TOP 10 najpiękniejszych fontann w Polsce

TOP 10 najpiękniejszych fontann w Polsce

Rzym ma swoją fontannę di Trevi, Singapur - Fontannę Bogactwa, a Polska? W naszym kraju znajdziemy wiele zabytkowych i multimedialnych fontann, które stanowią swego rodzaju atrakcję wśród odwiedzających daną miejscowość turystów. Odkryj najpiękniejsze fontanny w Polsce.

Podróżując po wielu regionach Polski, bardzo często odwiedzamy zabytki, spacerujemy klimatycznymi ulicami, korzystamy z atrakcji, ale również oglądamy znajdujące się tu fontanny. Niektóre z nich są zabytkowe, inne nowoczesne i multimedialne, z niektórych możemy napić się wody, czy też ochłodzić się, gdy żar leje się z nieba. Niezależnie od tego, z jaką formą fontanny mamy do czynienia, bardzo często stanowi chętnie odwiedzane miejsce, przy którym turyści wykonują zdjęcia lub po prostu miło spędzają czas, odpoczywając na znajdujących się wokół niej ławeczkach.


Warto podkreślić, że z roku na rok rośnie ilość źródeł tryskających wodą, które łączą w przeróżny sposób opadającą wodę, oświetlenie i odpowiednio dobraną muzykę. Zabytkowe fontanny z kolei zachwycają swoim wyglądem, a na pamiątkę wizyty w tym miejscu, turyści wrzucają do jej wody pamiątkowy grosz, który symbolizuje powrót w to miejsce w niedalekiej przyszłości.


Sprawdź również: 5 atrakcji przyrodniczych, które warto odwiedzić


Które fontanny w Polsce są najpiękniejsze?


Znajdziemy je w wielu miejscach w Polsce. Znajdują się zazwyczaj w centralnej części miasta, w uzdrowiskach lub w okolicy miejsc popularnych i chętnie odwiedzanych przez turystów. Te z kategorii multimedialnych potrafią zgromadzić prawdziwe tłumy, szczególnie jeśli tematyka pokazu jest ściśle związana z historią lub bieżącymi wydarzeniami. Przygotowaliśmy subiektywny ranking 10, naszym zdaniem najpiękniejszych fontann w Polsce.

 

 


 1. Fontanna multimedialna we Wrocławiu


Rozpoczynamy od nowoczesnej fontanny, które znajduje się w stolicy Dolnego Śląska, we Wrocławiu. W sezonie letnim, kiedy miasto jest odwiedzane przez setki turystów, gromadzi sporą liczbę osób na wieczornych pokazach. Jej dokładna lokalizacja to teren obok Hali Stulecia i Pergoli. Wrocławska Fontanna Multimedialna została uroczyście otwarta w czerwcu 2009 roku z okazji 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.


W fontannie zainstalowano prawie 300 dysz, z których woda tryska w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. na wysokość nawet 40 metrów. Dzięki temu tworzy się ogromny ekran wodny, na którym wyświetlane są wizualizacje z towarzyszeniem muzyki i efektów laserowych. W najbliższym sąsiedztwie fontanny znajdują się m.in. Ogród Japoński, Przystań Zwierzyniecka oraz Ogród Zoologiczny z Afrykarium. W sezonie letnim (maj-październik) pokazy dzienne prezentowane są codziennie od 10:00 do 17:00. Pokazy wieczorne rozpoczynają się od 18:00 i trwają do 22:00. Wodnym widowiskom towarzyszy muzyka klasyczna, współczesna, pop oraz ambient. Z kolei w sezonie zimowym, fontanna jest przekształcana w lodowisko, posiadające zimowy wystrój.

 

 

Apartament Bema 38

Apartament Bema 38

Wrocław, ul. Bema

Apartamenty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Vanilla Hostel

Vanilla Hostel

Wrocław, ul. Generała Romualda Traugutta

Hostele 9.3
Kwatery Dla Firm

Kwatery Dla Firm

Wrocław, ul. Plac Orląt Lwowskich

Kwatery i pokoje 9.3

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg we Wrocławiu

 

 


 1. Kolorowa fontanna w Dusznikach-Zdroju


Tym razem mamy przyjemność zaprezentować zabytkową fontannę, które historia sięga 1905 roku. Jest to jednocześnie najwyższa fontanna w Polsce - słup wody osiąga tu wysokość 45 metrów. W sezonie letnim organizowane są tu pokazy połączone z muzyką, gromadzące setki osób, przebywających w Górach Orlickich i Bystrzyckich. Jednominutowe pokazy możemy zaobserwować codziennie w godzinach 8⁰⁰, 10⁰⁰, 12⁰⁰, 14⁰⁰,16⁰⁰, 18⁰⁰, 20⁰⁰. Natomiast główne, wieczorne odbywają się w soboty, niedzielę i święta.

 

 

Na Polanie

Na Polanie

Duszniki Zdrój, ul. Łężyce

Agroturystyka 9.9
Noclegi U Ireny

Noclegi U Ireny

Duszniki Zdrój, ul. Krasińskiego

Kwatery i pokoje 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Złote Modrzewie

Złote Modrzewie

Duszniki Zdrój, ul. Miejska Górka

Kwatery i pokoje 9.7

 

 


Sprawdź oferty noclegów w Dusznikach-Zdroju

 

 


 1. Młynek Miłości w Karpaczu


Kolejna fontanna, którą mamy przyjemność zaprezentować, jest nieco inna od pozostałych, które przedstawiamy w artykule. Na pewno stanowi jedną z głównych atrakcji Karpacza i całego regionu Karkonoszy. Jest popularna wśród dzieci, ale nie tylko. Młynek Miłości symbolizuje romantyczną miłość rycerza i młynarki. Obiekt wybudował przed laty Władysław Przytuls, niedawno zaś został przebudowany według projektu Janusza Motylskiego. Jak głosi ludowa przypowieść: tylko tu koło młyńskie ziarno na mąkę zmieniało i losami ludzi kręciło, a córkę młynarza księżniczce równą uczyniło.


Młynek Miłości znajduje się przy ul. Karkonoskiej 53 a wokół niego znajdują się trzy ławki, na których można usiąść i odpocząć. Umieszczona jest też tablica informująca o romantycznej historii miłości rycerza i młynarki. Sam młynek zaś umieszczony jest w zbiorniku wody w kształcie serca. Każdy chętny może podejść do młyna i uruchomić pompę, dzięki temu woda spłynie do koła młyńskiego.

 

 

Pensjonat Marynia

Pensjonat Marynia

Karpacz, ul. Linowa

Pensjonaty 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Izbica

Willa Izbica

Karpacz, ul. Kościuszki

Pensjonaty 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Biały Domek

Biały Domek

Karpacz, ul. Dolna

Kwatery i pokoje 9.8

 

 


Wybierz dla siebie nocleg w Karpaczu

 

 

Fontanna na Placu 18 Marca w Kołobrzegu

Fontanna na Placu 18 Marca w Kołobrzegu

Kołobrzeg, ul. plac 18 Marca

Fontanny 9.4


 1. Fontanna na Placu 18 Marca w Kołobrzegu


Z gór przenosimy się nad morze, do Kołobrzegu - chętnie odwiedzanej miejscowości na Pomorzu Zachodnim. Również i tu znajduje się jedna z najpiękniejszych fontann w Polsce. Ta obecna jest nowoczesna, natomiast historia pojawienia się fontanny w tym miejscu sięga XIX wieku. Sam Plac 18 Marca jest znanym i chętnie odwiedzanym punktem w Kołobrzegu.


Obecna tu fontanna stoi w miejscu poprzedniej. Dzięki ciekawemu umiejscowieniu dysz, tryskająca woda tworzy kulę. Z powodu zainstalowanego oświetlenia, fontannę warto zobaczyć też o zmroku, gdy różnokolorowe promienie świetlne mieszają się ze strumieniami wody.LUX Apartamenty Bliżej Morza

LUX Apartamenty Bliżej Morza

Kołobrzeg, ul. Kasprowicza

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Apartamenty Sztorm

Apartamenty Sztorm

Kołobrzeg, ul. Fredry

Apartamenty 9.8
CityArt apartamenty

CityArt apartamenty

Kołobrzeg, ul. Portowa

Apartamenty 9.9
Oto popularne oferty noclegów w Kołobrzegu

 

 

Plac Litewski

Plac Litewski

Lublin, ul. Plac Litewski

Rynki, Starówki, Place 9.0


 1. Fontanna multimedialna w Lublinie


Kolejny wodotrysk znajduje się w centralnym punkcie Lublina, na Placu Litewskim. Organizowane są tam wieczorne widowiska, opowiadające między innymi historię Lublina. Pokazy, które odbywają się latem, niezmiennie cieszą się dużą popularnością.


W sezonie letnim, fontanna jest chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi. Ma ona nowoczesną formę, więc na pewno każdy zwróci na nią uwagę, jeśli będzie miał okazję spacerować po Lublinie.VisitLublin Apartments

VisitLublin Apartments

Lublin, ul. Piłsudskiego

Apartamenty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
numer 6

numer 6

Lublin, ul. Złota

Apartamenty 9.8
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Lublinie

 

 

Fontanna Polanica-Zdrój

Fontanna Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój, ul. Park Zdrojowy

Fontanny 9.4


 1. Fontanna w Polanicy-Zdroju


Piękno wodnych pokazów i towarzyszącej im muzyki możemy zaobserwować również w Polanicy-Zdroju. W pobliżu Domu Zdrojowego “Wielka Pieniawa” znajduje się niezwykła fontanna, przyciągająca zarówno mieszkańców i turystów. Czym zachwyca? Podświetlana jest aż 16 kolorami i tworzy w rytm muzyki figury wodne tryskające z kilkuset dysz na wysokość aż dwunastu metrów. W czasie niesamowitych pokazów wokół fontanny gromadzą się turyści oraz kuracjusze - gdyż jest to największa atrakcja Parku Zdrojowego.


Fontanna jest wyposażona w dwa programy, całodobowy i pokazowy. Program pokazowy uruchamia jednocześnie wodę, światło oraz wyjątkową muzykę, którą można oglądać od maja do października.Apartamenty Polanica Myweek

Apartamenty Polanica Myweek

Polanica-Zdrój, ul. al. Zwycięzców

Apartamenty 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Całoroczne Domki Zaciszna Polana

Całoroczne Domki Zaciszna Polana

Polanica-Zdrój, ul. Stary Wielisław

Domki 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Pokoje Gościnne u Magdy

Pokoje Gościnne u Magdy

Polanica Zdrój, ul. Prusa

Kwatery i pokoje 9.7
A może nocleg w Polanicy-Zdroju? Już dziś zaplanuj swoją podróż


 1. Park Fontann w Warszawie


Nie mogło tu zabraknąć również wyjątkowego miejsca, znajdującego się w naszej stolicy. Park Fontann to atrakcja stosunkowo nowa - uruchomiona w 2011 roku. Jest to kompleks czterech multimedialnych wodotrysków, które znajdują się na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP.


Turyści i mieszkańcy mogą tu podziwiać 30-minutowe pokazy, które łączą światło i muzykę. Wykorzystywane są tu refelktory LED i lasery tworzące efekty 3D, a także 367 dysz wodnych, z czego 277 jest sterowanych cyfrowo.Pokoje i apartament Na skarpie

Pokoje i apartament Na skarpie

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście

Apartamenty 9.6
Apartamenty CAPITAL APARTMENTS

Apartamenty CAPITAL APARTMENTS

warszawa, ul. Pokorna 2

Apartamenty 9.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Villa Jeziorki 71

Villa Jeziorki 71

Warszawa, ul. Jeziorki

Kwatery i pokoje 9.1
Sprawdź oferty noclegów w Warszawie

 

 

Fontanna w Malborku

Fontanna w Malborku

Malbork, ul. Kościuszki

Fontanny 9.0


 1. Fontanna w Malborku


Kolejna z fontann znajduje się w Malborku i stanowi jedną z większych atrakcji miasta. Nowoczesna, o multimedialnym charakterze, zlokalizowana została tuż przy deptaku. Wyróżnia się pokazami multimedialnymi, które są organizowane w sezonie letnim.


Pokazy muzyczne odbywają się w godzinach: 12:05 (po hejnale), 15:00, 17:00 i 19:00. Czas trwania to około 15 minut.


Harmonogram pokazów świetlnych:

15 kwietnia – 31 maja godz. 20:30 (pokaz historyczny) oraz 21:30

1 czerwca – 31 lipca godz. 21:00 (pokaz historyczny) oraz 22:00

1 – 31 sierpnia godz. 20:30 (pokaz historyczny) oraz 22:00

1 – 30 września godz. 21:00 (pokaz historyczny)


Uwaga! Pokazy historyczne odbywają się tylko w piątki i sobotyDomki i Apartamenty Magnolia

Domki i Apartamenty Magnolia

Malbork, ul. ul. Kałdowo Wieś

Domki 10.0
Noclegi na Żuławskiej

Noclegi na Żuławskiej

Malbork, ul. Żuławska

Kwatery i pokoje 9.4
Zarezerwuj swój nocleg w Malborku

 

 

Fontanna Dziewczynka z gołębiami

Fontanna Dziewczynka z gołębiami

Częstochowa, ul. aleja Najświętszej Maryi Panny

Fontanny 10.0


 1. Fontanna Dziewczynka z gołębiami w Częstochowie


To bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych punktów, znajdujących się w Częstochowie. Nie jest to duża fontanna, ale na pewno przykuje uwagę turystów i mieszkańców. Znajduje się przy Alei Najświętszej Marii Panny przy domu u numerze 75.


Fontanna została uruchomiona 25 maja 2009 roku – konstrukcję zdobi wykonana z brązu rzeźba przedstawiająca dziewczynkę, która karmi stadko gołębi. Autorem koncepcji jest artysta malarz Władysław Ratusiński, a wykonawczynią Ewa Maliszewska, która zasłynęła jako autorka figurek do nagrodzonego Oscarem filmu “Piotruś i wilk”.

 

 

Kwatery Prywatne Rydz

Kwatery Prywatne Rydz

Częstochowa, ul. Jana Kilińskiego

Kwatery i pokoje 10.0
Pokoje Gościnne Magnolia

Pokoje Gościnne Magnolia

Częstochowa, ul. ul. Św. Piotra

Kwatery i pokoje 9.8

 

 


Sprawdź propozycje noclegów w Częstochowie

 

 

Fontanna Potop

Fontanna Potop

Bydgoszcz, ul. Park Kamierza Wielkiego

Fontanny


 1. Fontanna Potop w Bydgoszczy


Przegląd najpiękniejszych polskich fontann kończymy na Bydgoszczy. To punkt obowiązkowy podczas pobytu w tym mieście i na całych Kujawach. Ma niezwykłą historię. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. 


Pomnik przedstawia kulminacyjny moment biblijnego potopu - scenę, gdy giną zwierzęta i ludzie, którzy nie znaleźli schronienia na arce. Składa się z trzech części: najwyższa środkowa ukazuje wysoki szczyt skalny, na którym stoi półnagi mężczyzna podtrzymujący lewym ramieniem omdlewającą kobietę, a drugą ręką wciąga brodatego mężczyznę wdrapującego się na skałę. Młoda matka - zmarła z wyczerpania, ale zdołała jednak uratować swoje dziecko. Za nimi wdrapuje się lew, lecz nie czyni szkody ludziom. Drugą figurę tworzy samotna niedźwiedzica, która w zaciśniętej paszczy trzyma  martwe ciało małego niedźwiadka.Trzecia część rzeźby przedstawia scenę walki człowieka z oplatającym go wężem morskim, na wzór grupy Laokoona.


Autorem okazałej fontanny jest berliński artysta Ferdinand Lepcke. Uroczyste odsłonięcie fontanny miało miejsce w 2014 roku.Hotel ELDA 2

Hotel ELDA 2

Bydgoszcz, ul. Fordońska

Hotele 9.6
Kwatera Centrum

Kwatera Centrum

Bydgoszcz, ul. Pomorska

Kwatery i pokoje 9.3
Noclegi e-Stay

Noclegi e-Stay

Bydgoszcz, ul. Sanatoryjna

Kwatery i pokoje 9.9
Oto najlepsze noclegi w Bydgoszczy


Sprawdź również pozostałe fontanny w Polsce


Mamy nadzieję, że zaprezentowany ranking przypadnie Wam do gustu i odwiedzicie te miejsca może podczas nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, w których można podziwiać piękne polskie fontanny, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.


Następny artykuł Niezwykłe zjawisko w...

Komentarze

Zobacz również