII w. pochodzącym częściowo z pocysterskiego opactwa: ołtarz, dzwon zegarowy, monstrancja, krzyż pasyjny, ołtarz boczny, stalle, kilka obrazów i rzeźb, przebudowany w 1880 roku.

  • Gościkowo-Paradyż – zespół opactwa pocysterskiego, obecnie siedziba WSD Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

  • Mironice - klasztor o nazwie Locus coeli (miejsce nieba) założono tu w połowie XIV wieku, a po 1368 roku wzniesiono gotycki kościół. Dobra zakonne zostały splądrowane w czasie wojny polsko-krzyżackiej w 1433 roku i polsko-czeskiej wyprawy do Nowej Marchii. Od XIX wieku wieś była dzierżawiona przez rodzinę von Bayer, która wybudowała na terenie założenia klasztornego dwór i duży folwark.

  • Zemsko - kościół filialny pod wezwaniem Zwiastowania NMP z 1840 roku. Budowla o cechach klasycystycznych, murowana, prostokątna, z prezbiterium, zakrystią i wieżą.


Województwo łódzkie:


  • Sulejów - zespół klasztorny opactwa cysterskiego to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. W 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii. Najistotniejszymi zachowanymi jego elementami są: Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego oraz skrzydło wschodnie klasztoru, jego jedyna zachowana część, w której obecnie znajduje się muzeum.

Województwo małopolskie:


  • Ludźmierz – Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala.

  • Mogiła – założenie klasztorne (wraz z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława) znajdujące się we wschodniej części Krakowa w dzielnicy Nowa Huta, na terenie dawnej wsi Mogiła.

  • Szczyrzyc - Opactwo Cystersów w Szczyrzycu, z obrazem Matki Boskiej Szczyrzyckiej to jedno z sanktuariów maryjnych w Polsce. Jest zarazem jedynym nieprzerwanie istniejącym klasztorem cystersów na ziemiach polskich.

  • Szklane Domy – klasztor cysterski w Krakowie-Nowej Hucie jest klasztorem filialnym opactwa w Nowej Hucie-Mogile. Wspólnota zakonna zamieszkuje w nim od października 1990 roku.

Województwo opolskie:


  • Jemielnica - Kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (dawne opactwo cystersów w Jemielnicy), współcześnie pełni rolę świątyni parafialnej parafii w Jemielnicy.

Województwo pomorskie:


  • Oliwa - dawne zgromadzenie zakonne cystersów w Oliwie to najstarsza placówka klasztorna na Pomorzu Gdańskim istniejąca nieprzerwanie od 1188 do 1831 roku. Zabudowania klasztorne wielokrotnie ulegały zniszczeniom dokonywanym przez pogańskich Prusów, Brandenburczyków, Krzyżaków, husytów, Szwedów, Rosjan i samych gdańszczan. W schyłkowy okres istnienia opactwo weszło wraz I rozbiorem Polski w roku 1772 w skład królestwa Prus. Na skutek pruskiej polityki kasacyjnej w 1831 roku zakon cysterski został zlikwidowany.

  • Pelplin - gotycki pocysterski zespół klasztorny. Do dnia dzisiejszego zachowały się dawne budynki klasztorne przylegające od strony północnej do kościoła. Na dziedzińcu, udostępnione częściowo dla turystów - gotyckie krużganki. Zachowały się też: dom kapelana, spichrz oraz elementy muru klasztornego.

Województwo śląskie:


  • Rudy – obecnie w odbudowanym Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym mieści się Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej. Kościół pocysterski, obecnie Bazylika Mniejsza z obrazem Matki Bożej Pokornej.
Port Rybaki

Port Rybaki

Brodnica, ul. Szczuka

Apartamenty Brodnica 8.4
Wyszymory

Wyszymory

Brodniczka, ul. Brodniczka

Domy wakacyjne Brodniczka


Województwo świętokrzyskie:


  • Wąchock - znajdujące się w Wąchocku opactwo cystersów zostało ufundowane w 1179 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona. Opactwo powstało jako filia opactwa Morimond. Mnisi przybyli do Wąchocka w 1179 roku z legendarnym opatem – bratem Haymo.

Województwo wielkopolskie:


  • Kaszczor - drewniany kościół parafialny św. Wojciecha, zastąpiony w latach 1764–1775 murowanym, w stylu późnego baroku.

  • Ląd - zabytkowy zespół klasztorny w Lądzie to dawny klasztor cystersów, obecnie placówka salezjanów – Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. 1 lipca 2009 roku obiekt uznany za Pomnik historii.

  • Owińska -  Klasztor Cysterek w Owińskach to dawny kościół i klasztor cysterek. Obecnie kościół służy jako świątynia parafialna, natomiast klasztor mieści Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych.

  • Wągrowiec - kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, współcześnie pełni rolę świątyni parafialnej parafii, natomiast dawne zabudowania klasztorne wykorzystywane są przez parafię oraz wągrowieckie Muzeum Regionalne.

  • Wieleń Zaobrzański - kościół w stylu późnego baroku, pod wezwaniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem – Ucieczki Grzeszników. W parku przy kościele znajduje się dworek – dawna siedziba majątku ziemskiego.

Województwo zachodniopomorskie:


  • Bukowo Morskie - Kościół Najświętszego Serca Jezusa.

  • Cedynia – po klasztorze i kościele pozostało tylko skrzydło zachodnie, w którym znajduje się hotel i restauracja.

  • Choszczno - Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

  • Kołbacz – w budynkach dawnego opactwa znajdują się dom kultury, biblioteka i kościół parafialny.

  • Koszalin - dawny kościół zamkowy – wybudowany ok. 1300 r. jako kościół klasztoru cysterek, opuszczony w czasie reformacji, następnie zrujnowany, został odbudowany przez księcia Franciszka I w latach 1602–1609 jako kościół zamkowy. Od 1953 r. cerkiew pw. Zaśnięcia NMP, siedziba parafii prawosławnej.

  • Wolin - Kolegiata św. Mikołaja Biskupa – kościół parafialny w Wolinie wybudowany u schyłku XIII wieku. Jest to halowa, trójnawowa ceglana budowla gotycka w formie pseudobazyliki.

Następny artykuł Zimowy wypoczynek na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!